News:

Η Συνευωχία ξανά στο Διαδίκτυο

Main Menu

Οικονομική;;; κρίση;

Started by Ιωάννα, 09 May, 2010, 12:00:19 PM

Previous topic - Next topic

Ιωάννα

Πῆρα τὴν πρωτοβουλία νὰ μεταφέρω ἐδῶ τὸ θέμα ἀπὸ τὴν ἐνότητα \"Ἀνέκδοτα πρὸς ἔκδοση\" (http://www.sinevohia.gr/forum/viewtopic.php?pid=17747#p17747) ἐπειδὴ ἡ σχέση τοῦ τραγικοῦ μὲ τὸ κωμικὸ εἶναι στενὴ καὶ ἔτσι ἀβίαστα περάσαμε ἀπὸ τὸν ἀστεϊσμὸ στὸν προβληματισμό.

Ποιά ἦταν ἡ κατάλληλη ἐνότητα: \"Πολιτικὴ Ἀ-κομματική\"; \"Ἐθνικά Θέματα\" ἤ  μήπως\"ἠμερολόγιο καθημερινότητας\" ὡς μία κατάσταση παροδική, μὲ σύντομο τέλος. Κατέληξα ἐδῶ στὰ \"Πνευματικὰ θέματα\" διότι ἐδῶ, νομίζω, στοχεύει καὶ ἡ κρίση.



Μάριε, θὰ μποροῦσες νὰ μεταφέρεις τὶς ἀπαντήσεις τοῦ καθενός σ\' αὐτὴ τὴν ἐνότητα;

Ιωάννα

Ἐκ μεταφορᾶς:

Ὁ ἀνταποκριτής μας ἀπὸ τὸ Ζάλλογγο μεταδίδει:


______________________________________________________________
Πῶς θὰ διατηρήσουμε τὴν ἐλευθερία μας σήμερα, δὲν ξέρω...
ἄλλο οἰκονομικὴ ἐξάρτηση, ἄλλο ἐλευθερία συνειδήσεως, ἀλλά...

Iaspis

Quote from: ΙωάνναΠῆρα τὴν πρωτοβουλία νὰ μεταφέρω ἐδῶ τὸ θέμα ἀπὸ τὴν ἐνότητα \"Ἀνέκδοτα πρὸς ἔκδοση\" (http://www.sinevohia.gr/forum/viewtopic.php?pid=17747#p17747) ἐπειδὴ ἡ σχέση τοῦ τραγικοῦ μὲ τὸ κωμικὸ εἶναι στενὴ καὶ ἔτσι ἀβίαστα περάσαμε ἀπὸ τὸν ἀστεϊσμὸ στὸν προβληματισμό.

Ποιά ἦταν ἡ κατάλληλη ἐνότητα: \"Πολιτικὴ Ἀ-κομματική\"; \"Ἐθνικά Θέματα\" ἤ  μήπως\"ἠμερολόγιο καθημερινότητας\" ὡς μία κατάσταση παροδική, μὲ σύντομο τέλος. Κατέληξα ἐδῶ στὰ \"Πνευματικὰ θέματα\" διότι ἐδῶ, νομίζω, στοχεύει καὶ ἡ κρίση.
Δὲν ἀποκλείεται ἡ ἐνότητα \"Ἀνέκδοτα πρὸς ἔκδοση\"  νὰ εἶναι ἡ καταλληλότερη. Ὄχι βέβαια ἀπὸ κάποια «κωμικὴ» ἄποψη (ποὺ σίγουρα δὲν ὑπάρχει μέσα στὴν τραγικὴ αὐτὴν κατάσταση..), ἀλλὰ  ἀπὸ τὴν ἄποψη τῆς πρὸς τὸ παρὸν ἀδυναμίας κατανόησης τῶν πραγμάτων ὅπως ἡ χρεωκοπἰα, ἡ κρίση, ἡ ἐξάρτηση, ἡ ὑποδούλωση, ἠ ἀσυνειδησία, ἡ ἀσυνέπεια, ἡ ἀπόγνωση καὶ ὅλα ὅσα κατέκλυσαν τὴν χῶρα τελευταῖα. Πράγματι δύσκολο νὰ γίνουν πρὸς τὸ παρὸν κατανοητὰ, ὅλα αὐτὰ ποὺ συμβαίνουν, διότι δὲν συμβαίνουν μόνον ἔξω μας......ἀλλὰ καὶ μέσα μας. Κυρίως μέσα μας!

