Ψυχική κατάσταση και σωματικά συμπτώματα...

Started by quality, 22 October, 2007, 10:11:31 PM

Previous topic - Next topic

quality

Σας έχει συμβεί εξαιτίας κάποιας έντονης συναισθηματικής κατάστασης(όχι απαραίτητα άσχημη)να αντιδράσει ο οργανισμός σας;

Όταν είμαι κοντά σε ένα άτομο,νιώθω μια έξαψη.Ζεσταίνομαι υπερβολικά και νιώθω το κεφάλι να με πονά έντονα.Να διευκρινίσω ότι αυτό το άτομο το...συμπαθώ πολύ,δεν είμαι ερωτευμένη μαζί του αν σκεφτεί κάποιος αυτό.Είναι τρομερό,για μένα τουλάχιστον,το γεγονός ότι όταν φεύγει αμέσως ηρεμώ...
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

Βασιλείου Μάριος

Ποιος ήρθε?
Να σκεφτώ ποιοί ήμασταν την Κυριακή που σε είδα έτσι?
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

quality

Όχι,την Κυριάκη,ήμουν για άλλους λόγους...Η κατάσταση της Κυριακής δεν είναι σαν κι αυτή που περιέγραψα.
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

Βασιλείου Μάριος

[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

Πάντως, μου φαίνεται περιέργο αυτό! Εγώ ποτέ δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο στον εαυτό μου! Γιατί να γίνεται αυτό?
Κάθε φορά που βρίσκεσαι με αυτό το άτομο, είσαι πάντα έτσι?
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

katewoman

Αχ το έχω πάθει.....ζεσταίνομαι,ιδρώνω...αγχωνομαι,με ποναει η κοιλιά μου...αλλά μόνο σε περιπτώσεισ που είμαι ερωτευμένη...και όταν το άτομο αυτο απομακρύνεται ηρεμώ....όχι βέβαια σε όλεσ τισ περιπτώσεισ!!!!!

Αγγελική

Ναί μου συμβαίνει και μένα αυτό που γράφεις quality.
Με κάποιους ανθρώπους αισθάνομαι παρόμοια συμπτώματα και νομίζω
πως μπορεί να μην έχουν απαραίτητα ψυχολογική προέλευση
Μερικοί ευαίσθητοι οργανισμοί αντιδρούν και σε εξωτερικά ερεθίσματα όπως
το άρωμα ενός άλλου ανθρώπου, αν έχει πιεί αλκοόλ, αν καπνίζει και διάφορα άλλα
Μπορεί να είναι και ψυχολογικοί οι λόγοι αν η παρουσία κάποιου μας δημιουργεί
άγχος, έννταση, καταπίεση ή αν μας φέρνει σε δύσκολη θέση για παράδειγμα

Καλώς σας βρήκα και εγώ, γράφω για πρώτη φορά αν και σας διαβάζω εδώ και λίγο καιρό.
Σήμερα πάντα καλύτερα από χτές!

quality

Καλώς μας ήρθες Αγγελική!Εύχομαι καλή διαμονή!

Το λεγόμενο \"κοκκίνισμα\" στα μάγουλα είναι συχνό για μένα δυστυχώς!Μόλις ακούσω κανένα κομπλιμέντο,αμέσως!
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

Ξένια

εγώ ευτυχώς δεν έχω τέτοιο πρόβλημα να κοκκινίζω με τα κομπλιμέντα, επειδή απλούστατα δεν μου κάνει κανείς :mbounce:
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

quality

lol lol lol

ε.μη φανταστείς κι εμένα ότι μου κάνουν συχνά ή ότι μου λένε τίποτα το συνταρακτικό.
Δε θέλω και πολύ εγώ...
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

