Ε ναι...Γουστάρουμε που είμαστε Έλληνες...γιατί.....:

Started by Ξένια, 19 October, 2008, 02:30:39 PM

Previous topic - Next topic

Ξένια

-ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΘΑΛΑΣΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΙΕΙΣ ΣΤΟ ΠΟΤΗΡΙ...
-ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΡΠΟΥΖΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΙ ΟΧΙ ΦΕΤΕΣ...


-ΓΙΑΤΙ ΠΙΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΙΝΕΙ...
-ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΛΟΙ ΒΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΣΚΟΤΩΝΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΕΚΕΙ...
-ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ \'\'ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ\'\'...

-ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΚΑΘΙΣΟΥΜΕ...
-ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΞΟΔΕΥΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΝΑ ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΟΥΜΕ...
-ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΩΤΟΙ ΣΤΟ ΦΑΝΑΡΙ ΚΑΙ ΚΟΡΝΑΡΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΑΠΟ ΣΥΝΗΘΕΙΑ...

-ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΗ ΒΕΝΖΙΝΗ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΜΕ ΜΕΣΑ...
-ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΕΠΙΣΚΕΨΗ \'\'ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΧΕΡΙΑ\'\'...
-ΓΙΑΤΙ ΒΡΑΖΕΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΜΑΣ...

-ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ...
-ΓΙΑΤΙ ΔΕ \'\'ΜΑΣΑΜΕ\'\' ΑΠΟ 400 ΧΡΟΝΙΑ ΣΚΛΑΒΙΑΣ...
-ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΚΑΝΑΜΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΕΜΟ...

-ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΔΕΝ ΕΒΡΙΣΚΑΝ ΛΕΞΕΙΣ ΕΚΛΕΒΑΝ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ...
-ΓΙΑΤΙ Η ΛΕΞΗ ΦΙΛΟΤΙΜΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΗ ΓΛΩΣΣΑ...
-ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΜΕ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ Κ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΨΥΧΙΑΤΡΟ...

-ΓΙΑΤΙ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ, Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΚΙ Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ...
-ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΦΤΙΑΧΝΑΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΟΙΜΟΝΤΟΥΣΑΝ ΣΤΑ ΔΕΝΤΡΑ...
-ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ ΑΛΛΑ ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ...

-ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΕΤΣΑΠ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΜΑΣ, ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΓΕΥΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ...
-ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΔΕ ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΟΣΟ ΕΜΕΙΣ...
- ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕ ΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ...

-ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΛΙΑΣΤΟΥΜΕ Κ ΝΑ ΔΡΟΣΙΣΤΟΥΜΕ, ΕΧΟΥΜΕ ΑΜΜΟΥΔΙΑ ΚΑΙ ΘΑΛΑΣΣΑ.ΔΕΝ ΞΕΧΥΝΟΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΓΡΑΣΙΔΙΑ ΟΥΤΕ ΒΟΥΤΑΜΕ ΣΤΑ ΣΥΝΤΡΙΒΑΝΙΑ...
-ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΑΙΤΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ...
-ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΜΙΑ ΛΥΣΗ-ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΠΛΑΓΙΑ-ΓΙΑ ΟΛΑ...

-ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΚΑΤΑΧΡΗΣΕΙΣ ΚΙ ΟΜΩΣ ΖΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ...
-ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ, Ο ΞΕΝΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΚΟΠΟ ΖΩΗΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ...
-ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΡΗΦΑΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΑΣ...

-ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΓΙΑ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ΝΑ ΠΙΝΟΥΜΕ ΟΥΖΟ ΜΕΧΡΙ ΠΡΩΙΑΣ...
-ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΓΕΛΑΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ...
-ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΝΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΜΟΛΙΣ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΑ 18 ΜΑΣ...

-ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΕΔΩ...
-ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΙΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ...
-ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΜΙΑ ΦΛΟΓΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΕΝΩΣΟΥΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

-ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΦΟΡΑΜΕ ΠΕΔΙΛΑ, ΔΕΝ ΤΑ ΦΟΡΑΜΕ ΜΕ ΚΑΛΤΣΕΣ...
-ΓΙΑΤΙ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΩΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΕΦΤΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΣΙΓΑΡΑ...
-ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΝΑ ΤΑ ΤΡΩΜΕ ΠΑΝΤΑ ΦΡΕΣΚΑ...

-ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΥΝΘΗΜΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ \'Η ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ...
-ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΛΑ ΤΙΣ ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ...ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΙ ΜΙΛΟΥΝ ΚΑΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ???
-ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΩΝ ΑΚΡΩΝ...


!!!...ΓΙ\'ΑΥΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ...!!!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

βίκυ

ΑΛΗΘΙΝΟ+ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ!!!  ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΕΛΛΑΔΑΡΑ!!!

ρωμηός

Quote from: Xenia--ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΑΙΤΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ...
Το Μέγιστον. Άθλος και δη όχι τινός ημιθέου Ηρακλέους. Μισγάγκεια Απερινόητη κατά Ζουράρι... εδώ τα παίζει κάθε ευρωλιγούρικη λογοκρατία....

Επίσης το \"μερακλώνω\" δεν υπάρχει πουθενά?  Δεν μεταφράζεται. Διότι δεν υπάρχει και το βίωμα... Πως να μερακλώσει το Αμερικανάκι? Με τσιζμπεργκερ και country music? Με χορό για δύο μεράκλωμα δεν νοείται... Ο κύκλος συνιστά το μεράκλωμα, ηδονή της κοινότητας (και όχι της απρόσωπης μάζας)!

mistral

Quote from: romiosΕπίσης το \"μερακλώνω\" δεν υπάρχει πουθενά?  Δεν μεταφράζεται. Διότι δεν υπάρχει και το βίωμα... Πως να μερακλώσει το Αμερικανάκι? Με τσιζμπεργκερ και country music? Με χορό για δύο μεράκλωμα δεν νοείται... Ο κύκλος συνιστά το μεράκλωμα, ηδονή της κοινότητας (και όχι της απρόσωπης μάζας)!
Αν δεν με απατά η μνήμη μου ούτε και η \"λεβεντιά\" υπάρχει σε άλλη γλώσσα
Μόνο που τελευταία νομίζω πως και στην Ελλάδα υπάρχει ή τείνει να μείνει μόνο σαν λέξη στο λεξικό
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

Ξένια

Νομίζω και η λέξη φιλότιμο δεν υπάρχει σε άλλη γλώσσα!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Iaspis

Καλησπερίζω τούς μερακλίδες, τούς λεβέντες καί όλους τούς φιλότιμους φίλους μου !
Πώς είστε;
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

mistral

Quote from: IaspisΚαλησπερίζω τούς μερακλίδες, τούς λεβέντες καί όλους τούς φιλότιμους φίλους μου !
Πώς είστε;
Δόξα τω Θεώ Δημήτριε!
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

Αγγελική

Αυτό μας έλειπε τώρα να είμαστε Έλληνες ΚΑΙ Ελληνίδες !!!!! (το κάνατε γαργάρα εεε;) και να μην γουστάρουμε!!!!
Σήμερα πάντα καλύτερα από χτές!

Iaspis

Quote from: Xenia-ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΘΑΛΑΣΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΙΕΙΣ ΣΤΟ ΠΟΤΗΡΙ...
-ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΡΠΟΥΖΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΙ ΟΧΙ ΦΕΤΕΣ...


-ΓΙΑΤΙ ΠΙΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΙΝΕΙ...
-ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΛΟΙ ΒΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΣΚΟΤΩΝΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΕΚΕΙ...
-ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ \'\'ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ\'\'...

-ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΚΑΘΙΣΟΥΜΕ...
-ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΞΟΔΕΥΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΝΑ ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΟΥΜΕ...
-ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΩΤΟΙ ΣΤΟ ΦΑΝΑΡΙ ΚΑΙ ΚΟΡΝΑΡΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΑΠΟ ΣΥΝΗΘΕΙΑ...

-ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΗ ΒΕΝΖΙΝΗ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΜΕ ΜΕΣΑ...
-ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΕΠΙΣΚΕΨΗ \'\'ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΧΕΡΙΑ\'\'...
-ΓΙΑΤΙ ΒΡΑΖΕΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΜΑΣ...

-ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ...
-ΓΙΑΤΙ ΔΕ \'\'ΜΑΣΑΜΕ\'\' ΑΠΟ 400 ΧΡΟΝΙΑ ΣΚΛΑΒΙΑΣ...
-ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΚΑΝΑΜΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΕΜΟ...

-ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΔΕΝ ΕΒΡΙΣΚΑΝ ΛΕΞΕΙΣ ΕΚΛΕΒΑΝ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ...
-ΓΙΑΤΙ Η ΛΕΞΗ ΦΙΛΟΤΙΜΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΗ ΓΛΩΣΣΑ...
-ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΜΕ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ Κ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΨΥΧΙΑΤΡΟ...

-ΓΙΑΤΙ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ, Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΚΙ Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ...
-ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΦΤΙΑΧΝΑΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΟΙΜΟΝΤΟΥΣΑΝ ΣΤΑ ΔΕΝΤΡΑ...
-ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ ΑΛΛΑ ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ...

-ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΕΤΣΑΠ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΜΑΣ, ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΓΕΥΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ...
-ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΔΕ ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΟΣΟ ΕΜΕΙΣ...
- ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕ ΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ...

-ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΛΙΑΣΤΟΥΜΕ Κ ΝΑ ΔΡΟΣΙΣΤΟΥΜΕ, ΕΧΟΥΜΕ ΑΜΜΟΥΔΙΑ ΚΑΙ ΘΑΛΑΣΣΑ.ΔΕΝ ΞΕΧΥΝΟΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΓΡΑΣΙΔΙΑ ΟΥΤΕ ΒΟΥΤΑΜΕ ΣΤΑ ΣΥΝΤΡΙΒΑΝΙΑ...
-ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΑΙΤΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ...
-ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΜΙΑ ΛΥΣΗ-ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΠΛΑΓΙΑ-ΓΙΑ ΟΛΑ...

-ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΚΑΤΑΧΡΗΣΕΙΣ ΚΙ ΟΜΩΣ ΖΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ...
-ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ, Ο ΞΕΝΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΚΟΠΟ ΖΩΗΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ...
-ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΡΗΦΑΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΑΣ...

-ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΓΙΑ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ΝΑ ΠΙΝΟΥΜΕ ΟΥΖΟ ΜΕΧΡΙ ΠΡΩΙΑΣ...
-ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΓΕΛΑΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ...
-ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΝΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΜΟΛΙΣ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΑ 18 ΜΑΣ...

-ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΕΔΩ...
-ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΙΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ...
-ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΜΙΑ ΦΛΟΓΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΕΝΩΣΟΥΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

-ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΦΟΡΑΜΕ ΠΕΔΙΛΑ, ΔΕΝ ΤΑ ΦΟΡΑΜΕ ΜΕ ΚΑΛΤΣΕΣ...
-ΓΙΑΤΙ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΩΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΕΦΤΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΣΙΓΑΡΑ...
-ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΝΑ ΤΑ ΤΡΩΜΕ ΠΑΝΤΑ ΦΡΕΣΚΑ...

-ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΥΝΘΗΜΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ \'Η ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ...
-ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΛΑ ΤΙΣ ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ...ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΙ ΜΙΛΟΥΝ ΚΑΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ???
-ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΩΝ ΑΚΡΩΝ...


!!!...ΓΙ\'ΑΥΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ...!!!
ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΘΑΛΑΣΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΙΕΙΣ ΣΤΟ ΠΟΤΗΡΙ... Ιδιαίτερα μετά τήν εγκατάσταση τού  βιολογικού καθαρισμού...
-ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΡΠΟΥΖΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΙ ΟΧΙ ΦΕΤΕΣ...καί τό μισό, συχνά πηγαίνει στά σκουπίδια...

-ΓΙΑΤΙ ΠΙΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΙΝΕΙ...μάλλον μας καταπίνει...
-ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΛΟΙ ΒΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΣΚΟΤΩΝΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΕΚΕΙ...καί αφού τήν βρούμε μάς βρίζουν όλοι οι άλλοι, καί εμείς τούς σκοτώνουμε μέ τήν παροχή τών υπηρεσιών μας...
-ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ \'\'ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ\'\'...πού οδηγει στό «μαύρη ειν\' η νύχτα στα βουνά»...

-ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΚΑΘΙΣΟΥΜΕ...φυσικό επακόλουθο τής δίωρης ορθοστασίας στήν οποία αναγκασθήκαμε, περιμένωντάς το....
-ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΞΟΔΕΥΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΝΑ ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΟΥΜΕ...κυρίως τόν κόπο τών προγόνων μας....
-ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΩΤΟΙ ΣΤΟ ΦΑΝΑΡΙ ΚΑΙ ΚΟΡΝΑΡΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΑΠΟ ΣΥΝΗΘΕΙΑ...καί μέ αναμένα τά φώτα ομίχλης, πού κάνουν ακόμα πιό αισθητή τήν παρουσία μας...

-ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΗ ΒΕΝΖΙΝΗ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΜΕ ΜΕΣΑ...εξάλου ο καθένας παίρνει τό δικό του αυτοκίνητο, καί πάμε κονβόï στόν ίδιο προορισμό, πληρώνοντας x10...
-ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΕΠΙΣΚΕΨΗ \'\'ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΧΕΡΙΑ\'\'...καί συχνά ανταγωνιζόμαστε στό ποιός θά βαστά τό μεγαλύτερο καί ακριβότερο δώρο...
-ΓΙΑΤΙ ΒΡΑΖΕΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΜΑΣ...άστα βράστα, όπως λέγεται...

-ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ...καταφέρνουμε πάντα νά τά κουκουλώσουμε τήν τελευταία στιγμή...
-ΓΙΑΤΙ ΔΕ \'\'ΜΑΣΑΜΕ\'\' ΑΠΟ 400 ΧΡΟΝΙΑ ΣΚΛΑΒΙΑΣ...καί η «ελευθερία» μάς βαρυστομαχιάζει...
-ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΚΑΝΑΜΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΕΜΟ...βγάζοντας τά μάτια μας...

-ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΔΕΝ ΕΒΡΙΣΚΑΝ ΛΕΞΕΙΣ ΕΚΛΕΒΑΝ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ...εκείνοι έφτιαξαν γλώσσες, καί εμείς χαλάσαμε τήν δική μας...
-ΓΙΑΤΙ Η ΛΕΞΗ ΦΙΛΟΤΙΜΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΗ ΓΛΩΣΣΑ...ούτε καί η λέξη φακελάκι...
-ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΜΕ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ Κ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΨΥΧΙΑΤΡΟ...καί τίς δύσκολες, καί τίς εύκολες, καί όλες τίς υπόλοιπες...Εξάλου καί εμείς καί οι φίλοι μας είμαστε ψυχίατροι, καί φιλόσοφοι, καί καλλιτέχνες, καί επιστήμονες, καί όλα τ\' άλλα...

-ΓΙΑΤΙ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ, Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΚΙ Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ...αυτοί ήταν, εμείς δέν ξέρω τί είμαστε...
-ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΦΤΙΑΧΝΑΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΟΙΜΟΝΤΟΥΣΑΝ ΣΤΑ ΔΕΝΤΡΑ...καί ξυπνήσαμε στόν ύπνο μας, κόβωντας καί καίγοντας τα...
-ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ ΑΛΛΑ ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ...οι μέν  πεθαίνουν σάν Έλληνες, οι δέ ζούν σάν ήρωες...

-ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΕΤΣΑΠ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΜΑΣ, ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΓΕΥΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ...τό χρησιμοποιούμε καί γιά αίμα στό θέατρό μας...
-ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΔΕ ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΟΣΟ ΕΜΕΙΣ...Γελά ο μωρός καν τι μη γελοίο ει...
- ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕ ΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ...κι αν δουλεύουν οι άλλοι γιά μάς, ζούμε ακόμα καλύτερα...

-ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΛΙΑΣΤΟΥΜΕ Κ ΝΑ ΔΡΟΣΙΣΤΟΥΜΕ, ΕΧΟΥΜΕ ΑΜΜΟΥΔΙΑ ΚΑΙ ΘΑΛΑΣΣΑ.ΔΕΝ ΞΕΧΥΝΟΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΓΡΑΣΙΔΙΑ ΟΥΤΕ ΒΟΥΤΑΜΕ ΣΤΑ ΣΥΝΤΡΙΒΑΝΙΑ...καί τρώμε τό κουτόχορτο κάτω απ\' τόν ήλιο...
-ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΑΙΤΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ...καί είμαστε πρωταθλητές στήν παχυσαρκία...
-ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΜΙΑ ΛΥΣΗ-ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΠΛΑΓΙΑ-ΓΙΑ ΟΛΑ...έστω ή μόνο;...

-ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΚΑΤΑΧΡΗΣΕΙΣ ΚΙ ΟΜΩΣ ΖΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ...ενωμένοι μέ τήν κατάχρηση...
-ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ, Ο ΞΕΝΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΚΟΠΟ ΖΩΗΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ...Ήλθον είδον καί απήλθον...
-ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΡΗΦΑΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΑΣ...ντρεπόμαστε γιά τό παρόν μας, καί δέν φαίνεται μέλλον...

-ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΓΙΑ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ΝΑ ΠΙΝΟΥΜΕ ΟΥΖΟ ΜΕΧΡΙ ΠΡΩΙΑΣ...η τελική κατάληξη πάντως είναι στόν αφεδρώνα...
-ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΓΕΛΑΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ...μάλλον σκεφτόμαστε μέ τήν καρδιά, καί αισθανόμαστε μέ τόν νού μας...
-ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΝΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΜΟΛΙΣ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΑ 18 ΜΑΣ...καί τά 40 μας, καί τά 40 μας....

-ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΕΔΩ...καί η αρχαία Ολυμπία εδώ κόντεψε νά γίνει παρανάλωμα τού πυρός...
-ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΙΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ...καί τό αντίθετο, μονίμως...
-ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΜΙΑ ΦΛΟΓΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΕΝΩΣΟΥΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...καί νά κάψουμε καί όλη τήν Ελλάδα...

-ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΦΟΡΑΜΕ ΠΕΔΙΛΑ, ΔΕΝ ΤΑ ΦΟΡΑΜΕ ΜΕ ΚΑΛΤΣΕΣ...δέν είναι τής μόδας...
-ΓΙΑΤΙ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΩΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΕΦΤΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΣΙΓΑΡΑ...ευτυχώς πού υπάρχει η σύνταξη τής γιαγιάς...
-ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΝΑ ΤΑ ΤΡΩΜΕ ΠΑΝΤΑ ΦΡΕΣΚΑ...καί τό γιαούρτι μέ τό πήλινο μαζί...

-ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΥΝΘΗΜΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ \'Η ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ...καί έγινε ο θάνατος, αθάνατος...
-ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΛΑ ΤΙΣ ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ...ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΙ ΜΙΛΟΥΝ ΚΑΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ??? Ούτε οι Έλληνες...
-ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΩΝ ΑΚΡΩΝ...Άκρα τού τάφου σιωπή...


!!!...ΓΙ\'ΑΥΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ...!!!
Καί γουστάρουμε, καί τήν βρίσκουμε, όπως επίσης καί δέν μασάμε, γιά νά μήν επεκταθώ καί σέ περαιτέρω νεοελληνικές αξίες...προκαλώντας τήν δημόσια αιδώ, δικέ μου...Μπήκες;
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

planaria

Ειλικρινα βρε Ιaspi μου. Δηλαδή αν ήθελες να γράψεις έστω 2-3 καλά που έχουμε σαν Έλληνες τι θα έγραφες?

Iaspis

Quote from: planariaΕιλικρινα βρε Ιaspi μου. Δηλαδή αν ήθελες να γράψεις έστω 2-3 καλά που έχουμε σαν Έλληνες τι θα έγραφες?
Ένα μόνο καί αρκεί planaria, γιατί μετουσιώνει όλα τά ελαττώματα σέ προτερήματα, καί όλες τίς κακίες τίς μεταστρέφει στό καλό, καί νικά τόν θάνατο καί μάς κάνει αιώνιους, καί τήν έχθρα τήν κάνει φιλία, καί ενώνει όλους μ\' όλα, καί καταργεί τίς εντυπώσεις τών αισθήσεων πού πλανώνται, καί χορηγεί τά πάντα μεταβάλοντας καί εμάς σέ χορηγούς καί δότες, καί μάς κάνει νά ομοιάζουμε μέ καθρέφτες όπου πάνω μας καθρεφτίζεται τό πρόσωπο τού άλλου καί τού κόσμου ολόκληρου, καί ότι αγγίζει μέ τήν χάρη Του τό μετουσιώνει σέ φλόγα πού καίει χώρις νά καίγεται, καί ζεί καί μεταφέρεται διαμέσου τών αιώνων καταργώντας τους, καί μαζί τους καταργεί καί τήν κάθε διάκριση, οδηγώντας στή μία καί μοναδική αλήθεια. Ο Λόγος.

