News:

Η Συνευωχία ξανά στο Διαδίκτυο

Main Menu

Ο Εραστής!

Started by Iaspis, 27 May, 2009, 03:07:10 AM

Previous topic - Next topic

Iaspis

[font size=2]Επιστολή προς νέον που επιθυμεί να μονάσει (π. Nεκτάριος Μουλατσιώτης).    
[/fonts]
       Μικρή περιγραφή

   Η επιστολή είναι από τον Ηγούμενο της Μονής Αγίου Αυγουστίνου του Ιππώνος και Σεραφείμ του Σάφωρ, πατέρα Νεκτάριο προς ένα νέο, το Βασίλη!! Είναι μια συγκινητική επιστολή όπου παραθέτει τους λόγους που επιλέγει κάποιος να γίνει μοναχός και να επιλέξει την αγαμία!!! Είναι γραμμένη με απλά λόγια και πολύ ευχάριστη!!    

    [font size=2]Κύριο περιεχόμενο[/fonts]

Αγαπητό μου παιδί Βασίλειε,

Να είσαι ευλογημένος από το Θεό μας και την Παναγία μας. Οι Άγιοι μας να σε σκεπάζουν.

Διάβασα την ηλεκτρονική επιστολή σου και είδα ότι οι γονείς σου αντιστέκονται στην ιδέα να γίνεις μοναχός. Έτσι συμβαίνει συνήθως, ακόμη και γονείς που είναι αρκετά κοντά στην εκκλησία, πολλές φορές χαίρονται όταν γίνονται μοναχοί άλλα παιδιά, αλλά όταν γίνουν τα δικά τους κλαίνε και θρηνούν. Μην ξεχνάς Βασίλη μου ότι αυτό είναι κάτι φυσιολογικό που συμβαίνει διότι είναι γονείς και πολλές φορές έχουν τα δικά τους όνειρα για τα παιδιά τους.

Εσύ όμως Βασίλη μου, προσπάθησε να αγαπάς τον Κύριο μας, να Τον κάνεις φίλο σου, αδελφό σου, πατέρα σου και πάνω από όλα να είναι ο εραστής της ψυχής σου.

Προσπάθησε να Τον αγαπάς πολύ και να Τον ερωτευθείς. Διότι όταν Τον ερωτευθείς, τότε με τον αγαπημένο σου θα ομιλείς καθημερινά (προσευχή) ώρες ατελείωτες, θα πηγαίνεις στο σπίτι του φίλου σου Χριστού (στην εκκλησία) συνεχώς, διότι τον φίλο μας θέλουμε να τον βλέπουμε συχνά. Επίσης ό,τι γράμματα σου στέλνει ο φίλος σου με χαρά θα τα ανοίγεις και θα τα διαβάζεις (αυτό είναι η μελέτη της Αγίας Γραφής).

Ακόμη θα Του ανοίγεις την καρδιά σου και θα Του λες όλα τα μυστικά σου (εξομολόγηση) και όταν θέλεις να ενωθείς μαζί Του, να τον πάρεις αγκαλιά, να εισέλθει μέσα σου και να γίνετε ένα ΣΩΜΑ, τότε θα τρέχεις γεμάτος χαρά για να ζήσεις αυτές τις μοναδικές πνευματικές στιγμές που χαρίζει η Κοινωνία με το Θεό. Η πνευματική επικοινωνία μας δηλαδή, μέσω του σώματός μας, με το Σώμα του Χριστού. Κι επειδή ο Χριστός είναι ο Θεός μας, γι\' αυτό και αυτή η επικοινωνία, ονομάζεται Θεία Κοινωνία.

