News:

Η Συνευωχία ξανά στο Διαδίκτυο

Main Menu

Βιοηθική

Started by Αρτέμης, 18 November, 2008, 08:47:05 PM

Previous topic - Next topic

Αρτέμης

Το θέμα δεν ήταν τα εξωτερικά χαρακτηριστικά αλλά η παρέμβαση στην διαδικασία της φύσης για την επιλογή της μοναδικής-ξεχωριστής προσωπικότητας που πρόκειται να δημιουργηθεί.Ο άνθρωπος βέβαια που έθεσε τον προβληματισμό(π.Νικόλαος) είναι ένας σπουδαίος επιστήμονας εκτός από θεολόγος και με αυτά τα θέματα δεν θα ασχολούνταν αν δεν ήταν άξια ασχολίας.Σε μας φαίνονται απλοικά στην εξήγηση αλλά ίσως δεν είναι έτσι
Ακόμα και τα χαλασμένα ρολόγια,2 φορές την μέρα δείχνουν την σωστή ώρα..

Αρτέμης

Παύλο,ακόμα και αυτοί που μελετάνε το θέμα δεν έχουν καταλήξει κάπου συγκεκριμένα γιατί είναι πολύ λεπτά ζητήματα.Απλά στο συνέδριο εκείνο τέθηκαν προβληματισμοί και παρουσιάστηκαν και οι 2 όψεις του θέματος(όπως κάνουμε και στο φόρουμ).Δηλαδή ένα συνεχές \'\'ναι μεν αλλά..\'\'.Ακόμα ψάξιμο θέλει μας είπε.Βέβαια υπάρχουν άλλα θέματα βιοηθικής όπου η θέση του είναι συγκεκριμένη αλλά με το συγκεκριμένο ήθελε να μας προβληματίσει και να μας δείξει πόσο πολυδιάστατο είναι αυτό το πεδίο μελέτης
Ακόμα και τα χαλασμένα ρολόγια,2 φορές την μέρα δείχνουν την σωστή ώρα..

arhaggelos

Mα σου εξήγησα πως δεν είναι παρέμβαση στη φύση, αλλά υποβοήθηση για να ενεργήσει η φύση
Η προσωπικότητα είναι άλλο πράγμα, εξωγενείς παράγοντες καθορίζουν την προσωπικότητα (οικογενειακό περιβάλλον, γνώσεις, κουλτούρα,....)
Δε νομίζω πως είναι θέμα πτυχίων το πως κρίνει κάποιος ένα θέμα σημαντικό ή ασήμαντο....κι ο Λιακόπουλος έχει πτυχία αλλά ασχολείται με τους ΕΛ και την παλιννόστηση των Κενταύρων. προς θεού δεν εξισώνω τον Πατέρα Νικόλαο με το Λιακόπουλο...μακριά απο\' μένα...απλά θέλω να σου πω πως άλλο είναι άξιο ασχολίας για\' μένα, άλλο για\' σένα.
Αν είναι σπουδαίος επιστήμονας δεν το ξέρω...το μόνο που ξέρω είναι πως κανένας δεν είναι αυθεντία αν δεν είναι ζωγραφισμένος στους τοίχους της εκκλησίας.
Όλοι άνθρωποι είμαστε και δε σταματούμε να κρινόμαστε μέχρι το τέλος της ζωής μας (παρά Θεού κι ανθρώπων)Ο κάθε άνθρωπος προβάλει τα επιχειρήματά του και αν πείσουν τον άλλο τα δέχεται

Αρτέμης

Στο συγκεκριμένο θέμα,που δεν έχω γνώσεις,τον εμπιστεύομαι γιατί δεν μου φαίνεται ότι λέει πράγματα μόνο για εντυπωσιασμό.Σαν βιολόγος-γιατρός που είναι(συν τοις άλλοις)σίγουρα θα ξέρει τον ρόλο που παίζει αυτή η επιλογή της Φύσης στην γέννηση τελείως διαφορετικών ανθρώπων.Και δεν παρουσίασα το θέμα αυτό σαν αυθεντία αλλά απλά το ανέφερα γιατί μου προξένησε εντύπωση η προσέγγιση και ο προβληματισμός που τέθηκε.Τώρα αυτό που είπες περί αυθεντίας και ζωγραφισμένων στον τοίχο του ναού,μου φαίνεται ακραίο και απόλυτο.Όλοι ξέρουμε Ποιος είναι αυθεντία,οι άγιοι κατάφεραν να τον ακολουθήσουν και σε μερικούς αιώνες μπορεί να βρισκόμαστε και εμείς εκεί ζωγραφισμένοι χωρίς φυσικά να είμαστε αυθεντίες.Αυτα..χωρίς κανένα πνεύμα και διάθεση αντιπαράθεσης!Κουβέντα κάνουμε
Ακόμα και τα χαλασμένα ρολόγια,2 φορές την μέρα δείχνουν την σωστή ώρα..

