News:

Η Συνευωχία ξανά στο Διαδίκτυο

Main Menu

Χωρίς Χριστό...

Started by ρωμηός, 03 December, 2008, 12:16:22 PM

Previous topic - Next topic

ρωμηός

Διαβάστε! Πόσο \"ζωντανή\" καρδιά είχε ο Ιουστίνος Πόποβιτς. Συγκλονιστικό κείμενο. Αυτό είναι ιεράρχιση προτεραιοτήτων ζωής. Αυτό σημαίνει να ζει κανείς. Αυτό σημαίνει να αγαπά. Αυτό σημαίνει να φλέγεται. Αυτό σημαίνει να πιστεύει....Με αυτά τα λόγια ο Ιουστίνος μετακινεί βουνά!!!


\"Σταθήτε όλα τα σύμπαντα, όλοι οι υπάρχοντες κόσμοι και όλα τα όντα! Κάτω όλαι αι καρδίαι, όλοι οι νόες, όλαι αι ζωαί, όλαι αι αθανασίαι, όλαι αι αιωνιότητες! Διότι, όλα αυτά άνευ του Χριστού είναι δι\' εμέ κόλασις. Η μία κόλασις δίπλα εις την άλλην κόλασιν. Όλα είναι αναρίθμητοι και ατελεύτητοι κολάσεις και εις το ύψος και εις το βάθος και εις το πλάτος. Η ζωή άνευ του Χριστού, ο θάνατος άνευ του Χριστού, η αλήθεια άνευ του Χριστού, ο ήλιος άνευ του Χριστού και τα σύμπαντα χωρίς Αυτόν, όλα είναι τρομερά ανοησία, ανυπόφορον μαρτύριον, σισύφειον βάσανον, κόλασις! Δεν θέλω ούτε την ζωήν, ούτε τον θάνατον άνευ Σου, Γλυκύτατε Κύριε! Δεν θέλω ούτε την αλήθειαν, ούτε την δικαιοσύνην, ούτε τον παράδεισον, ούτε την αιωνιότητα. Όχι, όχι! Εσένα μόνον θέλω, Εσύ μόνον να είσαι εις όλα, εν πάσι και υπεράνω όλων! Η αλήθεια, αν δεν είναι  ο Χριστός, δεν μου χρειάζεται, είναι μόνον μία κόλασις. Το ίδιον είναι κόλασις και η δικαιοσύνη και η αγάπη και το αγαθόν και η ευτυχία. Και αυτός ο Θεός, εάν δεν είναι ο Χριστός, είναι κόλασις. Δεν θέλω ούτε την αλήθειαν άνευ του Χριστού, ούτε την δικαιοσύνην άνευ του Χριστού, ούτε την αγάπην άνευ του Χριστού, ούτε τον Θεόν άνευ του Χριστού. Δεν τα θέλω όλα αυτά κατ\' ουδένα τρόπον.Θα δεχθώ κάθε είδους θάνατον. Ας με θανατώσετε με όποιον τρόπο θέλετε, αλλά χωρίς τον Χριστό δεν θέλω τίποτα. Ούτε τον εαυτόν μου, ούτε κι αυτόν τον ίδιον τον Θεόν, ούτε κάτι άλλο μεταξύ των δύο τούτων. Δεν θέλω, δεν θέλω, δεν θέλω!\" (Ιουστίνου Πόποβιτς, Άνθρωπος και Θεάνθρωπος, Εκδόσεις Αστήρ -Παπαδημητρίου, Αθήνα 1970, σελ.184).

Ξένια

\"ούτε τον Θεόν άνευ του Χριστού.\"

Αυτό είναι πολύ συγκλονιστικό!!! Τί να θέλει να πει όμως??
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

ρωμηός

Ίσως: Δεν πιστεύουμε σε μια απρόσωπη δύναμη, αφηρημένη ιδέα, άγνωστο δημιουργό. Αλλά στον προσωπικό Χριστό, που έχυσε το αίμα του για μας. Θεός χωρίς σχέση (ως πρόσωπον προς πρόσωπον) δεν μπορεί να είναι Θεός, κι αν ήταν θα ήταν στυγνή δύναμη, κόλαση. Εδώ η σχέση είναι καθαρά ερωτική. Του θεού προς τον άνθρωπο (Χριστός -πάθος -Σταυρός -Ανάσταση) και του ανθρώπου προς το Χριστό -Θεό κατά δύναμη και κατά χάρη.

mistral

Ζωή χωρίς Χριστό δεν είναι ζωή είναι θάνατος! έλεγε ο γέροντας Πορφύριος

Μετά απ αυτό το κείμενο καιρός να διαβάσω Πόποβιτς! Άργησα πολύ νομίζω..
Μήπως ρωμηέ έχεις να μου προτείνεις και κάποο συγκεκριμένο βιβλίο;
Ευχαριστώ και για το κείμενο που παρέθεσες εννοείται!

- Με ποιόν θα κάνεις Χριστούγεννα;
- Με τον Χριστό φυσικά!
Οι άνθρωποι κυττάνε περίεργα και λίγο σαν να λένε: \"βλαμμένο είναι το παιδί!\"
- Μα .. Χριστούγεννα χωρίς Χριστό γίνονται; Ε δεν γίνονται!!!
- Εσείς κάντε Χριστούγεννα με τους ανθρώπους και στα καταστήματα λέει το \"βλαμμένο\"
- Εγώ θα κάνω Χριστούγεννα μαζί με τον Χριστό!
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]