\"Η ομολογία ενός Στρατιώτη\"

Started by Ξένια, 23 October, 2008, 01:02:16 PM

Previous topic - Next topic

Ξένια

«Σ' ΑΓΑΠΩ ΤΡΟΜΕΡΑ ΘΕΕ ΜΟΥ»
(Η ομολογία ενός στρατιώτη)

   Κατά τη διάρκεια του τελευταίου μεγάλου πολέμου στον Περσικό Κόλπο, στο χιτώνιο ενός Αμερικανού Στρατιώτη, ο οποίος έπεσε νεκρός στο πεδίο της μάχης, βρέθηκε ένα σημείωμα.
"Άκουσε, Θεέ μου.
Ακόμα δεν σου έχω μιλήσει. Όμως τώρα επιθυμώ να σου πω φιλικά: Τι κάνεις; Τι γίνεσαι; Μου είπαν ότι δεν υπάρχεις και σαν ανόητος το πίστεψα. Όμως χτες βράδυ, από βάθος του κρατήρα μιας οβίδας είδα τον Ουρανό Σου, είδα το μεγαλείο Σου... και τότε κατάλαβα ότι μου είχαν πει ψέματα! Τώρα που Σε γνώρισα Σ' αγαπώ τρομερά Θεέ μου! Αυτό θέλω να το ξέρεις!
Σε λίγο θα γίνει μία ακόμα απαίσια μάχη. Ποιος ξέρει; Μπορεί και να φτάσω στο σπίτι Σου απόψε. Δεν υπήρξαμε όμως σύντροφοι μέχρι τώρα κι αναρωτιέμαι αν θα με περιμένεις στην πόρτα Σου! Μπα, να που κλαίω! Εγώ να χύνω δάκρυα; Τι παράξενο! Αχ, να σε είχα γνωρίσει πιο νωρίς! Θεέ μου, Σε αναζητώ, θέλω να Σε βρω...
Σε αναζήτησα παντού, ακόμη και μέσα στη δική μου καρδιά, στο σπίτι μου και στην οικογένειά μου. Στα εκπαιδευτήρια, στα Πανεπιστήμια και στα δικαστήρια. Στα Βουλευτήρια και στα προεδρικά μέγαρα, στα αρχηγικά σπίτια και στα βουλευτικά γραφεία. Μα δε Σε βρήκα πουθενά.
Θεέ μου πού βρίσκεσαι; Πού κατοικείς; Συνεχίζω να Σε αναζητώ γύρω μου και μέσα μου. Και ένοιωσα την παρουσία Σου και είδα τη μορφή Σου και άκουσα τη φωνή Σου: «Είμαι δίπλα σου, είμαι κοντά Σου! Άνοιξέ μου την καρδιά σου. Θέλω να περάσω σ' αυτήν, να στήσω το θρόνο μου και να την κάνω Βασίλειό Μου...!»
Ω Κύριε! Έλα! Σε περιμένω... Σε λαχταρώ... θέλω να είμαι αιώνια μαζί Σου, για πάντα κοντά Σου..!"
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

ειρήνη

Πραγματικά πολύ συγκινητικό το σημείωμα αυτού του στρατιώτη....Μακάρι να μπορούσαμε να νιώσουμε κι εμείς τόσο κοντά μας το Θεό και να του πούμε με όλη μας την καρδιά \"Σ\' αγαπώ τρομερά Θεέ μου\"!!!!!Το εύχομαι σε όλους μας να τον αγαπήσουμε πραγματικά,όσο τίποτα άλλο στη ζωή μας:)
Πάντα υπάρχει παρελθόν για έναν άγιο και μέλλον για έναν αμαρτωλό...!