Δημιουργία Θέσης Δικτύου

Started by Βασιλείου Μάριος, 25 November, 2007, 11:16:54 PM

Previous topic - Next topic

Βασιλείου Μάριος

Για να δημιουργήσουμε μια νέα θέση δικτύου κάνουμε τα εξής βήματα:


Ανοίγουμε τις \"Θέσεις δικτύου\" του η/υ μας και πατάμε \"Προσθήκη μιας θέσης δικτύου\"


Στον οδηγό πατάμε επόμενο


Ακολουθούμε τα βήμτα στην εικόνα


Στην επιλογή (1) γράφουμε την διεύθυνση FTP (πχ. ftp://romiosforum.com) και πατάμε Επόμενο


Κσετσεκάρουμε την επιλογή (1). Στην επιλογή (2) γράφουμε το username που μας έχουν δώσει για να έχουμε πρόσβαση και πατάμε Επόμενο


Στην επιλογή (1) γράφουμε το όνομα που θέλουμε να έχει η θέση και πατάμε επόμενο.


Τσεκάρουμε την επιλογή (1) και πατάμε Τέλος.


Στο παράθυρο που μας ανοίγει γράφουμε στη επιλογή (1) το username (όπως και πριν), στην επιλογή (2) τον κωδικό που μας έχουν δώσει για να έχουμε πρόσβαση και πατάμε σύνδεση.

Τώρα έχουμε πρόσβαση και μπορούμε να δούμε ή και να τροποποιήσουμε τα αρχεία που υπάρχουν στη θέση αυτή


Πλέον η θέση που προσθέσαμε, φαίνεται στις \"Θέσεις Δικτύου\" του η/υ μας!

EDITED

Quote from: romiosΟι οδηγίες για τα Vista είναι έτοιμες.

Οι οδηγίες είναι σε μορφή powerpoint, για να μην παραφορτώνουμε το φόρουμ με εικόνες...
Κάντε κλικ εδώ για να το δείτε!!!

Υγ. Εννοείται για να δημιουργήσετε τη Θέση Δικτύου, πρέπει να αποστείλετε πρώτα στον Μάριο με e-mai το επιθυμητό username & password καθώς και τον τύπο account που θέλετε. Περισσότερες πληροφορίες εδώ
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

staboz

Μάριε, σβήσε όλα όσα έχεις γράψει εδώ και εκεί. Κάνε κάτι καινούργιο, απλό, λεπτομερειακό και σαφές. Κάνε δύο επιλογές: Με xp και vista, διότι είναι τελείως διαφορετικά τα συστήματα.

Εγώ κατέβασα το πρώτο αρχείο, αλλά από εκεί και πέρα δεν μπορώ να βρώ τίποτε. Εννοείται έχω vista.
                                             Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

Βασιλείου Μάριος

Oi parouses odigies einai katatopistikotates. Vista den exw se diko mou pc, opote den mporw na valw egw odigies. An vrw kapou, tha tis valw kai edw

Sorry!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

staboz

Ο Παύλος απέναντί σου έχει vista. Πετάξου κάποια στιγμή, όταν ευκαιρήσεις, και κάνε τη σύνδεση.
Δεν ξέρω πόσο κατατοπιστικές είναι οι οδηγίες που έχεις καταχωρήσει. Εγώ τις βλέπω σκόρπιες εδώ και εκεί και μπερδεύομαι. Βάλε τις όλες μαζί σε μια τάξη. Για σένα αυτό είναι εύκολο. Για μας τους άσχετους μαρτύριο.
                                       Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

