News:

Η Συνευωχία ξανά στο Διαδίκτυο

Main Menu

« Όλοι μαζί »

Started by Ξένια, 24 November, 2008, 11:35:34 AM

Previous topic - Next topic

Ξένια


« ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ »


Μες στη βροχή προσπαθεί ένα παιδί
να ανάψει λευκό μικρό κερί.
Άνεμος φυσάει και κανείς δε βοηθάει
να φανεί μια φλόγα στο κερί.

Περνάει ο καιρός, όλοι θέλουν λίγο φως
μα κανείς δεν είναι τολμηρός.
Υπάρχει πόνος που δεν γιατρεύει ο χρόνος
της ψυχής αν δεν ανοίξει ο ουρανός.

Όλοι μαζί μια νέα ελπίδα,
όλοι μαζί μια νέα αρχή, μια ηλιαχτίδα.
Το παιδί κρατάει το κερί και σας ρωτάει
Ποιος θέλει που 'χει την καρδιά ψυχρή να ζεσταθεί.

Μια αστραπή που τη γέννησε η βροχή,
με μια λάμψη ανάβει το λευκό κερί.
Τότε όλοι ξεχνάνε το φόβο και ζητάνε
απ' το παιδί για να φωτίσει όλη τη γη.

Όλοι μαζί μια νέα ελπίδα,
όλοι μαζί μια νέα αρχή, μια ηλιαχτίδα.
Είναι αρκετή μια παλάμη παιδική
να αγγίξεις για να πεις πως είναι όμορφη η ζωή.

Τι μικρός που είναι ο κόσμος, τι μικρός
Είναι εύκολο να γίνει φωτεινός.
 Είναι αρκετή μια παλάμη παιδική
να ανάψει πια η φλόγα στο κερί.

Όλοι μαζί μια νέα ελπίδα,
όλοι μαζί μια νέα αρχή, μια ηλιαχτίδα.
 Είναι αρκετή μια παλάμη παιδική
να αγγίξεις για να πεις πως είναι όμορφη η ζωή.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

arhaggelos

[font size=3]καταπληκτικό τραγούδι, πραγματικά με συγκίνησες[/fonts]
μου θύμισες το πρωτότυπο τραγούδι του φεστιβάλ για την πείνα στην Αφρική
(Ενωμένοι καλλιτέχνες κατά της πείνας στον τρίτο κόσμο)
δες εδώ

Ιωάννα

Μ����������, Ξ��������!!  Κ���� ε������ σ���� ν���� ν�� τ�� ψ������
:slap: Ande pali ta tetragwnakia!!!
Hthela na pw:
Bravo, Xenia!!! :) Wraio to tragoudi!
Se paradexomai: kai rwtas kai apantas:  KANENA NEO TRAGOUDI PAIDIAAAA!!!

Na θυμηθούμε με συγκίνηση και την εκτέλεση http://www.youtube.com/watch?v=Jcrwu6WGoMs
:smartass: Και αν μπορεί κανείς, παιδιά, να απαντήσει και στο ερώτημα: Πώς εξηγείται στην επεξεργασία η εμφάνιση των ελληνικών χαραχτήρων;;

mistral

Quote from: ΙωάνναΚαι αν μπορεί κανείς, παιδιά, να απαντήσει και στο ερώτημα: Πώς εξηγείται στην επεξεργασία η εμφάνιση των ελληνικών χαραχτήρων;;
Aν γινόσουν λιγααααάκι πιο επεξηγηματική ως προς την ερώτηση
Τι ακριβώς εννοείς λέγοντας
   \"Πως εξηγείται στην επεξεργασία η εμφάνιση των ελληνικών χαραχτήρων;;\";

Προσωπικά εμένα δεν μου δουλεύουν τα μενού μορφοποίησης γενικώς και αναγκάζομαι
και βάζω μορφοποίηση html (σε ότι βέβαια γνωρίζω.. στα άλλα απλά δεν βάζω)
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

Ιωάννα

Quote from: mistralAν γινόσουν λιγααααάκι πιο επεξηγηματική ως προς την ερώτηση
Ναι, στην αρχική υποβολή του μηνύματος ό,τι πληκτρολογούσα ελληνικό εμφανιζόταν έτσι: Μ����������, Ξ��������!!  Το άφησα ως έχει και συνέχισα σε grekisk.  Μετά τη δημοσίευσή του θέλησα κάτι να προσθέσω και πάτησα Επεξεργασία.  Ε, αυτή τη φορά εμφάνιζε κανονικά τους ελληνικούς χαραχτήρες! Πρόσθεσα το κείμενο που ήθελα στα ελληνικά αφήνοντας και τα πειστήρια της αδυναμίας να γράψω στα ελληνικά εξ αρχής...