Καλό μου παιδί Βασίλη. Ο Χριστός είναι ο Πατέρας μας, ο Αδελφός μας, ο Φίλος μας, ο Εραστής της ψυχής μας. Αγάπησε Τον τρελά, γιατί και Αυτός μας αγάπησε πάρα πολύ. Αφού έδωσε και την ζωή Του για εμάς. Ποιος άλλος φίλος μας πέθανε για εμάς; Κανένας! Ο Χριστός μας όμως, αποδείχθηκε φίλος πραγματικός, εραστής τέλειος. Δεν μας πρόδωσε ποτέ, δεν μας εγκατέλειψε ούτε μια στιγμή. Μα και πως να το κάνει αυτό, αφού είναι ο Θεός της Αγάπης; Μόνο αγάπη έχει και αυτή σκορπά. Όταν αισθανθείς τον Χριστό σαν φίλο σου και εραστή σου, τότε η ψυχή σου θα είναι έτοιμη να του αφιερωθεί. Φυσικά τότε δεν φοβάται ο άνθρωπος τον Θεό, όπως κάποιοι ανόητοι Τον φοβούνται. Πως Βασίλη μου, να φοβηθώ τον Φίλο, τον Πατέρα, τον Αδελφό, τον Εραστή της ψυχής μου; Φοβάται η τρέμει ο φίλος τον φίλο; Ο αγαπημένος τον αγαπημένο του, όταν οι σχέσεις τους είναι άριστες; Αλλά και γιατί να μην είναι άριστες, όταν τα σφάλματά μας, τα συγχωρεί αμέσως με την πρώτη μας συγνώμη;

Για μας η Ορθοδοξία μας είναι μια διαπροσωπική σχέση και επαφή με το πρόσωπό του Χριστού, στον Οποίο δείχνουμε άπειρη εμπιστοσύνη (πίστη). Πίστη = Εμπιστοσύνη. Να γιατί λέμε, ότι ο Χριστιανισμός είναι βίωμα και ζωή. Το λέμε αυτό διότι ζούμε - βιώνουμε την φιλία μας και την αγάπη μας με τον Χριστό, τον φίλο και τον εραστή μας. Μια προσωπική σχέση λοιπόν, είναι η Ορθοδοξία μας, με το πρόσωπο του Ιησού. Άρα ο Θεός, ο Χριστός μας, δεν είναι κάτι αόρατο στα ουράνια, μια ανώτερη δύναμη, όπως λένε άνθρωποι άσχετοι. Για εμάς είναι ο Φίλος μας, ο Εραστής μας, που ζούμε καθημερινά μαζί Του, που είναι δίπλα μας και ζούμε κοντά Του μοναδικές χαρές και στιγμές ατέλειωτες.

Δυο άνθρωποι όταν είναι ερωτευμένοι και φίλοι, επιθυμούν να ζουν στο ίδιο σπίτι μαζί για πάντα και αυτό προσπαθούν να το κάνουν πραγματικότητα. Με το μυστήριο δε του γάμου το πετυχαίνουν αυτό. Το ίδιο κάνουν και οι μοναχοί. Σαν ερωτευμένοι, παίρνουν την Αγάπη τους και φεύγουν στα βουνά. Εκεί φτιάχνουν το σπιτάκι τους (το Μοναστήρι τους) για να ζήσουν μόνοι τους με την αγάπη τους, χωρίς τρίτοι άνθρωποι να τούς ενοχλούν. Κι αν χρειαστεί για την αγάπη τους να πεθάνουν, πεθαίνουν και δεν δέχονται με τίποτε να την χωρίσουν η να την αρνηθούν. Έτσι δημιουργήθηκαν και οι Μάρτυρες της Εκκλησίας. Είναι οι Εραστές του Ιησού, που προτίμησαν να πεθάνουν, παρά να αρνηθούν τον μοναδικό φίλο και Εραστή της καρδιάς τους.

Έτσι και εσύ Βασίλη, το σπίτι του Χριστού, του Εραστή και Φίλου σου, σε περιμένει όταν είσαι έτοιμος. Εμείς ζούμε μαζί με τον Φίλο μας εδώ στην Ελλάδα, πάνω σε ένα βουνό στο Τρίκορφο της Φωκίδας, κοντά στη Ναύπακτο και απέναντι από την Πάτρα.