Βασιλείου Μάριος

Αν δεν μπορείτε να συνδεθείτε με τον οδηγό των windows, κατεβάστε ένα πρόγραμμα FTP.
Κ Σταύρο, δεν έχω καθόλου χρόνο γιατί εκτός των διαγωνισμάτων του σχολείου, τον ελεύθερό μου χρόνο αυτόν τον καιρό, τον αφιερώνω στο να φτιάξω τους η/υ μου!
Κοιτάξτε τι γίνεται...
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

staboz

Αφού, βρε παλιόπαιδο, σου έγραψα: \"οταν ευκαιρήσεις\", γιατί αγχώνεσαι; Άστο για τις διακοπές των Χριστουγέννων. Σου έχω γράψει και άλλοτε το πρώτο είναι τα μαθήματά σου. Αποτραβήξου λίγο από το Φόρουμ και άσε τους αρχάγγελους να κλαίνε τη μοίρα τους. Έτσι και αλλοιώς ο τύπος δεν επιδέχεται διόρθωση. Όσο για μας, μην χολοσκάς! Όλο και κάτι θα βρούμε για να σκοτώσουμε την ώρα μας...

Πάντως το \"οταν ευκαιρήσεις\", τό λέω σοβαρά και το εννοώ απολύτως.
                                    Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

arhaggelos

Κύριε Σταύρο στη δουλειά μου έχω vista, σε 2 μέρες  το πολύ (πρώτα ο Θεός) θα σας έχω οδηγίες...

Βασιλείου Μάριος

Quote from: arhaggelosΚύριε Σταύρο στη δουλειά μου έχω vista, σε 2 μέρες  το πολύ (πρώτα ο Θεός) θα σας έχω οδηγίες...
Α μπράβο! :/
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

arhaggelos

ολο και κάποια ευκαιρία θα βρω να τρυπώσω στο γραφείο του υποδιευθυντή ;)

staboz

Αδιόρθωτε Αρχάγγελε!
Είδες ποιά ώρα άφησες το μήνυμά σου;
2.55΄το πρωί!
Πότε θα ξεκουραστείς, κακομαθημένε;
Βάλε έναν κανόνα στον εαυτό σου, μετά τις 12 τα μεσάνυχτα να αφήνεις μόνο μία φορά την εβδομάδα, όχι περισσότερες. Βλέπεις κατέβασα πολύ χαμηλά τον πήχυ. Κάνε τουλάχιστον αυτό.
                             Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

ρωμηός

Quote from: stabozΟ Παύλος απέναντί σου έχει vista. Πετάξου κάποια στιγμή, όταν ευκαιρήσεις, και κάνε τη σύνδεση.
Δεν ξέρω πόσο κατατοπιστικές είναι οι οδηγίες που έχεις καταχωρήσει. Εγώ τις βλέπω σκόρπιες εδώ και εκεί και μπερδεύομαι. Βάλε τις όλες μαζί σε μια τάξη. Για σένα αυτό είναι εύκολο. Για μας τους άσχετους μαρτύριο.
                                       Στ.
Τις οδηγίες για τα Vista τις ετοιμάζω τώρα και θα της ανεβάσω σε λίγο στο φόρουμ!!!

ρωμηός

Οι οδηγίες για τα Vista είναι έτοιμες. Σας έχω άρχοντα κ. Στάμποζ (έτσι για να μην μου παραπονιέστε).

Οι οδηγίες είναι σε μορφή powerpoint, για να μην παραφορτώνουμε το φόρουμ με εικόνες...
Κάντε κλικ εδώ για να το δείτε!!!

Υγ. Εννοείται για να δημιουργήσετε τη Θέση Δικτύου, πρέπει να αποστείλετε πρώτα στον Μάριο με e-mai το επιθυμητό username & password καθώς και τον τύπο account που θέλετε. Περισσότερες πληροφορίες εδώ

Βασιλείου Μάριος

Μπράβο βρε Παύλε! Πολύ ωραία δουλειά

:bow::bow::bow::bow::bow:
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

arhaggelos


staboz

Δεν παίζεσαι με τίποτε!
Τέλειο!
Είμαστε ευγνώμονες για τον κόπο, την επιμέλεια, τη σαφήνεια και το άκρως συγκαταβατικό στην άγνοιά μας.
                                  Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

