News:

Η Συνευωχία ξανά στο Διαδίκτυο

Main Menu

Για τους αδελφούς Βελλαϊτες!!!

Started by ρωμηός, 29 August, 2007, 11:21:34 AM

Previous topic - Next topic

ρωμηός

Γέρικο πουλάκι με ενημέρωσε εχτές ότι οι εισαχθέντες στην Ανωτέρα Εκκλησιαστική Σχολή Βελλά για το ακαδημαϊκό έτος 2007-2008 είναι μόλις 1!!!!

Και επειδή τυχαίνει να έχουμε στο τραπέζι μας και κανα δυο Βελλαΐτες, πρώην και νυν, ίσως δε και μέλλοντες, είπα να το αναφέρω....Τι έγινε βρε παιδιά? το κλείνουμε το μαγαζι;;;;

arhaggelos

ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΙ ΕΓΩ (ΑΠ\' ΤΟ ΡΑΜΦΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕΣ). ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΣ, ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΡΑΓΕ? ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟΙ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΟ ΤΟΜΕΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ-ΨΑΛΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ρωμηός

Κρίμα πάντως να μαραζώσει αυτή η Σχολή. Απ\' όσο ξέρω... (κάτι κορμοράνια μου το έχουν εμπιστευθεί...) γίνεται σπουδαία δουλειά σε αυτή τη σχολή, με προεξάρχοντα βεβαίως τον Άγιο Σχολάρχη και λογιώτατο π. Δημήτριο Αργυρό!

thanos

Βασικά δε θα ήθελα να αληθεύει ο αριθμός των εισακτέων. Η Βελλά χάρη στο Σχολάρχη της π. Δημήτριο είναι μία από τις καλύτερες σχολές.  Αλλά απ` ότι βλέπω οι φόβοι μου έγιναν πραγματικότητα.
Βέβαια μπορεί να είναι άσχημο για τη σχολή αυτό αλλά έχει και τα θετικά του για την εκκλησιαστική εκπαίδευση. Θα μπαίνει σ` αυτές τις σχολές όποιος πραγματικά το αξίζει. Δεν είναι η εκκλησιαστική εκπαίδευση λύση για τους αδυνάτους.

ρωμηός

Quote from: thanos...και τα θετικά του για την εκκλησιαστική εκπαίδευση. Θα μπαίνει σ` αυτές τις σχολές όποιος πραγματικά το αξίζει. Δεν είναι η εκκλησιαστική εκπαίδευση λύση για τους αδυνάτους.
Ίσως θα ήταν λάθος να οριοθετούμε εμείς ποιός αξίζει και ποιός όχι να φοιτά στις εκκλησιαστικές σχολές. Και θα αποτολμούσα να πω ότι ίσα ίσα η εκκλησιαστική εκπαίδευση είναι για όλους, ειδικά τους αδύνατους. Το Πνεύμα του Θεού όπου θέλει πνει, κι ως ελεύθερο κι αγαπητικό μπορεί - θεός είδε- να αγκαλιάσει τον οποιονδήποτε. Ίσως μάλιστα η Εκκλησία να μην υποφέρει τόσο από κακούς Θεολόγους αλλά πρώτιστα από \"αυθεντίες\"...αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο κατά το θυμοσοφικό γνωμικό...