Ζούμε τώρα μαζί Του, ερωτευμένοι και φίλοι με τον Ιησού και αναμένουμε πότε θα γίνουν οι γάμοι μας μαζί Του, οι οποίοι θα τελεστούν την ημέρα της Δευτέρας Παρουσίας που θα έλθει να μας πάρει ο Νυμφίος μας, για να ζήσουμε επιτέλους στο αιώνιο σπίτι και παλάτι μαζί Του, στον Παράδεισο. Διότι ο Παράδεισος, η βασιλεία Του, είναι το σπίτι Του στην επόμενη ζωή μας.

Έτσι ως εραστές και φίλοι Του, θα ζήσουμε και μετά μαζί Του. Αναμένοντας αυτή την ημέρα, οι Χριστιανοί και οι μοναχοί, βιώνουμε την φιλία και τον έρωτα της καρδιάς μας από τώρα πάνω στη γη και περιμένουμε αυτές τις στιγμές να τις ζήσουμε και μετά, μέσα στο σπίτι Του μαζί Του.

Υπ\' όψιν ότι στον Παράδεισο πηγαίνουμε επειδή αυτό είναι το σπίτι Του και αυτός είναι ο εραστής μας. Εάν ο εραστής μας, Χριστός, πάει να μείνει κάπου αλλού και όχι στον Παράδεισο, εμείς θα πάμε με τον Εραστή μας όπου πάει κι Εκείνος, διότι μόνο μαζί με τον Εραστή μας και τον Αγαπημένο της καρδιάς μας, θα είμαστε χαρούμενοι και ευτυχισμένοι. Αν αυτός που αγαπώ βρίσκεται σε άλλο τόπο, από αυτόν που θα βρίσκομαι εγώ, τότε θα είμαι μέσα στη θλίψη και στον πόνο, διότι θα μου λείπει. Μόνο μαζί Του είμαι και θα είμαι ευτυχισμένος. Αν δεν ζεις με αυτόν που αγαπάς τότε η ζωή σου είναι κόλαση. Επομένως η κόλαση δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένας τόπος, όπου δεν μπορείς να ζεις μαζί με Αυτόν που αγάπησες και ερωτεύτηκες. Αυτή δε η έλλειψη, σε κάνει να υποφέρεις και να πονάς ψυχικά. (Κόλαση = η απομάκρυνση από το Χριστό).

Αγαπητό μου παιδί Βασίλη.

Ο κάθε άνθρωπος σε αυτή τη ζωή του είναι ελεύθερος να επιλέγει τον εραστή του, μαζί με τον οποίο θα ζήσει και στην επόμενη ζωή. Άρα ο Χριστός κανέναν άνθρωπο δεν τον παίρνει μαζί Του στον Παράδεισο, αλλά ούτε και τον στέλνει Εκείνος στην κόλαση. Ο καθένας λοιπόν από εμάς, για το που και πως θα ζήσει σε αυτή τη ζωή, αλλά και στην επόμενη, εξαρτάται από τις επιλογές του και τον εραστή που θα κάνει και όχι από τον Χριστό – Θεό.

Χαίρομαι που εσύ, αν και νέος, έχεις επιλέξει τον Χριστό. Είναι ο καλύτερος Φίλος, Πατέρας, Αδελφός και Εραστής. Θα αναμένω απάντησή σου. Μέχρι τότε εύχομαι για σένα.

Ο Θεός να σε ευλογεί.

Με ευχές και αγάπη Χριστού, π. Νεκτάριος.

Πηγή: http://www.ixthis.gr/show-content.php?conid=100
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

Ιωάννα

Ευχαριστούμε πολύ!!!
Υπέροχο-Ιδανικό!!!