Δεν είμαι .. ελέφαντας!

Started by mistral, 27 April, 2009, 12:36:26 AM

Previous topic - Next topic

mistral

Μπαίνω εδώ και γράφω διάφορα. Αλλά νομίζω πως με περνάνε για .. ελέφαντα.
Και κάθε μέρα που μπαίνω μαζί με όλα τα άλλα που γράφω γράφω συνέχεια και το:
Δεν είμαι ελέφαντας!.. την επόμενη «Δεν είμαι ελέφαντας!» την επόμενη «Δεν είμαι ελέφαντας!» ..την επόμενη «Δεν είμαι ελέφαντας!» ..την επόμενη «Δεν είμαι ελέφαντας!» κ.ο.κ.

Ακόμα και ο πιο απονήρευτος άνθρωπος μετά από λίγο καιρό δεν θα σκεφτεί:
«Μα καλά; Γιατί το γράφει κάθε μέρα αυτό;
Ρε .. μπάς και είναι ελέφαντας και το γράφει για να μας πείσει ότι δεν είναι;»

Δεν χρειάζεται να δικαιολογούμαι ποτέ και σε κανέναν για πράγματα που δεν έκανα!

Αν μή τι άλλο αυτό δείχνει μια ενοχή, και προς τι αν δεν έχω κάνει κάτι;
Ακόμα όμως και αν έχω κάνει προς τι η ενοχή; Προς τι η απολογία στους ανθρώπους;

Ιδιαίτερα δε δεν χρειάζεται να απολογούμαι ποτέ για τις πράξεις μου σε πονηρούς ανθρώπους. Γιατί απολογούμενος και δικαιολογούμενος σε πονηρούς ανθρώπους εμμέσως πλήν σαφώς απολογούμαι και δικαιολογούμαι στον πονηρό λογισμό που τους διακατέχει. Και δικαιολογούμενος και απολογούμενος στον πονηρό λογισμό ενός πονηρού ανθρώπου εμμέσως και εν αγνοία μου αλλά πλήν σαφώς δικαιολογούμαι και απολογούμαι στον διάβολο. Πράγμα που σαφέστατα σημαίνει πως παραχωρώ κυριαρχικά δικαιώματα που ανήκουν αποκλειστικά και μόνον στον Χριστό στον μισάνθρωπο διάβολο. Ο βαπτισμένος χριστιανός δίνει αναφορά για οτιδήποτε κάνει σε τούτη την ζωή αποκλειστικά και μόνον στον δικό του Στρατηγό, στον Ιησού Χριστό. Ούτε σε άλλους ανθρώπους, ούτε προφανέστατα στον διάβολο. Ακόμα και την χειρότερη αμαρτία να έχει διαπράξει ο χριστιανός ποτέ μα ποτέ δεν δικαιολογείται ούτε και απολογείται στους ανθρώπους ή στον διάβολο. Απολογείται και εξολογείται στον πνευματικό του και στον Στρατηγό του τον Ιησού Χριστό.
Κύριος του βαπτισμένου Χριστιανού είναι ο Ιησούς Χριστός.
Κύριε Ιησού Χριστέ.. λέμε
Αν λοιπόν είναι Κύριός μας, είναι ο μόνος Κύριός μας!
Αυτός και κανένας άλλος!
Σε Αυτόν μόνον και στον πνευματικό μας δίνουμε αναφορά! Τέλος!

Όσο για τους πονηρούς ανθρώπους και τους λογισμούς τους, τους αγνοούμε εντελώς.
Αν έχουμε και τα κέφια μας τους δουλεύουμε και λιγάκι για να περνάει η ώρα.

Ο νοών νοείτω.

Χριστός Ανέστη!
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]