Θα εκτελεστούν αν δεν αλλαξοπιστήσουν!

Started by Ratsas, 05 September, 2009, 11:21:11 AM

Previous topic - Next topic

Ratsas

[color=666666]Μου έστειλαν αυτή την είδηση και μου φάνηκε ενδιαφέρουσα. Βέβαια παρόμοια έχουν ξανασυμβεί σε μουσουλμανικές χώρες. Μου έκανε εντύπωση... οι διωγμοί και τα μαρτύρια συνεχίζονται για κάποιους χριστιανούς και στην εποχή μας...[/color]

Παρασκευή, 4 Σεπτεμβρίου 2009, 20:23

Την έντονη αντίδραση και την ταυτόχρονη αγανάκτηση των ανθρωπιστικών οργανώσεων έχει προκαλέσει η ιστορία δύο γυναικών στο Ιράν, οι οποίες καταδικάστηκαν σε θάνατο, επειδή άλλαξαν θρήσκευμα και από μουσουλμάνες έγιναν χριστιανές, σύμφωνα με δημοσίευμα της γερμανικής εφημερίδας Bild.

Πρόκειται για την 27χρονη Meriem Rostambur και την 30χρονη Marziech Amirizadeh, οι οποίες συνελήφθησαν στις 5 Μαρτίου, ύστερα από έφοδο που έγινε στο σπίτι τους, όπου οι Αρχές βρήκαν αντίτυπο της Καινής Διαθήκης.

Από τότε, οι δύο γυναίκες ζουν ένα πραγματικό μαρτύριο. Κρατούνται στη φυλακή Evin της Τεχεράνης και μαστιγώνονται πέντε φορές κάθε μέρα, όποτε ο τοπικός ιμάμης καλεί για προσευχή τους πιστούς μουσουλμάνους.

Μάλιστα, σύμφωνα με τα όσα έφερε στο «φως» η υπερασπιστής ανθρωπίνων δικαιωμάτων και συγγραφέας, Sabatina James, οι δύο γυναίκες βρίσκονται σε απομόνωση και εκτός από το μαστίγωμα, κάθε φορά που δεν «μετανοούν», στερούνται ολοένα και περισσότερο το νερό και το φαγητό.

Οι δύο γυναίκες πέρασαν από δίκη στις 9 Αυγούστου, όταν και τους ζητήθηκε από τον δημόσιο κατήγορο να απαρνηθούν την πίστη τους γραπτά και προφορικά.

Η άρνησή τους στο αίτημα αυτό και η δήλωσή τους περί πίστης στον χριστιανισμό αποδείχτηκε καταδικαστική, αφού το δικαστήριο αποφάσισε να θανατωθούν, αν δεν αλλαξοπιστήσουν.

Χαρακτηριστικό είναι το απόσπασμα από το διάλογο που είχε η Amirizadeh με τον δημόσιο κατήγορο, όταν αυτός της είπε ότι είναι αδύνατο για τον Θεό να μιλάει με τους ανθρώπους.

Η 30χρονη απάντησε: «Αμφισβητείτε την παντοδυναμία του Θεού»;

- «Δεν είσαι άξια για να μιλάει μαζί σου ο Θεός.»

-«Ο Θεός αποφασίζει αν είμαι άξια.»

Η σύλληψη και η καταδίκη των δύο γυναικών έρχεται σε μια περίοδο που οι ανθρωπιστικές οργανώσεις πιέζουν τις Αρχές του Ιράν, σχετικά με τη συμπεριφορά τους απέναντι στους χριστιανούς.

Σύμφωνα με την οργάνωση Compass Direct, που παρακολουθεί τέτοια θέματα, τουλάχιστον 30 χριστιανοί, οι οποίοι αλλαξοπίστησαν από μουσουλμάνοι, συνελήφθησαν μέσα σε περίοδο δύο εβδομάδων στα τέλη Ιουλίου.


πηγή: www.zougla.gr
Όταν ένας τυφλός στηρίζει έναν κουτσό ασφαλώς και μπορούν να φθάσουν, στον προορισμό τους...