mistral

Quote from: arhaggelosΟ κάθε άνθρωπος προβάλει τα επιχειρήματά του και αν πείσουν τον άλλο τα δέχεται
Συμφωνάω
Αν πείσουν.
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

mistral

Quote from: ΑρτέμηςΑυτα..χωρίς κανένα πνεύμα και διάθεση αντιπαράθεσης!Κουβέντα κάνουμε
Γιατί; Κακό είναι να έχεις διάθεση αντιπαράθεσης;
Γι αυτό δεν υπάρχουν τα fora?
Για να παραθέτουμε και για να αντιπαραθέτουμε απόψεις υπάρχουν
Διαφορετικά ο καθένας θάγραφε τα δικά του και θάμαστε όλοι ευχαριστημένοι .. και αυτοδικαιωμένοι :)
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

Αρτέμης

Επειδή με την λέξη αντιπαράθεση συνήθως εννοούμε μια κόντρα μεταξύ ατόμων γι\'αυτό την χρησιμοποίησα.Εννοείται πως ο αντίλογος είναι δεκτός!
Ακόμα και τα χαλασμένα ρολόγια,2 φορές την μέρα δείχνουν την σωστή ώρα..

arhaggelos

εννοείται βρε αδελφέ...κουβέντα κάνουμε

γιατί απόλυτο; Τίποτα δεν είναι απόλυτο όπως προείπα ..άνθρωποι είμαστε και αλλάζουμε και γνώμη :)

Δεν είπα ότι τον παρουσίασες εσύ σαν αυθεντία, αλλά ότι εγώ δε δέχομαι κανένα σαν αυθεντία.
Για να φτάσουν να αγιογραφηθούν (συγγνώμη για την ατυχή λέξη \"ζωγραφισμένος\" που χρησιμοποίησα πριν) έφτασαν στο
καθ\' ομοίωσιν...άρα είναι κι αυτοί αυθεντίες, σωστά;;; Όχι ότι διεκδικούν την αυθεντικότητα αλλά γιατί ομοιάζουν με Τον ΕΝΑ.
Προφανώς σαν βιολόγος-γιατρός που είναι κάτι θα ξέρει παραπάνω, το θέμα είναι να μου το δώσει κι εμένα να το καταλάβω αυτό που υποστηρίζει (τα επιχειρήματά του δηλαδή) κι ας μην έχω τις γνώσεις του...όλοι έχουμε κάποιες κοινές γνώσεις και κάποια λογική. Και δεν έχω πρόβλημα να αναγνωρίσω το λάθος μου γιατί ούτε κι εγώ είμαι αυθεντία :)
Μακάρι αδερφέ μου να σας ακολουθήσω στον παράδεισο (γενόμενος κατά χάρην αυθεντία ένεκα του Κυρίου)κι εγώ κι ας είμαι αγιογραφημένος και στα κουφώματα :) :) :) :)

ioannis40

Καλά έχασα επισόδεια. Τρομερά πράγματα αλλά χωρίς συνοχή. Βάλτε μία σειρα στη θεματολογία. Ποιές γνώμες και για ποιό θέμα θα παραβάλλουμε; Λίγη θεματική τακτική είναι απαραίτητη. Όσο για τα: <<δυφγργθφγφδγφθη>> δεν είναι απαραίτητα και δεν νομίζω ότι ταιριάζουν στο επίπεδό μας και σ΄ετούτη τη σελίδα αγαπητέ Αρτέμη.
Για τον υπομνηματισμό του Mistral δεν έχω αντίθετη γνώμη ούτε θέλω να μιλάω στα ξερά και απο εγωϊσμό. Να ρωτήσω όμως κάτι, είναι τόσο εύκολο να μην μας απασχολούν οι εκτρώσεις ακι να απορρίπτεται απο την συζήτηση. Ως να μην θέλουμε να προβάλλουμε τις θέσεις της πίστεώς μας μόνον και μόνον λέγοντας ξερά ότι απαγορεύεται η έκτρωση. Βασικά θέλω και τις γνώμες, ΑΥΤΟ κυρίως, των κοριτσιών του φόρουμ αλλά και να φανούν όλες οι πτυχές, ή όσες είναι δυνατόν, των ψυχοκοινωνικών προβλημάτων, που προκύπτουν απο τις εκτρώσεις. Αλλά και όλα τα θέματα βιοηθικής παρουσιάζουν τέτοια ψυχοσωματοκοινωνικά προβλήματα. Γιά να σκεθφούμε παιδί ΠΕΝΤΕ γονέων που δημιουργεί η τεχνητή γονιμοποίηση. Το επίπεδο το θεολογικό του ΡΩΜΗΟΥ και του STABOZ, αλλά και του MISTRAL έχω την εντύπωση ότι μπορούν να βάλλουν τις βάσεις για μία τέτοια επιοικοδομητική συζήτηση


