Μια καταπληκτικη ιδεα!!!

Started by mistral, 24 January, 2010, 01:00:01 PM

Previous topic - Next topic

Ξένια

Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

ρωμηός

Quote from: Xeniaκαι τωρα πήρε θέση η εξουσία του φόρουμ.
Γειὰ στὴν ἐξουσία τοῦ φόρουμ!!!!!!!!!! :D:D:D

Iaspis

Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

Βασιλείου Μάριος

Quote from: ρωμηόςΓειὰ στὴν ἐξουσία τοῦ φόρουμ!!!!!!!!!! :D:D:D
Γέλα γέλα! :rant:
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

arhaggelos

Quote from: mistralΟχι ομως και για την «Ιωαννα» η διαφορετικα... οπως αλλοιως εχει βαπτιστει κατα διαστηματα..

Η μηπως...

ifivo88   ..........................
.................Επειδη αυτες εμπαιναν ετσι κατι τετοιες περιεργες ωρες..
χωρις να γραφουν τιποτε.. περιμενοντας να τσιμπησει ο mistral..

Χαιβανια .. γυναικες παιδι μου! τι περιμενεις;;;
Χαιβανια!!!!!!!!
ΚΑΙ
Quote from: mistralτο αν-υποτακτον και το φιλ-ελευθερον των Κρητων παντα το .. πηγαινα..
.. και με χαρακτηριζε.. με χαρακτηριζει και θα με χαρακτηριζει μεχρι τελους.
Επειδή ο mistral προσέβαλε την αδερφική μου φίλη  ifivo88  και επειδή για τους φίλους μου δε σηκώνω κουβέντα.....ΕΧΩ ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να απαντήσω (αγνοώντας τη σοφή συμβουλή του iaspis:σάς παρακαλώ νά τό κλείσετε τό θέμα εδώ)

ΚΑΙ

Θέλω να σε πληροφορήσω ότι ουδεμία σχέση έχεις με την κρητική σκέψη. Ποτέ ένας Κρητικός  δεν θα προσέβαλε τόσο άνανδρα μια γυναίκα όσο εσύ , πόσο μάλλον όταν αυτή είναι ανενεργός χρήστης και δε θα σου απαντήσει. Και επειδή αυτή δε μπορεί να απαντήσει θα σου απαντήσω εγώ ΚΡΗΤΙΚΑ

ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΑΝΤΡΑΚΛΑ...να πιάσουμε κανένα τοίχο.......Έτσι έμαθες;;;να τα βάζεις με γυναίκες; Αυτή είναι η μαγκιά σου;;;;;;; Δε ξέρω τι ζόρια τραβάς κι ούτε μ' ενδιαφέρει, όλοι μας περνάμε ζόρια αλλά δε ξεσπάμε στους άλλους. Θες να την κάνεις από το φόρουμ; Ζήτα συγγνώμη από τις γυναίκες  και φύγε σαν άντρας. Δε με νοιάζει αν θα με κακοχαρακτηρίσεις, αυτό που με νοιάζει είναι να μην βλέπω αναρτημένες άνανδρες προσβολές.

Quote from: Iaspisσάς λέω ότι υπερβάλλει επίτηδες γιά νά «ανάψουν λίγο τά αίματα»
Τι λες ρε Iaspi....ΕΙΝΑΙ 45 ΧΡΟΝΩΝ!!!!!!!!!!  Το κέρατο μου....τα παίρνω ΤΩΡΑ...

Quote from: IaspisΕίναι πάντως φίλος μας πού τόν γνωρίζουμε από χρόνια (καί) προσωπικώς, καί δέν νομίζω ότι αρμόζει νά τόν χαρακτηρίζουμε απαξιωτικά...Δέν είναι δίκαιο, ούτε καί σωστό!
Τι πάει να πει τον ξέρουμε... Μιλάς σοβαρά τώρα;;;;; Αυτός πως χαρακτηρίζει;;;;;Απο που κι ως που είναι φίλος;;;; Επειδή ανταλλάσουμε απόψεις σημαίνει πως είναι και φίλος; Η οικειότητα που αναπτύσσεται είναι φιλία;;;;; ΦΙΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΗ ΦΩΤΙΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΙ ΕΣΥ ΓΙ ΑΥΤΟΝ......Δε θα κάνω τον ψυχολόγο ούτε το σάκο του μποξ για να ξεσπάει ο κάθε προβληματικός....

