Αρχισαν τα όργανα...

Started by ρωμηός, 28 September, 2007, 03:16:29 PM

Previous topic - Next topic

ρωμηός

Τρίτη υποψηφιότητα από τον Κ. Σκανδαλίδη\"Ο Ανδρέας Παπανδρέου με έμαθε να ζω με περηφάνια και αξιοπρέπεια, με έμαθε να ακολουθώ την ψυχή μου\"Παρασκευή, 28.09.07
Την υποψηφιότητα του για την θέση του προέδρου του ΠΑΣΟΚ κατέθεσε με δημόσια δήλωση του το μεσημέρι ο πρώην υπουργός και γραμματέας του Κινήματος Κ. Σκανδαλίδης.

Η δήλωση του κ. Σκανδαλίδη έχει ως εξης:
«Στις κρίσιμες στιγμές που περνά το κίνημα δεν επιτρέπει σε κανέναν να παραμείνει απαθής.

Αναλαμβάνω χρέος και την ευθύνη που μου αναλογεί απέναντι στους αγώνες και στην ιστορική διαδρομή της μεγάλης δημοκρατικής και προοδευτικής παράταξης.

Καταθέτω την υποψηφιότητα μου για το αξίωμα του προέδρου.

Εχω ισχυρή πεποίθηση ότι μια τέτοια υποψηφιότητα την θέλει και την αναζητεί η βάση μας, οι φίλοι του κινήματος, όλοι όσοι αγωνιούν όσοι παρακολουθούν ανήσυχοι τα όσα συμβαίνουν τις τελευταίες μέρες

Δεν έρχομαι να διασπάσω αλλά να ενώσω, δεν έρχομαι να διχάσω αλλά να συνθέσω, δεν έρχομαι να καταμετρήσω απλώς δυνάμεις αλλά να πολιτικοποιήσω βαθιά τις διαδικασίες.

Θέλω να είμαι φορέας ενότητας σύνθεσης και προοπτικής νέων ιδεών και προτάσεων για την ριζοσπαστική και δημοκρατική αριστερά για την ενότητα όλων των προοδευτικών δυνάμεων για να νιώσουν και οι νέοι ότι η πολιτική έχει και νόημα και ουσία.

Είμαι εδώ και δεν είμαι απέναντι στον Γιώργο Παπανδρέου ή στον Βαγγέλη Βενιζέλο. Τους τιμώ και τους σέβομαι, είμαι μαζί τους και νιώθω συμμαχητής και σύντροφος, δεν επιζητώ δηλώσεις υποστήριξης, δεν με κάνουν αυτάρεσκο οι στρατοί. Ποτέ μου δεν τους υπηρέτησα και ποτέ δεν θα τους υπηρετήσω.

Ο πατέρας μου στα πρώτα μου βήματα, ο μεγάλος πολιτικός δάσκαλος μου Ανδρέας Παπανδρέου στη συνέχεια και η οικογένεια μου μετά με έμαθαν να ζω με περηφάνια και αξιοπρέπεια με έμαθαν να ακολουθώ την ψυχή μου. Αυτό με αίσθημα ευθύνης πράττω και τώρα».

Στο ΠΑΣΟΚ οι πάντες τελούν εν αναμονή της επόμενης σύγκρουσης με όλα τα βλέμματα στραμμένα στις συνεδριάσεις του Πολιτικού και του Εθνικού Συμβουλίου την ερχόμενη εβδομάδα.

Πηγή: Ελεύθερος ΤύποςΕλεύθερος Τύπος

ρωμηός

Τι ήταν πάλι αυτή η κίνηση Γιωργάκη στη συνεδρίαση της Κοινοβουλευτικής ομάδας;;; Απίστευτο;;; Πάντως αντί να κερδίσει στο σωκομματικό μέτωπο, φαίνεται έκανε περισσότερους εχθρούς. Κι αυτή η έκφραση του, καθώς καθόταν κι άκουγε τις έντονες αντιδράσεις κορυφαίων βουλευτών του κόμματός του;;; Σα μικρό παιδί που του κλέψανε το γλυφιτζούρι και κάνει τσιριμόνιες...!!! Τελικά, τείνω να συμφωνήσω με τον καρπάθιο βρυκόλακα, τον επίτιμο της ΝΔ ότι \"το παιδί δεν κάνει ούτε για πρωθυπουργός ούτε για πρόεδρος\"!!!

