Πως να διορθώσης κάποιον.

Started by mistral, 02 December, 2008, 10:31:27 PM

Previous topic - Next topic

mistral

Αν ποθής να διορθώσης κάποιον από τα πταίσματά του, μη νομίσης ότι τον
διορθώνεις με την δική σου δύναμη
. Προσευχήσου στον Θεό, τον «ετάζοντα
καρδίας και νεφρούς» με όλη σου την ψυχή, να φωτίση ο Ίδιος την καρδιά
εκείνου του ανθρώπου
. Αν ο Κύριος δή ότι πράγματι προσεύχεσαι από τα
βάθη της καρδιάς σου, θα πραγματοποιήση χωρίς άλλο τον πόθο σου. Και
σύ, βλέποντας να εκπληρώνεται ο πόθος σου από την θεία χάρη, θα αναφωνήσης
τότε ότι αυτή η θαυμαστή μεταβολή υπήρξε έργο όχι δικό σου, αλλά της
«δεξιάς του Υψίστου»
.

                                                   Άγιος Ιωάννης της Κρονστάνδης
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

adriana

Λίγο άσχετο αυτό που ακολουθεί. Λόγω δουλειάς έχει δύο μήνες που πηγαίνω σε ένα σπίτι που το αντρόγυνο είναι μάρτυρες του Ιεχωβά. Όχι οτι πρέπει κάποιος να τους διορθώσει αλλά στην αρχή ένιωθα υπερβολικά περίεργα. Όταν αναφέρθηκε για πρώτη φορά αυτή η λέξη(Ιεχωβάς) με κάποιον ύπουλο τρόπο απο την σύζυγο, τα πήρα αλλά σκέφτηκα οτι πρέπει να βοηθήσω τον κύριο. Έτσι, ζήτησα απο τον Θεούλη τουλάχιστον να μην κάνουν τόσο έντονα φανερό το τι πιστεύουν. Όλα καλά. Ξέρω αυτό δεν είναι μεταβολή αλλά τουλάχιστον σταμάτησε ο προσυλητισμός, αν το γράφω σωστά. Για αυτό ξεκίνησα οτι είναι άσχετο.

mistral

Quote from: adrianaΈτσι, ζήτησα απο τον Θεούλη τουλάχιστον να μην κάνουν τόσο έντονα φανερό το τι πιστεύουν. Όλα καλά. Ξέρω αυτό δεν είναι μεταβολή αλλά τουλάχιστον σταμάτησε ο προσυλητισμός, αν το γράφω σωστά. Για αυτό ξεκίνησα οτι είναι άσχετο.
Το βρίσκω πολύ σχετικό το έντονο κείμενο
Το βασικό μήνυμα του θέματος είναι πως δεν διορθώνουμε εμείς κανέναν
αλλά προσευχόμαστε στον Θεό για να τον διορθώσει. Ontopic λοιπόν.
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

ρωμηός

Εμείς σαφώς δεν διορθώνουμε κανέναν. Και το ίδιο σαφές είναι ότι η προσευχή είναι η best option μας. Όμως, εκτός από όλα αυτά, ορισμένες φορές και κάτω αποό ορισμένες συνθήκες μπορούμε να πούμε και δυο λόγια. Αυτό βέβαια, όταν η ταπείνωση προϋποτίθεται. Ο Θεός σαφώς ζητάει και αναμένει από εμάς να μη μεγαλοφρονούμε ούτε να πιστεύουμε πως με τις δικές μας ικανότητες μπορούμε να κάνουμε κάτι, αλλά όμως ζητάει και την εν λόγω μαρτυρία μας. Νομίζω δηλαδή και ίσως το νόμισμά μου να μην περνάει στο Χρηματηστήριο μας!