News:

Η Συνευωχία ξανά στο Διαδίκτυο

Main Menu

Προδοσία

Started by quality, 09 April, 2008, 11:06:50 PM

Previous topic - Next topic

quality

Δεν ξέρω κατά πόσο σας αρέσει να διαβάζεται θεατρικά έργα,αλλά αυτό εδώ πιστεύω ότι θα σας ενδιαφέρει.Συγγραφέας του ο Χάρολντ Πίντερ(από τους κορυφαίους,έχει πάρει και Νόμπελ νομίζω).Η υπόθεση δεν είναι κάτι το εξωπραγματικό ή πρωτότυπο αλλά ξετυλίγεται σιγά σιγά και με τέχνη η σχέση δύο ανθρώπων που νόμιζαν ότι τους ένωναν πολλά αλλά στην πραγματικότητα μόνο ο ένας ήταν παρών ή μήπως δεν ήταν ούτε αυτός;
Εννοείται ότι όποιος το έχει διαβάσει αφήνει την άποψή του ακριβώς από κάτω αλλά και όποιος δεν το έχει διαβάσει,να η ευκαιρία!

Παραθέτω κάποια λόγια του Πίντερ από το εισαγωγικό σημείωμα:
\"...Όταν η πραγματική σιωπή επικρατεί,μας απομένει ακόμα η ηχώ,αλλά είμαστε πιο κοντά στη γύμνια.Ο λόγος είναι,ανάμεσα σ\'άλλα,ένα μόνιμο σταρτήγημα για να καλυφθεί η γύμνια.Έχουμε ακούσει πολλές φορές τη στραπατσαρισμένη έκφραση \"έλλειψη επικοινωνίας\", κι αυτή την φράση την επισυνάπτουν σταθερά στο έργο μου.Νομίζω πως επικοινωνούμε θαυμάσια μέσα στη σιωπή μας,μέσα σε ό,τι δεν προφέρεται.\"
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

staboz

Και Νόμπελ έχει πάρει και ιδιόρρυθμος πολύ είναι.
Τον Μπους τον έχει παραλληλίσει με τον Χίτλερ.

Όσο για το κείμενο... κάτι τέτοια να μου βάλεις και θα το ρίξουμε όλοι στην επικοινωνιακή σωπή που συνιστά ο τύπος!
                                           Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

quality

Quote from: stabozΌσο για το κείμενο... κάτι τέτοια να μου βάλεις και θα το ρίξουμε όλοι στην επικοινωνιακή σωπή που συνιστά ο τύπος!
                                           Στ.
Λίγο ετεροχρονισμένη η απάντησή μου κ.Σταύρο,αλλά,δεν μπορούσα να μην το πω,πολύ εύστοχο το σχόλιό σας!:D
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

Ξένια

Πόσο χαζή πρέπει να είμαι για να μην \"πιάνω\" αυτά που γράφετε? :Oops:
Ούτε τί θέλει να πει ο \"τύπος \" κατάλαβα ούτε αυτά που θέλει να πει η quality ούτε το σχόλιο του κ. staboz.. θα μου εξηγήσει κάποιος?
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

quality

O Χάρολντ Πίντερ(ο \"τύπος\")κάνει λόγο για τη σιωπή που μοιράζονται οι άνθρωποι,μια σιωπή που σύμφωνα με το συγγραφέα είναι ιδιαίτερα εύγλωττη και,πολλές φορές,ξεπερνά την επικοινωνία με τα λόγια,τις φράσεις και τις προτάσεις.Αυτό,δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς,γίνεται περισσότερο αισθητό.Όλοι μας θα έχουμε βιώσει αυτή τη σιωπή με κάποιον ή κάποιους που η  οποία ξεπερνούσε την τεττριμένη άρθρωση των λέξεων.
Όσο γι\'αυτό που είπε ο κ.Σταύρος,νομίζω ότι το έγραψε μια περίοδο όπου το φόρουμ περνούσε μια μικρή κρίση όσων αφορά τα ελάχιστα γραφόμενα από μέρους των μελών,πράγμα που ήθελε να \"καυτηριάσει\"...
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

Ξένια

A....!οκ!!! τώρα κατάλαβα!! ευχαριστώ για τις επεξηγήσεις :)
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

quality

Quote from: XeniaA....!οκ!!! τώρα κατάλαβα!! ευχαριστώ για τις επεξηγήσεις :)
Λες αλήθεια Ξένια;Πρώτη φορά εξηγώ στη ζωή μου κάτι και το καταλαβαίνει ο άλλος!
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

Ξένια

Αλήθεια καλή μου quality! Aλλά είναι κρίμα που δεν το κατάλαβα με την πρώτη..και φυσικά δεν φταις εσύ για αυτό, αλλά το μυαλό μου που παίρνει δύσκολα μπρος!
Νομίζω πως αυτό που θέλει να πει ο ποιητής σχετίζεται αρκετά με την εξής φράση:
\"Όταν τα βλέμματα συναντούν τις ψυχές, τα όνειρα φορούν τα πιο γλυκά τους παραμύθια....και τα λόγια τις πιο χρήσιμες σιωπές\".:slap:
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Μαρκήσιος de Karampa

QuoteΜε τα μάτια μιλάμε εμείς
και τι λέμε δεν ξέρει κανείς
η σιωπή είναι χρυσός θα το δεις
με τα μάτια μιλάμε εμείς
Νότης.
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»

ρωμηός

Quote from: Μαρκήσιος de Karampa
QuoteΜε τα μάτια μιλάμε εμείς
και τι λέμε δεν ξέρει κανείς
η σιωπή είναι χρυσός θα το δεις
με τα μάτια μιλάμε εμείς
Νότης.
Καλά αυτό τώρα το είδα.... Καλά Μαρκήσιε είσαι άπαιχτος.... Έπεσαν Νομπελονόματα, δύσκολες φράσεις, \"ακαταλαβίστικες\" επεξηγήσεις, ποιητικά συμπληρώματα και έκλεισες με ..... Ν Ο Τ Η!!!

Περιττό να σου πω ότι ακόμα γελάω, κι ας είναι περασμένα μεσάνυχτα!!!!

:bow: :bow: :bow:  :bow:  :bow:  :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

ΥΓ. Στάμποζ μη με κράξετε για την ώρα του μηνύματος... Εσείς φταίτε για την αγρυπνία μου, μόλις τέλειωσα το βιβλίο σας περί των αδελφοτήτων...!!!

Βασιλείου Μάριος

Quote from: Μαρκήσιος de Karampa
QuoteΜε τα μάτια μιλάμε εμείς
και τι λέμε δεν ξέρει κανείς
η σιωπή είναι χρυσός θα το δεις
με τα μάτια μιλάμε εμείς
Νότης.
+ 1 από μένα!

:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

staboz

Εγώ δεν καταλαβαίνω πού είναι το αστείο με το τραγούδι που έβαλε ο Μαρκήσιος...
Το προηγούμενο όμως κείμενο της Ευθυμίας έγινε και πάλι επίκαιρο.
Όσο για την ώρα, Ρωμιέ, δεν μπορώ να σε επικρίνω, διότι και εγώ τέτοια ώρα περίπου καταστάλαξα χθες τη νύχτα.
           Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

ρωμηός

Quote from: stabozΕγώ δεν καταλαβαίνω πού είναι το αστείο με το τραγούδι που έβαλε ο Μαρκήσιος...
Όταν κλείνεις μια τέτοια συζήτηση, ύστερα από όσα προηγήθηκαν, με στίχους απο Νότη Σφακιανιάκη, είναι να μην γελάς...?

quality

Πλάκα πλάκα,ο Νότης έδωσε το στίγμα!:lol:
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]