News:

Η Συνευωχία ξανά στο Διαδίκτυο

Main Menu

Πέτρου και Παύλου

Started by βίκυ, 29 June, 2007, 11:52:58 PM

Previous topic - Next topic

βίκυ

Ξέρει κανεις να με πει γιατί οι απόστολοι Πέτρος και Παύλος τιμώνται την ίδια μέρα (29/6) ?
    Ευχαριστω

staboz

Το ερώτημά σου μοιάζει μικρό και ασήμαντο, αλλά είναι σπουδαίο, δύσκολο και καίριο. Με το θέμα απασχολήθηκε διεξοδικά ο αείμνηστος ήδη καθηγητής της Λειτουργικής στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης Ιωάννης Φουντούλης. Το σχετικό κείμενο βρίσκεται δημοσιευμένο στο περιοδικό \"Κληρονομία\" τ. 22 (1990), σελ 245-71 καὶ στον συλλογικό τόμο \"ΠΑΥΛΟΣ ΠΡΩΤΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΕΝΑ\", σελ. 389-401.
     Οι δύο βασικότερες ερμηνείες, κατά τον καθηγητή, είναι: 1. \"Ότι η 29η Ιουνίου εισήχθη στο εορτολόγιο ως ανάμνηση ανακομιδής των λειψάνων\" των δύο Αποστόλων που έγινε στη Ρώμη από τον πάπα Σίξτο τον Β΄στις 29 Ιουνίου του έτους 258. Οπότε στη συνέχεια η ημέρα της ανακομιδής  μετατράπηκε σε ημέρα μνήμης, φαινόμενο συχνό στο εορτολόγιο. Και 2. Ότι έχουμε και εδώ κάποιο ανάλογο φαινόμενο με αυτό της εορτής των τριών Ιεραρχών. Καθιερώθηκε κοινός εορτασμός των δύο Αποστόλων για να αποφευχθούν μέσα στην Εκκλησία διχαστικά φαινόμενα εξάρσεως της τιμής του ενός εις βάρος του άλλου.
     Αν σου αρκεί η σύντομη απάντηση αυτή, καλώς. Αν σε ενδιαφέρει ολόκληρο το κείμενο του καθηγητού Φουντούλη, μπορώ να το σαρώσω και να σου το στείλω ως συνημμένο αρχείο στο e-mail σου. Μη διστάσεις να γράψεις σχετικώς. Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

ρωμηός

Αυτό σημαίνει έγκυρη και έγκαιρη ενημέρωση!!!!!!!!

Εγώ είχα υπόψη μου την πρώτη μόνο ερμηνεία αλλά δεν \"είμαι κινητή βιβλιοθήκη\" (όπως μερικοί:bow:) για να ανατράξω σε πηγή ώστε να το κατοχυρώσω...(ει και Παύλος ουκ ίσταμαι τα του Παύλου πολλώ δε μάλλον ουκ ίσταμαι ως ο Παύλος - φευ ο τάλας-)

βίκυ

Ευχαριστω πολύ για την  απαντηση-ενημερωση!   :)
   Ως απαντηση μου αρκεί με την εννοια οτι θα τη θυμαμαι. Επειδη  όμως θα με ενδιαφερε να μαθω περισσοτερα και μιας κ υπαρχει δυνατοτητα+προθυμια  (εκμεταλλευομενη την ευκαιρια)θα επιθυμουσα και το πληρες κειμενο :P

staboz

Έστειλα τό κείμενο στο e-mail σου χθες βράδυ. Ελπίζω να το έλαβες. Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

ρωμηός

Αν θα είχατε την καλοσύνη και σας είναι εύκολο καταχωρήστε το και στη συνευωχία, ώστε να το το δούνε και οι υπόλοιποι... (στη στήλη \"θολολογίας πέρι\", αν είναι δικό σας κείμενο ή στην κατηγορία \"Αγιολογικά\" αν δεν είναι δικό σας...):thankyou:

staboz

Δεν γνωρίζω κάποιον εύκολο τρόπο να το καταχωρήσω. Δεν είναι κανονικό κείμενο, είναι σκαναρισμένο ως φωτογραφία. Ο τρόπος που υποδεικνύεται από το [img] tag μου φαίνεται δύσκολος. Δεν ξέρω ποιά διεύθυνση πρέπει να πληκτρολογήσω για το αρχείο που βρίσκεται στον υπολογιστή μου. Αν υπάρχει ευκολότερος τρόπος ας μας τον υποδείξει ο Μάριος. Το κείμενο είναι του καθηγητού Φουντούλη. Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

ρωμηός

Είναι μεγάλη ιστορία για να το βάλετε ως image εδώ. Καλύτερο θα ήταν να μου το αποστείλετε με e-mail και θα το φροντίσω εγώ...

Θερμές ευχαριστίες...

ρωμηός

Και γενικότερα....αν έχετε κι άλλα κείμενα σκαναρισμένα και αν μπορούν να δημοσιευθούν στείλτα με e-mail. Θα τα επεξεργαστώ και θα τα καταχωρήσω και στην ιστοσελίδα και στη συνευωχία...

Άλλωστε έτσι περνάω και γω τα κείμενα και τα βιβλία που έχω στην ιστοσελίδα. Τα σκανάρω και μετά τα περνάω από Finereader, τα διορθώνω και μετά τα ανεβάζω στο server....