thanos

Θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά και θα διαφωνήσω.
Δεν οριοθετούμε εμείς για το ποιος αξίζει και ποιος όχι να φοιτά στις εκκλησιαστικές σχολές. Σύμφωνοι η εκκλησιαστική εκπαίδευση είναι και για τους αδυνάτους. Υπήρξαν και υπάρχουν πνευματικοί άνθρωποι, κληρικοί και λαϊκοί που ενώ δεν έχουν την στοιχειώση εκπαίδευση, βιώνουν την παρουσία του θεού στη ζωή τους. Ένω άλλοι \"μορφωμένοι\" απέχουν από τον Θεό.
Απο την άλλη όμως το υπουργείο κάνει σε συνεργασία με την εκκλησία έναν νόμο και αναβαθμίζει τις εκκλησιαστικές σχολές. Δεν λέει στον αδύνατο μην έρχεσε, αλλά του λέει κάνε την προσπάθεια σου και αν δεν τα καταφέρεις υπάρχουν και εκκλησιαστικά Λύκεια, Ι.Ε.Κ κ.α. Αν ο νόμος δεν είναι σωστός δε θα το κρίνω εγώ , σε αυτή τη φάση τουλάχιστον.
Όμως δεν σημαίνει πως επειδή δεν έχεις δυνατότητες, γίνε κληρικός  πήγαινε και στην Ανωτάτη να μπεις στην Α μισθολογική κατηγορία και να πάρεις και σταυρό και που ξέρεις αύριο μεθαύριο ίσως γίνεις και Δεσπότης. Αυτό το πνεύμα είναι εκκλησιαστικό; Δηλαδή έχω δεν έχω την κλίση να γίνω κληρικός (και μιλώ για το τμήμα ιερατικών κλήσεων) θα γίνω για να ζήσω την οικογένεια μου, αλλά θα ήθελα και να πάω και στην πρώτη μισθολογική κατηγορία. Μη τα θέλουμε όλα δικά μας.
Φαντάζομαι πως οι αγράμματοι κληρικοί, που τότε μύριζαν λιβάνι, δεν θα είχαν ποτέ αυτή τη σκέψη.
Η Εκκλησία είναι για όλους, δεν μπορούν όμως όλοι να γίνουν κληρικοί.

arhaggelos

ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΜΠΟΥΝ ΟΙ ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟ, ΠΑΛΙ ΜΕ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΝΟΤΑΝ Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ Σ\' ΑΥΤΕΣ, ΝΑΙ ΜΕΝ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ, ΑΛΛΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ. ΑΡΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ. ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΕΙΣΑΧΘΕΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΩΤΑΤΟΠΟΙΗΣΗ , ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΕΙΣΑΧΘΕΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΞΕΤΑΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΘΕΟΛΟΓΙΚΑ. ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΧΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ.ΑΝ Ο0ΜΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΘΑ ΕΞΕΤΑΣΤΕΙ ΣΕ ΟΤΙ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΟΥΝ. ΕΙΠΕ Ο ΘΑΝΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΙΣ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ. ΜΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΑΞΙΖΕ ΕΜΠΑΙΝΕ ΑΦΟΥ ΕΔΙΝΕ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΞΕΤΑΖΟΤΑΝ ΣΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΝΔΙΕΦΕΡΑΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΣΧΟΛΟΥΤΑΝ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΣΕ ΑΥΤΗ. ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΔΥΝΑΤΟΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΕΚΡΙΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΕΙΣΑΧΘΟΥΝ (ΜΙΛΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΟΝ)

ρωμηός

Quote from: thanosΘα συμφωνήσω μαζί σου αλλά και θα διαφωνήσω.
Καλά τώρα εθεολόγησες αδελφέ. Η συμφωνία δια της διαφωνίας και τανάπαλιν είναι μέγιστο επίτευγμα των ρωμηών, μωρία δε τοις δυτικοίς!!! Εύγε αδελφέ!!!

Quote from: thanosΔεν οριοθετούμε εμείς για το ποιος αξίζει και ποιος όχι να φοιτά στις εκκλησιαστικές σχολές. Σύμφωνοι, η εκκλησιαστική εκπαίδευση είναι και για τους αδυνάτους. Υπήρξαν και υπάρχουν πνευματικοί άνθρωποι, κληρικοί και λαϊκοί που ενώ δεν έχουν την στοιχειώση εκπαίδευση, βιώνουν την παρουσία του θεού στη ζωή τους. Ένω άλλοι \"μορφωμένοι\" απέχουν από τον Θεό.
Απο την άλλη όμως το υπουργείο κάνει σε συνεργασία με την εκκλησία έναν νόμο και αναβαθμίζει τις εκκλησιαστικές σχολές. Δεν λέει στον αδύνατο μην έρχεσε, αλλά του λέει κάνε την προσπάθεια σου και αν δεν τα καταφέρεις υπάρχουν και εκκλησιαστικά Λύκεια, Ι.Ε.Κ κ.α. Αν ο νόμος δεν είναι σωστός δε θα το κρίνω εγώ , σε αυτή τη φάση τουλάχιστον.
Βέβαια υπάρχει και μια άλλη οδός. Η οδός του κατεξοχήν εκκλησιαστικού φροντιστηρίου, ιδιωτικού, εκτός παννεληνίων. Μορφωτικά ιδρύματα δηλαδή που να τα δημιουργήσει και να τα συντηρήσει η Εκκλησία ανεξαρτήτως της Πολιτείας. Αλλά κι αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.