Πάντως, η οικογενειοκρατία έχει ακόμα γερές βάσεις στο Ελλαδιστάν... πρακτική που σποραδικά μεταφέρεται και στην υπεραντλαντική δύναμη (Η.Π.Α. - βλ. Μπούς τζιούνιορ και Χίλαρυ). Μάρεσε η ατάκα Θεσσαλονικιού (απλού πολίτη, μη φανταστείτε καμιάς διάνοιας ΝΑΣΑ, διότι ο άνθρωπος είπε κάτι πολύ απλό) \"και μένα\", είπε, \"ο πατέρας μου ήταν ποδοσφαιριστής και έπαιξε και στην Εθνική. Αυτό τι σημαίνει ότι πρέπει και μένα να με βάλουν να παίξω στην Εθνική;;;\"

Προς διάλυση λοιπόν το ΠΑσόκ;;; Προς σύγκρουση;;; Προς ανανέωση;;; Ποιός ξέρει. Αν δεν υπήρχαν αυτά τα τραγελαφικά επεισόδια, με τις παλινωδίες των Γιωργάκηδων - Κουλούρηδων, μάλλον το θέμα θα μας άφηνε παγερά αδιάφορους, αφού κατά το γνωμικόν κι αν αλλάξει ο Μανωλιός μόνο τη κάπα του θα βάλειο αλλιώς...

Τέλος, πέρασε απαρατήρητο ή ασχολίαστο, ο βαρύς χαρακτηρισμός του πρώην Προέδρου της Βουλής και υποτιθέμενου υποστηρικτή του Γιωργάκη, περί \"ανοήτου εγκεφάλου και ηλίθιας ιδέας\", που αν εξεταστούν υπό το πρίσμα του τι πραγματικά συνέβη και ποιός ευθύνεται γι\' αυτό, μάλλον τότε οι χαρακτηρισμοί στοχεύουν ευθέως τον ίδιο το Γιωργάκη... Μετά, γιατί να μην ξανα-δικαιολογήσω τον Καρπάθιο Μητσοτάκη, που μίλησε για Καραγκιοζιλίκια;;;

Μαρκήσιος de Karampa

Όντως η κατάσταση στο ΠΑ.ΣΟ.Κ. είναι τραγελαφική!
Επίτηδες τόσο καιρό δεν έγραψα τίποτε...
Όλοι πιστεύω να παρακολοθούν τα μαλλιοτραβήγματα (ο μίκυ δεν έχει πολλά αλλα δεν πειράζει) εντός και εκτός της Χαριλάου Τρικούπη...
Είναι χρυσή ευκαιρία για τον Καραμανλή και τη Νέα Δημοκρατία να μη ξαναβγεί το ΠΑ.ΣΟ.Κ. για πολλά χρόνια...
Ευχή των ορθώς σκεπτομένων είναι διαλυθούν και να εξαφανιστούν από προσώπου Ελλάδος...
Αλλά δυστυχώς δε γίνεται...
Όσο για τον Κώστα Μητσοτάκη τί να πει κανείς...
Όταν βάζει σε λειτουργία το πολιτικό μάτι είναι κορυφαίος...
Όταν λειτουργεί με το πατρικό φίλτρο μας τα χαλάει...
Στην προκειμένη περίπτωση επανέλαβε το αυτονόητο!
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»

ρωμηός

Quote from: Μαρκήσιος de KarampaΕυχή των ορθώς σκεπτομένων είναι διαλυθούν και να εξαφανιστούν από προσώπου Ελλάδος...
Αλλά δυστυχώς δε γίνεται...
Εδώ θα διαφωνήσω...πρώτον διότι εισάγεις επικίνδυνο και λίαν παρεξηγήσιμο διαχωρισμό ορθώς σκεπτομένων και μη (τους πρώτους τους ταυτίζεις με όσους αντιπαθούν το Πασόκ) και δεύτερον, το θέμα δεν είναι αν θα εξαφανιστούν ομοθυμαδόν από προσώπου της γης... Διότι και να εξαφανιστούν, η Ελλάδα δεν θα πάει καλύτερα...Αυτό είναι δεδομένο... Άλλωστε ας μην τους τσουβαλιάζουμε όλους μαζί... Υπάρχουν προσωπικότητες μέσα σε όλα τα κόμματα που αξίζουν και φυσικά υπάρχουν και αυτοί που δεν αξίζουν... σε αυτές τις εκλογές, πιστεύω, πως ο λαός ψήφισε πιο αντικειμενικά σε αρκετές περιπτώσεις....

