Η Συν Ευωχία και στο facebook

Started by Βασιλείου Μάριος, 29 December, 2008, 02:47:28 AM

Previous topic - Next topic

Βασιλείου Μάριος

[font size=4][font face=arial]Όσοι χρησιμοποιείτε το FACEBOOK, γίνετε μέλος στην ομάδα της Συν Ευωχία Ιδεών. Αναζητήστε την απλά με το όνομα \"Συν Ευωχία Ιδεών\"![/fontf][/fonts]

[font face=arial][font size=3]Σας περιμένω! Μην είμαι μόνος μου.[/fonts][/fontf]
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

Ωραία!! Θα το επισκεφθώ άμεσα!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ratsas

Μήπως θα έπρεπα να το ξανασκεφτείτε για την ενεργοποίηση αυτού του group; Μήπως η συν-ευωχία ιδεών δεν έπρεπε να μπει στο τρυπάκι του facebook; Νομίζω πως δεν πρέπει να ακολουθούμε τη \"μόδα\" του internet με κλειστά μάτια όπως και γενικά τη μόδα. Προσωπικά διαφωνώ με την νέα αυτή πρακτική των internetικών φίλων που τείνει να καθιερωθεί...
Όταν ένας τυφλός στηρίζει έναν κουτσό ασφαλώς και μπορούν να φθάσουν, στον προορισμό τους...

diabaths

Μπουυυυυυυυυυυυ. Ερχεται το facebook να μας φάααααειιιιιιι!!!!!
\"Στην καρδιά σου βάλαν φρένα
  Το μυαλό σου παίρνει βύσμα
  Για χιλιάδες σαν κι εσένα
  Θα αρκέσει μια μπρίζα. \"
                                   Ν. Άσιμος

Ratsas

Διαβάτη, σταμάτα να περιδιαβαίνεις τρέχοντας και σχολίασε σοβαρά κάποια στιγμή! :fish:
Όταν ένας τυφλός στηρίζει έναν κουτσό ασφαλώς και μπορούν να φθάσουν, στον προορισμό τους...

Ξένια

Έλα μωλέ... σε πειράζει! :)
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

quality

[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

diabaths

Ratsas exo oreksi simera.:lol: Xenia giati diabases to min mou? Den eipame ta greekenglish de ta diabazoume????:lol:
Y.G. Kapou ithela na to grapso....:lol::lol:
\"Στην καρδιά σου βάλαν φρένα
  Το μυαλό σου παίρνει βύσμα
  Για χιλιάδες σαν κι εσένα
  Θα αρκέσει μια μπρίζα. \"
                                   Ν. Άσιμος

Ξένια

Quote from: diabathsRatsas exo oreksi simera.:lol:
Δε φαίνεται καθόλου!

Quote from: diabathsXenia giati diabases to min mou? Den eipame ta greekenglish de ta diabazoume????
Πρώτον, γιατί είμαι γυναίκα! Η Πρότασή μου απευθυνόταν στους άντρες που δεν είναι περίεργοι σαν εμένα :P
Δεύτερον γιατί και greeklish να γράφεις φαίνεται ότι δεν είσαι στις μαύρες σου! χαχαχ!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ratsas

Εμένα μ\' αρέσει που η όλη συζήτηση δεν έχει καμία σχέση με τον τίτλο της... :bounce: Ισως φταίει που κάποιοι έπρεπε να είναι για ύπνο...:rolleyes:
Όταν ένας τυφλός στηρίζει έναν κουτσό ασφαλώς και μπορούν να φθάσουν, στον προορισμό τους...

diabaths

Τελείως ασχετο αλλα τώρα συνειδητοποίησα γιατι η παροιμία λέει: Η περιέργεια σκότωσε την γάτα, και δεν λέει τον γάτο:laugh:
\"Στην καρδιά σου βάλαν φρένα
  Το μυαλό σου παίρνει βύσμα
  Για χιλιάδες σαν κι εσένα
  Θα αρκέσει μια μπρίζα. \"
                                   Ν. Άσιμος

Ξένια

Quote from: RatsasΕμένα μ\' αρέσει που η όλη συζήτηση δεν έχει καμία σχέση με τον τίτλο της... :bounce: Ισως φταίει που κάποιοι έπρεπε να είναι για ύπνο...:rolleyes:
Ουπς... Για μένα πάει αυτό? Ή μήπως είπες \"κάποιοι\" αν διάβασα καλά... :P xaxaxa!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

Quote from: RatsasΜήπως θα έπρεπα να το ξανασκεφτείτε για την ενεργοποίηση αυτού του group; Μήπως η συν-ευωχία ιδεών δεν έπρεπε να μπει στο τρυπάκι του facebook; Νομίζω πως δεν πρέπει να ακολουθούμε τη \"μόδα\" του internet με κλειστά μάτια όπως και γενικά τη μόδα. Προσωπικά διαφωνώ με την νέα αυτή πρακτική των internetικών φίλων που τείνει να καθιερωθεί...
[font face=arial][font size=4]Όλα είναι θέμα διαφήμισης και όχι μόδας[/fonts][/fontf]
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

ρωμηός

Εν μέρει συμφωνώ με τον Ράτσα! Άλλωστε κι όταν έφτιαξα το φόρουμ, ήθελα να μείνει εντός ορισμένων πλαισίων και να μην πάρει μεγάλη έκταση. Αλλά ο Μάριος έχει το \"μικρόβιο\" της διαφήμισης μέσα του! Φαντασθείτε ότι πήγε εκδρομή με το σχολείο του φορώντας μπλουζάκι της Συνευωχίας!!!!

