\"Σύλλογοι και Αδελφότητες στο Σώμα του Ζώντος Χριστού\" Στ.Μποζοβίτη

Started by Ἰωάννης, 10 November, 2010, 05:16:08 PM

Previous topic - Next topic

Ἰωάννης

[font face=Times New Romanl][font size=4]Διαβάζοντας το ,πάρα πολύ ενδιαφέρον, βιβλίο του θεολόγου και ιεροκύρηκος κ.Σταύρου Μποζοβίτη \"Σύλλογοι και Αδελφότητες στο Σώμα του Ζώντος Χριστού\" (Εκδόσεις Σωτήρ, 2006), μου δημιουργήθηκαν αρκετές απορίες και σκέψεις τις οποίες μόνον ο ίδιος ο συγγραφεύς θα μπορούσε να λύσει και να συζητήσει.
Και αφού έχουμε ως μέλος στο φόρουμ τον ίδιο τον συγγραφέα τον αγαπητό κ.Σταύρο είναι ευκαιρία να μας διαφωτίσει επάνω σε διάφορα καίρια ζητήματα τα οποία προκύπτουν από την μελέτη του αξιολογότατου βιβλίου του, που μαρτυρεί αρκετό μόχθο και επίπονη μελέτη.
Ελπίζω να ανταποκριθεί στην έκληση μου για δημιουργική συζήτηση έτσι ώστε να ωφεληθώ κι εγώ και όσοι άλλοι έχουν διαβάσει το βιβλίο του, διασαφηνίζοντάς μας καίριες πτυχές του.  
Ευχαριστώ εκ των προτέρων. [/fonts][/fontf]

Ἰωάννης

[font face=Times New Romanl][font size=4]Βασικά μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση η μη χρησιμοποίηση, στην βιβλιογραφία σας, του βιβλίου του καθηγητού κ. Χρήστου Γιανναρά \"Καταφύγιο Ιδεών\" (Έβδομη έκδοση, Ίκαρος,2007-Πρώτη έκδοση, Δόμος,1987).
Κυριολεκτικά, το βιβλίο αυτό έλαμψε διά της απουσίας του! Και το λέγω αυτό διότι η αυτοβιογραφία-μαρτυρία αυτή είναι το κύριο \"όπλο\" των επικριτών των \"Αδελφοτήτων\" και περίμενα ανοίγοντας το δικό σας βιβλίο να βρώ απάντηση σε αυτό. Αλλά το βιβλίο αυτό, δεν ξέρω για ποιό λόγο, δεν αναφέρεται καν ο τίτλος του. Xρησιμοποιείται μόνον το \"Ορθοδοξία και Δύση στην Νεώτερη Ελλάδα\" (Εκδόσεις \"Δόμος\") στο οποίο ο κ.Γιανναράς αναφέρεται παραπλεύρως στις Αδελφότητες σε αντίθεση με το \"Καταφύγιο\" που είναι η κύρια πηγή.
Θα μπορούσατε να μας εξηγήσετε για ποιούς λόγους επιλέξατε την μη χρήση αυτού του σημαντικού βιβλίου τουλάχιστον στο κεφάλαιο σας:
\"Δ.ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΩΝ\" (σελ.249);[/fonts][/fontf]