και πάλι :thankyou:

staboz

Τα έστειλα. Πάντως καλό θα ήταν να βρισκόταν κάποιος τρόπος τοποθετήσεως εικόνων. Αίφνης στα ιδεο-γκράφιτι θα μπορούσε να μπουν φωτογραφίες των διαφόρων έξυπνων συνθημάτων. Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

ρωμηός

Υπάρχει τρόπος....δεν είναι και τόσο δα πολύπλοκος.... Για παράδειγμα, εγώ έβαλα εικόνα του Διονυσίου Μητροπολίτου Σερβιών και Κοζάνης...

Μπαίνεις εδώ κάνεις upload την εικόνα από το πισί σου, επιλέγοντας την μορφή και το μέγεθος της εικόνας (παρέχεται η δυνατότητα μέσω της σελίδος αυτής) και αμέσως μετά σου δίνει η σελίδα το λινκ. Το κάνεις κόπυ πέϊστ και το περνάς εδώ επιλέγοντας img!

Αλλά για κείμενα δεν συμφέρει...δεν διαβάζονται το ίδιο εύκολα....Ενώ αν τα μετατρέψω σε word θα ναι πιο άνετη η ανάγνωση και κυρίως θα είναι και εύκολα προς χρήσιν, για όσους ασχολούνται με τα θέματα αυτά...

Για τα ιδεογκράφιτι, καμμία αντίρρηση...Εννοείται ότι θα είναι πιο απολαυστικά αν είναι σε φώτο...

Υγ. Προφανώς, θα έχετε υλικό για ιδεο-γκράφιτι...για να το λέτε...

staboz

Παύλε, περίεργο πράγμα, όσες φορές προσπάθησα να μπω στη σελίδα που παραπέμπεις, ο Ιnternet Εxplorer αδυνατεί να τη δείξει. Τί συμβαίνει; Το πρόβλημα είναι μόνο δικό μου ή γενικότερο; Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

Βασιλείου Μάριος

[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

staboz

Μάριε, εντάξει. Ευχαριστώ πολύ. Έβαλα μερικές στα Ιδεο-γκράφιτι. Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

Βασιλείου Μάριος

[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

ρωμηός

Επιτέλους....γνωρίζω ότι άργησα, αλλά μια τα συνέδρια, μια οι κατασκηνώσεις, κάτι τρεχάματα από δω κάτι από κει...με εμπόδιζαν να υλοποιήσω την υπόσχεσή μου ...ιδού όμως ακολουθεί η ομιλία του καθηγητού Ιωάννου Φουντούλη, εύκολα προσβάσιμη προς επεξεργασία αλλά και για απλή ανάγνωση από όλους...Συγγνώμη για την καθυστέρηση Mr Σταμπόζ...ελπίζω το αποτέλεσμα να άξιζε τον κόπο....

ρωμηός

Επειδή αρνείται το κατηραμένο... να το δεχθεί ως όλον, κι επειδή ως ρωμηοί δεν ανεχόμαστε τα μέρη αλλά επιθυμούμε να αναχθούμε εις το όλον...δοκιμάστε να δείτε το υπέροχο κείμενο του Ιωάννου Φουντούλη από την ιστοσελίδα, κλικάρωντας τα κάτωθι λινκς!!!


Ο Απόστολος Παύλος στο εορτολόγιο

(Ομιλία που έγινε στο αμφιθέατρο του Πατριαρχικού Ιδρύματος Πατερικών Μελετών
στις 29 Ιουνίου 1990.
Δημοσιεύθηκε στο περιοδικό «Κληρονομιά»,
τ. 22 (1990), σελ. 245-271.)

Του Ιωάννου Φουντούλη


Υγ. Θερμές ευχαριστίες στον Σταμποζ για την αποστολή της ομιλίας αυτής. Θα τον παρακαλούσα μόνο, για λόγους δεοντολογικούς, να μας πει από πού την \"ψάρεψε\", ώστε να καταχωρήσω και στην ιστοσελίδα την πηγή της...

staboz

Παύλε, την έχω σκανάρει από τον συλλογικό τόμο \"ΠΑΥΛΟΣ ΠΡΩΤΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΕΝΑ\", σελ. 389-401, δεν προέρχεται από ιστοσελίδα. Πάντως το φόντο που έχεις την κάνει δυσανάγνωστη.
                            Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

ρωμηός

Όχι, το κατάλαβα ότι δεν προέρχεται από ιστοσελίδα, απλά πάντα βάζω πηγή σε όλα τα κείμενα που δημοσιεύω. Τώρα λοιπόν θα βάλω ως Πηγή τον συλλογικό αυτό τόμο. Μήπως θυμάστε και ποιός εκδοτικός οίκος έβγαλε τον συλλογικό αυτό τόμο;

Όσο για το φόντο, είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει, καθώς το ίδιο φόντο έχω παντού στην ιστοσελίδα. Για να το αλλάξω πρέπει να φάω πολλές εργατοώρες... πράγμα πλέον αδύνατο. Εξάλλου όποιος θέλει μπορεί απλά να αντιγράψει την ομιλία και να την μεταφέρει στον δικό του επεξεργαστή κειμένου (ήτοι word) και να απολαύσει το διάβασμά του.

ρωμηός

Επίσης, να σας παρακαλέσω, αν έχετε κι άλλα τέτοια σκαναρισμένα κείμενα να μου τα αποστείλετε για να τα βάλω στην ιστοσελίδα...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

βίκυ

ΣΥΖΗΤΟΥΣΑ ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΛΕΣ ΠΕΡΙ ΝΗΣΤΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Η ΕΞΗΣ ΑΠΟΡΙΑ:
ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΙΕΡΩΘΗΚΕ Η ΝΗΣΤΕΙΑ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ?

βίκυ

Η ΝΗΣΤΕΙΑ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ ΛΟΙΠΟΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ...?????