Αυτόν έχουμε, μόνον Αυτόν, καί τήν στιγμή πού τόν έχουμε, τόν έχουν καί όλοι οι άλλοι μαζί μας....
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

planaria

Quote from: Iaspis
Quote from: planariaΕιλικρινα βρε Ιaspi μου. Δηλαδή αν ήθελες να γράψεις έστω 2-3 καλά που έχουμε σαν Έλληνες τι θα έγραφες?
Ένα μόνο καί αρκεί planaria, γιατί μετουσιώνει όλα τά ελαττώματα σέ προτερήματα, καί όλες τίς κακίες τίς μεταστρέφει στό καλό, καί νικά τόν θάνατο καί μάς κάνει αιώνιους, καί τήν έχθρα τήν κάνει φιλία, καί ενώνει όλους μ\' όλα, καί καταργεί τίς εντυπώσεις τών αισθήσεων πού πλανώνται, καί χορηγεί τά πάντα μεταβάλοντας καί εμάς σέ χορηγούς καί δότες, καί μάς κάνει νά ομοιάζουμε μέ καθρέφτες όπου πάνω μας καθρεφτίζεται τό πρόσωπο τού άλλου καί τού κόσμου ολόκληρου, καί ότι αγγίζει μέ τήν χάρη Του τό μετουσιώνει σέ φλόγα πού καίει χώρις νά καίγεται, καί ζεί καί μεταφέρεται διαμέσου τών αιώνων καταργώντας τους, καί μαζί τους καταργεί καί τήν κάθε διάκριση, οδηγώντας στή μία καί μοναδική αλήθεια. Ο Λόγος.

Αυτόν έχουμε, μόνον Αυτόν, καί τήν στιγμή πού τόν έχουμε, τόν έχουν καί όλοι οι άλλοι μαζί μας....
Ήμουν σίγουρος ότι η απάντησή σου θα ήταν αυτή κ χαίρομαι ειλικρινά γιαυτή!!
Όμως αν κατάλαβα καλά Iaspi εσύ στην θέση του κειμένου που έγραψε η κυρία Ξένια θα έγραφες \'\'- Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες γιατί έχουμε τον Λόγο.\'\'
Τώρα εγώ όμως σύμφωνα με την δική σου λογική θα προσθετα σαν σχόλιο: \'\'- Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες γιατί έχουμε τον Λόγο.\'\'- ναι αλλά δεν περνά ένα 5 λεπτο στον δρόμο που να μην ακούσουμε και από κάποιον μια βλασφημία για το Πανάγιο Όνομα του....

Όπως κατάλαβες Iaspi άμα θέλει να βρει κάποιος κάτι σε αυτό που λέει ο άλλος για να γκρινιάξει θα το κάνει κ με πολύ άνεση κ όλας. Ακόμα κ αν αυτό που λεει ο άλλος είναι πολύ ωραίο, όπως αυτό  που έγραψες εσύ στο τελευταίο σου μήνυμα. Η κυρία Ξένια βρήκε αυτό το κείμενο προφανώς κάπου από το ιντερνετ κ το ανέβασε εδώ σαν κάτι αστείο κ χιουμοριστικό. Δεν χρειάζεται πάντα να υπάρχει κ κάποιος που σε κάθε τι αστείο ή χιουμοριστικό να βρίσκει κάτι για να γκρινιάζει. Έλεος!! Φτάνει πια!! Γελάστε κ λίγο...Όχι μόνο γκρίνια γκρίνια γκρίνια. Τώρα θα μου πεις κ εσύ ότι μέσα από ένα αστείο μπορεί κανεις να βρει κ ένα βαθύ πνευματικό νόημα...Δεν λέω όχι. Αλλά αφήστε κ κάτι να πέσει κάτω ρε παιδιά...

