2 φεγγάρια...

Started by βίκυ, 13 August, 2008, 11:41:07 PM

Previous topic - Next topic

βίκυ

Να το θυμηθούμε! Δυο φεγγάρια στη ζωή μας πότε θα ξαναβρεθούν?
 
O πλανήτης Άρης θα είναι ο ορατός στον ουρανό νύχτας αυτόν τον Αύγουστο.

-Θα φανεί τόσο μεγάλος όσο η Πανσέληνος στο γυμνό μάτι.

-Καλύτερη στιγμή να το παρατηρήσετε θα είναι στις 27 Αυγούστου στις 12.30 τοβράδυ όταν ο Άρης θα έρθει σε απόσταση 34..65Μ μίλια από τη γη.

-Να προσέξετε τον ουρανό στις 27 του Αυγούστου 12:30 AM.

-Θα μοιάσει σαν να έχει η γη 2 φεγγάρια.

-ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ ΑΥΤΟ..... Η επόμενη φορά που ο Αρης θα έρθει τόσο κοντά θα είναι το 2287.

Βασιλείου Μάριος

Μου φαίνεται ακατόρθωτο να φανει ο Άρης τόσο μεγάλος.
Και μιας και είμαι περίεργος, μπορώ να έχω και μια ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ πηγή και όχι τα λεγόμενα ενός E-mail;
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

Quote from: βίκυΝα το θυμηθούμε! Δυο φεγγάρια στη ζωή μας πότε θα ξαναβρεθούν?
 
O πλανήτης Άρης θα είναι ο ορατός στον ουρανό νύχτας αυτόν τον Αύγουστο.

-Θα φανεί τόσο μεγάλος όσο η Πανσέληνος στο γυμνό μάτι.

-Καλύτερη στιγμή να το παρατηρήσετε θα είναι στις 27 Αυγούστου στις 12.30 τοβράδυ όταν ο Άρης θα έρθει σε απόσταση 34..65Μ μίλια από τη γη.

-Να προσέξετε τον ουρανό στις 27 του Αυγούστου 12:30 AM.

-Θα μοιάσει σαν να έχει η γη 2 φεγγάρια.

-ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ ΑΥΤΟ..... Η επόμενη φορά που ο Αρης θα έρθει τόσο κοντά θα είναι το 2287.
ΜΕΓΑΛΟ ΨΕΜΑ ΤΕΛΙΚΑ. ΓΙΑΤΙ;



Σχετικά με κάποια δημοσιεύματα του τύπου που «βρίσκουν» τον πλανήτη Άρη στις 27 Αυγούστου (αλήθεια για ποια χρονιά; ) να δείχνει τόσο μεγάλος όσο η Πανσέληνος...

Ο Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Θράκης έχοντας την αίσθηση του χιούμορ και μέρος της γνώσης για θέματα αστρονομίας πληροφορεί το κοινό σχετικά με πρόσφατα δημοσιεύματα για το φαινόμενο μέγεθος του πλανήτη Άρη.