Αγγελική

Ε δεν τα πιστεύω αυτά που γράφετε!
Ούτε η Xenia ούτε η quality
Όχι το ότι δεν κοκκινίζετε αλλά ότι δεν σας κάνουν κομπλιμέντα
Σαν πολύ ψέματα μου φαίνονται αυτά. Είναι ποτέ δυνατόν;
Εμένα πάντως μου κάνουν κομπλιμέντα γιατί να πώ ψέμματα;
Και αν είναι και διακριτικά μου αρέσουν :)
Εντάξει  .. μπορεί και να κοκκινίσω κιόλας κάποιες φορές. Ε καί;
Και δεν είμαι και καμμιά καλονή δά! Εντάξει.. νορμάλ κατάσταση
Σήμερα πάντα καλύτερα από χτές!

quality

Εγώ καικοκκινίζω και κομπλιμέντα ακούω.Ιδιαίτερα το πρώτο συμβαίνει εκνευριστικά συχνά και δεν είναι ό,τι καλύτερο μιας και ο άλλος μπορεί να καταλάβει τα συναισθήματά σου εύκολα ή τις μύχιες σκέψεις μου.
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

Ξένια

Κορίτσια σταματήστε να γράφετε για κομπλιμέντα και κοκκινίσματα γιατί θα μας περάσουν για ψώνια!!! χααχαχα
Έλα μωρέ πλάκα έκανα εντάξει! Ψέμματα δεν λέμε, αλλά πλάκα κάνουμε, έτσι που να φαίνεται ότι κάνουμε πλάκα! Να για παράδειγμα εμένα όντως κάποιος μου έκανε ένα κομπλιμέντο τις προάλλες.. Μου είπε ότι έχω πολύ ίσια πλάτη και ωραίο περπάτημα!! Να δεις μου είπε και τό όνομά του, είναι διάσημος... Α! ναι!, ο Κουασιμόδος ήταν!!! :mbounce: :)
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

staboz

Όλων των ανθρώπων ιδίωμα είναι αυτό, Ευθυμία, Αγγελική, Ξένια!
(Έχουμε χάσει στο μεταξύ την Κατερίνα!)
\"Καρδίας εὐφραινομένης πρόσωπον θάλλει, ἐν δὲ λύπαις οὔσης σκυθρωπάζει\" (Σοφία Σολομώντος ιε΄ 13)
Ρωμ. ε΄6-10

quality

Quote from: staboz\"Καρδίας εὐφραινομένης πρόσωπον θάλλει, ἐν δὲ λύπαις οὔσης σκυθρωπάζει\" (Σοφία Σολομώντος ιε΄ 13)
Σωστό,πολύ σωστό.

Ξένια,ο Κουασιμόδος είναι παρεξηγημένη μορφή.Όταν ήμουν μικρότερη του είχα μεγάλη αγάπη.Να σου δώσω να καταλάβεις το μέγεθος της συμπάθειάς μου προς το πρόσωπό του,μέχρι και σεντόνια μου είχαν αγοράσει μ\'αυτόν(στη μαξιλαροθήκη είχε και την Εσμεράλδα).:cowboy: Με την Παναγία των Παρισίων,την ταινία της Walt Disney ήμουν ξετρελαμμένη,τι κασέττα έχω πάρει,τι επιτραπέζιο παιχνίδι,όλα όσα είχαν βγει εκείνη την περίοδο.
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

Ξένια

Ναι και μένα μου άρεσε η παναγία των Παρισίων!!! Και τον Κουασιμόδο τον συμπαθώ δεν ήθελα να τον προσβάλλω!! (Ε ρε παιδιά είμαι σίγουρη ότι αν ήταν και αυτός μέλος στη συνευωχία θα τον είχατε στρέψει εναντίον μου!!! Έλεος πια οτι και να πω γυρίζει μπούμερανγκ!!!χιχι αστειάκι!)
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Αγγελική

Quote from: XeniaΚορίτσια σταματήστε να γράφετε για κομπλιμέντα και κοκκινίσματα γιατί θα μας περάσουν για ψώνια!!! χααχαχα
Ποιός θα μας περάσει για ψώνια;;;
Τα super marktets οι άντρες;  :muahahaha:
Eδώ γελάμε! :mbounce:
Μην με παρεξηγήσει το αντρικό φύλο γιατί το χρειαζόμαστε
Για να μας εξυπηρετεί καλό είναι. (Tό πιάσατε το υπονοούμενο; :P)
Όχι όμως και να μας την λέει!
Σήμερα πάντα καλύτερα από χτές!