Βασιλείου Μάριος

Quote from: stabozΔεν παίζεσαι με τίποτε!
Τέλειο!
Είμαστε ευγνώμονες για τον κόπο, την επιμέλεια, τη σαφήνεια και το άκρως συγκαταβατικό στην άγνοιά μας.
                                  Στ.
Όταν πάρει τους κωδικούς θα αρχίσουν οι φάπες! :mua:
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

staboz

Μάριε, είσαι μέσα.
Πήρα τους κωδικούς και συνεχίζουμε στους γνωστούς ρυθμούς.
Ρωμ. ε΄6-10

Βασιλείου Μάριος

Quote from: stabozκαι συνεχίζουμε στους γνωστούς ρυθμούς.
Ωχ! ....
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

ρωμηός

κ. Στάμποζ, αφού φτιάξετε τη Θέση Δικτύου, μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε και το Total Commander για download και upload!!!

Υγ. Αλήθεια, με το Total Commander τι έγινε?? Το εγκαταστήσατε?? Σας είχα στείλει οδηγίες στο mail!

staboz

Για upload ναί, το καταλαβαίνω, για download αυτοί λένε μόνο με Link.
                        Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

ρωμηός

Και με link γίνεται και με Commander. Εδώ υπάρχει πλουραρισμός (όπως υπάρχει και Ζουρλαλισμός)!!!!

staboz

Πώς; Με drag and drop;
Ζουραρισμό ήθελες μάλλον να πείς. Αλλά δεν έγραψες τίποτε για χτές.
Ρωμ. ε΄6-10

ρωμηός

Στο Commander κανονικά με τα F5 (αντιγραφή δηλαδή). Θα δώσω ένα παράδειγμα:

1. Καταρχήν για να βρεις στο Commander τη θέση δικτύου, ανοίγεις πρώτα το παράθυρο \"Ο Υπολογιστής μου\". Κατόπιν κάνεις διπλό κλίκ στη \"Θέση 1\" (αυτή είναι η θέση του Δικτύου που έχουμε ήδη δημιουργήσει) και κάνουμε ένα κλίκ στην μπάρα διερεύνησης επάνω, για να μας δοθεί η πλήρης διαδρομή της \"Θέσεως 1\", όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα, και την οποία διαδρομή την κάνουμε αντιγραφή:



2. Κατόπιν ανοίγουμε το Commander, και επάνω στη διαδρομή (όπως θα φανεί και στην εικόνα), αφού κάνουμε 2 κλικ για να φανεί ο κέρσορας ώστε να γράψουμε τη διαδρομή, κάνουμε επικόλληση της διαδρομής που αντιγράψαμε προηγουμένως από το εικονίδιο \"Ο Υπολογιστής μου\".



3. Αφού κάνουμε επικόλληση, πατάμε «Enter» και φυσικά θα μας ζητηθεί πάλι κωδικός. Από κεί και ύστερα κάνουμε τη διαχείρηση των αρχείων κανονικά, όπως έχουμε μάθει να χρησιμοποιούμε το Commander.

4. Αν κάποια άλλη στιγμή θελήσουμε να ξανανοίξουμε το Commander, το πρόγραμμα κρατάει ιστορικό, όπως φαίνεται στην εικόνα, των διαδρομών που πρόσφατα χρησιμοποιήσαμε.




Υγ1. Ζουρλαλισμός (εκ του ζουραρολαλήσαμε!!!)
Υγ2. Δεν πρόλαβα ακόμη να γράψω κάτι για τη χτεσινή συνάντηση. Σύντομα όμως θα ανεβάσω και φωτογραφίες και video και το κείμενο της ομιλίας της Μαρούλας, που ήταν εξαιρετικό. Αλλά αυτά στον οικείο τόπο εν ευθέτω χρόνω...!!!

staboz

QuoteΥγ2. Δεν πρόλαβα ακόμη να γράψω κάτι για τη χτεσινή συνάντηση. Σύντομα όμως θα ανεβάσω και φωτογραφίες και video και το κείμενο της ομιλίας της Μαρούλας, που ήταν εξαιρετικό. Αλλά αυτά στον οικείο τόπο εν ευθέτω χρόνω...!!!
Ζήσε Μάη να φας τριφύλλι!
             Στ.
Ρωμ. ε΄6-10