<<Τόσα και τόσα ζυεγάρια δεν μπορούν να τεκνοποι΄πησουν και καταφεύγουν ΕΝΑΓΩΝΙΩΣ σ\'αυτή την πρακτική.>> .
Ζευγάρια που κατέφυγαν στην δύναμη του Θεού για τεκνοποίηση: Αβραάμ και Σάρα, Ιωσήφ και Ραχήλ, Ζαχαρίας και Ελισάβετ και το κορυφαίο Ιωακείμ και Άννα που έτεξαν την Αειπάρθενο. Ας σκεφθούμε τι επιγόνους χαρίζει η προσευχή και τί ποιότητα ζωής προϋποθέτει. Η ιατρική επιστήμη είναι του Θεού όμως και η επιστήμη της προσευχής Σ΄Αυτόν ανήκει.

 Ευχαριστώ, ioanniws40.
...τήν δέ γλώσσαν ουδείς δύναται ανθρώπων δαμάσαι, ακατάσχετον κακόν, μεστή ιού θανατηφόρου... (Jac 3.8.1-2)

ioannis40

Υ.Γ. Έχει εκδοθεί ένα έργο του αγ. Νικολάου Καβάσιλα στην Γέννηση της Θεοτόκου, η μελέτη του θα δείξει τι εννοώ παραπάνω. Δεν έχω πρόχειρο εκδότη θα επανέλθω, είναι τριλογία.
...τήν δέ γλώσσαν ουδείς δύναται ανθρώπων δαμάσαι, ακατάσχετον κακόν, μεστή ιού θανατηφόρου... (Jac 3.8.1-2)

arhaggelos

Quote from: ioannis40Όσο για τα: <<δυφγργθφγφδγφθη>> δεν είναι απαραίτητα και δεν νομίζω ότι ταιριάζουν στο επίπεδό μας και σ΄ετούτη τη σελίδα αγαπητέ Αρτέμη.
Αγαπητέ αδερφέ θα ήθελα να κάνω μια μικρή διευκρίνηση προς αποφυγή παρεξηγήσεων.
Πιστεύω πως αυτό που έγραψε ο αδερφός Αρτέμης δεν το έκανε εσκεμμένα, υπάρχει γενικό πρόβλημα στο φόρουμ (το αντιμετώπισα κι εγώ)...αν παρατηρήσεις στα προηγούμενα πόστ του θα δεις οτι γράφει μόνο ένα γράμμα. Λόγω του προβλήματος ότι και να γράψεις (κι 100 σειρές) παίρνει μόνο το αρχικό γράμμα του ποστ. Προφανώς ο αδερφός δοκίμαζε να δει αν θα πάρει τίποτα και έτυχε να πάρει αυτό \"δυφγργθφγφδγφθη\". Αν αντιμετωπίσεις κι  εσύ αντίστοιχο πρόβλημα παρακαλώ πολύ ενημέρωσε τον Παύλο ή εμένα (αφού ο Μάριος απουσιάζει). Το δουλεύουμε πάντως.....έχει να κάνει με τη μεταφορά στο νέο σέρβερ και την κωδικοποίηση της σελίδας

Υγ. Να με συγχωρείς αγαπητέ Αρτέμη αν έπαιξα το ρόλο του \"δικηγόρου\" σου, ήθελα να το πω μήπως αντιμετωπίσει κι άλλος το ίδιο πρόβλημα.

Αρτέμης

Αρχάγελλε σ\'ευχαριστώ που έδωσες εσύ της εξηγήσεις για μένα!Φαντάσου την απογοήτευση όταν έγραψα το κατεβατό για το θέμα που κουβεντιάζαμε και με το που πατάω \'\'υποβολή\'\' μου βγάζει το πρώτο μόνο γράμμα..arggggggggggggggggggggggggggggg!
Ακόμα και τα χαλασμένα ρολόγια,2 φορές την μέρα δείχνουν την σωστή ώρα..

mistral

Όπως και νάχει το θέμα αυτό επιβάλλεται να συμμορφωθεί.

Προτείνω να δημιουργηθεί μία νέα θεματική ενότητα με τίτλο Βιοηθική (ή όπως αλλοιώς είναι σωστότερο) και τα πόστ που έχουν γραφτεί μέχρι τώρα και αφορούν το θέμα της τεχνητής γονιμοποίησης να μεταφερθούν σε ένα νέο θέμα μέσα στην Θεματική Ενότητα της Βιοηθικής με τίτλο \"Τεχνητή γονιμοποίηση\".
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

mistral

Quote from: ioannis40Υ.Γ. Έχει εκδοθεί ένα έργο του αγ. Νικολάου Καβάσιλα στην Γέννηση της Θεοτόκου, η μελέτη του θα δείξει τι εννοώ παραπάνω. Δεν έχω πρόχειρο εκδότη θα επανέλθω, είναι τριλογία.
Άσχετο με το όλο θέμα μας - δυστυχώς το forum δεν διαθέτει τα offtopic - αλλά βρε ioannis40
με κάθε ειλικρίνεια στο λέω: αυτό το αβατάρ σου με προδιαθέτει πολύ αρνητικά στο να διαβάσω τις παραθέσεις σου! Δεν μου αρέσει καθόλου... Δεν γίνεται να το αλλάξεις; Βάλε κάτι πιο .. δεν ξέρω. Κάτι πιο ζεστό...
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

ρωμηός

Quote from: mistral
Quote from: ioannis40Υ.Γ. Έχει εκδοθεί ένα έργο του αγ. Νικολάου Καβάσιλα στην Γέννηση της Θεοτόκου, η μελέτη του θα δείξει τι εννοώ παραπάνω. Δεν έχω πρόχειρο εκδότη θα επανέλθω, είναι τριλογία.
Άσχετο με το όλο θέμα μας - δυστυχώς το forum δεν διαθέτει τα offtopic - αλλά βρε ioannis40
με κάθε ειλικρίνεια στο λέω: αυτό το αβατάρ σου με προδιαθέτει πολύ αρνητικά στο να διαβάσω τις παραθέσεις σου! Δεν μου αρέσει καθόλου... Δεν γίνεται να το αλλάξεις; Βάλε κάτι πιο .. δεν ξέρω. Κάτι πιο ζεστό...
Μιλάς εσύ βρε??? Το δικό σου άβαταρ ξέρεις πως με προδιαθέτει??? Ότι πρόκειται να διαβάσω κανένα επικήδιο!!! Εντάξει, είπαμε, η δύναμη του σταυρού είναι μεγάλη. Αλλά η συγκεκριμένη εικόνα μοιάζει περισσότερο με σταυρό ταφόπλακας αδελφέ!!!! :wavecry:

arhaggelos

Quote from: ρωμηόςμοιάζει περισσότερο με σταυρό ταφόπλακας αδελφέ!!!!
η με σακουλάκι μνημοσύνου
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

mistral

Quote from: ρωμηόςΜιλάς εσύ βρε??? Το δικό σου άβαταρ ξέρεις πως με προδιαθέτει??? Ότι πρόκειται να διαβάσω κανένα επικήδιο!!! Εντάξει, είπαμε, η δύναμη του σταυρού είναι μεγάλη. Αλλά η συγκεκριμένη εικόνα μοιάζει περισσότερο με σταυρό ταφόπλακας αδελφέ!!!! :wavecry:
Ε μα γι αυτό ακριβώς τόβαλα!
Δεν έβρισκα κάσα με σταυρό :( και ξέπεσα σε σκέτο :(
Αλλά που θα μου πάει.. θα googlarω και θα βρώ και κάσα! :D

Γιατί δεν είναι καλό πράμα η ταφόπλακα; Μια χαρά την βρίσκω!
Λίγο κρύα βέβαια... ειδικά τον χειμώνα. Αλλά το καλοκαίρι..!!!

Σκέφτηκα μάλιστα να βάλω στην υπογραφή μου \"Η ζωή εν τάφω..\" αλλά δεν είναι επίκαιρο

Το γέλιο λέμε!!!!

:mbounce:

Αλλά για να μην χαλιούνται οι συνευωχητές θα ανεβάσω άλλο αβατάρ. Καλύτερο.


Κύριε συμποσιάρχα σας αναπαύει ο παρών σταυρός;
Νομίζω πως αυτός δεν θυμίζει ταφόπλακα.. τουλάχιστον δηλαδή
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

mistral

Quote from: arhaggelos
Quote from: ρωμηόςμοιάζει περισσότερο με σταυρό ταφόπλακας αδελφέ!!!!
η με σακουλάκι μνημοσύνου
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Το καινούριο μου αβατάρ πάντως σίγουρα ταιριάζει με την δική σου περιγραφή και όχι του ρωμηού :lol:
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

ρωμηός

Το κονιάκ, το παξιμάδι και ο καφές της παρηγοριάς... αυτά λείπουν!!!

Αναπαύομαι αδελφέ ένθα - όπου αναπαύεσαι εσύ!

mistral

Quote from: ρωμηόςΤο κονιάκ, το παξιμάδι και ο καφές της παρηγοριάς... αυτά λείπουν!!!

Αναπαύομαι αδελφέ ένθα - όπου αναπαύεσαι εσύ!
Ανάπαυση με σχολιασμό δεν είναι ανάπαυση .. κάτσε θα ανεβάσω άλλο.

Τώρα ξέρω.. είναι λίγο μικρότερος και λίγο γέρνει δεξιά..
Ε μην τα θέλουμε και όλα τέλεια! Ας έχουμε χώρο για βελτίωση.
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

Ιωάννα

Ακόμα γελάω!!
Κάτσε, κάτσε, μην εξαφανίσεις αυτό το άβαταρ τελείως, εισήγαγέ το σε εικόνα στην επεξεργασία -καλή ώρα σαν κι εμένα:D- να μην χαθεί το καλαμπούρι! :D

Αρτέμης

Πως τα καταφέρνουμε πάντα και κάποιο θέμα το χαλαρώνουμε σιγά-σιγά και στο τέλος ξεχνάμε και για ποιο πράγμα κουβεντιάζαμε..Μετά την φουρτούνα(διαφωνίες,θιγμένοι εκατέρωθεν,κατεβατά επί κατεβατών,παραθέσεις επί παραθέσεων,μόνο κλωτσιές δεν έπεσαν[πλάκα κάνω!])επέρχεται η ηρεμία και όλοι μπορούν να χαμογελούν σχολιάζοντας τα άβαταρ των άλλων..Κάργα ρωμέηκο!
Ακόμα και τα χαλασμένα ρολόγια,2 φορές την μέρα δείχνουν την σωστή ώρα..

mistral

Quote from: ΙωάνναΑκόμα γελάω!!
Κάτσε, κάτσε, μην εξαφανίσεις αυτό το άβαταρ τελείως, εισήγαγέ το σε εικόνα στην επεξεργασία -καλή ώρα σαν κι εμένα:D- να μην χαθεί το καλαμπούρι! :D
Τι να ανεβάσω σε Επεξεργασία;
Τον σταυρό απ τα σακκουλάκια του μνημόσυνου;;;;;
Νάχε και το σακκουλάκι με τα κόλυβα εντάξει δεν λέω. Σκέτο όμως..

Καλά ..
Fun section δεν έχει το forum?
Να μεταφέραμε τα εκτός θέματος και εντελώς παλαβά πόστς εκεί δηλαδή...
Μην χαλάμε το νήμα της συζήτησης..
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

Ιωάννα

Συμφωνώ, mistral.
Quote from: ΑρτέμηςΠως τα καταφέρνουμε πάντα και κάποιο θέμα το χαλαρώνουμε σιγά-σιγά και στο τέλος ξεχνάμε και για ποιο πράγμα κουβεντιάζαμε..Μετά την φουρτούνα(διαφωνίες,θιγμένοι εκατέρωθεν,κατεβατά επί κατεβατών,παραθέσεις επί παραθέσεων,μόνο κλωτσιές δεν έπεσαν[πλάκα κάνω!])επέρχεται η ηρεμία και όλοι μπορούν να χαμογελούν σχολιάζοντας τα άβαταρ των άλλων..Κάργα ρωμέηκο!
Πολύ ωραίος επίλογος!

mistral

Quote from: ΑρτέμηςΚάργα ρωμέηκο!
Ζώσα Εκκλησία αδερφέ μου! Ζώσα!
Και ότι ζεί μετέχει όλου του γίγνεσθαι
Έχει καυγάδες, αγάπες, ...κλωτσιές, μπουνιές :P απ\' όλα.
Οι νεκροί μόνον δεν συγκρούονται μεταξύ τους.
Εξ άλλου αν δεν υπάρξει η τριβή ανάμεσα στις πέτρες δεν ανάβει η σπίθα
Και χωρίς τριβή ανάμεσά μας δεν ανάβει η σπίθα της αγάπης.
Σάμπως και μείς στουρνάρια - τρόπον τινά - δεν είμαστε;
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]