Πάτμος

Started by staboz, 02 October, 2008, 01:48:09 AM

Previous topic - Next topic

staboz

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ:

ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΜΕ ΤΟ BLUE STAR II:


ΜΟΝΗ ΑΓ. ΙΩΑΝΝΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΛΟΓΟΥ:














ΑΓΡΥΠΝΙΑ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ:




ΙΕΡΑ ΛΕΙΨΑΝΑ ΟΣΙΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ, ΚΤΙΤΟΡΟΣ ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ:


ΙΕΡΟ ΣΠΗΛΑΙΟ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΩΣ:




ΑΝΑΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΠΑΤΜΟ:


ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΑΝΕΜΟΜΥΛΟΙ:


ΗΣΥΧΑΣΤΗΡΙΟ ΑΓΙΟΥ ΝΕΚΤΑΡΙΟΥ ΣΤΑ ΛΟΥΚΑΚΙΑ:


ΙΕΡΟΣ ΝΑΟΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΔΙΑΣΩΖΟΥΣΑΣ:


ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ ΜΗΤΡΟΣ ΗΓΑΠΗΜΕΝΟΥ:






ΤΑΛΑΝΤΟ:


ΣΗΜΑΝΤΡΟ:
Ρωμ. ε΄6-10

Ξένια

Λοιπόν, οι φωτογραφίες είναι εκπληκτικές. Εκτός από κανα δυό που η ανάλυσή τους είναι λίγο κάπως.
Δύο παρατηρήσεις εχω να κάνω που μου έκαναν εντύπωση.
Πρώτον, ότι σας αρέσει πολύ να τραβάτε την ανατολή του ηλίου, όπου κι άν βρίσκεστε (φαντάζομαι πόσο πρωί ξυπνάτε)
Δεύτερον, ότι σας άφησαν να βγάλετε φωτογραφίες μέσα στο σπήλαιο πράγμα που το αποφεύγουν σε όλους σχεδόν.. Δεν ξέρω πως τους καταφέρατε, θα Πρέπει να σας συμπάθησαν πολύ:)

Υ.Γ Δεν χρειάζεται να πω πως σαν φωτογράφος θα βγάζατε καλό μεροκαματάκι :mbounce:
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

staboz

Η ανάλυση είναι πολύ μικρή, διότι είναι τραβηγμένες στο σκοτάδι με 1600 ASA, ώστε να μην χρησιμοποιηθεί φλάς. Αυτό είναι και το μυστικό για το σπήλαιο. Είναι τραβηγμένες χωρίς φλάς αλλά με 400 ASA.
Όσο για την ανατολή, δεν έχει αξία η ζωή, αν δεν αντικρύζεις τον ήλιο το πρωί!
Εδώ πάντως είναι την ώρα που πήγαινα το πρωί της Κυριακής στο σπήλαιο για τη θεία Λειτουργία.
Ρωμ. ε΄6-10

Μαρκήσιος de Karampa

Όντως πολύ καλές οι φωτογραφίες!
Πάντα ήταν προορισμός η Πάτμος... ελπίζω να μην μείνει ανεκπλήρωτος...
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»

giannis

Σας ευχαριστούμε πολύ για τις φωτογραφίες κύριε Σταύρο, είναι εκπληκτικές. Στο πρόσωπό σας επιβεβαιώνεται αυτό που λένε ότι αν είσαι καλός σε μια δουλειά είσαι σε όλες...

