News:

Η Συνευωχία ξανά στο Διαδίκτυο

Main Menu

Αρχάγγελοι

Started by arhaggelos, 18 April, 2008, 09:18:17 PM

Previous topic - Next topic

arhaggelos

Ξένια κάποτε είχες ζητήσει μια εικόνα με Αρχαγγέλους
νομίζω πως για αυτή έλεγες



Υγ: sorry για την κακή ποιότητα, δεν τη βρήκα σε καλύτερη.

Ξένια

Αχ είσαι άπαιχτος!! Ευχαριστώ  παρα πολύ!!!!!!!flow:
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

staboz

Μια μικροεπέμβαση για κάποια ελάχιστη βελτίωση:

Ρωμ. ε΄6-10

staboz

Και μια δεύτερη:

Ρωμ. ε΄6-10

arhaggelos

Ευχαριστώ πολύ κ. Σταύρο για τη βοήθεια!!!!

Ξένια

Eγώ ευχαριστώ για την βοήθεια και τους δύο σας! flow:
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ξένια

Γνωρίζει κανείς να μας πει τί συμβολίζει η στάση των αρχαγγέλων? Το ψάρι ο άνθρωπος...
Αρχάγγελε που την βρήκες την εικόνα?
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

staboz

Υποθέτω τα εξής:
1. Ο Αρχάγγελος αριστερά πρέπει να είναι ο Γαβριήλ. κρατάει την εικόνα της Παναγίας και του Κυρίου, διότι είναι αυτός που πήγε το μήνυμα του Ευαγγελισμού.
2. Ο μεσαίος είναι ο Μιχαήλ. Θεωρείται ότι παίρνει τις ψυχές. Κρατάει σπαθί και κάτω από τα πόδιατου είναι το νεκρό σώμα του ανθρώπου του οποίου πήρε μόλις την ψυχή.
3. Δεξιά ο Ραφαήλ. Είναι αυτός που οδήγησε τον γιο του Τωβίτ Τωβία στα Εκβάτανα όπου νυμφεύτηκε την Σάρρα. Εικονίζεται με ψάρι, διότι με την καρδιά, το συκώτι και τη χολή ενός ψαριού ο Ραφαήλ προστάτευσε τον Τωβία από το δαιμόνιο που είχε θανατώσει τους 7 προηγούμενους άνδρες της ευσεβούς Σάρρας την πρώτη νύχτα του γάμου τους μαζί της.

Η εικονογράφηση είναι βέβαια λαϊκής κυρίως προελεύσεως. Δεν είναι συνηθισμένη στην καθαυτό εκκλησιαστική εικονογραφία.
Ρωμ. ε΄6-10

Ξένια

Πάρα πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράψατε.. Να κάνω και μια τελευταία ερώτηση? Γιατί ο πρώτος βρίσκεται πάνω σε ¨βουνό\"?
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

staboz

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι...
Ρωμ. ε΄6-10

Dickinson

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ.ΣΤΑΥΡΟ.....ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΑΙ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΟΜΑΙ ΚΑΠΩΣ ΑΠΟΤΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΥΠΟΒΑΛΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΤΑΙ ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ Κ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΟΠΟ...!!!ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ....

Dickinson

ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΩΝ ΑΡΧΑΓΓΕΛΩΝ....ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ Ο ΘΕΟΣ ΤΗ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΞΕΝΙΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ Κ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ....ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ....ΞΕΡΩ ΠΩΣ Η ΕΙΚΟΝΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΝΟΡΙΑ Κ ΠΟΥ?

Ξένια

Ο Νεκτάριος είναι εκείνος που έψαχνε την εικόνα γιαυτό και θεώρησα καλό να τον συνδέσω απευθείας με το φόρουμ... Με την ευκαιρία, καλωσήλθες Νεκτάριε!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Dickinson

Κ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΙΑΤΙ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ.ΕΙΜΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ....Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΔΙΟΙΚΗΤΗ ΜΟΥ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ Μελία....ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ   ΣΥΝΑΞΑΡΙΣΤΗ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ ΣΤΙΣ 4 ΜΑΙΟΥ.....ΜΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΕΛΙΑ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ Κ ΔΕΝ ΧΕΡΩΠΟΥ ΠΑΕΙ Ο ΤΟΝΟΣ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ Κ ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΑΝ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ ΣΤΙΣ 4 ΜΑΙΟΥ........ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ Κ ΤΗΝ ΒΙΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ????ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΣΑΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΩ ΜΑ......ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΑΤΕ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΗ....

