Απορία για προσευχή και άλλα

Started by planaria, 21 February, 2013, 03:36:39 PM

Previous topic - Next topic

planaria

Λοιπόν καταρχήν καλησπέρα και από μένα. Να καλωσορίσω και εγώ όπως και οι άλλοι το νέο φόρουμ. Την προσωπική μου άποψη για το συγκεκριμένο φόρουμ την έχω εκφράσει εν ολίγοις σε ορισμένα από τα ''σημαντικά-ιδρυτικά'' μέλη του φόρουμ και δεν βρίσκω κανένα λόγο να την αναπτύξω εδώ. Απλώς λέω ότι και μόνο ότι φτιάχτηκε από ανθρώπους που είχαν μεράκι, θέληση και αγάπη γι'αυτό, νομίζω ότι αξίζει να υπάρχει. Ίσως, λέω ίσως, να χρειάζεται να υπάρξει ένας επαναπροσδιορισμός του χαρακτήρα του.

Και προχωράω λίγο παρακάτω παραθέτοντάς σας μια απορία που είχα εδώ και αρκετό καιρό και συνέχεια γυροφέρνει στο μυαλό μου. Είναι η εξής: Πείτε ότι κάποιος άνθρωπος έχει ένα πρόβλημα. Π.χ. ένας συγγενής του έχει ένα πρόβλημα υγείας. Φαντάζομαι ότι όλοι θα συμφωνήσετε ότι αυτό που πρέπει να κάνει είναι να κάνει προσευχή και να πει ''Θεέ μου, αν είναι και δικό σου θέλημα θεράπευσε τον τάδε''. Και ρωτώ εγώ. Γιατί ορισμένοι άνθρωποι (σε δικές τους ανάλογες περιπτώσεις) πιστεύουν οτι αυτός θα θεραπευτεί οποσδήποτε και ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην βοηθήσει ο Θεός (πράγμα που δείχνει τεράστια πίστη); Οι άλλοι δηλαδή που λένε πως ''αν εσύ το θες Κύριε θεράπευσέ τον'' είναι ολιγόπιστοι;

koyk

Νομιζω οτι αν αυτος που θα πει: ¨Θεε μου ξερεις τι θελει η ψυχη μου, αλλα αν κ συ θελεις κ ειναι το θελημα Σου θεράπευσε τον¨ δν ειναι ολιγοπιστος αλλα ισα ισα δείχνει ταπεινωση, ταπεινωση που εδειξε ο Χριστος λίγο πριν τον Σταυρο ζητωντας να μην γινει αυοτ που θελει Αυτος αλλα αυτο που ειναι το θελημα του Πατρός Του.
Το αντιθετο ειναι αυτος που νομιζει οτι ντε κ καλα ο Θεος θα τον θεραπεύσει....
Πρεπει γενικα να μαθουμε να σκεφτόμαστε οχι κοσμικα αλλα πνευματικά...κ για να γινει αυτο πρεπει στις διάφορες απορίες μας να συμβουλευόμαστε το Λογο του Θεου ήτοι το Ευαγγέλιο , την Καινή Διαθήκη....εκει μεσα εχει όλες τις απαντήσεις....αρκει να ψάξουμε....

(Ωραίο θέμα ανοίξαμε) ;)