Δημοσίευμα : «Ο Πλανήτης Άρης θα είναι ορατός στον ουρανό αυγουστιάτικη νύχτα»
Απάντηση ΣΕΑΘ : Γιατί τώρα δεν τον βλέπουμε ; Ο Άρης φαίνεται εδώ και καιρό στον ουράνιο θόλο (σαν κουκίδα - σαν αστέρι) μερικές ώρες πριν την ανατολή του Ήλιου. Στις 27 Ιουνίου 2007 ανατέλλει στις 02,15 το πρωί... και στις 27 Αυγούστου 2007 ανατέλλει στις 00,18.
ΛΑΘΟΣ Δημοσίευμα: «Θα φανεί τόσο μεγάλος όσο η Πανσέληνος στο γυμνό μάτι. Καλύτερη στιγμή για παρατήρηση θα είναι στις 27 Αυγούστου (ΣΕΑΘ: ποια χρονιά ;) στις 12,30 το βράδυ, όταν ο Άρης έρθει σε απόσταση 34,65 μίλια».
Απάντηση ΣΕΑΘ : Ο Άρης στις 27 Αυγούστου 2007 (μάλλον για αυτή τη χρονιά θα αναφέρεται) θα βρίσκεται σε απόσταση 1,18 au = 176,528,000 χλμ και ΟΧΙ στα 34,65 μίλια. Ο Άρης ποτέ δεν πρόκειται να φαίνεται σαν την Σελήνη (1800 δεύτερα λεπτά της μοίρας). Αλλά το πολύ να γίνει 25\" δεύτερα λεπτά της μοίρας όσα χρόνια και αν περάσουν (πρακτικά για τον γυμνό μάτι μια κουκίδα στον ουρανό). Άμα τον θέλετε μεγάλο σαν την Σελήνη δεν έχετε παρά να αγοράσετε ένα μεγάλο τηλεσκόπιο....
ΛΑΘΟΣ Δημοσίευμα : «Η εικόνα θα είναι μοναδική»
Απάντηση ΣΕΑΘ: Η εικόνα αυτή (ο Άρης με φαινόμενη διάμετρο σαν την Σελήνη) ΔΕΝ πρόκειται ποτέ να γίνει μοναδική για τους κατοίκους της Γης. Η εικόνα αυτή μπορεί να γίνει μοναδική μόνο για κατοίκους των δορυφόρων του Άρη Φόβου και Δείμου. Συγκεκριμένα (προσοχή εδώ) (η Σελήνη καλύπτει το 0,0008% του ουράνιου θόλου): Α) ένας μελλοντικός κάτοικος του Φόβου, θα βλέπει ένα γιγάντιο πλανήτη (τον Άρη) με φαινόμενη διάμετρο 60o (χονδρικά περίπου το 11% του ουράνιου θόλου) Β) ή αντίστοιχα για τον Δείμο, που ένας μελλοντικός κάτοικος θα μπορεί να βλέπει τον Άρη με φαινόμενη διάμετρο 19ο (χονδρικά περίπου 1% του ουράνιου θόλου). Πάντως στις 27 Αυγούστου 2007 ο ουρανός θα είναι μοναδικός μια και κάθε νύχτα είναι διαφορετικός, λόγω τις απειροελάχιστης κίνησης των αστέρων, της κίνησης των πλανητών αλλά και της Σελήνης (αγνοώ χάριν συντομίας κομήτες & αστεροειδείς).
ΛΑΘΟΣ Δημοσίευμα : «Θα μοιάζει σαν να έχει η Γη 2 φεγγάρια»
Απάντηση ΣΕΑΘ : Η Γη δεν πρόκειται να έχει ποτέ στο κοντινό μέλλον 2 φεγγάρια, εκτός αν συμβεί κάτι το πραγματικά συνταρακτικό - και εξ όσων γνωρίζω δεν έχει αναφερθεί στους επίσημους παγκόσμιους αστρονομικούς κύκλους. Ο Άρης έχει 2 φεγγάρια τον Φόβο και το Δείμο.
Δημοσίευμα : «Η επόμενη φορά που ο Άρης θα έρθει τόσο κοντά θα είναι το 2287»
Απάντηση ΣΕΑΘ : Για το έτος 2287 συμφωνούμε (προσέγγιση του Άρη θα έχουμε)... το πρόβλημα είναι ότι δεν θα γίνει όσο η Πανσέληνος.... μια και θα είναι πάλι μια κουκίδα στον ουρανό.


Και για τους άπιστους, Πηγή: Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών  http://www.astro.noa.gr/journal/News/journal_newsin_Prasopoulos.htm


Υγ. και το πιο καλό είναι οτι αυτό λεγόταν για τον Αύγουστο του 2007 και οχι τον φετινό! :lol:
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

βίκυ

:lol:   :lol:   :lol:    ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΛΕ ΜΑΡΙΕ!! ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΕΝΑ...  :P

Βασιλείου Μάριος

Να φανταστώ οτι σου το έστειλε η Ξένια με e-mail;
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

ναι.... Μηνύστε με μηνύστε με!!!!!!
Μάριε μην κολλάς συνέχεια σε αυτό...
Ένα e mail μου στείλανε και το προώθησα... Μη με βάζεις στη διαδικασία να σου θυμίσω
ότι έχεις υποπέσει σε χειρότερο από το δικό μου σφάλμα παραπληροφόρησης στο παρελθόν... Άρα λοιπόν αν θέλεις σβήστο και ξεμπέρδευε
γιατί καταντάει ενοχλητικό.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

Quote from: XeniaΜη με βάζεις στη διαδικασία να σου θυμίσω
Θα σε κουράσω λίγο. Θύμισέ μου...


