Οἰκογενειακὴ φωτογραφία μιᾶς ἄλλης ἐποχῆς!

Started by staboz, 07 December, 2009, 11:06:42 AM

Previous topic - Next topic

staboz

Γιὰ νὰ μὴν ξεχνᾶμε τὶς ρίζες μας!
Αὐτὴ ἡ φωτογραφία ὑποθέτω πρέπει νὰ ἔχει τραβηχτεῖ γύρω στὸ 1923-5.




Ἀπὸ ἀριστερά: [font size=3]Ὁ παπποὺς Δημήτρης, ὁ θεῖος Ἰωάννης, ἡ γιαγιὰ Ρόιδω, ἡ πρώτη σύζυγος τοῦ πατέρα Ζωή, ὁ πατέρας μου Νικόλας.[/fonts]
Ὑπολογίζω τὴ χρονολογία ἀπὸ τὸ ὅτι ὁ πατέρας μου ἦταν στρατιώτης στὴ Μικρασιατικὴ καταστροφή. Ἐδῶ δὲν ὑπάρχει κάποιο μωρό, συνεπῶς εἶναι ἀκόμη νιόπαντρος. Μὲ δεδομένο ὅτι τὸ πρῶτο του παιδὶ πέθανε καὶ ὁ ἑπόμενος, ὁ μεγάλος ἀδελφός μου, εἶχε γεννηθεῖ τὸ 1928, ἡ παραπάνω χρονολόγηση μοῦ φαίνεται ἀρκετὰ πιθανή.
Τότε ἀκόμα φοροῦσαν φουστανέλλες!
Ἐγὼ στὸ χωριὸ πρόλαβα καὶ τὸν τελευταῖο κάτοικο ποὺ δὲν φραγκοφόρεσε ἀλλὰ μέχρι τὸν θάνατό του (τὴ δεκαετία τοῦ 1970) φοροῦσε φουστανέλλα! Ἦταν ὁ γερο-Αὐγέρης! Αἰωνία του ἡ μνήμη...
Ρωμ. ε΄6-10

Iaspis

Πολύ ὡραῖα φωτογραφία. Οἱ παλαιοὶ ἄνθρωποι εἶχαν ἀρχὲς ἀπαράβατες. Γι αὐτὸ ἑπιβίωσαν σὲ δύσκολες συνθήκες.
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

Ξένια

Quote from: IaspisΟἱ παλαιοὶ ἄνθρωποι εἶχαν ἀρχὲς ἀπαράβατες. .
Ίσως να ισχύει & αυτό, αλλά σίγουρα οι νέοι άνθρωποι δεν έχουν τόσο αρχές, αλλά ένα συνεχόμενο τέλος, που μπορεί βέβαια να τους οδηγήσει σε μια νέα αρχή πιο σωτήρια & από την πρώτη....
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

kristo

Πραγματικά υπέροχη φωτογραφία! Οι ασπρόμαυρες εικόνες προσδίδουν μια μοναδική νοσταλγία!

Ξένια

Αυτή τη φώτο προφίλ kristo την είχε και ένα μέλος εδώ του φόρουμ.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)