ρωμηός

Δείτε και το απόσπασμα - βίντεο της δήλωσης του Κ. Σκανδαλίδη... (μου είναι από τους συμπαθείς του Πασόκ)

πατήστε εδώ

Μαρκήσιος de Karampa

QuoteΕδώ θα διαφωνήσω...πρώτον διότι εισάγεις επικίνδυνο και λίαν παρεξηγήσιμο διαχωρισμό ορθώς σκεπτομένων και μη (τους πρώτους τους ταυτίζεις με όσους αντιπαθούν το Πασόκ) και δεύτερον, το θέμα δεν είναι αν θα εξαφανιστούν ομοθυμαδόν από προσώπου της γης... Διότι και να εξαφανιστούν, η Ελλάδα δεν θα πάει καλύτερα...Αυτό είναι δεδομένο... Άλλωστε ας μην τους τσουβαλιάζουμε όλους μαζί... Υπάρχουν προσωπικότητες μέσα σε όλα τα κόμματα που αξίζουν και φυσικά υπάρχουν και αυτοί που δεν αξίζουν... σε αυτές τις εκλογές, πιστεύω, πως ο λαός ψήφισε πιο αντικειμενικά σε αρκετές περιπτώσεις....
To περί εξαφανίσεως ήταν ψιλο-υπερβολή που κρύβει αλήθειες κατά βάθος...
Όμως πιστεύω ότι το \"Κίνημα\" βλάπτει σοβαρά την υγεία μας.... Πώς να το κάνουμε δηλαδή;
Για ελάχιστους μετρημένους που αξίζουν (αν υπάρχουν στο κίνημα) χάνονται στην μετριότητα των υπολοίπων....
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»

ρωμηός

Δηλαδή το βλέπεις καθαρά από άποψη προσώπων και όχι θέσεων και πολιτικής ιδεολογίας (αν υπάρχει κάτι τέτοιο...)

Διότι αν το βλέπεις από άποψη πολιτικής ιδεολογίας και κυβερνητικού προγράμματος, διαβλέπω ελάχιστες διαφοροποιήσεις μεταξύ των δύο μεγάλων κομμάτων...

Μαρκήσιος de Karampa

Συμφωνούμε!Ότι οι πολιτικές τους είναι ίδιες είναι σίγουρο,αλλά ισχύει το μη χείρον βέλτιστον!
Και τη διαφορά την κάνουν κάποια πρόσωπα....
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»

ρωμηός

Πάντως, εμένα, έχει αρχίσει να με εκνευρίζει το ψευτο-δίλημμα του \"καταλληλότερου\", που μας έχουν εμποτίσει οι δημοσκοπήσεις και τα ΜΜΕ!!!

Όπως θα έλεγε και ο Στρουμο-Γκρινιάρης: Μου τη δίνει ο καταλληλότερος!!!

Μαρκήσιος de Karampa

ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ
Η ΑΥΤΟΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΟΡΙΑ!..


