News:

Η Συνευωχία ξανά στο Διαδίκτυο

Main Menu

Νεομάρτυρας Ευγένειος Ροντιόνωφ....

Started by planaria, 12 April, 2009, 11:32:47 AM

Previous topic - Next topic

planaria

Ευγένιος Ροντιόνωφ, 19 χρονος νεομάρτυς των ημερών μας.
Αποκεφαλίστηκε το 1996 τη μέρα που γινόταν 19 ετών διότι δεν δέχτηκε να βγάλει τον Σταυρό από τον λαιμό του! (13/3/09)

Μου το στείλανε με μαιλ και είπα να το προωθήσω κ εδώ στο φόρουμ. Σε καθηλώνει πραγματικά...

http://www.impantokratoros.gr/BDC5C441.el.aspx

Για να μην γελιόμαστε πως δεν υπάρχουν κ στις μέρες μας άγιοι...
Αν τυχόν υπάρχει κάποιος στο φόρουμ που να γνωρίζει ρώσικα κ έχει τη διάθεση, θα ήταν πολύ ωραίο να μεταφράσει έστω κ ένα μικρό κομμάτι από το βίντεο που περιέχει η ιστοσελίδα. Αν όχι νομίζω πως κ μόνο το κείμενο που υπάρχει σ\'αυτή στα ελληνικά, αρκεί κ περισσεύει...

paroikos

Quote from: planariaΓια να μην γελιόμαστε πως δεν υπάρχουν κ στις μέρες μας άγιοι...
Πως δεν υπάρχουν άγιοι στις μέρες μας!
Χιλιάδες άγιοι υπάρχουν και σήμερα ανάμεσά μας φίλε μου. Χιλιάδες!
Απλά τους περισσότερους δεν τους προσέχουμε κάν γιατί είναι δίπλα μας μερικές φορές.
Και ένας απ αυτούς που γίνονται γνωστοί είναι και ο νεομάρτυς που πόσταρες

Πραγματικά συγκλονιστικό για ένα παιδί 19 χρόνων!
Ομολογητής της πίστεως!

Κρίμα που δεν ξέρω ρώσικα ..
Καί η του θυμού κίνησις, σωτηριωδώς ημίν εγκατέσπαρται,
θυμούσθαι κατά της κακίας, ού πρός το ομόφυλον εκθηριούσθαι.
                                             Αγίου Κασσιανού του Ρωμαίου

Ξένια

Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ Αλέξανδρε....
Δόξα τω Θεώ... δεν τέλειωσαν όλα...
Δεν χάθηκε η ελπίδα...
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Αρτέμης

Ακόμα και τα χαλασμένα ρολόγια,2 φορές την μέρα δείχνουν την σωστή ώρα..

ειρήνη

Απίστευτο......Ένας νέος φαντάρος της εποχής μας...Δόξα τω Θεώ που υπάρχουν ακόμα τέτοιοι νέοι με πνεύμα θυσίας!Ας τον έχουμε ως παράδειγμα και να έχουμε τις πρεσβείες του αγίου!Σ\' ευχαριστούμε πολύ Αλέξανδρε!
Πάντα υπάρχει παρελθόν για έναν άγιο και μέλλον για έναν αμαρτωλό...!

nick ppfts

Οταν ειδα στο youtube ,πριν απο λιγο καιρο, το βιντεο στο οποιο ουτε λιγο ουτε πολυ φαινοταν ο αποκεφαλισμος του νεαρου μαρτυρα σοκαριστηκα.....Αλλο να το ακους και αλλο να το βλεπεις....αργοτερα προσπαθησα να βαλω τον εαυτο μου στη θεση του νεαρου αυτου μαρτυρα και τοτε εντρομος αντηληφθηκα ποσο μικρη και λιγη ειναι η πιστη μου

Ξένια

Το βίντεο τώρα το είδα και με έχει συγκλονίσει..............
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)