Η αρρώστεια του σώματος βάσανος αρετής!

Started by ρωμηός, 22 October, 2008, 12:14:40 PM

Previous topic - Next topic

ioannis40

Νομίζω ότι εδώ δίνεται η κατεύθυνση που ενισχύει αυτόν τον αγώνα, αλλά και διότι οι ασκητές στήριζαν τον αγώνα τους στις Γραφές και τηρούσαν τις αποστολικές εντολές θεωρώντας τες ως λόγους ερμηνευτικούς του Ευαγγελίου:

«και πρόσεχε τη Παύλου σοφία. Συνεχώς περί των μελλόντων αυτοίς διαλέγεται, και τα βραβεία υπ΄όψιν άγει, και δείκνυσι τους στεφάνους, αλείφων αυτούς και παραμυθούμενος ταις των αιωνίων αγαθών ελπίσι. Και τι φησι; Λογιζόμεθα γάρ, ότι ούκ άξια τα παθήματα του νύν καιρού προς την μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς. Τι γάρ μοι λέγεις, φησί, τραύματα και βωμούς και δημίους και τιμωρίας και λιμούς και δημεύσεις και πενίαν και δεσμά και αλύσεις; Πάντα όσα βούλει τίθει τα δοκούντα εν ανθρώποις δεινά, και ουδέν άξιον λέγεις των επάθλων εκείνων και των στεφάνων και αμοιβών. Τα μέν γάρ τω παρόντι συγκαταλύεται βίο, τα δε εν τω απείρω αιώνι τέλος ουκ έχει• και τα μέν παροδεύει πρόσκαιρα όντα, τα δε παραμένειν διηνεκώς αγήρατα συνυπάρχοντα».

TLG_E: Joannes Crysostomus Scr. Eccl "De Gloria in tribulationibus" 1.158.44 – 51.158.59. ( Ιωάννου Χρυσοστόμου: \"Εις το αποστολικόν ρητόν το λέγων: «ου μόνον δε, αλλά και καυχώμεθα εν ταις θλίψεσιν, ειδότες ότι η θλίψις υπομονήν κατεργάζεται»\". Ρωμ., Ε΄ 3).
 Δυστυχώς όσα έργα υπάρχουν στην TLG_E, ( Το θησαυρό της Ελληνικής γλώσσας), είναι λίγο δύσκολο να τα παραθέσω απευθείας γιατί δεν υποστηρίζεται η γραμματοσειρά της, ούτε μπορώ να παραβάλλω ακριβώς με ΕΠΕ και ΒΕΠΕΣ τα λήματα. Η έκδοσή της είναι η τελευταία, δεν ξέρω που μπορεί να την προμηθευθεί κάποιος. Δεν ξέρω αν μπορώ να την στείλω μέσω της σελίδας είναι περόπου 700 Mb. Ας μου πεί κάποιος τεχνικός
  Ευχαριστώ
ioannis40
...τήν δέ γλώσσαν ουδείς δύναται ανθρώπων δαμάσαι, ακατάσχετον κακόν, μεστή ιού θανατηφόρου... (Jac 3.8.1-2)

mistral

Ας αναστήσουμε λίγο το θέμα .... αν και πάμε για Χριστούγεννα και όχι για Πάσχα

Όταν βλέπουμε το σώμα μας να το τυραννή η αρρώστια, ας μην γογγύζουμε
εναντίον του Θεού αλλ\' ας λέμε: «Ο Κύριος έδωκεν, ο Κύριος αφείλατο.
Είη το Όνομα Κυρίου ευλογημένον εις τους αιώνας». Ιώβ α\':21. Έχουμε
συνηθίσει να θεωρούμε το σώμα μας σαν μία άφθαρτο ιδιοκτησία μας.
Αλλά το σώμα μας είναι κτίσμα του Θεού. Και το κάνει ότι θέλει.
                                                   Άγιος Ιωάννης της Κρονστάνδης
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

mistral

Όταν δε ασθενής, ειπέ· μακάριος είναι εκείνος ο άνθρωπος, όστις ηξιώθη
παρά Θεού να δοκιμασθή δι\' εκείνων των αγίων μέσων, δια των οποίων
κληρονομούμεν την αιώνον ζωήν: καθότι δια την υγείαν της ψυχής
επιφέρει ο Θεός εις τον άνθρωπον τας αρρωστίας
.
                                                Αββάς Iσαάκ ο Σύρος
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]