Γράφει ο ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΑΡΑΤΖΙΟΣ


 Αν κάποιος δεν κατανοεί, αν παρερμηνεύει, αν αγνοεί, το νόημα ορισμένων λέξεων, αν συνάμα κάποιος άλλος αρέσκεται στο να προσβάλλει τη νοημοσύνη των πολιτών αυτής της χώρας, τότε ο μεν πρώτος είναι αξιολύπητος, ο δε δεύτερος παρνάλθλιος. Εν πάσει περιπτώσει επιμένουν να γελοιοποιούνται όσοι κομματικοί και μη αξιωματούχοι διατείνονται εμφατικά ότι, επιμένουν και προσπαθούν να πείσουν τους αφελείς ότι το ΠΑΣΟΚ είναι κόμμα... «σοσιαλιστικό» που θα πρέπει να στραφεί προς την Αριστερά προκειμένου να επανακτήσει τη λαϊκή συμπάθεια και εμπιστοσύνη! Είπαμε ότι η αυτογελοιοποίηση έχει και τα όριά της, είπαμε ότι ο αυτοεξευτελισμός έχει τα δικά του, είπαμε όμως και κάτι άλλο που ο ίδιος ο λαός, ολόκληρος ο λαός, σύμπας ο λαός έχει από καιρού ενστερνιστεί απολύτος ότι ο Ανδρέας Γ. Παπανδρέου φεύγοντας, στις 23/6/1996 από τη ζωή, πήρε μαζί του το δημιούργημά του, το Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα (ΠΑΣΟΚ) χωρίς να αφήσει πίσω του μήτε διαδόχους, μήτε κληρονόμους, μήτε αντικαταστάτες, μήτε διεκδικητές, ούτε χειραγωγούς, ούτε τεμαχιστές ούτε ανανεωτές ούτε επανιδρυτές. Οι «επανιδρυτές», οι «ανανεωτές», οι «αναγεννητές» ας φροντίσουν να δημιουργήσουν δικό τους κόμμα, όσοι δε χριστιανοί, ας ανάβουν κάθε 23 Ιούνη μια λαμπάδα, στη μνήμη του Ανδρέα Γ. Παπανδρέου γιατί, κατά τη ρήση του Γ. Κατσιφάρα, όλους αυτούς δεν θα τους γνώριζαν ούτε οι θυρωροί των πολυκατοικιών τους, αν δεν υπήρχε ο Ανδρέας...
Όσοι περιμένουν να λυθεί τοπρόβλημα του ΠΑΣΟΚ στις 11/11/2007, με την εκλογή νέου αρχηγού ή την επανεκλογή του Γ. Παπανδρέου, πλανώνται πλάνην οικτράν. Ήδη το ΠΑΣΟΚ έχει δύο αρχηγούς και όχι τον ένα που προβλέπει το καταστατικό και τα στρατόπεδα των μέχρι στιγμής δύο μονομάχων που μόνον συντροφικές σχέσεις δεν έχουν. Ο κ. Βενιζέλος έχει ήδη εκπεφρασμένη άποψη ότι δεν είναι δυνατόν να αντικρούσει, κατά τις προγραμματικές δηλώσεις το προσεχές Σαββατοκύριακο στη Βουλή, τον πρωθυπουργό, ένας αρχηγός κόμματος υπό αποχώρηση και ασφαλώς υπό αμφισβήτηση της πλειοψηφίας της κοινωνίας και πολλών επωνύμων στελεχών που οδήγησε σε δεύτερη βαριά εκλογική ήττα σε εθνικό επίπεδο. Ο κ. Παπανδρέου δείχνει καθαρά ότι θα δώσει αγώνα μέχρι τελικής πτώσεως για να διατηρήσει την ηγεσία και να εμφανίζεται ως αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης μέχρι την 11η Νοεμβρίου τουλάχιστον.
Για να ειναι πιο σαφής η αμφισβήτηση του τυπικά αρχηγού, ήδη ο κ. Βενιζέλος, προτού ακόμα προλάβει ο κ. Γ. Παπανδρέου να καταγγείλει την κυβέρνηση για την αναγνώριση των Σκοπίων από την κυβέρνηση του Καναδά, βγήκε σε πλατφόρμα αντιπολίτευσης και όλα δείχνουν πως θα το πράξει και εντός Βουλής προβάλλοντας τον εαυτό του ως μελλοντικό αρχηγό της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης. Σε δηλώσεις του έθεσε το πλαίσιο της αντιπολιτευτικής θέσης του ΠΑΣΟΚ σαν να είναι ο ήδη εκλεγμένος αρχηγός του, επιβεβαιώνοντας όλους εκείνους που έλεγαν ότι «στην πορεία διαδοχής το πρόβλημα θα είναι πως το ΠΑΣΟΚ θα έχει δύο προέδρους».