Υ.Γ1 Δεν το προσωπικά για σένα αυτό το σχόλιο Ιασπι απλά πήρα αφορμή από το δικό σου
Υ.Γ.2 Ειλικρινά χαίρομαι που σε βλέπω να ασχολήσαι τόσο ενεργά με το φόρουμ αν και να σου εξομολογηθώ ότι λόγω του χαμηλού μου πνευματικού μου επιπέδου δυσκολεύομαι πολύ να ακολουθήσω τα εκτενή σου κείμενα.Μπραβο σου πάντως

Iaspis

Quote from: planaria
Quote from: Iaspis
Quote from: planariaΕιλικρινα βρε Ιaspi μου. Δηλαδή αν ήθελες να γράψεις έστω 2-3 καλά που έχουμε σαν Έλληνες τι θα έγραφες?
Ένα μόνο καί αρκεί planaria, γιατί μετουσιώνει όλα τά ελαττώματα σέ προτερήματα, καί όλες τίς κακίες τίς μεταστρέφει στό καλό, καί νικά τόν θάνατο καί μάς κάνει αιώνιους, καί τήν έχθρα τήν κάνει φιλία, καί ενώνει όλους μ\' όλα, καί καταργεί τίς εντυπώσεις τών αισθήσεων πού πλανώνται, καί χορηγεί τά πάντα μεταβάλοντας καί εμάς σέ χορηγούς καί δότες, καί μάς κάνει νά ομοιάζουμε μέ καθρέφτες όπου πάνω μας καθρεφτίζεται τό πρόσωπο τού άλλου καί τού κόσμου ολόκληρου, καί ότι αγγίζει μέ τήν χάρη Του τό μετουσιώνει σέ φλόγα πού καίει χώρις νά καίγεται, καί ζεί καί μεταφέρεται διαμέσου τών αιώνων καταργώντας τους, καί μαζί τους καταργεί καί τήν κάθε διάκριση, οδηγώντας στή μία καί μοναδική αλήθεια. Ο Λόγος.

Αυτόν έχουμε, μόνον Αυτόν, καί τήν στιγμή πού τόν έχουμε, τόν έχουν καί όλοι οι άλλοι μαζί μας....
Ήμουν σίγουρος ότι η απάντησή σου θα ήταν αυτή κ χαίρομαι ειλικρινά γιαυτή!!
Όμως αν κατάλαβα καλά Iaspi εσύ στην θέση του κειμένου που έγραψε η κυρία Ξένια θα έγραφες \'\'- Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες γιατί έχουμε τον Λόγο.\'\'
Τώρα εγώ όμως σύμφωνα με την δική σου λογική θα προσθετα σαν σχόλιο: \'\'- Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες γιατί έχουμε τον Λόγο.\'\'- ναι αλλά δεν περνά ένα 5 λεπτο στον δρόμο που να μην ακούσουμε και από κάποιον μια βλασφημία για το Πανάγιο Όνομα του....

Όπως κατάλαβες Iaspi άμα θέλει να βρει κάποιος κάτι σε αυτό που λέει ο άλλος για να γκρινιάξει θα το κάνει κ με πολύ άνεση κ όλας. Ακόμα κ αν αυτό που λεει ο άλλος είναι πολύ ωραίο, όπως αυτό  που έγραψες εσύ στο τελευταίο σου μήνυμα. Η κυρία Ξένια βρήκε αυτό το κείμενο προφανώς κάπου από το ιντερνετ κ το ανέβασε εδώ σαν κάτι αστείο κ χιουμοριστικό. Δεν χρειάζεται πάντα να υπάρχει κ κάποιος που σε κάθε τι αστείο ή χιουμοριστικό να βρίσκει κάτι για να γκρινιάζει. Έλεος!! Φτάνει πια!! Γελάστε κ λίγο...Όχι μόνο γκρίνια γκρίνια γκρίνια. Τώρα θα μου πεις κ εσύ ότι μέσα από ένα αστείο μπορεί κανεις να βρει κ ένα βαθύ πνευματικό νόημα...Δεν λέω όχι. Αλλά αφήστε κ κάτι να πέσει κάτω ρε παιδιά...

Υ.Γ1 Δεν το προσωπικά για σένα αυτό το σχόλιο Ιασπι απλά πήρα αφορμή από το δικό σου
Υ.Γ.2 Ειλικρινά χαίρομαι που σε βλέπω να ασχολήσαι τόσο ενεργά με το φόρουμ αν και να σου εξομολογηθώ ότι λόγω του χαμηλού μου πνευματικού μου επιπέδου δυσκολεύομαι πολύ να ακολουθήσω τα εκτενή σου κείμενα.Μπραβο σου πάντως
Τοποθετείς τό θέμα μέ σοβαρότητα αγαπητέ planaria.
Θά συμφωνήσω απολύτως μέ αυτό:

Quote from: planariaΗ κυρία Ξένια βρήκε αυτό το κείμενο προφανώς κάπου από το ιντερνετ κ το ανέβασε εδώ σαν κάτι αστείο κ χιουμοριστικό. Δεν χρειάζεται πάντα να υπάρχει κ κάποιος που σε κάθε τι αστείο ή χιουμοριστικό να βρίσκει κάτι για να γκρινιάζει.
Άν θές συμφώνησε καί εσύ, πώς καί οι δικές μου απαντήσεις στό κείμενο τής Ξένιας, είναι επίσης χιουμοριστικές καί αστείες. Φυσικά άν πάρουμε, τά έν λόγω κείμενα στά σοβαρά θά έχουμε ίσως προσβάλλει πολλά πράγματα μέσα μας...

 
Quote from: planariaΕίμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες γιατί έχουμε τον Λόγο.
Αυτό θά ήθελα νά τό αντιστρέψω αγαπητέ, γιατί νομίζω πώς μάλλον έτσι αληθεύει:

Είμαστε ταπεινοί πού λεγόμαστε Έλληνες γιατί ο Λόγος μάς κατέχει.

Άν θές αντέστρεψε καί εσύ τήν απάντηση επί τούτου.


Σέ ευχαριστώ πάντως  από τίς 19.2. 2009.

Quote from: planariaΥ.Γ.2 Ειλικρινά χαίρομαι που σε βλέπω να ασχολήσαι τόσο ενεργά με το φόρουμ αν και να σου εξομολογηθώ ότι λόγω του χαμηλού μου πνευματικού μου επιπέδου δυσκολεύομαι πολύ να ακολουθήσω τα εκτενή σου κείμενα.Μπραβο σου πάντως.
ΥΓ 1:Νομίζω πώς τά επίπεδα πνευματικότητας οικοδομούνται στήν βάση τής εν Χριστώ επικοινωνίας αδελφέ, καί δέν υπάρχει χαμηλό ή υψηλό επίπεδο από μόνο του. Υπάρχει χαμηλή ή υψηλή πρόοδος στά πνευματικά, αναλόγως τής διάρκειας πού η Χάρις τού Λόγου μάς συλλαμβάνει. Αυτό φυσικά πρέπει νά τό αναζητούμε όλοι μας, καί γιά όλη μας τήν ζωή.

ΥΓ 2: Όσο γιά τά εκτενή μου κείμενα, προέρχονται από τήν αδυναμία μου, νά εκφρασθώ περιεκτικά μέ δύο λόγια μόνο. Μήν προσπαθής νά καταλάβεις, πολλές φορές τήν άλλη μέρα καί εγώ ο ίδιος αναρωτιέμαι γιατί τό έγραψα αυτό μέ τόσα πολλά λόγια; Ευτυχώς πού υπάρχει η δυνατότητα, νά παραθέτει κάποιος τόν δόκιμο, μεστό λόγο τών πνευματικών  δασκάλων, καί φυσικά καί τόν Άγιο λόγο τών Πατερικών κειμένων τής Εκκλησίας μας. Αυτό τό μπράβο αξίζει στόν καθένα πού προαιρείται αγαπητέ planaria.
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

Iaspis

Quote from: planaria...στην θέση του κειμένου που έγραψε η κυρία Ξένια θα έγραφες ...
Η κυρία Ξένια βρήκε αυτό το κείμενο προφανώς κάπου από το ιντερνετ .....
Φίλε planaria, νομίζω (χωρίς βέβαια νά είμαι καί απολύτως σίγουρος), πώς η Ξένια είναι δεσποινίς, καί όχι κυρία. Άν κάνω λάθος άς μέ διορθώσει....
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

planaria

Quote from: Iaspis
Quote from: planaria...στην θέση του κειμένου που έγραψε η κυρία Ξένια θα έγραφες ...
Η κυρία Ξένια βρήκε αυτό το κείμενο προφανώς κάπου από το ιντερνετ .....
Φίλε planaria, νομίζω (χωρίς βέβαια νά είμαι καί απολύτως σίγουρος), πώς η Ξένια είναι δεσποινίς, καί όχι κυρία. Άν κάνω λάθος άς μέ διορθώσει....
...

Ξένια

Δεσποινίς μάλιστα καλά το λες Δημήτρη! Αλλά εντάξει τώρα μην κολλάμε εκεί στα τυπικά...!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)