News:

Η Συνευωχία ξανά στο Διαδίκτυο

Main Menu

Σας έχει τύχει...;

Started by quality, 11 September, 2007, 04:30:10 PM

Previous topic - Next topic

quality

Σας έχει τύχει ποτέ να νιώσετε πως μια ανώτερη δύναμη είναι δίπλα σας και σας προσέχει;Σας έχει τύχει να νιώσετε πως μια προσευχή σας εκπληρώθηκε;Σας έχει τύχει να νιώσετε πως έλαβε χώρα το δικό σας θαύμα;Σας έχει τύχει να νιώσετε πως ξαναγεννηθήκατε μετά από μια επίσκεψη στην εκκλησία, ανάβοντας ένα κερί, φιλώντας την εικόνα ενός αγίου;

Σας έχει τύχει;
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

ρωμηός

Πολύ όμορφα διατυπωμένα τα ερωτήματα σου. Θα έλεγα ότι ναι, μου έχει τύχει. Αλλά αυτό που δεν γνωρίζω, και ίσως είναι η αιτία της επιφύλαξής μου, είναι μήπως αυτό το συναίσθημα που έχω (σε όλα αυτά που περιγράφεις) δεν είναι προϊόν αγαθής - καθαρής  καρδιάς που γνωρίζει και νιώθει βαθιά και υπαρξιακά μέσα της την πραγματικότητα της παρουσίας του Θεού αλλά απλώς ένας συναισθηματισμός, που εν τέλει - φευ - φανερώνει το εγωϊστικό υπόβαθρο της επαναπαυμένης και αυτοδικαιωμένης μου ψυχής! Και επειδή υπερισχύει μέσα μου το δεύτερο, αποφεύγω να \"μαρτυρώ\" έτσι την παρουσία του Θεού στη ζωή μου και προσπαθώ να αρκούμαι στην ομολογία της αθλιότητας μου και στην ταυτόχρονη ανεκτικότητα του θεού!

quality

Ένας συναισθηματισμός,όμως,που στηρίζεται σε τι;Στην παρουσία του Θεού;Τότε δε χρειάζεται να ανησυχείς.
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

ρωμηός

Quote from: qualityΈνας συναισθηματισμός,όμως,που στηρίζεται σε τι;Στην παρουσία του Θεού;Τότε δε χρειάζεται να ανησυχείς.
Εδώ ακριβώς τίθονται δύο πτυχές, πολύ σημαντικές.

1ον: Πως εξακριβώνεις την πηγή του συναισθήματος και την αυθεντικότητα της; Και κυρίως με ποιά κριτήρια; Ίσως το μόνο αυθεντικό και ασφαλές συνάμα κριτήριο να είναι ο μανικός έρωτας του Θεού για τον άνθρωπο και την κτίση σύνολη. Στη βάση αυτή της ασταμάτητης κένωσης του Θεού προς το πλάσμα των χειρών του, αν θεωρηθεί αυτός ο συναισθηματισμός, ότι Εκείνος δηλαδή είναι κόντά μου, δίπλα μου, συνοδοιπόρος στη ζωή μου, τότε πατάμε σε στέρεα βάση. Αν, όμως, από την άλλη, ο συναισθηματισμός αυτός ερείδεται σε έναν υποβοσκόντα εγωισμό \"αυτο-δικαίωσης\", που \"αυτο-τεκμαίρεται\" από μια ασύνειδη, ως επί το πλείστον, τήρηση των εντολών, μετά ζήλου και ακριβείας πολλής πολλές φορές (θυμίζω την παραβολή τελώνου και φαρισαίου) τότε κινδυνεύουμε να δέρουμε αέρα κοπανιστό!!!

