Μάθημα Θρησκευτικών στα σχολεία!

Started by ρωμηός, 26 November, 2008, 11:47:00 AM

Previous topic - Next topic

Iaspis

Ιωάννη αδελφέ τό πήγες (καί αυτό) τό θέμα στά βάθη τού ωκεανού. Στά απάτητα νερά, εκεί απ\' όπου είναι αδύνατον νά επιστρέψει πίσω.

Καί εντάξει γιά εμάς, τίς διάφορες γενεές τών ενήλικων.Πήραμε φραγκοπροτεσταντική παιδεία, ζήσαμε υπό Βαυαρούς κυβερνήτες, είμαστε «άνοες και άβουλοι νεογραικήλοι καί δουλοπάροικοι», καί η εκκλησία μας σπούδασε σέ ξένο πανεπιστήμιο.
 Άς είμαστε, ότι είμαστε, ας κάναμε ότι κάναμε, άς πάθαμε ότι πάθαμε.
Τά παιδιά; Θυμάσαι τί αναρωτήθηκες τότε πού ο iaspis είπε γιά τήν γιαγιά;

«Εμείς ως παπούδες τί θα τα διδάξουμε;»
«Κάποιοι προσπαθούν να μας σκλαβώσουν σε κάτι όντες και οι ίδιοι σκλάβοι;»

Καί εγώ γιά τά ίδια αναρωτιέμαι.

Εγώ λέω πώς η γιαγιά είχε ένα πλεονέκτημα απεναντί μας αδελφέ:
Ήταν αγράμματη...γι αυτό καί απλή.
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

mistral

Διαγραφή της παράθεσης παρακαλώ.
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

mistral

Εγώ δε προσωπικώς, εν τοίς ορίοις των γνώσεών μου περί της ιστορίας του κόσμου και του Χριστιανισμού, είμαι πεπεισμένος ότι ο Χριστιανισμός εις τας αυθεντικάς αυτού διαστάσεις ουδέποτε μέχρι τούδε εγένετος δεκτός υπό της μεγάλης μάζης ώς ώφειλε. Κράτη είχον την αξίωσιν να ονομάζονται «χριστιανικά», και οι λαοί αυτών έφερον προσωπείον ευσεβείας, όμως «την δύναμιν αυτής ηρνούντο» (Β\' Τιμ. 3,5). Έζησαν και ζούν εθνικώς (Γαλ. 2,14). Όσον και αν φαίνηται παράδοξον, ακριβώς αι χριστιανικαί αυταί χώραι κρατούν επί αιώνας το μέγιστον μέρος της οικουμένης εις τα σιδηρά δεσμά της δουλείας, κατά τους τελευταίους δε χρόνους περιεκάλυψαν τον κόσμον δια σκοτεινού νέφους αναμονής του αποκαλυπτικού πυρός: «Οι δε νύν ουρανοί και η γή ... τεθησαυρισμένοι εισί πυρί τηρούμενοι εις ημέραν κρίσεως και απωλείας των ασεβών ανθρώπων» (Β\' Πέτρ. 3,7 & Λουκ. 21,3-4)

Περί προσευχής. Αρχιμανδρίτου Σωφρονίου Σαχάρωφ  
Ιερά Μονή Τιμίου Προδρόμου Έσσεξ Αγγλίας 1994
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]