Πέταξαν αυγά και γιαούρτια στους μουσουλμάνους που προσεύχονταν

Started by reckless, 02 December, 2010, 10:09:35 PM

Previous topic - Next topic

reckless

Πέταξαν αυγά και γιαούρτια στους μουσουλμάνους που προσεύχονταν στην πλ. Αττικής

Ολοκληρώθηκε πριν από λίγο η προσευχή των μουσουλμάνων στην πλατεία Αττικής. Οι συγκεντρωμένοι με τη βοήθεια της Αστυνομίας απομακρύνθηκαν με ασφάλεια από τον χώρο, προκειμένου να μην έρθουν αντιμέτωποι με τους αρκοδεξιούς, τους «δυσαρεστημένους κατοίκους» και τους εθνικιστές που βρίσκονταν εκεί για να τους προσβάλουν και να τους μειώσουν την ώρα της προσευχής τους, πετώντας τους νερό, αυγά, γιαούρτια και κάνοντας ασεβείς και προκλητικές χειρονομίες.

Μόλις αποχώρησαν οι μουσουλμάνοι, στην πλατεία «ακροβολίστηκαν» ακροδεξιοί και μέλη της φασιστικής οργάνωσης Χρυσή Αυγή. Η ανοιχτή προσευχή «Κουρμπάν Μπαϊράμι» πραγματοποιήθηκε σήμερα σε διάφορα σημεία του Λεκανοπεδίου, υπό ισχυρή αστυνομική παρουσία.

Στην πλατεία Αττικής ήταν από νωρίς σε εξέλιξη αντισυγκέντρωση εθνικιστών, ακροδεξιών και μελών της Χρυσής Αυγής, που αντιδρούν στην παρουσία των μεταναστών στην Ελλάδα. Λίγο μετά τις 09:00 από παρακείμενα μπαλκόνια «δυσαρεστημένοι κάτοικοι» πέταξαν στους ανθρώπους, που προσεύχονταν, αυγά! Μάλιστα η ένοικος ενός διαμερίσματος, με υπέρμετρη ασέβεια, έβαλε πολύ δυνατά μουσική (συγκεκριμένα το τραγούδι του Β. Παπακωνσταντίνου \"Χαιρετίσματα\") προκειμένου να εκνευρίσει τους συγκεντρωμένους.

Καθ\' όλη τη διάρκεια της νύχτας περίπου 30 κάτοικοι παρέμειναν πέριξ της πλατείας Αττικής, με σκοπό να εμποδίσουν την προγραμματισμένη πρωινή προσευχή των μελών της μουσουλμανικής κοινότητας στην Ελλάδα. Δυνάμεις της Αστυνομίας τούς απώθησαν από την πλατεία, χωρίς να οξυνθούν περισσότερο τα πνεύματα.

Να σημειωθεί ότι σήμερα σε 15 σημεία της Αττικής (Προπύλαια, Σταθμός Λαρίσης, πλατεία Κουμουνδούρου κ.ά.) πραγματοποιείται η ανοιχτή προσευχή «Κουρμπάν Μπαϊράμι» από τις 06:30 το πρωί και αναμένεται να ολοκληρωθεί στις 10:00. Η προσευχή αυτή στο Ισλάμ συμβολίζει τη θυσία του Αβράαμ.


Ακροδεξιοί συγκεντρωμένοι στην πλ. Αττικής για να εμποδίσουν την σημερινή πρωινή προσευχή των μουσουλμάνωνΣτα Προπύλαια την προσευχή πραγματοποίησε ο ιμάμης που έχει κληθεί από το Ισλαμικό Πανεπιστήμιο του Αλ Αζχαρ της Αιγύπτου.

«Καλούμε όλους να παρακολουθήσουν την προσευχή μας, όχι μόνο τους Μουσουλμάνους, αλλά και τους μη Μουσουλμάνους για να γνωρίσουν τη θρησκεία μας, τα έθιμα και τις παραδόσεις, για να δουν ποιοι είμαστε εμείς που ζούμε δίπλα τους», δηλώνει ο πρόεδρος της Ένωσης Μουσουλμάνων Ελλάδας, ιμάμης, Ναϊμ Ελγαντούρ.

«Θέλουμε να δούνε όλοι ότι η πίστη μας δεν είναι μια θρησκεία που τρομοκρατεί τους ανθρώπους, αλλά συμβάλλει στην ειρηνική συνύπαρξη», προσθέτει ο ίδιος.