Και μια ερώτηση: Ποιός είναι ο λόγος που προωθείς ότι σου έρχεται; Τα 9 στα 10 που λαμβάνω, είναι ψέματα. Εγώ προσωπικά είμαι ενάντια στην προώθηση ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΨΕΦΤΙΚΟΥ υλικού. Κάτι που αξίζει, να το στείλεις. Γιατί να γινόμαστε συνεργοί στην αλυσιδωτή αυτή κοροϊδία; Νομίζω πως είσαι σε ηλικία που μπορείς να κρίνεις το αληθές από το ψευδές. Εγώ προσωπικά όταν το έλαβα, ενθουσάστηκα,... 2 φεγγάρια, λεώ, ... καταπληκτικό! Δεν αρκέστηκα όμως στις πληροφορίες ενός e-mail με ΑΓΝΩΣΤΗ πηγή. Έψαξα και από το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών, έμαθα οτι είναι ψέματα. Και όχι μόνο ένα απλό ψέμα, αλλά και για την προηγούμενη χρονιά, που σημαίνει οτι 1 χρόνο κάνει το γύρο του κόσμου και ΚΟΡΟΪΔΕΥΕΙ ανθρώπους!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

1ον Δεν προωθώ ότι μου έρχεται αλλά ότι μου κάνει εντύπωση. Νομίζω παραδέχτηκες ότι και σένα σε εντυπωσίασε. Απλώς το έψαξες περισσότερο από μένα και καλά έκανες... Το απαράδεκτο είναι να μου στέλνεις e mail και να με κράζεις που το προώθησα... Σου είπα ότι το καλύτερο που είχες να κάνεις ήταν να καταθέτεις την αντίθετη άποψή σου και όχι να στέλνεις e mail και να μας λές βλάκες στην ουσία...
2ον να σου θυμίσω αυτό
http://www.punbb-hosting.com/forums/romios/viewtopic.php?id=195

όπου αν προσέξεις δεν υπήρξε ούτε ένας που να σε αποπήρε επειδή –έστω και άθελά σου- διαφήμισες μια παραθρησκευτική οργάνωση σε όλο της το μεγαλείο. Το να αναγνωρίζουμε τα λάθη μας είναι κάτι καλό και έχει αξία όταν το κάνουμε μόνοι μας και όχι με άσχημο τρόπο εκ μέρους τρίτων.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

Quote from: XeniaΣου είπα ότι το καλύτερο που είχες να κάνεις ήταν να καταθέτεις την αντίθετη άποψή σου και όχι να στέλνεις e mail και να μας λές βλάκες στην ουσία...
Δεν σε χαρακτήρησα βλάκα. Το e-mail είπα οτι ήταν βλακεία.

Για τις συνδέσεις που ανέφερες, δεν παραπληροφόρησα κάποιον. Τις δημοσίευσα εδώ γνωρίζοντας οτι αν δεν είναι σωστές, θα το κρίνουν άλλα μέλη που το γνωρίζουν καλύτερα! Όπως και η Βίκυ, νομίζω, το ίδιο έκανε γνωρίζοντας οτι αν είναι ψέμα, θα βρεθεί κάποιος που θα το ψάξει.
Όταν ΔΗΜΟΣΙΕΥΕΙΣ κάτι εδώ μέσα, αν είναι λάθος, κάποιος άλλος θα το καταλάβει και θα το διορθώσει ΔΗΜΟΣΙΑ. Το e-mail όμως, από τον έναν στον άλλο δεν έχει έγκυρη πηγή, απο χέρια σε χέρια τροποποιείται και οι παραλήπτες πρέπει να το ψάχνουν μόνοι τους αν είναι έγκυρο ή όχι. Δεν μπορώ εγώ που κατάλαβα οτι το e-mail αυτό ήταν ψέμα, να αρχίσω να στέλνω άλλα e-mails σε όλους που το έκαναν προώθηση. Μπορεί ο καθένας μας, να ψάξει για τον εαυτό του για να είναι και πιο σίγουρος!

Το θέμα ΚΛΕΙΝΕΙ
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

βίκυ

\"Όταν ΔΗΜΟΣΙΕΥΕΙΣ κάτι εδώ μέσα, αν είναι λάθος, κάποιος άλλος θα το καταλάβει και θα το διορθώσει ΔΗΜΟΣΙΑ. \"
ΣΕ ΑΥΤΟ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ  ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ, ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΑΦΟΡΜΗ ΝΑ \"ΜΑΛΩΣΕΤΕ\", ΜΑΡΙΕ ΚΑΙ ΞΕΝΙΑ! ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ....