Απλοί τρόποι για ένα γρηγορότερο υπολογιστή

Started by Βασιλείου Μάριος, 30 December, 2007, 07:37:40 PM

Previous topic - Next topic

Βασιλείου Μάριος

Παραπονιόμαστε συχνά πως ο υπολογιστής μας είναι αργός. Θα προσπαθήσω σε αυτό το βοήθημα να σας δείξω τρόπους και προγράμματα που χρησιμοποιώ και έχω δει αποτελέσματα. Πιστεύω να σας βοηθήσει και εσάς.
- Χρησιμοποιήστε το classic theme των windows
- Αφαιρέστε όλα τα effect του θέματος
- Βγάλτε τους ήχους σφάλματος κλπ.
- Ανοίξτε το msconfig από run πηγαίνετε στην καρτέλα startup και αφαιρέστε τα προγράμματα που τρέχουν πίσω από τον υπολογιστή μας στην έναρξη χωρίς λόγο. Πηγαίνετε στην καρτέλα Services και αφαιρέστε το Background Intelligent Transfer Service (μετά το ΟΚ θα χρειαστείτε restart).
- Κάντε δεξί κλικ στο Start>Properties και χρησιμοποιήστε την πρώτη επιλογή (Start Menu).
- Βγάλτε την εικόνα από το background σας και χρησιμοποιήστε ένα χρώμα (εγώ χρησιμοποιώ μαύρο).
- Αφαιρέστε όλα τα εικονίδια από το Desktop και αφήστε μόνο μόνο τον κάδο ανακύκλωσης.
- Κάντε δεξί κλικ στην μπάρα έναρξης και πατήστε Properties, επιλέξτε την Show Quick Launch και εισάγετε εκεί τις συντομεύσεις σας όπως πχ Firefox, C, My Computer, ...
- Έχετε κάποιο ελαφρή antivirus (έχω NOD32).
- Κατεβάστε το Adaware και κάντε έναν έλενχο.
- Κατεβάστε το Registry Booster και διορθώστε την registry σας και κάντε και defrag για να έχετε γρήγορο άνοιγμα του υπολογιστή σας.
- Κατεβάστε το Registry Mechanic και κάντε έλενχο.
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

mistral

Στο παρακάτω link θα βρείτε οδηγίες για το πως να ρυθμίσετε τις Υπηρεσίες έτσι ώστε να μην καταναλώνουν πόρους του συστήματος και ο υπολογιστής σας να .. πετάει! :lol: Το άρθρο αφορά ρυθμίσεις των services στα windows xp αλλά από μια δοκιμή που έκανα οι περισσότερες ρυθμίσεις ισχύουν και για τα vista.

http://www.freegr.gr/freenuke/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=916

Yγ. Όπως και σε κάθε άλλη περίπτωση :P ότι πάθει ο υπολογιστής σας μετά απ τις ρυθμίσεις που θα κάνετε αποτελεί αποκλειστικά δική σας ευθύνη! Εγώ νίπτω τας χείρας μου :lol: Να βοηθήσω θέλω όχι να σας κάνω ζημιά.

Και στο επόμενο link θα βρείτε καλές οδηγίες για την ασφάλεια του υπολογιστή σας
Ή αλλοιώς πως να σερφάρετε ασφαλώς χρησιμοποιώντας windows (ας προσέχατε! :P )
 
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14350
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]