Σε μια προσπάθεια ιδεολογικής διαφοροποίησης από το στρατόπεδο Παπανδρέου, το στρατόπεδο Βενιζέλου διαχέει ήδη ότι η άποψη του Ευ. Βενιζέλου είναι πως το ΠΑΣΟΚ, αν θέλει να γίνει πάλι πλειοψηφική δύναμη στην ελληνική κοινωνία, οφείλει να επιστρέψει στην κεντροαριστερά. Αυτό με περισσότερες λεπτομέρειες θα περιλαμβάνεται –λένε–  σε κείμενο που θα κυκλοφορήσει πολύ σύντομα στις οργανώσεις του ΠΑΣΟΚ ενόψει της συνδιάσκεψης (3-4 Νοεμβρίου). Το Στρατόπεδο Παπανδρέου από την άλλη πλευρά θα παίξει το «χαρτί» της διάσπασης και θα ενεργοποιήσει τα φοβικά σύνδρομα της βάσης του Κινήματος. Με τον κύριο Βενιζέλο να επαναλαμβάνει μονότονα ότι «τον ενδιαφέρει το όλον ΠΑΣΟΚ». Όμως ακριβώς εδώ βρίσκεται το συγκριτικό πλεονέκτημα Παπανδρέου. Είναι αδύνατο να πεισθεί στέλεχος του ΠΑΣΟΚ που δεν έχει προσχωρήσει στο στρατόπεδο Βενιζέλου σαφώς ότι μπορεί να έχει τύχη στην πολιτική αν εκλεγεί ο κ. Βενιζέλος, που ήδη έχει δίπλα του στελέχη του χώρου που παραμερίστηκαν από το περιβάλλον Παπανδρέου όσο ήταν αρχηγός υπό αμφισβήτηση. Έτσι, θεωρείται βέβαιον ότι αν εκλεγεί ο κ. Βενιζέλος το παπανδρεϊκό στρατόπεδο θα εκμεταλλευθεί την ευκαιρία για κομματική διάσπαση και επανασύσταση του «παπανδρεϊκού ΠΑΣΟΚ». Αν πάλι επανεκλεγεί ο κ. Παπανδρέου, το εκτεθειμένο κατά τη δίμηνη μάχη στρατόπεδο Βενιζέλου θα έχει δυσκο- λότερη τη λύση της διάσπασης, αλλά πανεύκολο το ροκάνισμα του τραυματισμένου ακόμα και επανεκλεγμένου αρχηγού.
Το πρόβλημα του ΠΑΣΟΚ είναι βαθιά υπαρξιακό. Μέρα με τη μέρα βαθαίνει η κρίση και ουδείς πλέον μπορεί να βάλει το χέρι του στη φωτιά για την επομένη της 11ης Νοεμβρίου ημέρα, καθώς όλα τα σενάρια είναι ανοικτά και παίζουν με τις ίδιες πιθανότητες. Από το σενάριο της ενότητας, μέχρι το σενάριο της διάσπασης ή των διαγραφών. Όλα κρέμονται από μια κλωστή, καθώς η αντιπαράθεση των υποψηφίων και των ομάδων τους έχει πάρει πλέον, προσωπικό χαρακτήρα και όχι πολιτικό. Σε αντίθεση βέβαια με την εσωκομματική σύγκρουση του 1996, στην Κοινοβουλευτική Ομάδα (ΚΟ) του ΠΑΣΟΚ, αλλά και μετέπειτα στο συνέδριο όπου κυριάρχησαν οι ιδεολογικές και πολιτικές αντιπαραθέσεις, το εσωκομματικό παιχνίδι σήμερα στο Κίνημα έχει λάβει προσωπική διάσταση με ύβρεις που ακούγονται πίσω από τις πλάτες των υποψηφίων και των συνεργατών τους.
Η κατάσταση στο ΠΑΣΟΚ είναι εκρηκτική. Τα συγκροτήματα Τύπου κατά τα διαπλεκόμενα συμφέροντα πρωταγωνιστούν στις εσωκομματικές εξελίξεις και αποτελούν δύναμη ανατροπής του Γ. Παπανδρέου. Υποβοηθούνται από το εκσυγχρονιστικό μπλοκ του κ. Σημίτη, το οποίο ταυτίστηκε με τη διαφθορά, τα γρηγορόσημα, τις υπερβάσεις στους προϋπολογισμούς των έργων, τις διαρρήξεις των θεσμών, του νομικού πολιτισμού, το έγκλημα του Χρηματιστηρίου και οδήγησε το ΠΑΣΟΚ στην αντιπολίτευση. Όλα αυτά τα κέντρα έχουν καταπληκτικό συντονισμό έχοντας ως όργανά τους γνωστούς αργυρώνητους δημοσιογράφους και τηλεπαρουσιαστές. Χειρότερο όλων, το γεγονός ότι οι πρωταγωνιστές των εξελίξεων στο ΠΑΣΟΚ ομιλούν από τα τηλεοπτικά παράθυρα και όχι στα όργανα του ΠΑΣΟΚ. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν περιθώρια για ενότητα στο ΠΑΣΟΚ, γιατί έχουν ειπωθεί βαριές κουβέντες. Διότι η κατάσταση δεν είναι όπως σε προηγούμενες κρίσεις. Και όποιος εκλεγεί ως αρχηγός του ΠΑΣΟΚ θα βρεθεί με αποχωρήσεις στελεχών πρώτης γραμμής. Διότι εξετέθησαν περισσότερο απ₼ ό,τι θα έπρεπε και μίλησαν περιφρονητικώς και απαξιωτικώς για την άλλη πλευρά. Διότι κατέφυγαν σε ύβρεις. Και μετά τις ύβρεις έρχεται η Νέμεση για να αποκαταστήσει την τάξη.


www.proinoslogos.gr
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»