Σχολή Σχέσεων!

Started by Ιωάννα, 27 November, 2009, 04:01:11 PM

Previous topic - Next topic

Ιωάννα

[align=center]\"ΣΧΟΛΗ ΣΧΕΣΕΩΝ[/align]
[align=center]ΕΝΑ ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ[/align]
[align=center]ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΥΓΕΙΩΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ\" [/align]
Ἔτσι ἐπιγράφεται τὸ διαφημιστικὸ φυλλάδιο καὶ οἱ ὑπεύθυνοι κοινωνικοὶ λειτουργοὶ καὶ ψυχοθεραπευτὲς προσκαλοῦν σὲ ὁμιλίες καὶ ὁμάδες αὐτογνωσίας.
Τὰ θέματα ἀφοροῦν τὴν οἰκογένεια καὶ τοὺς φίλους, τὶς ἐργασιακὲς, τὶς κοινωνικὲς σχέσεις, τὴ σχέση μὲ τὸ θάνατο, τὴν αρρώστια, τὸ Θεό.

Στὴν ἀρχὴ νόμιζα ὅτι δὲν διάβασα καλὰ, μετὰ μοῦ φάνηκε σὰν φάρσα, ἔπειτα διαπίστωσα πόσο τὰ προβλήματα αὐτὰ ἔχουν γενικευτεῖ καὶ τί τραγικὲς διαστάσεις  ἔχει πάρει τὸ πρόβλημα τῆς ἐπικοινωνίας καὶ τῶν σχέσεων.

Iaspis

«Ὁλοκληρωμένες» καὶ «ὑγειεὶς» (οἱ μόνοι ὑγειεὶς εἶναι οἱ πεθαμένοι!) ἀνθρώπινες σχέσεις, δέν ὑπάρχουν, καὶ οὔτε γίνεται νὰ ὑπάρξουν παρὰ μόνον χάριτι Κυρίου! Ποὺ σημαίνει ὅτι η κοινωνία τοῦ κάθε ἀνθρώπου μὲ τὸν Θεὸ ἀναδεικνύει καὶ τὶς σχέσεις μεταξὺ τῶν ἀνθρώπων. Δηλαδὴ ἑκκλησία. Ἀλλιὼς....

Ὁλοκληρωτικὰ ἀσύνδετα καμμάτια ὁ ἄνθρωπος τριγυρνάει ἀπεγνωσμένα, ἐν φθορὰ καὶ ἐν ἀσθενεία, καὶ μόνον ὁ Θεὸς μπορεῖ νὰ τὰ ἐνώσει σέ ἕναν ὁλοκληρωμένο, ἄνθρωπο. Οἱ δέ πολυσυζητημένες ἀνθρώπινες σχέσεις, εἶναι «ὑγειεὶς» καὶ «ὁλοκληρωμένες» ὅταν ὅλοι οἱ ἄνθρωποι γίνονται ἕνας ἄνθρωπος...Αὐτό συμβαίνει μὲ την Θεία Κοινωνία, καὶ τὰ ὑπόλοιπα Μυστήρια τῆς Ἑκκλησίας Τοῦ Σωτήρα Χριστοῦ!

Κάθε ἄλλη «ὁλοκλήρωση» καὶ «ὑγεία»....εὐρίσκεται σὲ πλάνη. Καὶ ἡ πλάνη εἶναι ἡ ἐξής: Ἐνῶ στὴν ἀλήθεια προηγεῖται ἡ ἔνωση τῆς ἐπικοινωνίας, στὴν πλάνη προηγεῖται ἡ ἐπικοινωνία τῆς ἐνώσεως. Μᾶλλον τῆς δήθεν ἐνώσεως...ποὺ διαχωρίζεται καὶ πικοίλει..

Quote from: Ιωάνναἔπειτα διαπίστωσα πόσο τὰ προβλήματα αὐτὰ ἔχουν γενικευτεῖ καὶ τί τραγικὲς διαστάσεις  ἔχει πάρει τὸ πρόβλημα τῆς ἐπικοινωνίας καὶ τῶν σχέσεων.
Τὸ πρόβλημα τῶν σχέσεων εἶναι ἁκριβὼς αὐτὴ  ἡ προσπάθεια γιά ἐπικοινωνία, ποὺ καταλήγει στὸν διαχωρισμὸ.
Ἡ ἔνωση τοῦ ἀνθρώπου μὲ τὸν Θεὸ εἶναι καὶ ἔνωση μὲ τὸν συνάνθρωπο, καὶ αὐτὸ λύνει κάθε πρόβλημα ἐπι-κοινωνίας.
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

mistral

Quote from: Ιωάννα[align=center]\"ΣΧΟΛΗ ΣΧΕΣΕΩΝ[/align]
[align=center]ΕΝΑ ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ[/align]
[align=center]ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΥΓΕΙΩΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ\" [/align]
Ἔτσι ἐπιγράφεται τὸ διαφημιστικὸ φυλλάδιο καὶ οἱ ὑπεύθυνοι κοινωνικοὶ λειτουργοὶ καὶ ψυχοθεραπευτὲς προσκαλοῦν σὲ ὁμιλίες καὶ ὁμάδες αὐτογνωσίας.
Τὰ θέματα ἀφοροῦν τὴν οἰκογένεια καὶ τοὺς φίλους, τὶς ἐργασιακὲς, τὶς κοινωνικὲς σχέσεις, τὴ σχέση μὲ τὸ θάνατο, τὴν αρρώστια, τὸ Θεό.

Στὴν ἀρχὴ νόμιζα ὅτι δὲν διάβασα καλὰ, μετὰ μοῦ φάνηκε σὰν φάρσα, ἔπειτα διαπίστωσα πόσο τὰ προβλήματα αὐτὰ ἔχουν γενικευτεῖ καὶ τί τραγικὲς διαστάσεις  ἔχει πάρει τὸ πρόβλημα τῆς ἐπικοινωνίας καὶ τῶν σχέσεων.
Εξυπνη κινηση!
Το προβλημα της εικοινωνιας ειναι τεραστιο, οι ανθρωποι δεν γνωριζουμε πως να επικοινωνουμε, «καταλαβαινουμε» διαρκως και οδηγουμαστε σε παρεξηγησεις για ανοητα θεματα - ενιοτε και σε διαζυγια, και οι περισσοτεροι απο εμας δεν γνωριζουν τους βασικους κανονες που διεπουν μια σωστη επικοινωνια μεταξυ των ανθρωπων

Και αυτο ΔΕΝ ειναι πνευματικο ζητημα, αφορα τον καθενα που θελει να εχει μια σωστη επικοινωνια.

Το κατα ποσον βεβαια οι υπευθυνοι αυτης της κινησης γνωριζουν το θεμα καλα για να το μεταφερουν σωστα και να εκπαιδευσουν αλλους σε μια σωστη επικοινωνια ειναι ενα αλλο ζητημα.
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

mistral

Quote from: IaspisἩ ἔνωση τοῦ ἀνθρώπου μὲ τὸν Θεὸ εἶναι καὶ ἔνωση μὲ τὸν συνάνθρωπο, καὶ αὐτὸ λύνει κάθε πρόβλημα ἐπι-κοινωνίας.
Το βλεπω καθημερινα αυτο ειδικα στα επονομαζομενα θεολογικου περιεχομενου φορα.
Κανενας δεν γνωριζει  ουτε τις βασικες αρχες της επικοινωνιας!
Αστο ...
Ο Θεος εδωσε στον ανθρωπο νου να σκεπτεται και να τον χρησιμοποιει.
Και οχι να τον πεταει στο ταμειο ανεργιας...

Οταν ενας λεει «Καλημερα» και ο αλλος καταλαβαινει «Με θελει για συζυγο» .. ... βραστα!
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

mistral

Ο Γιαννακης με την Μαρινα τσακωνονται για ενα πορτοκαλι.
Ο καθενας θελει για τον εαυτο του το πορτοκαλι.
Μετα απο καμποση ωρα καυγα συμφωνουν και μοιραζουν το πορτοκαλι στη μεση.
Ο Γιαννακης τρωει το μισο πορτοκαλι και πεταει τις φλουδες
ενω η Μαρινα χρησιμοποιει τις φλουδες για να  το κεικ που φτιαχνει  και πεταει το πορτοκαλι.
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

mistral

«Ο κυρ Γιαννης δεν αγγιξε το ψαχνο
και η γυναικα του δεν αγγιξε το λιπος
και ετσι τα πιτσουνακια μου στο τελος
γλειφανε το πιατο αδειανο.»

Αααααλλα κολπα!  ...που ελεγε και ο μακαριτης ο Βλασσης, Θεος σχωρεστον!
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]