(Αν και η πηγή δε με..ενθουσιάζει!: http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=204780&cid=4 )

Καλησπέρα!Το θέμα αυτό λίγο-πολύ είναι γνωστό σε όλους μας!Σε μια συζήτηση που είχα κι αφού είπα ότι \"Εκκλησία είμαστε εμείς!\" πήρα την απάντηση-αντίρηση \"Ναι, όμως, ο Χριστός δίδαξε αγάπη και αυτοί οι Χριστιανοί που πέταξαν τα γιαούρτια, μόνο αγάπη δεν εκφράζουν\"!Αλήθεια, πείτε μου, τι απαντάμε σε όλο αυτό το ζήτημα με τους μουσουλμάνους που έχει προκύψει;;

Ἰωάννης

[font face=Times New Romanl][font size=3]Kαλημέρα και καλωσήρθες αγαπητή reckless.
Μήπως μπορείς να μας εξηγήσεις καλύτερα αυτό που θές να πείς εδώ;

QuoteΚαλησπέρα!Το θέμα αυτό λίγο-πολύ είναι γνωστό σε όλους μας!Σε μια συζήτηση που είχα κι αφού είπα ότι \"Εκκλησία είμαστε εμείς!\" πήρα την απάντηση-αντίρηση \"Ναι, όμως, ο Χριστός δίδαξε αγάπη και αυτοί οι Χριστιανοί που πέταξαν τα γιαούρτια, μόνο αγάπη δεν εκφράζουν\"!Αλήθεια, πείτε μου, τι απαντάμε σε όλο αυτό το ζήτημα με τους μουσουλμάνους που έχει προκύψει;;
α) Τί θές να πείς με την φράση σου \"Εκκλησία είμαστε εμείς!\" ;

β) Ποιά άποψη υποστηρίζεις ; Υποστηρίζεις αυτούς που πέταξαν γιαούρτια στους προσευχόμενους μουσουλμάνους και γενικότερα τους εμπόδισαν από το δικαιωμά τους να ασκήσουν τα θρησκευτικά τους καθήκοντα ή όχι;

Kαι γιατί ;
(Άν είσαι υπέρ ή κατά, αιτιολογησέ το.)[/fonts][/fontf]

reckless

Καλησπέρα!
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!
Συγγνώμη που δεν ήμουν αρκετά σαφής αλλά είχα λίγο συγχυστεί με αυτή τη φάση!
α)Ο φίλος στη συζήτηση που κάναμε ήταν εναντίον της Εκκλησίας και μου ανέφερε παραδείγματα όπως ο κ.κ.Άνθιμος,τα οποία ελεγε οτι αμαυρώνουν την εικόνα της εκκλησίας μας και πως δε θέλει να συμμετέχει σε μια τέτοια οργάνωση(=εκκλησία)!Γι΄αυτό του απάντησα πως εκκλησία είμαστε εμείς!Αυτό εννοώ πως \"Εκκλησία είμαστε εμείς!\"!Εκκλησία δεν είναι ούτε κάποιος Μητροπολίτης, ούτε ο Αρχιεπίσκοπος αλλά εσείς κι εγώ!
β)Είμαι λίγο μπερδεμένη!Σίγουρα δε συμφωνώ με τα γιαούρτια που πετάχτηκαν γιατί αυτό ξεπερνά τα όρια!Αλλά το να τους δώσουμε χώρο να χτίσουν το τζαμί τους, όπως είπε κάποιος Δήμαρχος...δε μου αρέσει!Και στην τελική, για σκεφτείτε να πηγαίναμε εμείς στη χώρα τους και να τολμούσαμε να κάναμε το σταυρό μας!!!
...eλπιζω να βοηθησα στην κατανοηση σας!

Ἰωάννης

[font face=Times New Romanl][font size=3]Αγαπητή reckless καλημέρα.
Κάπως κατανόησα αυτά που ήθελες να πείς, κι άν μου επιτρέπεις θα ήθελα να παρατηρήσω ορισμένα πράγματα.
Φυσικά τα πράγματα στην προκειμένη περίπτωση (αλλά και σε όλες γενικότερα) δεν θα πρέπει να προσεγγίζονται επιφανειακά.
Κατ\'αρχάς δεν πρόκειται να καταφέρεις ποτέ τίποτα σε κάποια συζήτηση, με κάποιον που \"εχθρεύεται\" την Εκκλησία λέγοντας ότι:\"Εκκλησία δεν είναι ούτε κάποιος Μητροπολίτης, ούτε ο Αρχιεπίσκοπος αλλά εσείς κι εγώ!\"

Απλούστατα διότι δεν θα καταλάβει τίποτα απ\'αυτό και η σύγχυση που θα προκαλέσεις σ\'εκείνον/η θα είναι μεγάλη!
Δεν λέει τίποτα ουσιαστικό αυτό και δεν στέκει και πολύ όσον αφορά την εμπειρική Δογματική και Εκκλησιολογία της Ορθοδόξου Εκκλησίας!