Γιατί στο αρχικό μήνυμα δεν εμφανιζόταν σωστά τα ελληνικά ενώ αργότερα στην επεξεργασία του ίδιου μηνύματος δεν υπήρχε το ίδιο πρόβλημα;

mistral

Quote from: Ιωάννα
Quote from: mistralAν γινόσουν λιγααααάκι πιο επεξηγηματική ως προς την ερώτηση
Ναι, στην αρχική υποβολή του μηνύματος ό,τι πληκτρολογούσα ελληνικό εμφανιζόταν έτσι: Μ����������, Ξ��������!!  Το άφησα ως έχει και συνέχισα σε grekisk.  Μετά τη δημοσίευσή του θέλησα κάτι να προσθέσω και πάτησα Επεξεργασία.  Ε, αυτή τη φορά εμφάνιζε κανονικά τους ελληνικούς χαραχτήρες! Πρόσθεσα το κείμενο που ήθελα στα ελληνικά αφήνοντας και τα πειστήρια της αδυναμίας να γράψω στα ελληνικά εξ αρχής...

Γιατί στο αρχικό μήνυμα δεν εμφανιζόταν σωστά τα ελληνικά ενώ αργότερα στην επεξεργασία του ίδιου μηνύματος δεν υπήρχε το ίδιο πρόβλημα;
Ε.. αυτό μήπως είναι και Η λύση;;; εννοώ μέχρι να βρούμε οριστικά τι θα γίνει
Δηλαδή αντί να γράφουμε κατευθείαν το πόστ θα γράφουμε δύο λέξεις ή ένα μόνο γράμμα θα του δίνουμε Υποβολή και αμέσως μετά Επεξεργασία και να γράφουμε κανονικά την παράθεσή μας. Είναι μια λύση μιας και όπως το περιγράφεις δούλεψε σε σένα. Βέβαια δεν ξέρω αν δοκίμασες αντί να ποστάρεις στον κενό χώρο που δίνει κάτω απ τα άλλα posts να πατήσεις απ την αρχή \"Δημοσίευση απάντησης\" οπότε θα σου έδινε όλες τις δυνατότητες που σου δίνει και η επεξεργασία. Για δοκίμασε μετά το δικό μου πόστ να πατήσεις \"Δημοσίευση απάντησης\" να δούμε θα τα βγάλει σωστά;
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

ρωμηός

Α, ρε Μάριε...δευτερόλεπτο δεν μπορούμε χωρίς εσένα....

Ιωάννα

Μ�� δ������������������ α���������������� ���������������� τ�� α���������� ������������.  Μ���� π������������������ α�������� δ���� β������������

Με δημοσίευση απάντησης ξεκίνησα το αρχικό μήνυμα.  Για του λόγου το αληθές, είχαμε το ίδιο αποτέλεσμα...

arhaggelos

Κάτσε να επιστρέψει το στρουμφάκι και θα δει...

Πλάκα-πλάκα....είναι τρομερός ο άτιμος.....οτι και να του ζητήσουμε το κάνει πανεύκολα


:bow: :bow: :bow: :bow:

mistral

Quote from: ΙωάνναΜ�� δ������������������ α���������������� ���������������� τ�� α���������� ������������.  Μ���� π������������������ α�������� δ���� β������������

Με δημοσίευση απάντησης ξεκίνησα το αρχικό μήνυμα.  Για του λόγου το αληθές, είχαμε το ίδιο αποτέλεσμα...
Εμένα να σου πω μου αρέσουν αυτά τα τετραγωνάκια
Δεν καταλαβαίνω τίποτε βέβαια.. αλλά εντάξει.. είναι ομοιόμορφα :)
Mπορεί κάποιος να φτιάξει ωραία σχεδιάκια με αυτά :P