Αγγελική

Quote from: staboz\"Καρδίας εὐφραινομένης πρόσωπον θάλλει, ἐν δὲ λύπαις οὔσης σκυθρωπάζει\" (Σοφία Σολομώντος ιε΄ 13)
Αυτά μ\' αρέσουν. Μιά φράση που να τα λέει όλα :)
Σήμερα πάντα καλύτερα από χτές!

Ξένια

Αγγελική?? Θα σου πω ένα πράγμα και να το θυμάσαι : Εμείς οι δύο θα τα πάμε πολύ καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :) Προς το παρόν υποκλίνομαι :bow:
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

ρωμηός

Αν δεν απαντούσε και ο Σταμπόζ θα πρότεινα να σας κάνω αυτό το θεματάκι -τόπικ αποκλειστικό χώρο για γυναίκες. Μπορεί βέβαια να είχε εκτραπεί η συζήτηση (κάτι σαν από την πόλη έρχομαι....κι ο Μάριος θα μου είχε βάλει τις φωνές) αλλά σας άξιζε!!!

Επί της ουσίας, βέβαια, είναι κοινό αυτό που περιγράφετε. Εμένα μου συμβαίνει και με πρόσωπα αλλά και με τόπο. Ας πούμε όταν ήμουν Αθήνα φοιτητής, πέραν της κακής ψυχολογικής διάθεσης είχα και σωματικά συμπτώματα (στομάχι....οι κακές γλώσσδες θα πουν ότι έφταιγε η λαιμαργία μου)! Τελικά αναγκάστηκα μετά από ένα εξάμηνο να εγκαταλείψω την Αθήνα και να επιστρέψω στα Γιάννενα. Αντίθετο συναίσθημα ένιωθα πάντα και νιώθω ακόμα όταν βρίσκομαι στην αγαπημένη μου κατασκήνωση στο Γρεβενίτι.

Νομίζω όλα αυτά τα σωματικά συμπτώματα έχουν να κάνουν με τη διάθεση της ψυχής και που αυτή αναπαύεται, νιώθει άνετα, οικεία.


Quote from: XeniaΑγγελική?? Θα σου πω ένα πράγμα και να το θυμάσαι : Εμείς οι δύο θα τα πάμε πολύ καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :) Προς το παρόν υποκλίνομαι :bow:
Αγγελική, φοβού τις Λειβαδιώτισες και δώρα φέροντας!!!!

Ξένια

Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)


Ξένια

Όπως τις περισσότερες φορές άλλωστε... :P
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

mistral

Quote from: aggelikh
Quote from: XeniaΚορίτσια σταματήστε να γράφετε για κομπλιμέντα και κοκκινίσματα γιατί θα μας περάσουν για ψώνια!!! χααχαχα
Ποιός θα μας περάσει για ψώνια;;;
Τα super marktets οι άντρες;  :muahahaha:
Eδώ γελάμε! :mbounce:
Μην με παρεξηγήσει το αντρικό φύλο γιατί το χρειαζόμαστε
Για να μας εξυπηρετεί καλό είναι. (Tό πιάσατε το υπονοούμενο; :P)
Όχι όμως και να μας την λέει!
Μήπως να διαγραφεί το παρόν post? :P
Δεν παραβαίνει τους κανόνισμούς για ρατσιστικές εκφράσεις; :P

Καλώς ήρθες Αγγελική ΑΛΛΑ εμείς ΔΕΝ θα τα πάμε καλά! :)
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

Ξένια

Quote from: mistralΚαλώς ήρθες Αγγελική ΑΛΛΑ εμείς ΔΕΝ θα τα πάμε καλά! :)
Αυτό να το πάρουμε ως απειλή??? :P
Όποιος τα βάζει με μία από εμάς, τα βάζει με όλες μας :P
Και μη μου το τρομάζετε το κορίτσι γιατί...
QuoteΔΕΝ θα τα πάμε καλά! :)
Y.Γ Απορώ πού το βλέπουν μερικοί το ρατσιστικό! :)
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)