Το θέμα είναι ό\'τι όλοι οι άνθρωποι νοσήσαμε και νοσούμε ακόμη βέβαια πνευματικώς και έχουμε την ανάγκη του \"Ιατρού των ψυχών και των σωμάτων\". Του Χριστού!
Όλα αγαπητή μου reckless ξεκινούν από το Προπατορικό Αμάρτημα.
Άν ο χριστιανός δεν κάτσει με προσοχή και προσευχή να \"μελετήσει\" και να κατανοήσει Ορθοδόξως την πτώση, τα αίτια και τα αποτελέσματά της, αποκτώντας έτσι γερά θεμέλια για την κατανόηση και τον δογμάτων και όλου του έργου του Χριστού και των συνεχιστών του Αποστόλων, Πατέρων και Αγίων, ότι και να πει στη συνέχεια είναι κενό και δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.

Χριστιανοί, Μουσουλμάνοι, Βουδιστές και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο θα έχουμε το ίδιο τέλος από ορθοδόξου απόψεως όπως έλεγε και ο π.Ιωάννης Ρωμανίδης. Όλοι θα δούμε τον Χριστό εν τη ακτίστω δόξη αυτού. Και το θέμα είναι ακριβώς να θεραπευθούμε στη ζωή αυτή γιατι ἐν τῷ Άδη οὐκ ἔστι μετάνοια, έτσι ώστε να δούμε τον Χριστό ως Φώς (Παράδεισο) κι όχι ως Πύρ (Κόλαση)!

(Θα συνεχίσω αύριο πρώτα ο Θεός.)


[/fonts][/fontf]

Ἰωάννης

[font size=3]Ἀγαπητῆ reckless καλησπέρα.
Ἴσως να σε παραξένεψαν τα παραπάνω, καί να ἀναρωτήθηκες τί σχέση ἔχουν με το ζήτημα που ἔθιξες.
Ἀν ὅμως προσέξεις καλύτερα, θα καταλάβεις ὅτι ὄχι μόνον ἔχουν σχέση ἀλλά ὅτι εἶναι καί ζωτικής σημασίας.
Δέν ξέρω ὅμως, θα ἥθελα τήν γνῶμη σού.
[/fonts]

Iaspis

Quote from: recklessΑλήθεια, πείτε μου, τι απαντάμε σε όλο αυτό το ζήτημα με τους μουσουλμάνους που έχει προκύψει;;
Στοὺς ὁργανωμένους ποὺ ἀσκοῦν βία, θὰ πρέπει νὰ ποῦμε πὼς εἶναι ντροπὴ νὰ χρησιμοποιοῦν, καὶ τὴν χριστιανικὴ πίστη ποὺ ἀδελφώνει, ἀλλὰ καὶ τὴν ἑλληνικὴ παράδοση ποὺ σέβεται ἀλλοεθνεὶς, καὶ ἀλλόθρησκους, καὶ νὰ τοὺς εὐχηθοῦμε «καλὴ μετάνοια» προσευχόμενοι στὸν Κύριο νὰ μεταστρέψη τὸ μένος σὲ συμπάθεια καὶ ἀγάπη πρὸς τὸν συνάνθρωπο.

Στοὺς περίοικους καὶ τοὺς περαστικοὺς, ποὺ ἐπικροτοῦν καὶ ἐνθαρρύνουν τοὺς βιαιοπραγοῦντες, θὰ πρέπει νὰ ποῦμε ὅτι ἡ σχέση τοῦ Χριστιανοῦ μὲ τὸν Κύριο εἶναι προσωπικὴ καὶ περνᾶ, μὲσα ἀπὸ τὴν Ἑκκλησιαστικὴ ζωὴ, τὰ Μυστήρια, τὴν ἀδιάλειπτο  Προσευχὴ, τὴν πίστη καὶ τὴν ἐμπιστοσύνη στὴν Παντοδυναμία τοῦ Κυρίου ποὺ δείχνει τὴν ἀδυναμία τοῦ ἀνθρώπου, ὁ ὁποῖος θὰ πρέπει νὰ μετανοεῖ καὶ νὰ ταπεινώνεται ἑμπρὸς στὸ Μεγαλεῖο Τοῦ Κυρίου. Ἐπίσης θὰ πρέπει νὰ τοὺς ποῦμε ὅτι ἡ χριστιανικὴ μας πίστη δὲν εἶναι θρησκεία, καὶ ὅτι ἐμεῖς οἱ ἴδιοι ἐλεύθερα, εἴμαστε αὐτοὶ ποὺ ἀπομακρυνόμαστε, εἴτε πλησιάζουμε πρὸς τὴν Χάρη τοῦ Κυρίου. Τέλος νὰ τοὺς παρακαλέσουμε νὰ μὴν διάγουν σὲ «ἀκάθαρτους» τόπους, ἀλλὰ στοὺς «καθαροὺς» τόπους τοῦ Κυρίου μας ποὺ εἶναι παντοῦ γύρω μας, καὶ κυρίως μέσα μας. Νὰ εὐχόμαστε καὶ γι αὐτούς.

