Αν αγαπάς κάποιον...

Started by Βασιλείου Μάριος, 07 November, 2007, 09:47:16 PM

Previous topic - Next topic

Βασιλείου Μάριος

Shakespeare:
Αν αγαπάς κάποιον,
Aστον να φύγει...
Αν κάποτε γυρίσει, είναι δικός σου.
Αν όχι, πάρε δηλητήριο και αυτοκτόνησε για χάρη του.

Αισιόδοξος:
Αν αγαπάς κάποιον,
Aστον να φύγει...
Μην ανησυχείς, θα ξαναγυρίσει.

Καχύποπτος:

Αν αγαπάς κάποιον,
Aστον να φύγει...
Aν γυρίσει, ρώτησέ τον που πήγε.

Ανυπόμονος:

Αν αγαπάς κάποιον,
Aστον να φύγει....
Αν δεν γυρίσει γρήγορα, ξέχασέ τον.

Υπομονετικός:

Αν αγαπάς κάποιον,
Aστον να φύγει...
Αν δεν γυρίσει, περίμενε μέχρι να το κάνει.

Παιχνιδιάρης:
Αν αγαπάς κάποιον,
Aστον να φύγει...
*Αν γυρίσει και εάν τον αγαπάς ακόμη, άστον πάλι να φύγει. Επαναλάβετε*


Προγραμματιστής

C++ :
if(you-love(m_she))
m_she.free()
if(m_she == NULL)
m_she= new CShe;

Δικηγόρος:
Αν αγαπάς κάποιον,
Aστον να φύγει...
Το άρθρο 1α της Παραγράφου 13α-1 της δεύτερης τροπολογίας περί συζύγων, του
Αστικού Δικαίου δηλώνει ξεκάθαρα οτι...

Bill Gates:
Αν αγαπάς κάποιον,
Aστον να φύγει...
Αν γυρίσει, μπορείς να τον χρεώσεις με τα έξοδα επανεγκατάστασης άλλα και να
τον προειδοποιήσεις οτι σύντομα θα πρέπει να υποστεί και κάποιες αναβαθμίσεις.

Βιολόγος:
Αν αγαπάς κάποιον,
Aστον να φύγει...
...θα εξελιχθεί.

Στατιστικολόγος:
Αν αγαπάς κάποιον,
Aστον να φύγει...
Αν σε αγαπάει, η πιθανότητα να γυρίσει είναι μεγάλη. Αν όχι, η κατανομή Weibull
και η σχέση σου ήταν αβέβαιη έτσι
κι αλλιώς.

Πωλητής:
Αν αγαπάς κάποιον,
Aστον να φύγει...
Αν κάποτε γυρίσει... Σύμφωνοι.
Αν όχι, δεν πειράζει. Επόμενοοος.

Ασφαλιστής:
Αν αγαπάς κάποιον,
Aστον να φύγει...
Αν κάποτε γυρίσει, υπόγραψε συμβόλαιο μαζί του. Αν δεν γυρίσει, συνέχισε να τον
ακολουθείς και μην εγκαταλείψεις ποτέ!

Φυσικός:
Αν αγαπάς κάποιον,
Aστον να φύγει...
Αν κάποτε γυρίσει, είναι εξαιτίας της έλξης. Αν όχι η τριβή είναι μεγαλύτερη
από τη δύναμη ή η σύγκρουση κατά την επιστροφή ήταν ελαστική.

Μαθηματικός:
Αν αγαπάς κάποιον,
Aστον να φύγει...
Αν κάποτε γυρίσει, 1 + 1 = 2 (αξιωματικά)
Αν όχι, Y = 2X - log(0.46Y^2 + (cos(52/34X)) x
5Y^(-0.5)c)
Όπου c είναι μια σταθερά που τείνει στο άπειρο.

Λογικός...:

Αν αγαπάς κάποιον
ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙ;;


(Ευχαριστώ τη Βίκυ που μου το έστειλε)
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

staboz

Έξυπνο.
Κάνω ένα μικρό θεολογικό σχόλιο.
Στη χριστιανική μας πίστη δεν υπάρχει το άν.
Όποιος και άν είναι ο άλλος είσαι υποχρεωμένος να τον αγαπάς. Η αγάπη στο Ευαγγέλιο δεν είναι προαιρετική, είναι υποχρεωτική. Θέλεις δεν θέλεις, σού ᾿ρχεται δεν σού ᾿ρχεται, είσαι υποχρεωμένος να τον αγαπάς. Η αγάπη είναι εντολή, και είναι η κορυφαία εντολή, η εντολή των εντολών. Και μάλιστα εντολή αγάπης και των εχθρών: \"αγαπάτε τους εχθρούς υμών\"!

