News:

Η Συνευωχία ξανά στο Διαδίκτυο

Main Menu

ο Μεσογαίας ζωγραφίζει...

Started by Ξένια, 12 March, 2010, 02:43:00 PM

Previous topic - Next topic

Ξένια

Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

staboz

[font size=3]Και με αυτό:[/fonts]

Ρωμ. ε΄6-10

staboz

Απάντηση Μεσογαίας με Μακρυγιάννη: \"Ακραία φαινόμενα ..... Λαϊκισμού!!\"
Παρασκευή, 19 Μάρτιος 2010
Συντάχθηκε απο τον/την Αιμίλιος Πολυγένης 23:07




Με απόσπασμα από κείμενο του Στρατηγού Ιωάννη Μακρυγιάννη, το οποίο αναφέρεται στην Εφημερίδα «Εθνική» (με ημερομηνία 23/12/1834), απαντά μέσα από την «Romfea.gr» ο Μητροπολίτης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ. Νικόλαος, σε όλους εκείνους που χαρακτήρισαν την ενέργεια του, ως «φαινόμενο ακραίου λαϊκισμού».

Συγκεκριμένα ο Μητροπολίτη Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ. Νικόλαος, απέστειλε στην «Romfea.gr», το παρακάτω απόσπασμα:

Η τοιαύτη αδικία κάμνει σήμερον πολλοὺς Έλληνας να αγανακτούν εναντίον της πατρίδος, οπού εδοκίμασαν τόσους αγώνας, και να βλέπουν ο ένας τον άλλον ως εχθρόν χειρότερον από τον Τούρκον.

Εγώ όμως, Υψηλή Αντιβασιλεία, δεν είμαι άδικος, αλλά ως ευαίσθητος εις την δυστυχίαν τόσων αγωνιστών, παρακινούμαι να φανερώσω την αδικίαν προς την κυβέρνησίν μου, την οποίαν μετά Θεόν σέβομαι και τιμώ και αγαπώ, καθώς χρεωστεί να κάμνη κάθε άνθρωπος αφωσιωμένος εις την πατρίδα του.

Αν η πατρίς μας είναι πτωχή, διατί ημείς μερικοί Έλληνες να παίρνωμεν από χίλιες δραχμές και κάτω τον μήνα, οι δε συνάδελφοί μας να ψωμοζητούν και να περιπατούν γυμνοί και ξυπόλητοι;

Δια την τιμήν και υπόληψιν της πατρίδος και του Βασιλέως μου κρίνω δίκαιον να κόψωμεν ένα μέρος από τον μισθόν μας, δια να δοθή και εις αυτούς τους δυστυχείς.

Εγώ, όταν επληγώθην εις τους Μύλους του Ναυπλίου, έλαβα δώρον από την πατρίδα μου, το οποίον είναι περίπου εκατόν πενήντα δραχμάς τον μήνα· τώρα λαμβάνω πολύ περισσότερον μηνιαίον μισθόν, δηλαδή σχεδὸν τριακόσιας εβδομήκοντα δραχμάς.

Όθεν εγώ πρώτος παρακαλώ την Αντιβασιλείαν να διατάξη να κοπή αυτός ο μισθός μου όλος, εως ότου η Κυβέρνησις να λάβη καιρόν να ευθετήση τα πράγματα και να τα θεραπεύση κατά το καλύτερον, και να με δοθούν πάλιν κατά μήνα αι εκατόν πενήντα δραχμαί εκείναι, καθώς εξ αρχής μ΄ έκρινεν άξιον η πατρίς μου· ο δε μισθος μου ας δοθή εις άλλους δυστυχεῖς συναγωνιστάς μου, των οποίων η γύμνωσις και απελπισία, μα την πατρίδα μου και μα τον Βασιλεά μου, δεν μ΄ αφήνει να κοιμηθώ ησύχως όλην την νύχτα.

Εν Άθήναις  τη 15 Δεκεμβρίου 1834

Ιωάννης Μακρυγιάννης

(εκ  της εφημερίδος «ΕΘΝΙΚΗ», αρ. 22/23.12.1834)
Ρωμ. ε΄6-10

Ξένια

και την πιο αγία πράξη να κάνει κάποιος, είμαστε ικανοί να βρίσκουμε υστεροβουλία! δεν πάμε καλά!!!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Iaspis

Τό χειρότερο πού μπορούν νά πάθουν οι κερδοσκόποι καί οι υπάληλοί τους πού χαράζουν τήν λεγόμενη οικονομική πολιτική, είναι νά ζητήσουν από τόν λαό περικοπές στόν μισθό του, καί εκείνος νά τούς πεί : « πάρτε τον όλον τόν μισθό. Θά κοιτάξουμε νά ζήσουμε χωρίς χρήματα!».  Θά πάνε νά βρούνε αλλού «πελάτες»...
Άς μήν μάς διαφεύγει ότι όλες οι λεγόμενες κρίσεις τού σύγχρονου κόσμου, συσχετίζονται μέ τήν αγοραστική δύναμη τού καταναλωτή, ο οποίος έμαθε τελικά νά  καταναλώνει οτιδήποτε άλλο εκτός από τά απαραίτητα...
Μέ αυτόν τόν τρόπο κάνουν κέρδη οι κερδοσκόποι! Χαλώντας τόν άνθρωπο....

Είναι απλό γιατί χαρακτηρίζουν τήν κίνηση τού σεβασμιώτατου Μεσογαίας «φαινόμενο ακραίου λαïκισμού». Διότι εκεί τούς πονά, όταν δέν καταναλώνεις, καί δίνεις τό παράδειγμα καί στούς άλλους!!!