2ον: Σε συνάρτηση με το 1ο, πολύ μεγάλη σημασία έχει και η ερμηνεία που δίνουμε σε αυτά τα συναισθήματα. Αν μεταπράττουμε το συναίσθημα αυτό σε \"ανταποδοτική αγάπη\" προς τον Δημιουργό μας για την σκανδαλώδη φροντιδα του για εμάς, τότε πρόκειται για υγιή συναισθηματισμό, που πλέον υψούται υπεράνω του κοινού ανθρωπίνου συναισθήματος και μεταποιείται - μεταβάλλεται - μετουσιώνεται σε αληθή κοινωνία αγάπης και υπερ-εκτείνεται και αγκαλιάζει τον συνάνθρωπο εξίσου καθώς και σύνολη την κτίση. Αν από την άλλη, πάλι, χρησιμεύει ως επιβεβαίωση της \"ηθικότητάς μας\" και ως αναγνώριση και δικαίωση των προσπαθειών μας πάλι δέρουμε αέρα κοπανιστό!!!

quality

Αντιλαμβάνομαι το \"φόβο\" σου και είναι απόλυτα κατανοητός.Μα,άθελά σου,επιβεβαιώνεις πως αυτά τα συναισθήμτα είναι αγνά και υγιή και δεν αποβλέπουν αλλού.Από τη στιγμή που αναρωτιέσαι για δαύτα κάτι γίνεται.Ένας τρελός που αναρωτιέται αν είναι τρελός,δεν είναι.Πιστεύω,λοιπόν,πως αν μπεις στη διαδικασία εξερεύνησης και...εγκυρότητας των συναισθημάτων σου,τότε όλα βαίνουν καλώς...
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

geof1

Quote from: qualitysας έχει τύχει να νιώσετε πως ξαναγεννηθήκατε μετά από μια επίσκεψη στην εκκλησία φιλώντας την εικόνα ενός αγίου;

Σας έχει τύχει;
kai oi dystyxoi oi xristianoi apokalousan kapote kai apokaloun akoma me menos  tous arxaious ellhnes eidwlolatres...

eirwnia i oxi?

Βασιλείου Μάριος

Βασικά από όσα έχω μάθει μέχρι στιγμής για το θέμα αυτό:

Δεν τιμούμε και δεν πιστεύουμε στην εικόνα σαν υλικό αλλά στο πρόσωπο που απεικονίζει!

Σωστά κ Staboz & Romie?
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

geof1

malista malista.

giauto otan kanei tis laosynaxeis o xristodoulos me ton epitafio sto xeri anthrwpoi podopatountai kai skotwnontai kai sprwxnontai isa isa gia na aggixoun ton epitafio na filhsoun to ena podi tou h na perasoun apo katw?

malista...

Βασιλείου Μάριος

Για σκέψου όμως τι συμβολίζει ο επιτάφιος!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

geof1

xerw ti symvolizei polu kala.

rwta kalutera tous pistous omws,kai synomilhse mazi me tous anthrwpous pou etoimazontan na vgoun sti kentrikh plateia tis thessalonikhs gia na aggixoun estw gia 1 deuterolepto to \'\'agio xulo\'\'

den nomizw oute na xeroun ti symvolizei oute na to vlepoun idealistika.kai otan lew den nomizw sto lew mono kai mono epeidh exw milhsei me tetoious anthrwpous

ειρήνη

φυσικά και υπαρχουν ανθρωποι που δεν ξερουν αλλα το κανουν μονο απο πιστη.Υπάρχουν βεβαια και υπερβολικές καταστασεις,δεν αντιλεγω.Δε σημαινει ομως οτι ο Επιταφιος ή το Τιμιο Ξύλο δεν ειναι κατι για μας τους Χριστιανους!Ίσα ίσα,εκει σταυτρωσαν το Χριστό!Και κάθε πιστός θα ήθελε να το αγγίξει!Γιατι αγαπητε geof δεν επικρινεις εκεινους που δινουν περιουσιες για να παρουν το μπλουζακι ενος ποδοσφαιριστη,η το ρουχο μιας τραγουδιστριας!Και μαλιστα δεν υπαρχει συγκριση με το Χριστό μας!Έχουμε φτάσει στο σημείο να θεοποιουμε τραγουδιστες και αθλητες κλπ και γινομαστε υβριστες του ιδιου του Θεου!
Όταν λοιπον πιστεύεις ειναι φυσικο να νιωθεις δεος την ωρα που προσκυνας μια εικονα.Όχι για το υλικο φυσικα οπως μας ειπε ο Μαριος αλλα για το προσωπο που εικονίζεται!Το ίδιο κι οταν νιωθεις οτι κατι που εχεις ζητησει εγινε πραξη!Ειμαστε τοσο αναξιοι γιαυτο,αλλα ο Θεος μας ακουει!
Πάντα υπάρχει παρελθόν για έναν άγιο και μέλλον για έναν αμαρτωλό...!

