News:

Η Συνευωχία ξανά στο Διαδίκτυο

Main Menu

Πρόβλημα με το NERO.

Started by Ξένια, 29 October, 2009, 05:29:32 PM

Previous topic - Next topic

Ξένια

Προσπαθώ να γράψω ένα cd με το Νero και μου γράφει: \"σφάλμα δυναμικής ευθυγράμμισης\".
Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να σημαίνει και τί πρέπει να κάνω?
Ευχαριστώ!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

- Ερώτηση, αυτό στο βγάζει μόνο με CD; Με DVD (αν υποστηρίζει) δοκίμασες;

1) Δοκίμασε μια άλλη έκδοση του Nero (συνεπώς θα απεγκαταστήσεις πρώτα την παλιά).
2) Δοκίμασε με άλλο πρόγραμμα εγγραφής CD (CloneCD, Roxio κτλ)
3) Πρόβλημα Hardware και συνεπώς αδύνατο να το φτιάξεις μόνη σου.
  Στο PCmagazine αναφέρουν το εξής:
QuoteΤο συγκεκριμένο σφάλμα, εφόσον οφείλεται σε hardware, προκαλείται από κακή τοποθέτηση του Laser εγγραφής στο drive. Αυτό συνήθως συμβαίνει μετά από κάποιο διάστημα όταν έχουμε γράψει πολλά δισκάκια, ή έχουμε εκθέσει το συγκεκριμένο σημείο του Laptop σε μεγάλες θερμοκρασίες (π.χ στον ήλιο). Μην ξεχνάμε ότι όλα αυτά είναι πλαστικά (κακής ποιότητας καμιά φορά) και είναι υπερ-ευαίσθητα στις αλλαγές (απότομες και μη) της θερμοκρασίας.

Αν δεν είσαι πια μέσα στην εγγύηση, δοκίμασε να ρίξεις ΕΛΑΧΙΣΤΟ λάδι πάνω στον άξονα πάνω στον οποίο μετακινείται το Laser Μέσα στο drive. Μετά βάλε να διαβάσει ένα CD. Με την κίνηση το λάδι θα απλωθεί σε όλη την επιφάνεια του άξονα και θα περιορίσει (ίσως πολύ) το πρόβλημα...
Ελπίζω να βοήθησα!


(Το θέμα μετακινήθηκε στο \"Ηλεκτρονικοί υπολογιστές\")
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

Μάριε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μετά το φορμάτ έβαλα νέα έκδοση του NERO και πάλι τα ίδια μου κάνει.
Με dvd δεν το δοκίμασα, αλλά μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι σταμάτησε να γράφει μετά από δύο τρία cd που πήγα να γράψω. Τότε κόλλησε.
Αυτό με το λάδι δεν ξέρω που ακριβώς να το βάλω.
και κάτι ακόμα, δοκίμασα και με windows media player να αντιγράψω και απέτυχε πάλι.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

Έχει πρόβλημα το recorder σου. Αυτό με το λάδι, αν μην το δοκιμάσεις εσύ. Πες σε κάποιον που να ξέρει από τέτοιες δουλειές για να μην γίνει μεγαλύτερη ζημιά.
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]