Καί κάτι γιά τούς δημοσιογράφους. Τόσοι Εφιάλτες μαζεμένοι...έφτιαξαν μία Κερκόπορτα σέ κάθε σπίτι. Τήν τηλεόραση!
Καιρός νά μάς ψάχνουν καί νά ΜΗΝ μάς βρίσκουν στά λημέρια τους! Αυτή είναι η λύση!
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

petros

Δε ξέρω ποιος είναι ο κ. Μπαζίνας αλλά τα επιχειρήματα του μου φαίνεται πως έχουν κάποια βάση. Η κίνηση του μητροπολίτη να δώσει το μισθό του ,επειδή μιλάμε για το συγκεκριμένο μητροπολίτη, φαντάζομαι είναι ένδειξη της απίστευτης αγάπης του. Όπως και να χει όμως τα επιχειρήματα για τα επακόλουθα μιας τέτοιας κίνησης μου φαίνοται κι αυτά λογικά. Απο κάτω παραθέτω το link για να σας σκανδαλίσω... :P

http://romfea.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=4534:2010-03-20-20-09-21&catid=13

Iaspis

«Απίστευτη αγάπη» από τήν μεριά τού μητροπολίτη, όπως είπε ο Πέτρος πιό πάνω....καί απίστευτη...λογική από τήν μεριά τών δημοσιογράφων (μέ τήν έννοια τής κακόπιστης δημόσιας γραφής).

Ο άνθρωπος εξηγεί ταπεινά ότι προβαίνει σέ μία συμβολική πράξη εθελούσιας αποποίησης τού μισθού του. Βέβαια δέν μπορούσε νά φανταστεί ότι δέν θά γίνει κατανοητή  η ουσία τού συμβολισμού του. Εκεί ακριβώς ποντάρουν αυτοί πού ενοχλούνται γιά νά τόν δυσφημήσουν.
Τά επιχειρήματα τού άρθρου (πού παρέθεσε ο Πέτρος),  είναι πρωτίστως εκτός θέματος! Καί η «λογική» αυτών πού αντιπαρατέθηκαν σέ αυτήν τήν πράξη χαρακτηρίζεται ακριβώς από αυτό πού προσάπτουν στόν σεβασμιώτατο : «Ακραίο λαïκισμό». Διότι τά λόγια τών ανθρώπων τριγυρίζουν στόν τόπο πού εγκλημάτισαν...

Νά τό πώ καί πιό απλά: Κοίτα αγαπητέ Πέτρο πώς ομιλεί ο μ. Νικόλαος, τί λέει, τί προσφέρει, πού καί πότε τό προσφέρει αυτό πού προσφέρει, κοίτα πού δέν υπάρχει στήν στάση του ούτε κατάκριση, ούτε υπερηφάνεια, ούτε κάτι αρνητικό, κοίτα πού στερεί από τόν εαυτό του χωρίς νά καυχάται. Είναι έτσι;
Κοίτα τώρα καί τούς δημοσιογράφους πού τόν υποδέχθηκαν, καί τούς υπόλοιπους πού έκριναν (μέ τά λόγια πού τούς χαρακτηρίζουν, όπως φαίνεται...) τήν πράξη του. Τί λέγουν, πώς ειρωνεύονται, πώς διαστρεβλώνουν καί δημαγωγούν...

Η ουσία τής συμβολικής πράξεως είναι: Όχι στόν καταναλωτισμό πού μάς χάλασε σάν ανθρώπους. Δίνεται τόν μισθό σας υπέρ τού άλλου. Αυτό σάς ανυψώνει καί σάς ενδυναμώνει! Αυτό κατατροπώνει καί τόν εχθρό τής ψυχής μας. Τό υπέρ τού αδελφού!
Εύκολο δέν είναι! Θέλει αγώνα! Ε, όχι καί νά τό κατακρίνουμε όμως...Πάει πολύ!

Τί μπορεί νά πεί τώρα κάποιος γιά τήν κριτική πού ασκήθηκε;
«Απίστευτη αγάπη» - απίστευτη λογική: σημειώσατε 1
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

Ιωάννα

Quote from: IaspisΤό χειρότερο πού μπορούν νά πάθουν οι κερδοσκόποι καί οι υπάληλοί τους πού χαράζουν τήν λεγόμενη οικονομική πολιτική, είναι νά ζητήσουν από τόν λαό περικοπές στόν μισθό του, καί εκείνος νά τούς πεί : « πάρτε τον όλον τόν μισθό. Θά κοιτάξουμε νά ζήσουμε χωρίς χρήματα!».  Θά πάνε νά βρούνε αλλού «πελάτες»...
Άς μήν μάς διαφεύγει ότι όλες οι λεγόμενες κρίσεις τού σύγχρονου κόσμου, συσχετίζονται μέ τήν αγοραστική δύναμη τού καταναλωτή, ο οποίος έμαθε τελικά νά  καταναλώνει οτιδήποτε άλλο εκτός από τά απαραίτητα...
Μέ αυτόν τόν τρόπο κάνουν κέρδη οι κερδοσκόποι! Χαλώντας τόν άνθρωπο....

Είναι απλό γιατί χαρακτηρίζουν τήν κίνηση τού σεβασμιώτατου Μεσογαίας «φαινόμενο ακραίου λαïκισμού». Διότι εκεί τούς πονά, όταν δέν καταναλώνεις, καί δίνεις τό παράδειγμα καί στούς άλλους!!!

Καί κάτι γιά τούς δημοσιογράφους. Τόσοι Εφιάλτες μαζεμένοι...έφτιαξαν μία Κερκόπορτα σέ κάθε σπίτι. Τήν τηλεόραση!
Καιρός νά μάς ψάχνουν καί νά ΜΗΝ μάς βρίσκουν στά λημέρια τους! Αυτή είναι η λύση!
πολύ καλό!