News:

Η Συνευωχία ξανά στο Διαδίκτυο

Main Menu

Αλησμονώ και χαίρομαι

Started by arhaggelos, 27 September, 2007, 01:50:20 AM

Previous topic - Next topic

arhaggelos

Αλησμονώ και χαίρομαι

ΣΤΙΧΟΙ&ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΑΠΟ Μαρκήσιος de Karampa ΕΔΩ: http://www.punbb-hosting.com/forums/romios/viewtopic.php?id=503

Βασιλείου Μάριος

[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Μαρκήσιος de Karampa

Ωραίος!Όταν ανέβασα τους στίχους δε μου \"κοψε\" να το ανεβάσω και ως μουσική!
Έτσι θα έχουν όλοι άποψη περί τίνος πρόκειται!
Το πολυφωνικό τραγούδι είναι άλλη φάση....
Προσωπικά νιώθω ένα ρίγος να με διαπερνά όταν ακούω τέτοιου είδους τραγούδια....
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»

staboz

Όσο επέκρινα το άλλο τραγούδι, τόσο αισθάνομαι την ανάγκη να επαινέσω αυτό εδώ. Εξαίρετο. Με όλο τον πόνο της ξενητιάς που έχουν τα πιο πολλά ηπειρώτικα τραγούδια. Αλλά και τα υπόλοιπα τραγούδια που βρίσκονται στη συλλογή μαζί του είναι πολύ σπουδαία. Όσο για την ξενητιά αυτή είναι έννοια που σήμερα, στην εποχή της παγκοσμιοποίησης, έχει σχεδόν καταργηθεί. Όχι μόνο διότι οι αποστάσεις έχουν εκμηδενιστεί, αλλά και επειδή οι δυνατότητες επικοινωνίας είναι τέτοιες, που δεν αφήνουν περιθώριο να αναπτυχθεί πόνος στην ψυχή, ούτε του ξενητεμένου, ούτε αυτών που έχουν πρόσωπα αγαπητά στην ξενητιά.

Εσείς δεν ζήσατε αυτές τις καταστάσεις σε καιρούς που δεν υπήρχαν καν τηλέφωνα και οι γονείς περίμεναν μήνες να πάρουν γράμμα από το ξενητεμένο παιδί τους.

Κρατάω ακόμα γράμματα συγκλονιστικά της μάννας μου από την εποχή που ήμουν φοιτητής στην Αθήνα-σου σφάζουν την ψυχή! Από τέτοιο πόνο γράφτηκαν αυτά τα μοναδικά τραγούδια και είναι αδύνατον πια να ξαναγραφούν όμοιά τους.
                                       Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

staboz

Η φωτογραφία, Βασίλη, της μάννας με το παιδί στην αγκαλιά από που είναι; Μου άρεσε υπερβολικά.
                         Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

arhaggelos

ΚΥΡΙΕ ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΤΆΡΧΗΝ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΣΒΗΣΑ ΤΟ POST ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ¨ΑΔΕΛΦΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥΣ¨ ΚΑΙ ΣΑΣ ΑΝΑΓΚΑΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ!ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ (ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΚΑΙ Η ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΜΟΥ)
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ.
ΕΠΕΙΔΗ ΕΦΤΙΑΞΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΒΙΝΤΕΑΚΙ, ΕΒΑΛΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ. ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΤΗ ΦΩΤΟ, ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΝΕΒΑΣΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΨΕΤΕ ΑΠΟ ΕΔΩ:
http://img166.imageshack.us/img166/5585/manazj2.jpg