News:

Η Συνευωχία ξανά στο Διαδίκτυο

Main Menu

Λευτεριά...

Started by βίκυ, 25 July, 2007, 05:36:18 PM

Previous topic - Next topic

βίκυ

Καλησπερα!
 
   Με αφορμή την επετειο της εισβολής στην κυπρο(αλήθεια, Μαρκησιε, πώς κ δεν εκανες καμμια αναφορα σε αυτήν?)μίλησα με μια κυπρία περι λευτεριας. Μου απαντησε ότι η λευτερια της Κύπρου ειναι πλεον ουτοπία κ λίγοι μιλανε γι αυτην.
  Σκεφτόμουν, αν εχει δικαιο, αν ο αγωνας κ η ελπίδα για λευτεριά είναι όντως ουτοπία ή ειναι δικαιωμα που δεν πρέπει να ξεχναμε τόσο για την Κύπρο όσο κ για τη Β.Ήπειρο....
                             Ειλικρινα, εσεις τί πιστεύετε?

Μαρκήσιος de Karampa

Βίκυ,

καταρχήν ζητώ συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση... Σε όλη τη διάρκεια των διακοπών (ποια διάρκεια,λέμε τώρα) απείχα από τα του διαδικτύου...
Στο θέμα μας τώρα... Τα εθνικά θέματα και γενικά ότι έχει να κάνει με διεθνείς συσχετισμούς,διπλωματία κτλ είναι ένα πολύπλοκο πράγμα...
Τι θέλω να πω...
Σε κάθε θέμα υπάρχουν γεγονότα-συμφωνίες που καθορίζουν την στρατηγική των πολιτικών-διπλωματών....
Δηλαδή δε μπορεί να είναι εθνική πολιτική (που φαντάζει δυσεύρετη τα τελευταία χρόνια) τα περί λευτεριάς στην Κύπρο,στη Β.Ἠπειρο ή όπου αλλού...
Καλώς ή κακώς η Κύπρος είναι ανεξάρτητη δημοκρατία από το 1960.
Δε μπορεί να είναι εξωτερική πολιτική άναρθρες κραυγές, λαικίστικου περιεχομένου τις πιο πολλές φορές...
Σε ότι αφορά τὠρα τις πεποιθήσεις,προσδοκίες του Έθνους εκεί δεν υπάρχουν ούτε κανόνες όυτε στρατηγικές.
Δεν γίνεται να ακυρωθεί για παράδειγμα το \"πάλι με χρόνια με καιρούς...\" ως ουτοπικό.
Οι παραδόσεις του Έθνους θα πρέπει να μένουν αναλλοίωτες...
Το Βορειοηπειρωτικό πάντως είναι πιο \"εφικτό\" σαν θέμα σε σχέση με άλλα κατά τη γνώμη μου...
Μεγάλο ζήτημα που χρήζει ανάλυσης...


QuoteΣκεφτόμουν, αν εχει δικαιο, αν ο αγωνας κ η ελπίδα για λευτεριά είναι όντως ουτοπία ή ειναι δικαιωμα που δεν πρέπει να ξεχναμε τόσο για την Κύπρο όσο κ για τη Β.Ήπειρο....
Για το λαό η λήθη είναι ο μεγάλος αντίπαλος... Για τους πολιτικούς είναι άλλος ο αντίπαλος...
Πρόκειται για συγκοινωνούντα δοχεία όπου ο ένας (πρέπει) αναζωογονεί τον άλλο.
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»

βίκυ

Πώς καταφέρνω και βρίσκω θέματα που δεν καλύψαμε κ τα ξαναβάζω στο προσκήνιο???  (όπως με τις φωτό από τον κ.Στάμποζ+αυτό!)

Μαρκήσιε, λες : \"Το Βορειοηπειρωτικό πάντως είναι πιο \"εφικτό\" σαν θέμα σε σχέση με άλλα κατά τη γνώμη μου...Μεγάλο ζήτημα που χρήζει ανάλυσης...\"
   Θές να μας εξηγήσεις τί εννοείς?

Μαρκήσιος de Karampa

QuoteΜαρκήσιε, λες : \"Το Βορειοηπειρωτικό πάντως είναι πιο \"εφικτό\" σαν θέμα σε σχέση με άλλα κατά τη γνώμη μου...Μεγάλο ζήτημα που χρήζει ανάλυσης...\"
   Θές να μας εξηγήσεις τί εννοείς?
Τί εννοώ....
Εννοώ ότι από τα θέματα που διεκδικεί (μην το παίρνετε και τοις μετρητοίς) η Ελλάδα, το Βορειοηπειρωτικό και οι διεθνείς συμφωνείες που το προστατεύουν προσφέρεται για πολιτική και διπλωματία....
Στο Κυπριακό για παράδειγμα, που δεσπόζει σε ότι αφορά τα εξωτερικά, η Ελλάδα απλά στηρίζει τις αποφάσεις της κυπριακής δημοκρατίας που είναι και μέλος της Ε.Ε.
Η θέρμη που αντιμετωπίζει η Αθήνα τα δύο θέματα είναι συντριπτικά υπέρ του δευτέρου τα τελευταία και όχι μόνο χρόνια.
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»