Μεταφέρω κι εγὼ τὴν δικὴ μου παράθεση Ιωάννα, ὅπως ἔκανες καὶ ἐσὺ:

Quote from: Iaspis
Quote from: ΙωάνναΠῶς θὰ διατηρήσουμε τὴν ἐλευθερία μας σήμερα, δὲν ξέρω...
ἄλλο οἰκονομικὴ ἐξάρτηση, ἄλλο ἐλευθερία συνειδήσεως, ἀλλά...
Η ελευθερία τού ανθρώπου στήν σύγχρονη «κοινωνία» (;) είναι πολύ παρεξηγημένη υπόθεση καί συγχέεται  μέ τήν αυτοδιάθεση, η οποία υπηρετεί ως επί τό πλείστον τήν αυτοδικαίωση, μέ άλλοθι τόν δήθεν σεβασμό στά δικαιώματα τού  (επίσης αυτοδικαιωμένου)...άλλου!

Ελευθερία συνειδήσεως χωρίς πίστη, χωρίς Θεό, όχι μόνο δέν υπάρχει αλλά,...  αυτό τό ηδυπαθές κακέκτυπο ελευθερίας πού ζούμε,  έχει μάλλον διαβάλλει τήν ανθρώπινη συνείδηση. Έτσι η συνείδηση μας αντί γιά κοινό πεδίο πού νά πραγματώνει τήν αδελφική εν Χριστώ αγάπη, συνείδηση Εκκλησίας μέ άλλα λόγια πού απελευθερώνει τόν άνθρωπο από τά πάθη.....καταντά πεδίο εξάσκησης τού ατομισμού, τού συλλογικού ατομισμού πού νομιμοποιεί τήν αμαρτία καί αναισθητοποιεί τήν ψυχή τού ανθρώπου!

Η «οικονομική εξάρτηση» πού είπες Ιωάννα, είναι νομίζω κάτι παραπάνω από τέτοια....Όμως θά μάς διορθώσει! Φυσικά δέν εννοώ τήν οικονομία. Εννοώ Οικονομικά... εμάς θά διορθώσει, καί άν μπορούμε ας τήν  δούμε σάν χάρη από τόν Κύριο, παρά σάν κρίση ή οτιδήποτε άλλο. Θά συμβάλλει  αυτή η χάρη στήν απελευθέρωση καί στήν επαγρύπνηση μας από τόν λήθαργο πού έχει περιπέσει η συνείδησή μας, παίζοντας τόν ρόλο τής... ευρωπαίας.
Οι ευρωπαίοι δίδαξαν καί επέβαλλαν (καί επιβάλλουν) στόν υπόλοιπο κόσμο τόν ρόλο πού επιφύλαξαν γι αυτόν, φυσικά γιά τό συμφέρον τους.
Ο αληθινός εχθρός όμως δέν νικήθηκε ποτέ μέ τά όπλα. Καί όλες οι ιστορικές επαναστάσεις τών λαών (φυσικά καί η δική μας η ελληνική) περιέχουν καί κάποιο ψέμα πού τίς παρουσιάζει εκ τών υστέρων νικήτριες!  Αυτό είναι τό ψέμα τής επανάστασης πού δημιούργησε παντού στόν κόσμο αυτήν τήν ψεύτικη συνείδηση ελευθερίας....

Ελευθερία είναι η ταπείνωση, τά βάσσανα, τά πάθη, ο σταυρός καί ο θάνατος. Δέν υπάρχει επανάσταση....υπάρχει μόνον η Ανάσταση μαζί μέ τόν Χριστό! Ας ετοιμασθούμε νά βιώσουμε τήν αληθινή εκκλησιαστική ζωή τού Κυρίου, τώρα πού γυρίζουν πίσω μετανιωμένοι καί οι αληθινοί πιστοί! Οι τελώνες!
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)