Dickinson

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Κ.ΣΤΑΥΡΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΑΣ.....ΝΑ ΣΑΣ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΛΑ....:bow:

Dickinson

ΞΕΝΙΑ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ Κ ΤΟ ΚΑΛΟΣΩΡΙΣΜΑ....ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ ΟΛΟΥΣ......!!!!!!!!!!!:gwave:

staboz

Καλώς ήρθες, αγαπητέ Νεκτάριε!

Δεν γνωρίζω την προέλευση της εικόνας. Πιθανόν ο Αρχάγγελος που την βρήκε να ξέρει.

Το όνομα Μελία είναι αρχαιοελληνικό.
Δεν υπάρχει αγία Μελία.
Στις 4 Μαίου εορτάζει μεταξύ των άλλων ο άγιος μάρτυρας Μελής ή Μίσδας που μαρτύρησε στη Σκυθούπολη.
Στη δική του μνήμη εορτάζουν και όσοι φέρουν τα ονόματα: Μελής, Μέλος, Μέλης, Μέλιος, Μέλας, Μέλια, Μελίτσα, και Μελία.

Τα λίγα βιογραφικά στοιχεία που γνωρίζουμε για τον άγιο είναι τα εξής: Οι άγιοι Αφροδίσιος, Μελής (ή Μίσδας), Μακρόβιος, Ουαλεριανός, Λεόντιος, Αντωνίνος (ή Αντώνιος) και άλλοι πολλοί μαρτύρησαν στη Σκυθούπολη. Αυτοί παρουσιάστηκαν στον διοικητή της περιοχής και τον ήλεγξαν για τους διωγμούς του εναντίον των Χριστιανών. Κατόπιν συνέτριψαν τους ειδωλολατρικούς βωμούς. Αυτό εξόργισε τους ειδωλολάτρες, οι οποίοι τους επιτέθηκαν με ρόπαλα και τους εφόνευσαν. τα ιερά τους λείψανα τα παρέλαβαν οι πιστοί, τα έθαψαν με τιμές και επάνω τους ανήγειραν ναό. Η εορτή των αγίων στην Κωνσταντινούπολη ετελείτο στο αποστολείο του αγίου Ιακώβου που βρίσκεται μέσα στον ναό της Παναγίας \"εν τοις Χαλκοπρατείοις\", όπως ονομάζεται.
Εικόνα νομίζω είναι μάταιο να ψάξειςνα βρεις.
Μόνο επί παραγγελία μπορει κάποιος αγιογράφος να αγιογραφήσει κάποια.
                  Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

Dickinson

σας ευχαριστω παρα πολυ κ.σταυρο....αρα ειναι αρχαιοελληνικο....μα μπορει να γιορτασει στην μνημη του αγ.μελη....κ μπορουμε δλδ να βρουμε εικονα του αγ.μελη?οταν λετε καταπαραγγελια τι εννοειτε?
δε χρειαζεται να εχει αρχειο ο αγιογραφοσ που τηα συμβουλευτει?
αν δεν υπαρχει εικονα πωσ θα κανει εικονα τησ αγιασ μελίασ?
σασ κουρασα.....

Ξένια

Κατά παραγγελία θα πει πας στον αγιογράφο και του λες να σου φτιάξει μια εικόνα του αγίου που θέλεις...αν την έχει στο αρχείο του θα στην φτιάξει... Αν δεν την έχει ή θα ψάξει και αυτός να τη βρει από αλλού , αλλιώς δεν θα την φτιάξει... Δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που να αγιογραφεί από το μυαλό του...
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

arhaggelos

Καλώς ήλθες Νεκτάριε!!!

την εικόνα των αρχαγγέλλων τη βρήκα τυχαία σε ένα βίντεο απο το youtybe και την αντέγραψα (γι\'αυτό και η κακή ποιότητα). Ψάχνοντας όμως στο google τη βρήκα σε πολύ καλή ανάλυση (δες κάτω). Δυστυχώς η σελίδα είναι σε λατινογενή γλώσσα (ισπανικά ή ιταλικά) και δε βγάζω νόημα. Αν βρω κάτι άλλο θα σε ενημερώσω


Dickinson

σας ευχαριστω παρα πολυ κ.σταυρο....

Dickinson

αρχαγγελε συγνωμη δεν ειδα οτι ησουν εσυ....σε ευχαριστω.....