Βασιλείου Μάριος

Αφου λοιπόν κατακρίνει τόσο πολύ τη θρησκεία αυτή, δεν κατάλαβα το λόγο τον οποίο μπήκε στο forum αυτό!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

ειρήνη

ε νομιζω οτι δεν μπορουμε να αποκλεισουμε κανεναν,αρκει να μιλαμε σε καποιο επιπεδο.πολλοι λενε λογια για να δουνε αντιδρασεις.επομενως ειναι χρεος μας να βοηθησουμε:)
Πάντα υπάρχει παρελθόν για έναν άγιο και μέλλον για έναν αμαρτωλό...!

Βασιλείου Μάριος

Φυσικά δεν μπορούμε να αποκλείσουμε κανέναν! Αν γίνεται όμως παραβίαση των κανονισμών, είμαι υποχρεωμένος να απαγορεύσω την είσοδο!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

staboz

Νομίζω ότι το σχόλιο της Ειρήνης είναι θαυμάσιο και δίνει με λίγα λόγια απαντήσεις σχεδόν σε κάθε πτυχή του ζητήματος.

Ασφαλώς υπάρχει πολύ ειδωλολατρικό πνεύμα στον χώρο της Εκκλησίας. Αυτό όμως δεν βρίσκεται στους πιστούς. Και δεν μιλάω μόνον για τους αληθινούς πιστούς, τους συνειδητοποιημένους, αλλά και για τους απλούς ανθρώπους που κρατούν μια έστω ελάχιστη πίστη, όπως την παρέλαβαν από τις προηγούμενες γενιές. Το ειδωλολατρικό πνεύμα δεν το έχουν αυτοί οι πιστοί, αλλά άνθρωποι - γυναίκες κυρίως - που δεν ξέρουν τί πιστεύουν, που έρχονται στην Εκκλησία με την ίδια ευκολία, νοοτροπία και σκέψη με την οποία πηγαίνουν στους μάγους, τις μάγισσες, τις καφετζούδες, τις χαρτορίχτρες, τους αστρολόγους, τα μέντιουμ και όλη αυτή την κομπανία του διαβόλου. Αυτοί οι άνθρωποι κινούνται βέβαια μέσα στην Εκκλησία, αλλά στην πραγματικότητα δεν ανήκουν στην Εκκλησία, αποτελούν ξένο σώμα μέσα σ᾿ αυτήν - καρκίνωμα! Φυσικά υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που είναι πραγματικά ευλαβείς και έχουν παρόμοιες εκδηλώσεις. Αλλά αυτοί είναι ή άρρωστοι ή προβληματικοί, ευλαβείς με βλάβη, όπως επιτυχημένα έλεγε ο π. Παΐσιος. Και δεν αμφιβάλλω ότι κάποιοι τέτοιοι μπορεί να είναι ακόμη και ιερείς, δεν πρέπει να μας παραξενέψει ιδιαίτερα αυτό.
Οι, έστω και στοιχειωδώς, πιστοί, ακόμη και οι πλέον αγράμματοι, ξέρουν πολύ καλά αυτό που σημείωσε επιτυχημένα ο Μάριος ότι δεν τιμούμε το υλικό (ξύλο, μέταλλο κ.τ.λ.) αλλά το εικονιζόμενο πρόσωπο. Που πάλι το πρόσωπο αυτό δεν είναι κάτι της φαντασίας μας αλλά υπαρκτό και ζωντανό, αν και έχει ήδη πεθάνει. Διότι οι άγιοι της Εκκλησίας μας δεν είναι νεκροί. Ζωντανοί και ολοζώντανοι είναι. Γι᾿ αυτό και μετέχουν στη ζωή της Εκκλησίας, επεμβαίνουν στη ζωή των πιστών ανθρώπων, θαυματουργούν, ενισχύουν τους αγωνιζόμενους πιστούς. Αλλά για τα θαύματα των αγίων δεν θα γράψω κάτι περισσότερο εδώ. Θα σημειώσω μερικές σκέψεις στην άλλη συζήτηση που με παρέπεμψε ο Μάριος: http://www.punbb-hosting.com/forums/romios/viewtopic.php?id=428.