Ασύλληπτο μεγαλείο και απίστευτη δύναμη!
Κανείς εκτός του Χριστού δεν τόλμησε να ζητήσει κάτι παρόμοιο. ¨Οχι μόνο δεν σκέφθηκε να το προτείνει κανείς προ Χριστού, αλλά και μετά Χριστόν δεν τόλμησε κανείς ούτε κάν να το επαναλάβει. Πολύ περισσότερο δεν θα τολμούσε να το θέσει ως εντολή και μάλιστα την κορυφαία εντολή. Γι\' αυτό το Ευαγγέλιο θα παραμένει πάντοτε το πιο τολμηρό και επίκαιρο κείμενο απ\' ό,τι έχει ποτέ γραφεί ή πρόκειται να γραφεί πάνω στη γη.
                         Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

βίκυ

Σταμποζ, λέτε: \"είσαι υποχρεωμένος να τον αγαπάς\" Μήπως όμως όταν έχεις την αίσθηση της υποχρεώσης τοτε δεν αγαπας πραγματικά, δεν μπορείς να νιώσεις  ότι η αγαπη σου είναι προιον προσωπικής επιλογής?
 
Διαβάζοντας το σχολιο σας θυμηθηκα και κατι που είχα ακούσει από τον Σεβασμιώτατο π.Ιερεμία Φούντα. Είχε πει ότι  ο Χριστός έδωσε 3 εντολές μόνο: 1. \"Ταύτα εντελλομαι ινα αγαπατε αλλήλους...\"   2. \"τουτο ποιείτε εις τήν εμήν ανάμνησιν...\"  3. \"Λάβετε, φάγετε..\"

staboz

Η αγάπη που προέρχεται από την καρδιά του ανθρώπου είναι εφήμερη. Σήμερα οι αγαπώμενοι δίνουν όρκους αιώνιας αφοσίωσης και σε λίγο διάστημα χωρίζουν αλληλοϋβριζόμενοι. Η αγάπη που πηγάζει από το Ευαγγέλιο του Χριστού μας δεν είναι ανθρώπινο κατόρθωμα, είναι έργο της Θείας Χάριτος, γι\' αυτό και δεν έχει ούτε όρους ούτε όρια. Ούτε κάνει διάκριση συγγενών, φίλων, γνωστών, ομοεθνών, θρησκείας, φύλου, ιδεολογίας κ.τ.λ. Είναι αγάπη μόνιμη και αναφαίρετη και δεν εξαρτάται από την ανταπόκριση του αγαπώμενου προσώπου. Στον ύψιστο βαθμό της, αυτόν που κατακτούν οι άγιοι, είναι \"καύσις καρδίας υπερ πάσης της κτίσεως\" (αββάς Ισαάκ), αυτό που έλεγε ο απόστολος Παύλος ότι θα προτιμούσε να πάει ο ίδιος στην κόλαση αρκεί να σώζονταν οι Εβραίοι.

Διάβασε τον ύμνο της αγάπης στο ιγ΄ κεφάλαιο της Α΄ προς Κορινθίους επιστολής και θα τα καταλάβεις όλα. Θα δείς τί κάλπικες δεκάρες πουλάμε για αγάπη εμείς και τι ατόφιο χρυσάφι εντέλεται να έχουμε και μας χαρίζει ο Χριστός μας.
                                 Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

staboz

Ο ΥΜΝΟΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ
ΤΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ (Α' ΚΟΡΙΝΘ. ΚΕΦ. 13)

--------------------------------------------------------------------------------
1. Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και
των αγγέλων, αγάπην δε μη έχω, γέγονα
χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον·
 
2. και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και
πάσαν την γνώσιν, και εάν έχω πάσαν την πίστιν, ώστε
όρη μεθιστάνειν, αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμι·
 
3. και εάν ψωμίσω πάντα τα υπάρχοντά μου, και εάν παραδώ
το σώμα μου ίνα καυθήσομαι, αγάπην δε μη έχω,
ουδέν ωφελούμαι·
 
4. Η αγάπη μακροθυμεί, χρηστεύεται, η αγάπη ου ζηλεί, η αγάπη
ου περπερεύεται, ου φυσιούται,
 
5. ουκ ασχημονεί, ου ζητεί τα εαυτής, ου παροξύνεται, ου λογίζεται το κακόν,

6. ου χαίρει επί τη αδικία, συγχαίρει δε τη αληθεία·
 
7. πάντα στέγει, πάντα πιστεύει, πάντα ελπίζει, πάντα υπομένει·
 
8. η αγάπη ουδέποτε εκπίπτει, είτε δε προφητείαι, καταργηθήσονται· είτε γλώσσαι, παύσονται· είτε γνώσις, καταργηθήσεται·
 
9. εκ μέρους δε γινώσκομεν και εκ μέρους προφητεύομεν·
 
10. όταν δε έλθει το τέλειον, τότε το εκ μέρους καταργηθήσεται.
 
11. ότε ήμην νήπιος, ως νήπιος ελάλουν, ως νήπιος εφρόνουν, ως νήπιος ελογιζόμην. ότε δε γέγονα ανήρ, κατήργηκα τα του νηπίου.
 
12. βλέπομεν γαρ άρτι δι΄εσόπτρου εν αινίγματι, τότε δε πρόσωπον προς πρόσωπον.άρτι γινώσκω εκ μέρους, τότε δε επιγνώσομαι καθώς και επεγνώσθην.
 
