Κάποια παιδιά είναι ήρωες....

Started by Ξένια, 15 June, 2009, 09:41:24 PM

Previous topic - Next topic

Ξένια

Πρόκειται για διαφήμιση. Προσωπικά με συγκλόνισε...
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Iaspis

Αυτή, μάλιστα είναι ωραία διαφήμιση....., δείχνει νομίζω πώς κάθε άνθρωπος κρύβει έναν «ήρωα» μέσα του, πού αξιώνεται από τό «ύδωρ τό αλλόμενον»...αυτό πού αφήνει τήν υδρίαν ορφανή στό πηγάδι τής στέρησης!
Πράγματι συγκλονιστικό!
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

Ξένια

Με την ευκαιρία αυτού του βίντεο, θα ήθελα να κάναμα μια κουβέντα πάνω στο θέμα της βίας στην παιδική ηλικία...
Πιστεύω πως όλοι θα υποστηρίζαμε πως είμαστε κατά της βίας.
Αλλά και η φράση, το ξύλο βγηκε από τον Παράδεισο, έχει βγει από το λαό.
Είναι τελικά το ξύλο ένας τρόπος για να πετύχουμε κάποιο στόχο μας?

Υ.Γ. Όταν λέω ξύλο εννοώ ακόμα και ένα χαστούκι που δεν μας πόνεσε.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ξένια

Ωραίο θέμα, θα ήθελα να ακούσω γνώμες!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

petros

Προσωπικά πιστεύω (χωρίς να έχω παιδιά) ότι ένα απαλό χτύπημα σε περιπτώσεις που χρειάζεται δεν πειράζει. Προϋπόθεση για αυτό βέβαια είναι να γίνει επειδή πρέπει κι όχι επειδή με  νευρίασε κάποιος στη δουλειά. Φαντάζομαι αυτό που θα καταλάβει το παιδί είναι στιγμιαία στέρηση αγάπης και ότι αυτό που έκανε στενοχώρησε το γονέα του (ο οποίος τον αγαπάει). Προφανώς δε μιλάω σε καμία περίπτωση για κακοποίηση παιδιού. Επίσης δε ξέρω αν δε γίνει ποτέ αυτό μήπως βοηθούμε στο γεγονός το παιδάκι μας να γίνει ένα καλομαθημένο πριγκηπόπουλο που: \"Εδώ δε τόλμησε ο πατέρας μου να μου σηκώσει χέρι θα μου μιλήσεις τώρα εσύ έτσι δάσκαλε;\" κ.ο.κ.  
Υ.Σ. Επειδή ασχολούμαι λίγο και με τα παιδαγωγικά τώρα τελευταία αν ακούσει κανείς καθηγητής παιδαγωγικού αυτή την άποψη θα με αποβάλλει κατ\' ευθείαν...:P

Iaspis

Quote from: XeniaΠιστεύω πως όλοι θα υποστηρίζαμε πως είμαστε κατά της βίας.
Καί κατά τής βίας, καί κατά τού βίου είμαστε....όμως ζούμε  διά τού βίου καί διά τής βίας!
Τό ζήτημα μέ τά παιδιά δέν είναι τό «ξύλο» πού θά φάνε ή πού δέν θά φάνε.
Είναι τί βιώνουν, πρωτίστως στό σπίτι, καί μετά καί μακρυά από αυτό! Τί διδάσκονται γιά αυτόν τόν βίο; Πώς στέκονται απέναντι του;

Μεγάλο θέμα!

Πέτρο κάνε τήν παιδαγωγική σου εργασία όπως θέλει ο καθηγητής σου, γιά νά πάρεις τό πτυχίο ή τήν επάρκειά σου σάν «παιδαγωγός», καί μετά έχεις χρόνια μπροστά σου γιά.....νά τά ξεχάσεις όλα αυτά τά γραφικά πού σού μαθαίνουν τώρα!
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)