Κλείνοντας να σημειώσω κάτι ακόμη, που με θλίβει ιδιαίτερα, κυρίως όταν διαπιστώνω ότι το εκδηλώνουν νέοι άνθρωποι και μάλιστα υποτίθεται μορφωμένοι, που στην πραγματικότητα δεν είναι τίποτε άλλο από παραμορφωμένα από την υπερηφάνεια και την εγωπάθειά τους μηδενικά. Εννοώ την περιφρόνηση που με χυδαίο συχνά τρόπο εκδηλώνουν προς τους απλούς και αγράμματους ανθρώπους. Λυπάμαι πολύ για το κατάντημά τους. Όχι μόνο διότι αδικούν κατάφωρα τον λαό και τον τόπο μας, αλλά και διότι στερούν τον εαυτό τους από την αληθινή σοφία που έχουν ως ατίμητο θησαυρό αυτοί οι περιφρονούμενοι απλοί άνθρωποι του λαού μας. Έτσι καταντούν οι ίδιοι οι περιφρονητές να μην είναι παρά θορυβώδεις και σκουριασμένοι από την πολλή και βλακώδη σοφία τους άδειοι τενεκέδες. Τίποτε άλλο.
                                Στ.

ΥΓ. Φυσικά μου άρεσε ιδιαίτερα το αρχικό θέμα, όπως το έθεσε η Ευθυμία (quality). Και μάλλον διαφωνώ με τον τρόπο που το συσκότισαν τα επόμενα σχόλια του Ρωμιού.
Ρωμ. ε΄6-10

Ξένια

Από αυτά που διάβασα, διαπίστωσα ότι δεν πρόκειται για \"συσκότιση\" αλλά θεωρώ ότι αν το δούμε βαθύτερα στόχος είναι η έκφραση κάποιων όμορφων συναισθημάτων, που με το πέρασμα του χρόνου κινδύνεψαν να χαθούν.Ίσως αυτό θέλει να το μοιραστεί μαζί μας προκειμένου να πάρει κάποιες απαντήσεις ο Ρωμηός, όπως άλλωσε και η quality...Ίσως πάλι να πέφτω και έξω...απλά εγώ αυτό εισέπραξα από τα γραφόμενά του...
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

quality

Geof1,πρέπει να καταλαβαίνεις ποια άτομα διέπονται από άγνοια και ποια από συναισθηματική πληρότητα αν θες να βγάζεις συμπεράσματα(συγγνώμη για την αργοπορία της απαντήσεώς μου)
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

Βασιλείου Μάριος

quality, τώρα είναι αργά! Έχει φύγει...
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

quality

Quote from: MaRioSquality, τώρα είναι αργά! Έχει φύγει...
Για μένα δεν είναι αργά,για εκείνον είναι...:D
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

Βασιλείου Μάριος

Παίρνω το καπάκι και αποχωρώ! :(

Αλλά δεν υποχωρώ... :mua:
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]