Οπότε για την ώρα Ιωάννα θα κάνεις ότι σούγραψα παραπάνω
Θα γράφεις ένα μόνο γράμμα θα πατάς Υποβολή και αμέσως μετά Επεξεργασία και θα γράφεις ότι θέλεις
Μέχρι να δούμε τι θα γίνει

Υγ. όταν σας λέω εγώ πετάξτε τα windows και βάλτε linux δεν με ακούτε.
    Καλά να πάθετε! :P  Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα!!!! :D
    Τα βλέπω και τα γράφω όλα μια χαρά!!!
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

Ιωάννα

Quote from: arhaggelosείναι τρομερός ο άτιμος.....οτι και να του ζητήσουμε το κάνει πανεύκολα
Τον φαντάζομαι σε βρεφική φωτογραφία αντί για κουδουνίστρα να κρατά mouse. :D
Να ζήσεις, χρόνια πολλά κι από μένα, Μάριε, παντάξιος :horray:
Και σου είχα και αυτή την ωραία εικονίτσα, αλλά δεν μπόρεσα να τη εισάγω κανονικά!! :tongue:
Α, και τα πλάγια γράμματα δεν τα κατάφερα! Για να δω και τα μπλε;;;
Ηρεμήστε, σταματώ εδώ...  Ευτυχώς που επιστρέφει πριν τα Φώτα ο τεχνικός μας, διότι τα καλικατζαράκια έχουν αρχίσει να πριονίζουν τα θεμέλια του φόρουμ...

Παιδιά, τώρα η Δημοσίευση Απάντησης δίνει με τη μία τα ελληνικά!!! :slap:  Τσάμπα κόπος, Mistral!  Και τα linux δεν είναι για όλους...

mistral

Quote from: ΙωάνναΠαιδιά, τώρα η Δημοσίευση Απάντησης δίνει με τη μία τα ελληνικά!!! :slap:
E..ναί. Ήθελε λίγο να μας ταλαιπωρήσει.
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

Ξένια

Αρχάγγελε χαίρομαι που σάρεσε... Και γω συγκινούμαι με αυτά τα τραγούδια...
Φαντάστηκα ότι οι περισσότεροι γνωρίσουν την αγγλική εκτέλεση, αλλά την ελληνική απόδοση λίγοι την ξέρουν. Και είναι εξίσου όμορφη :)
Ιωάννα εκπἐμπουμε στο ίδιο μήκος κύματος και ήμουν σιγουρη ότι θα  σου άρεσε :)
Αυτό με τις ερωαποκρίσεις δεν κατάλαβα μόνο!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ιωάννα

Quote from: Xeniaτην ελληνική απόδοση λίγοι την ξέρουν. Και είναι εξίσου όμορφη
Βεβαίως, Ξένια μου! ευχαριστούμε!   :) Συμπεραίνω είσαι φοβερή στο να ανακαλύπτεις νέο υλικό.  Οπότε στην αρχική αναζήτησή σου:
Quote from: XeniaΠαρακαλώ πολύ, αν πέσει στην αντίληψή σας κάποιο τραγούδι Χριστουγεννιάτικο θα ήθελα πολύ να το ακούσω!
ανταποκρίθηκες μόνη σου!!!  Αυτό προσπάθησα να σχολιάσω :blush:

Ξένια

Α!!! κατάλαβα!Αυτά τα δύο τραγούδια τα ήξερα ήδη. Απλώς δεν ήξερα ότι υπήρχαν στο internet.Τα παίξαμε φέτος και τα δύο στην κατασκήνωση! Αν μπορούσα να ανεβάσω τα αντίστοιχα βιντεάκια θα το είχα κάνει :) Αλλά δεν ξέρω πῶς γίνεται...
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ξένια

kαι μια διαφορετιkή εkτέλεση που δεν θυμάμαι αν είχα ανεβάσει είναι όμως πολύ όμορφη kαι μου έφτιαξε τη μέρα!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ξένια

και αυτό μου αρέσει....
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ιωάννα