Quote from: thanosΌμως δεν σημαίνει πως επειδή δεν έχεις δυνατότητες, γίνε κληρικός  πήγαινε και στην Ανωτάτη να μπεις στην Α μισθολογική κατηγορία και να πάρεις και σταυρό και που ξέρεις αύριο μεθαύριο ίσως γίνεις και Δεσπότης. Αυτό το πνεύμα είναι εκκλησιαστικό;
Απ\' τη στιγμή που οι Ανώτερες Εκκλησιαστικές Σχολές εμπεριέχονται στην δημόσια εκπαίδευση, ο επιφανής τίτλος \"τμήμα ιερατικών κλήσεων\", απλά δεν αντιστοιχεί..... σε συνδρομητή!!!!!! Όπως και στις Θεολογικές δηλαδή σχολές, αν μπεις δεν σημαίνει ότι πρέπει ή θα γίνεις παπάς. Εξάλλου και κάποιος ανάξιος να γίνει κληρικός, δεν φταίει σε τίποτα η Εκκλησιαστική του εκπαίδευση σε κάποια Ανωτέρα ούτε του προσδίδει αυτή η φοίτησή του επιπλέον... \"αρνητική κατά Θεόν βαθμολογία\". Είναι πράγματα που δεν συνδέονται μεταξύ τους. Αν κάποιος που έγινε κληρικός ή που θα γίνει κληρικός και δεν το αξίζει/΄αξιζε το μερίδιο ευθύνης βαύνει τον ίδιο προσωπικά, τον πνευματικό του που του έδωσε συμμαρτυρία καθώς και τον επίσκοπο που τον χειροτόνησε. Κι όχι το αν θα πάει σε κάποια σχολή ή όχι.

Quote from: thanosΔηλαδή έχω δεν έχω την κλίση να γίνω κληρικός (και μιλώ για το τμήμα ιερατικών κλήσεων) θα γίνω για να ζήσω την οικογένεια μου, αλλά θα ήθελα και να πάω και στην πρώτη μισθολογική κατηγορία. Μη τα θέλουμε όλα δικά μας.
Φαντάζομαι πως οι αγράμματοι κληρικοί, που τότε μύριζαν λιβάνι, δεν θα είχαν ποτέ αυτή τη σκέψη.
Η Εκκλησία είναι για όλους, δεν μπορούν όμως όλοι να γίνουν κληρικοί.
Δηλαδή δεν σε πειράζει τόσο το να γίνει κανείς κληρικός (χωρίς την \"ιδιαίτερη κλίση\") όσο το, αφού γίνει, να φοιτήσει σε μια σχολή για να ανεβεί μισθολογική κατηγορία;;;; Δεν νομίζω ότι είναι άξιο κατακρίσεως αυτό. Άρα σαφώς ναι δεν μπορούν όλοι να γίνουν κληρικοί αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με τη φοίτηση στις Ανώτερες εκκλησιαστικές σχολές/....

arhaggelos

ΚΑΤ΄ΑΡΧΗΝ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΙΛΑΜΕ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΙΕΡΑΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ, ΔΗΛΑΔΗ ΣΠΟΥΔΗ ΤΟΥ ΙΕΡΑΤΙΚΟΥ ΓΝΩΣΤΙΚΟΥ  ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ. ΤΟ ΥΠ.Ε.Π.Θ. ΚΑΤΑΡΤΙΖΕΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ, ΑΣΧΕΤΩΣ ΙΔΙΟΤΗΤΑΣ, ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΒΕΛΛΑΣ, ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΛΗΡΙΚΟΣ. ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΤΜΗΜΑ-ΣΧΟΛΗ ΗΘΕΛΑ, ΕΠΡΕΠΕ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΙΕΡΕΑΣ;;;ΤΟΤΕ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΟΝΟΜΑΣΤΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΙΕΡΑΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ-ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΝΙΟ ΠΑΠΑΣ :)