13. νυνί δε μένει πίστις, ελπίς, αγάπη, τα τρία ταύτα. μείζων δε τούτων η αγάπη.


Aκόμα κι αν ήξερα να μιλώ όλες τις γλώσσες των ανθρώπων μα και των αγγέλων, χωρίς όμως να έχω αγάπη, θα είχα γίνει χαλκός που βγάζει σκέτους ήχους ή τύμπανο που δημιουργεί μόνο φασαρία.

Kι αν είχα το χάρισμα της προφητείας και κατανοούσα όλα τα μυστήρια και κατείχα όλη τη γνώση, κι αν είχα όλη την πίστη, έτσι που να μετατοπίζω βουνά, χωρίς όμως να έχω αγάπη, θα ήμουν ένα τίποτε.

Kι αν ακόμα μοίραζα όλα τα υπάρχοντά μου για να θρέψω τους πεινασμένους, κι αν παρέδιδα το σώμα μου να καεί στη φωτιά, χωρίς όμως να έχω αγάπη, δε θα με είχε ωφελήσει σε τίποτε.

H αγάπη μακροθυμεί, επιζητάει το καλό. H αγάπη δε φθονεί. H αγάπη δεν καυχησιολογεί, δεν αλαζονεύεται,

δε φέρεται άπρεπα, δεν κυνηγάει το δικό της συμφέρον, δεν κυριεύεται από θυμό, δεν κρατά λογαριασμό για το κακό που της κάνουν,

δε χαίρεται για την αδικία, αλλά μετέχει στη χαρά για την επικράτηση της αλήθειας.

Όλα τα καλύπτει, όλα τα πιστεύει, όλα τα ελπίζει, όλα τα υπομένει.

H αγάπη ποτέ δεν ξεπέφτει. Eνώ τα άλλα, είτε προφητείες είναι αυτές, θα καταργηθούν, είτε γλώσσες είναι, θα πάψουν, είτε γνώση, θα καταργηθεί.

Γιατί μόνο ως ένα βαθμό γνωρίζουμε και ως ένα βαθμό προφητεύουμε.

Mα όταν έρθει το τέλειο, τότε το ατελές θα καταργηθεί.

Παιδάκι όταν ήμουνα, σαν παιδάκι μιλούσα, σαν παιδάκι σκεφτόμουν, σαν παιδάκι έβγαζα συμπεράσματα. Mα όταν έγινα άντρας, σταμάτησα να σκέφτομαι και να ενεργώ σαν παιδάκι.

Γιατί, πραγματικά, τώρα βλέπουμε απροσδιόριστα σαν σε θαμπό καθρέφτη. Tότε όμως θα δούμε πρόσωπο με πρόσωπο. Tώρα γνωρίζω μονάχα ως ένα βαθμό, τότε όμως θα γνωρίσω τέλεια, όπως ακριβώς μ᾿ έχει γνωρίσει ο Θεός.

Aυτά, λοιπόν, που μένουν τελικά, είναι η πίστη, η ελπίδα και η αγάπη. Aυτά τα τρία, με κορυφαία τους, όμως, την αγάπη.
Ρωμ. ε΄6-10

staboz

Τα κατέβασα πρόχειρα από μια Ιστοσελίδα, δεν έκανα έλεγχο για τυχόν λάθη ή την ακρίβεια των κειμένων.
Ρωμ. ε΄6-10

ρωμηός

Συνέχεια της συζήτησης εδώ, για να μη χάσουμε τη σωστή σειρά στα τόπικς και στα θέματα...

Ευχαριστώ και συγγνώμη για την αναστάτωση...

Υγ. Επίδης δείτε εδώ, Μήνυμα #2

βίκυ

\"Αν αγαπάς κάτι, άστο ελεύθερο.  Αν επιστρέψει, θα είναι δικό σου για πάντα...   Αν δεν επιστρέψει, δεν ήταν ποτέ δικό σου..... \"

Αλλά....
.  
Αν κάθεται στο σαλόνι σου, χρησιμοποιεί το τηλεκοντρόλ σου, ανακατώνει τα πράγματά σου, τρώει το φαγητό σου, μιλάει στο τηλέφωνό σου, δανείζεται το αυτοκίνητό σου, παίρνει τα λεφτά σου και δε φαίνεται να συνειδητοποιεί πως το έχεις αφήσει ελεύθερο τότε... προφανώς είτε το έχεις παντρευτεί είτε το έχεις γεννήσει!

quality

Έτυχε να ξαναβρώ το θέμα μέσα από το \"Ημερολόγιο καθημερινότητας\" και θα ήθελα να πω,συγγνώμη αν το έχω ξαναπεί,ότι δεν έπρεπε να σβηστεί κανένα μήνυμα.Τα γραπτά ΜΕΝΟΥΝ καλώς ή κακώς.
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

βίκυ

QUALITY, ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΒΗΣΤΕΙ ΕΔΩ ΚΑΤΙ...