tv tunner (κάρτα τηλεόρασης)

Started by Ξένια, 02 January, 2009, 02:39:02 PM

Previous topic - Next topic

Ξένια

Αν μπορεί κάποιος ας μας δόσει πληροφορίες για την κάρτα αυτή.
Περίπου πόσο κοστίζει, αν θέλει ειδικό να την εγκαταστήσει...
Ευχαριστούμε!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

Για laptop τη θέλεις ε?
Ρωτάω γιατί στα laptop είναι usb (όχι μόνο) ενώ στους σταθερούς η/υ μπορείς να βάλεις και εσωτερική πλακέτα (PCI)
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

Αυτά είναι μόνο για laptop ε... να ξέρω ποια να κοιτάω.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

Εγώ έχω το GIGABYTE GT-U8000-RH DIGITAL AND ANALOGUE TV TUNER (δες το εδώ: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516133) αγορασμένο από το e-shop.gr στην τιμή των 43.79 €.
Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από ποιότητα.

# Συνδεση με PC: USB 2.0.
# Υποστηριζόμενα συστήματα τηλεόρασης: Αναλογικά: NTSC/PAL/SECAM. Ψηφιακά: DVB-T. Λήψη ήχου: Στεροφωνική.
# Υποστηριζόμενοι τύποι αρχείων: mpg, dat, avi.
# Είσοδοι: (UHF/VHF) TV Antenna.
# Πρόσθετα χαρακτηριστικά: Δυνατότητα παρακολούθησης και εγγραφής επίγειας ψηφιακής αλλά και αναλογικής τηλεόρασης. Υποστήριξη HDTV. Τηλεχειριστήριο υπερύθρων. Υποστήριξη Teletext και EPG. 'μεση και προγραμματιζόμενη εγγραφή. Λειτουργία Time Shift*. Λειτουργία Snapshop για να κρατάτε φωτογραφίες απο τις αγαπημένες σας σκηνές. Υποστηρίζει λειτουργίες PIP (Picture In Picture) και POP (Picture On Picture), με την προϋπόθεση να υπάρχουν 2 ίδια TV Tuners τοποθετημένα.
# Ελάχιστες απαιτήσεις συστήματος: Επεξεργαστής Intel Pentium 4 στα 1.8 GHz και άνω, 256ΜΒ μνήμη (προτείνεται 512ΜΒ), κάρτα γραφικών με υποστήριξη DirectX 9.0 και άνω, κάρτα ήχου, ελεύθερη θύρα USB, CD/DVD-ROM drive, λειτουργικό Windows XP SP1/MCE.
# Εγγύηση: 1 χρόνος.


να το στο laptop μου
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

Quote from: XeniaΑυτά είναι μόνο για laptop ε... να ξέρω ποια να κοιτάω.
ΟΧΙ. Τα usb είναι για οποιοδήποτε η/υ έχει θύρα USB (συνεπάγονται και τα laptop). Με απλά λόγια μπορείς να το βάλεις και στον σταθερό σου υπολογιστή αρκεί να έχει usb
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

Μάριε πολύ καλό μου φαίνεται αν και γω το θέλω για απλή χρήση.
Δηλαδή να βλέπω κάτι στην τηλεόραση (όταν οι άλλοι βλέπουν κάτι άλλο).
Ήθελα να ρωτήσω πρώτον, αν χρειάζεται σύνεδση στον internet ή λειτουργεί ανεξάρτητα από αυτό. (Νομίζω ισχύει το δεύτερο για σιγουριά ρωτώ.)
Δεύτερον, η παραγγελία μπορεί να γίνει εύκολα από e shop και σου το φέρνουν στο σπίτι? Και το πληρώνεις όταν στο φέρουν?
Μήπως συμφέρει να το πάρω από κάποιο κατάστημα?
Τρίτον η εγκατάσταση είναι εύκολη είπαμε? Ή θέλει ειδικό?
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

Quote from: XeniaΜάριε πολύ καλό μου φαίνεται αν και γω το θέλω για απλή χρήση.
Δηλαδή να βλέπω κάτι στην τηλεόραση (όταν οι άλλοι βλέπουν κάτι άλλο)
Κάνει για αυτή τη δουλειά :P

Quote from: XeniaΉθελα να ρωτήσω πρώτον, αν χρειάζεται σύνεδση στον internet ή λειτουργεί ανεξάρτητα από αυτό. (Νομίζω ισχύει το δεύτερο για σιγουριά ρωτώ.)
ΔΕΝ χρειάζετει internet και παίζει μέχρι και στο αυτοκίνητο (μιας και έχεις laptop). Η κεραία έχει και μαγνήτη από κάτω για να κολλάει στις οροφές των αυτοκινήτων! :lol:

Quote from: XeniaΔεύτερον, η παραγγελία μπορεί να γίνει εύκολα από e shop και σου το φέρνουν στο σπίτι? Και το πληρώνεις όταν στο φέρουν?
Sorry, δεν έχει e-shop στη Λιβαδειά, αλλά πήγαινε σε multirama που έχετε.
MULTIRAMA ΛΙΒΑΔΕΙΑ
Διεύθυνση    ΓΕΩΡΓΑΝΤΑ 53    
Τ.Κ.    32100    
Τηλέφωνο    2261089877    
Fax    2261089878    
Υπεύθυνος    ΨΑΡΟΜΥΑΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ    
email    mlr_leivadias@multirama.gr    
Ώρες λειτουργίας    ΔΕΥΤΕΡΑ-ΤΕΤΑΡΤΗ 08:30-14:00 ΤΡΙΤΗ-ΠΕΜΠΤΗ-ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 08:30-13:30,18:00-21:00 ΣΑΒΒΑΤΟ 09:00-14:30    

Quote from: XeniaΤρίτον η εγκατάσταση είναι εύκολη είπαμε? Ή θέλει ειδικό?
Εφόσον είναι usb, δεν θα σε δυσκολέψει, αρκεί να ακολουθήσεις τις οδηγίες. Η διαδικασία είναι να το συνδέσεις στην θύρα usb, να συνδέσεις το καλώδιο της κεραίας (όπως και στην τηλεόραση) και να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

Ήσουν κατατοπιστικότατος! Ευχαριστώ πολύ πολύ!!!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

Αυτό που έχω εγώ λέγεται GIGABYTE GT-U8000-RH

Και η επίσημη ιστοσελίδα από τον κατασκευαστή είναι αυτή:
http://www.gigabyte.com.tw/Products/TVCard/Products_Spec.aspx?ProductID=2441
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]