ρωμηός

Quote from: arhaggelosΚΑΤ΄ΑΡΧΗΝ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΙΛΑΜΕ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΙΕΡΑΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ, ΔΗΛΑΔΗ ΣΠΟΥΔΗ ΤΟΥ ΙΕΡΑΤΙΚΟΥ ΓΝΩΣΤΙΚΟΥ  ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ. ΤΟ ΥΠ.Ε.Π.Θ. ΚΑΤΑΡΤΙΖΕΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ, ΑΣΧΕΤΩΣ ΙΔΙΟΤΗΤΑΣ, ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
Κακώς πάντως ονομάζεται έτσι. Τι θα πει σπουδή του ιερατικού γνωστικού αντικειμένου; Τα εκκλησιαστικά πράγματα, όπως αναφέρεις, προϋποθέτουν έναν ευρύτερο γνωστικό κύκλο θεμάτων από αυτό των ιερατικών (που αφορά ένα το επιμέρους κι όχι το όλον των εκκλησιαστικών θεμάτων. Επομένως ένας φοιτητής που δεν θα εισαχθεί στη σχολή αυτή με την προοπτική να γίνει ιερέας και θα έχει ως γνωστικό αντικείμενο το επιμέρους (δηλαδή την σπουδή τόυ ιερατικού γνωστικού αντικειμένου), τι νόημα έχει και τι προσφέρει σε αυτόν; Π.χ., αν εγώ σπουδάσω το γνωστικό αντικείμενο τους χειρισμού του όπλου Μ1, με την προοπτική όμως να μην το πιάσω ποτέ στα χέρια μου, τι νόημα θα έχει; Τι θα μου προσφέρου και τι θα προσφέρουν στην κοινωνία οι γνώσεις μου;

arhaggelos

ΣΥΜΦΩΝΩΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΗ, ΑΛΛΑ ΔΕ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΛΛΙΩΣ. ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ ΖΟΡΙΑ ΕΓΙΝΕ Η ΑΝΩΤΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΩΝ ΑΚΑΔΗΜΙΩΝ, ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΛΕΞΗ \"ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ\" ΣΤΟΝ ΤΙΤΛΟ  ΘΑ ΚΛΕΙΝΑΝ ΟΙ ΘΕΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ (ΑΠΟ ΚΑΤΑΛΗΨΙΕΣ), ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΔΥΣΑΡΕΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΟΙ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ (ΤΟΣΟ ΤΩΡΑ, ΟΣΟ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΩΤΑΤΟΠΟΙΗΣΗ) ΑΛΛΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΟ ΛΟΓΟ. ΜΟΛΙΣ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΣΕ ΚΟΙΤΑΝΕ ΜΕ ΜΙΣΟ ΜΑΤΙ. ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΠΛΕΞ ΜΕ ΤΙΣ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ;;; ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΔΙΟΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΩΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ <<ΤΡΩΜΕ>>  ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΚΟΠΤΟΝΤΑΙ;;;

βίκυ

Επειδη μπερδευτηκα λιγο....ποια η διαφορα  των Αν.Εκκλησιαστικων Σχολων απο τις Θεολογικες Σχολες? Θεμα εισαγωγικων εξετασεων, \"ποιοτητας\"μαθηματων/σπουδαστων κατι άλλο?
Και τελικα οι αποφοιτοι πχ της Σχολής Βελλά τί ιδιοτητα εχουν τελικα,σε τι θεσεις μπορουν να εργαστουν?

ρωμηός

Στην ουσία αυτών των ερωτημάτων ήθελα κι εγώ να καταλήξω Βίκυ! Οι απόφοιτοι αυτών των ακαδημών δεν μπορούν να εργαστούν πουθενά ως θεολόγοι. Άρα δεν μπορώ να καταλάβω με ποιό σκεπτικό υπάρχουν ως Σχολές και με ποιό σκεπτικό μπήκαν στο σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων και με ποιό σκεπτικό ανωτατοποιήθηκαν! Ως σχολές κατάρτισης των στελεχών (νυν και μελόντων έσεσθαι) το καταλαβαίνω (αν και διαφωνώ να γίνεται υπό τον κρατικό μανδύα) αλλά ως σχολή που θα μπορεί να φοιτά όστις τυχαίως το μηχανογραφικό του τον έστειλε εκεί, χωρίς καμία επαγγελματική προοπτική μου φαίνεται τουλάχιστον ανόητο!

βίκυ

οπότε πλεον έχουμε και άλλον ένα Βελλαϊτη....  :)