Πνευματικές ομιλίες

Started by Ξένια, 26 November, 2009, 11:23:31 AM

Previous topic - Next topic

Ξένια

Κάνω μια πρόταση:

Κ. Σταύρο, από όσο γνωρίζω διαθέτετε πλούσιο υλικό από ομιλίες δικές σας, που έχετε κάνει κατά καιρούς.
Θα μπορούσε να ανοιχτεί μια ενότητα που θα ανεβάζετε τις ομιλίες σας για να μπορούμε κι εμείς να ωφελούμαστε.
Το κουραστικό βέβαια θα είναι το να τα ανεβάσετε στοο internet αλλά νομίζω αξίζει τον κόπο!!!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

Αυτό έχει ενδιαφέρον, γιατί έμεινε ασχολίαστο;
Εμένα μου αρέσει η ιδέα αυτή!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

:) Μάριε δεν έχει μπει ακόμα ο κ.Σταύρος να μας απαντήσει γι\' αυτό.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

Αν μπορέσει να το πραγματοποιήσει, θα είναι πολύ ενδιαφέρον.
- Αν δεν έχετε χρόνο κ Σταύρο, αναλαμβάνω εγώ! ;)
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

Μας έβαλες τα γυαλιά πάλι!!!! :)
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ξένια

Mάλλον δεν υπάρχει  διάθεση ούτε για απάντηση ... Μάριε μπορείς να διαγράψεις νομίζω το θέμα.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

staboz

Τώρα τὸ πρόσεξα αὐτό, Ξένια...
Χρειάζεται ὅμως λίγη σκέψη...
Δὲν εἶναι θέμα χρόνου, Μάριε, ἀλλὰ δεοντολογίας.
Θὰ προσπαθήσω πάντως...
Ρωμ. ε΄6-10

Ξένια

Αν δεν γίνεται με εσάς κ. Σταύρο μπορεί να γίνει μια πιο γενικευμένη επιλογή ομιλιών που ξέρει ο καθένας ότι θα ωφελήσουν.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ξένια

Quote from: stabozΧρειάζεται ὅμως λίγη σκέψη...
Πού μπερδεύεστε???
Έχετε kολλήσει λίγο βλέπω...

kανάς άλλος πιο πρόθυμος βρε παιδιά?
kρίμα να μην τα γνωρίζω πολύ kαλά τα της τεχνολογίας θα έβρισkα μόνη μου kαι θα ανέβαζα!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Αρτέμης

Παραπονιάρα Ξένια κοίταξε το παρακατω site και κατέβασε ό,τι θες..
http://www.pantokrator.info/
Ακόμα και τα χαλασμένα ρολόγια,2 φορές την μέρα δείχνουν την σωστή ώρα..

Ξένια

Μα δεν θέλω να kατεβάσω, να ανεβάσω θέλω!!!
Επίσης έχει αξία να ανεβάσει ο kαθένας μας kάτι που του άρεσε kαι όχι ομιλίες που απλώς βρήkε χωρίς να έχει αkούσει!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Αρτέμης

Συγγνώμη,κατάλαβα λάθος..
Ακόμα και τα χαλασμένα ρολόγια,2 φορές την μέρα δείχνουν την σωστή ώρα..

Iaspis

Quote from: stabozΤώρα τὸ πρόσεξα αὐτό, Ξένια...
Χρειάζεται ὅμως λίγη σκέψη...
Δὲν εἶναι θέμα χρόνου, Μάριε, ἀλλὰ δεοντολογίας.
Θὰ προσπαθήσω πάντως...
Ακριβώς επειδή είναι θέμα δεοντολογίας νά προσπαθήσετε κύριε Σταύρο διότι πολύ στήν δίαιτα μάς αφήσατε, καί αδυνατούμε νά νηστεύσουμε....
Τόν πληθυντικό τόν χρησιμοποιώ καθ\' υπερβολήν, γιά μένα ομιλώ... Έτσι όπως γίναμε, καθημερινώς γράφω καί σκέπτομαι ένα σωρό ακατανόητα (ακαταλαβίστικα πού λέει η Ξένια), καί φτάνω ένα κλίκ νά τά ποστάρω, μά ευτυχώς κρατιέμαι καί τά πετώ στά σκουπίδια... Άν όμως συνεχίσουμε έτσι στό τέλος ο κάθε ένας θά αρχίσει νά λέει ....αυτό πού ακούει ..καί θά γίνουμε χάβρα καί βαβέλ καί αγορά, καί θά κάνουμε επιθέσεις στήν Συνευωχία γιά νά τήν καταρεύσουμε, όπως κάνουν οι κερδοσκόποι (λέει) στήν Ελλάδα!
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

Ξένια

Δημήτρη μην πιέζεις καταστάσεις.. Εκτός του ότι δεν υπάρχει κανείς να σου απαντήσει, \"ιλαρόν δότην αγαπά ο Θεός\"... Με το ζόρι δεν γίνεται τίποτα.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Iaspis

Ξένια μήν βιάζεσαι! Δέν υπάρχει γρηγορότερη οδός από τήν υπομονή. Μέ αυτήν βλέπουμε τά πράγματα «ὅκως ἔχουν», αποφεύγοντας τίς  περιπλανήσεις!
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

Ξένια

Όχι μόνο δεν βιάζομαι (μετά από 3,5 μήνες αναμονής), αλλά δεν βιάζω και κανέναν.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Iaspis

Στήν περίπτωση πού θά έχουμε πνευματική ωφέλεια καί εμείς καί οι γύρω μας, καλό είναι νά αιτούμαστε ασταμάτητα!
Δέν πρόκειται περί βιασμού τού άλλου...Η συνεχής καί συνεπής εμπιστοσύνη στό πρόσωπο τών ανθρώπων πού μας βοήθησαν ώστε νά αποκομίσουμε πνευματικά ωφέλη, δείχνει «χαρακτήρα» (ταπεινό φρόνημα μέ άλλα λόγια).
Αλλιώς.......αυτοδικαίωση μέσα σέ βαθύ πνευματικό ύπνο!
Κάτι σάν ... «έτσι είναι επειδή τό νομίζουμε»!

Επειδή  υπάρχουν ευαίσθητοι άνθρωποι στήν παρέα, καί επειδή καί ο κάθε άνθρωπος επανέρχεται στήν φυσική του θέση, πού είναι η ευαισθησία, όσο κι άν λησμόνησε...προτείνω νά κάνει ο καθένας τό κάτι τι πού περνά από τό χέρι του ώστε νά αποκτήσει η συνευωχία κάτι από τά παλιά...

Καί κάτι ακόμα. Στήν γεννιά τήν δική μου τόν σεβασμό τόν είχαμε γιά πάντα, όχι ευκαιριακά, ούτε γιά κάποιο διάστημα, ούτε καί κατ\' ανάγκη....Γιά πάντα καί συνεχώς!
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

Ξένια

τώρα είναι σαρακοστή, μπροστά στο πάθος του Χριστού μας και την ανάσταση, όλα τα άλλα είναι πολύ λίγα..
καλό αγώνα λοιπόν ας αφήσουμε λίγο τις συζητήσεις που μου θυμίζουν τη \"δίκη του κόρακα\" στην άκρη...
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)