Ratsas

Λυπάμαι που μιλάω εναντίον της επιστήμης μου, αλλά είναι θλιβερό να βλέπεις τους νεοέλληνες να αποβλακώνονται μπροστά σε μια οθόνη. Και το facebook είναι ένα ακόμα εργαλείο που \"βοηθάει\" σ\' αυτό... φτάσαμε δυστυχώς στην ηλεκτρονικοποίηση των φίλων, των σχέσεων, της επικοινωνίας...
Διαβάστε τους στίχους από ένα ωραίο τραγούδι του 1996 της χορωδίας του Δημήτρη Τυπάλδου και αν το βρείτε ακούστε το!

Σβήσε την οθόνη
Σε μια οθόνη έχεις κλειδώσει τη ζωή σου
τα όνειρά σου λάμπουν ηλεκτρονικά
αυτός ο ήρωας που τρέχει απέναντί σου
ακόμα κι όταν τον κερδίζεις σε νικά

Σβήσε την οθόνη τρέξε στο μπαλκόνι
πάνω απ\' τις κεραίες κελαηδούν και
φτερουγίζουν τα πουλιά
Σβήσε την οθόνη κοίτα ξημερώνει
φεύγει το σκοτάδι κι ένας ήλιος μαγικός χαμογελά

Κι εσύ επιμένεις μοναχός να ταξιδεύεις
ένα ταξίδι απ\' το σαλόνι ως το χωλ
μα δεν αλλάζει ο κόσμος όσο κι αν παλεύεις
με τα κουμπιά που βάζουν στο τηλεκοντρόλ

στίχοι: Αντώνης Παπαιωάνου
Όταν ένας τυφλός στηρίζει έναν κουτσό ασφαλώς και μπορούν να φθάσουν, στον προορισμό τους...

Ξένια

Πολύ ωραίος στίχος!!! Και αυτή τη χωροδία την αγαπώ πολύ!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Iaspis

Συγγνώμη γιά τήν ερώτηση. Τί είναι αυτό τό facebook ; Καί πού βρίσκεται;
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

diabaths

Ωραίο το τραγουδι ratsas. Συμφωνω μαζί σου απλά τπτ δεν έιναι κακό απο μόνο του. ΄
Iaspis αν μπεις στο www.facebook.com και γραφτείς θα μπορείς να φτιάξεις ένα προφίλ. Απο εκει και πέρα \"κάνεις φίλους\" ατομα που ξέρεις η δεν ξέρεις.
Μετά εχει διάφορες εφαρμογές, παιχνίδια μικρά, εφαρμογές που στέλνεις στον αλλο απο ένα λουλούδι η μια γλάστρα μέχρι σοκολάτα η τσίχλες π.χ.(εικονικά φυσικά:D) Και αλλα πολλά διάφορα τελοσπαντων. Δεν ξέρω πως αλλιώς να στο πω. Κοίτα εδώ:
http://el.wikipedia.org/wiki/Facebook
\"Στην καρδιά σου βάλαν φρένα
  Το μυαλό σου παίρνει βύσμα
  Για χιλιάδες σαν κι εσένα
  Θα αρκέσει μια μπρίζα. \"
                                   Ν. Άσιμος

Iaspis

Quote from: diabathsΩραίο το τραγουδι ratsas. Συμφωνω μαζί σου απλά τπτ δεν έιναι κακό απο μόνο του. ΄
Iaspis αν μπεις στο www.facebook.com και γραφτείς θα μπορείς να φτιάξεις ένα προφίλ. Απο εκει και πέρα \"κάνεις φίλους\" ατομα που ξέρεις η δεν ξέρεις.
Μετά εχει διάφορες εφαρμογές, παιχνίδια μικρά, εφαρμογές που στέλνεις στον αλλο απο ένα λουλούδι η μια γλάστρα μέχρι σοκολάτα η τσίχλες π.χ.(εικονικά φυσικά:D) Και αλλα πολλά διάφορα τελοσπαντων. Δεν ξέρω πως αλλιώς να στο πω. Κοίτα εδώ:
http://el.wikipedia.org/wiki/Facebook
Μάλιστα,... ωραία!
Ευχαριστώ diabaths!
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

Ratsas

Προφανώς και δεν είναι κακό από μόνο του, ούτε το facebook ούτε οι υπολογιστές. Άλλωστε το αποδεικνύουμε και \'μεις που συμμετέχουμε σε αυτό το forum. Απλά πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο. Η τεχνολογία είναι στις υπηρεσίες του ανθρώπου όταν χρησιμοποιείται σωστά και με μέτρο.
Τελευταία υπάρχει μια άγρια εισβολή της τεχνολογίας στη ζωή μας και χάνετε η επικοινωνία, η κοινωνία προσώπων. Και αν εμάς δεν μας αγγίζει πολύ φοβάμαι ότι θα παρα-αγγίξει τις επόμενες γενιές , αυτές που τώρα είναι στο λύκειο και κάτω. Ίσως να είναι και θέμα παιδείας για το πως να χρησιμοποιείται αυτός ο \"πυρηνικός αντιδραστήρας\" που λέγεται Διαδίκτυο και για αυτό πρέπει να φροντίσουμε εμείς...
Όταν ένας τυφλός στηρίζει έναν κουτσό ασφαλώς και μπορούν να φθάσουν, στον προορισμό τους...