Quote from: IaspisΌταν θά ξανάρθει, θά ξαναανοίξει μόνο του τό θέμα, καί τότε θά τού τά πείτε, καί θά μάς τά πεί κι αυτός real time...
Sorry κιόλας Iaspis και συμφορουμίτες, αλλά κυριολεκτικά....
ΝΑ ΚΙ ΑΝ ΜΑΣ ΤΑ ΠΕΙ ΝΑ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΑ ΠΕΙ

Βασιλείου Μάριος

Αρχαγγελάκι, απλά με κάλυψες :bow:

Απλά αν δεν δεν έχεις κλείσει τα τριάντα, ΔΕΝ έχεις το δικαίωμα να μιλάς εδώ μέσα.
(Mistral κανόνας)
:lol: :laugh: :muahahaha:
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

Α ο Αρχάγγελος σε κάλυψε, εγώ ξεπέρασα τα όρια, μάλιστα...
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

Quote from: XeniaΑ ο Αρχάγγελος σε κάλυψε, εγώ ξεπέρασα τα όρια, μάλιστα...
Αυτό δεν το έπιασα!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

ρωμηός

Quote from: MariosV
Quote from: XeniaΑ ο Αρχάγγελος σε κάλυψε, εγώ ξεπέρασα τα όρια, μάλιστα...
Αυτό δεν το έπιασα!
Ἄστο, Γυναῖκες παιδὶ μου, μόνιμα γκρινιάζουν!!!

Βασιλείου Μάριος

:muahahaha::muahahaha::muahahaha::muahahaha::muahahaha:
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Iaspis

Νά κάνουμε τόν συνάνθρωπο δικό μας, καί νά μήν τόν χαραμίζουμε γιά μιά στιγμή μέ κάθε είδους επικρίσεις. Όταν δικαιώνουμε τόν εαυτό μας απέναντι στόν άλλον, ακόμη καί φαινομενικά δίκαιο νά έχουμε, χάνουμε τήν χριστιανική αγάπη. Καί λέω φαινομενικά διότι δέν έχουμε ποτέ ουσιαστικά δίκαιο...Τό δίκαιο καί η δικαιοσύνη είναι τού Θεού καί...όλα τά αγαθά τού Θεού στά «χέρια» τού ανθρώπου είναι  ημιτελή καί χρειάζεται η χάρη καί η διδαχή τού Κυρίου πρός ολοκλήρωση, γιά νά κατανοήσουμε καί γιά νά πορευθούμε σέ δρόμο δικαιοσύνης, ελευθερίας καί αγάπης!
Καί πώς νά τό καταφέρουμε;
Μέ ταπεινό πνεύμα πού δέν αυτοδικαιώνεται! Είναι προτιμώτερο αυτός πού αυτοδικαιώνεται νά έχει «κραυγαλέο» άδικο καί τήν κοινή λογική εναντίον του, από τό νά έχει φαινομενικό δίκαιο, πού τόν οδηγεί σέ κατάκριση τού αδελφού του! Διότι ο πρώτος θά συνέλθει (δηλαδή θά πάψει νά αυτοδικαιώνεται), αφού δέν θά δικαιωθεί από κανέναν άλλον άνθρωπο καί κανείς δέν θά τόν αναπαύσει, όμως ό δεύτερος θά χρειαστεί ενδεχομένως περισσότερα.... μέχρι νά κατανοήσει πώς η δικαιοσύνη είναι αγαθό πού μάς κατέχει καί όχι πού τό κατέχουμε!
Εγκράτεια στόν θυμό, καί καλή διάθεση πού στρέφει τά πράγματα πρός τήν συγχώρηση. Καί ας μήν ξεχνούμε ότι μετανοούμε, διότι ο Κύριος σταυρώθηκε από τό ανθρώπινο γέννος, ενώ δέν έπαψε ποτέ, σάν Θεός νά τό αγαπά! Τί νά σημαίνει αυτό γιά έναν απλό άνθρωπο;
Ότι αγαπά όποιος υπομένει, καί αυτός είναι καί δίκαιος, καί ανδρείος καί ελεύθερος, καί όλα τά άλλα αγαθά τής χάριτος τού Κυρίου!
Υπομένει όποιος μετανόησε γιά τήν θεοαποστασία τού γέννους τών ανθρώπων, πού αποτυπώνεται μέ ιδιαίτερα χαρακτηριστικά-τά πάθη καί τίς αμαρτίες- στόν κάθε άνθρωπο ξεχωριστά.

Γιά νά μήν φύγω (ώς συνήθως) από τό θέμα:
Αδικήσαμε κάποιον; Συγγνώμη, καί προσέγγιση, φιλία καί αγάπη απλή απέναντί του! Περίσκεψη, αυτοέλεγχος, εξομολόγηση καί προσευχή!

Αδικηθήκαμε από κάποιον; Σιωπή, συγχώρεση, προσπάθεια διακριτική νά λείψουν οι αιτίες, προσέγγιση, υπομονή, ταπεινό φρόνημα καί πάντα προσευχή.

Τά λόγια μας «τραυλίζουν» αδελφοί. Άς τό γνωρίζουμε!
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)