Στοὺς ἀλλοεθνεὶς μουσουλμάνους νὰ δηλώσουμε σεβασμὸ καὶ φιλοξενία (ὡς ἡ παράδοση καὶ ἡ πίστη μας ἐπιτάσσει), καὶ νὰ τοὺς ποῦμε ὅτι ἡ Προσευχὴ κάθε ἀνθρὼπου, ἀκόμη καὶ ἄν εἶναι ὁμαδικὴ ἤ στὰ πλαίσια τῆς λειτουργικῆς του ζωῆς,  δὲν μπορεῖ νὰ εἶναι διαδήλωση, θορυβώδης καὶ νὰ αὐτοδιαφημίζεται ἢ νὰ διαφημίζει κάτι ἄλλο, γιατὶ τότε δὲν εἶναι προσευχὴ... Ἡ Προσευχὴ εἶναι ἡ   συνομιλία μὲ τὸν Θεό, καὶ ἀπαγάγει τὸν ἄνθρωπο ἀπὸ τὴν βουή τοῦ κόσμου. Ἐκεῖνος ποὺ προσεύχεται δὲν ἀκούει θορύβους, ἀκόμη κι ἐὰν ὑπάρχουν γύρω του παντοῦ. Κι  ἐὰν τοὺς ἀκούει δὲν προσεύχεται, ἀκόμη κι ἄν δὲν ὑπάρχουν γύρω του πουθενά. Ἀλλίμονο ἐὰν πᾶμε γιὰ προσευχὴ θορυβημένοι! Μόνον  ὁ ἐχθρὸς θὰ μᾶς «ἀκούσει»... Ὅσο γιὰ τὸν χῶρο τῆς λατρείας; Εἶναι ἄτοπο νὰ ζητᾶ ὁ ἄνθρωπος νὰ τοῦ τὸν παραχωρήσει ἡ ὁποιαδήποτε κοσμικὴ ἐξουσία. Εἶναι ἀπείρως προτιμότερο νὰ τὸν βρεῖ στὶς.... κατακόμβες. Στοὺς τάφους μὲ ἄλλα λόγια!

Τέλος σὲ ὅσους θεωροῦν εἴδηση τὰ εὐτράπελα τοῦ κόσμου, νὰ τοὺς ποῦμε νὰ προσέχουν στὸν ἐαυτὸ τους γιατὶ τὶς περισσότερες φορὲς δίνουμε σημασία στὰ ἀσήμαντα (πολλὲς φορὲς καὶ βλαβερὰ), καὶ προσπερνοῦμε, ἀποροφημένοι καὶ ἀφηρημένοι, ἀπὸ τὰ σημαντικὰ μὲσα στὰ ὁποία ὑπάρχει ἡ χάρη Τοῦ Κυρίου!  Ἔχουμε πολλὴ δουλειὰ μέσα μας, καὶ ὁ ἐλάχιστος χρόνος μας μοιάζει μὲ μία χαμένη στιγμὴ ποὺ μόνο ἡ μετάνοια,  μπορεῖ νὰ τὴν κάνη αἰωνιότητα!


Καλὼς ὅρισες στὴν Συνευωχία, οἱ παραθέσεις σου εἶναι εὐπρόσδεκτες!

ΥΓ:
Quote from: recklessΓι΄αυτό του απάντησα πως εκκλησία είμαστε εμείς
Γι᾽ αὐτὸ πολὺ σωστὰ νομίζω τοῦ ἀπάντησες! Εἶναι σὰν νὰ τοῦ εἶπες νὰ πάψει νὰ «ἐχθρεύεται» τὸν ἐαυτὸ του..

ΥΓ:
Quote from: recklessΕίμαι λίγο μπερδεμένη!
Δὲν τὸ διαπιστώνω, ἀντιθέτως μάλιστα!
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)