ειρήνη

Πραγματικά πανέμορφες οι φωτογραφίες κ.Staboz!!!Μας μεταφέρατε έστω και λίγο στο πνεύμα της κατάνυξης που νιώθει κανείς στο ιερό αυτό νησί.Μέσα στο σπήλαιο νιώθει κανείς ένα πολύ ιδιαίτερο συναίσθημα που δεν περιγράφεται.Είχα την τιμή να παρακολουθήσω και γω Θ.Λειτουργία στο Σπήλαιο της Αποκάλυψης!Μοναδική εμπειρία και πολύ μεγάλη ευλογία!Ελπίζω να δοθεί σε όλους σας η ευκαιρία να επισκεφθείτε την Πάτμο!Όσο για το ηλιοβασίλεμα......είναι υπέροχο!Συγχαρητήρια κι ευχαριστίες στο φωτογράφο που μας το μεταβίβασε!:thankyou:
Πάντα υπάρχει παρελθόν για έναν άγιο και μέλλον για έναν αμαρτωλό...!

Ξένια

Quote from: eiriniΌσο για το ηλιοβασίλεμα......είναι υπέροχο!Συγχαρητήρια κι ευχαριστίες στο φωτογράφο που μας το μεταβίβασε!:thankyou:
Ειρήνη άσε τη χάσαμε τη μπάλα.... Εμείς μπορεί να είμαστε μόνο για τα ηλιοβασιλέματα, αλλά ο κ. Σταύρος είναι για τις ..... \"ΑΝΑΤΟΛΕΣ\".:flowers:
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

staboz

Σωστά, Ξένια! Ανατολή! Όλες!
Πάντως καλύτερο θα ήταν εδώ να έβαζες και τις δικές σου και όχι στους χαιρετισμούς του Οκτωβρίου.
Ρωμ. ε΄6-10

Ξένια

Να τις βάλω απλώς δεν ήθελα να επέμβω στο topic σας.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ξένια

H Πάτμος όπως φαίνεται από το κάστρο (Αν θυμάμαι καλά)


Το κάστρο


Έξω από το σπήλαιο
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ξένια

Quote from: stabozΠάντως καλύτερο θα ήταν εδώ να έβαζες και τις δικές σου, Ξένια και όχι στους χαιρετισμούς του Οκτωβρίου.
Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, Οκτωβριανά λέγονται :)
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

staboz

ΛΙΓΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΚΟΜΗ:

Ο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΝΕΑΣ ΖΗΛΑΝΔΙΑΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ:


ΜΟΝΑΧΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΓΡΥΠΝΙΑ ΤΗΣ ΕΟΡΤΗΣ


ΕΔΩ Η ΜΟΝΑΧΗ ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ ΤΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ ΝΕΚΤΑΡΙΑ, ΚΟΡΗ ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ


Η ΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ
Ρωμ. ε΄6-10

Βασιλείου Μάριος

Πολύ ωραία δουλειά! Τρομερές φωτογραφίες!
Μπράβο σας και ευχαριστούμε πολύ!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

adriana

κ. Σταύρο σας ευχαριστώ. Μία φωτογραφία ζήτησα αλλά αντίκρυσα τόσες και η καθεμια τους με κάτι ιδιαίτερο. Αν και είχα πάει στην Πάτμο για προσκύνημα με μοναχές μόνο μέσα στο σπήλαιο ένιωξα κατάνυξη. Αντίθετα στην Σύμη(Άγιο Παντοκράτωρα) που είχε λιγότερο κόσμο ένιωσα τελείως διαφορετικά. Φυσικά και δεν φταίει κανείς για αυτό, απλά έχω παρατηρήσει ότι όπου έχω πάει σε προσκύνημα (π.χ Τήνο, Μυτιλήνη,) αλλιώς το περίμενα και αλλιώς τα βρήκα, πολύ πιο κοσμικά. 5 λεπτά απο το χωριό μας είναι το μοναστήρι της Εικοσιφοινισσης αλλά ποτέ δεν έχω πάει στην μνήμη της. Αυτό το παράδειγμα για να δείξω οτι δεν φταίει κανείς αλλά μόνο οι συνήθειες μου.

quality

Πρόκειται πραγματικά για πάρα πολύ ωραίες φωτογραφίες και για πολύ ωραίες τοποθεσίες!:)
Ευχαριστούμε πολύ για το μικρό αυτό δώρο!
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]