Αποστολέας Θέμα: Προβληματισμός.  (Αναγνώστηκε 1929 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Ξένια

  • Αρχιτρίκλινος
  • Hero Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3293
    • Προφίλ
Προβληματισμός.
« στις: 04 Μαρτίου, 2008, 11:02:36 μμ »
Καλησπέρα.

Έχω έναν προβληματισμό και θα ήθελα τη γνώμη σας.

Ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο μια ασθένεια μπορεί να επηρεάσει τη συμπεριφορά και το χαρακτήρα μας...
Θα είμαστε απολυτα σωστοί αν αποδώσουμε ένα μας ελάττωμα σε μια πάθηση?Σε κάτι οργανικό?

Πχ Εγώ ξέρω για τον δικό μου χαρακτήρα ότι είμαι οξύθυμη.
Και σήμερα πήγα στο γιατρό και μου είπε ότι έχω θυρεοειδή. Μου είπε χαρακτηριστικά ότι \"Είμαι στην τσίτα\". Της λέω \"είμαι από τη φύση μου έτσι\".
Λέει \"έχεις μάθει να ζεις έτσι λόγω του προβλήματος που έχεις. Τώρα που θα πάρεις χάπια θα δεις θα αλλάξει η ζωή σου. Θα ηρεμήσεις πάρα πολύ\".
Αυτά μου είπε και προβληματίστηκα.
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Αποσυνδεδεμένος arhaggelos

  • Αρχιτρίκλινος
  • Hero Member
  • ***
  • Μηνύματα: 871
    • Προφίλ
Προβληματισμός.
« Απάντηση #1 στις: 05 Μαρτίου, 2008, 01:09:49 μμ »
Παράθεση από: Xenia
Καλησπέρα.

Έχω έναν προβληματισμό και θα ήθελα τη γνώμη σας.

Ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο μια ασθένεια μπορεί να επηρεάσει τη συμπεριφορά και το χαρακτήρα μας...
Θα είμαστε απολυτα σωστοί αν αποδώσουμε ένα μας ελάττωμα σε μια πάθηση?Σε κάτι οργανικό?

Πχ Εγώ ξέρω για τον δικό μου χαρακτήρα ότι είμαι οξύθυμη.
Και σήμερα πήγα στο γιατρό και μου είπε ότι έχω θυρεοειδή. Μου είπε χαρακτηριστικά ότι \"Είμαι στην τσίτα\". Της λέω \"είμαι από τη φύση μου έτσι\".
Λέει \"έχεις μάθει να ζεις έτσι λόγω του προβλήματος που έχεις. Τώρα που θα πάρεις χάπια θα δεις θα αλλάξει η ζωή σου. Θα ηρεμήσεις πάρα πολύ\".
Αυτά μου είπε και προβληματίστηκα.
flow: Κατ\'αρχάς ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ flow:

Πιστεύω πως απόλυτα δεν μπορούμε να αποδώσουμε ένα μας ελάτωμα σε μια πάθηση ή σε ένα φάρμακο, όμως χρειάζεται διάκριση. Πολλές ασθένειες αλλάζουν το χαρακτήρα του ανθρώπου, προκαλούν διαταραχές πάσης φύσεως. Αν δεν είναι καλά το σώμα μας είναι δύσκολο να έχουμε καλή ψυχική διάθεση.
Όσο για τα φάρμακα...
...ένα φάρμακο μπορεί να σε τσιτώσει ή να σε ηρεμήσει. Αν πάρω κάποιο διεγερτικό φάρμακο είναι φυσικό οτι θα έχω υπερδιέγερση και νευρικότητα, ασχέτως αν είμαι άνθρωπος χαμηλών τόνων, και αντίθετα αν πάρω κάποιο ηρεμιστικό θα είμαι σε καταστολή.
Όταν σταυρώθηκε ο Χριστός του δώσαν να πιεί κρασί ανακατεμένο με σμύρνα ώστε \"να μην αισθάνεται πολύ τους πόνους της σταυρώσεως και δυσκολευτούν στην εκτέλεση οι σταυρωτές\" (ερμηνεία Π.Ν. Τρεμπέλα στο Κατα Μάρκον ευαγγέλιο. Καινή Διαθήκης κεφ. ιε\' στιχ. 23.
Όμως Αυτός δεν το δέχθηκε γιατί ήθελε να έχει πλήρη διαύγεια.
Μπορεί να έχουμε το χαρακτηριστικό της νευρικότητας το οποίο μπορεί να είναι αποτέλεσμα κάποιας αρρώστιας, αλλά μπορεί και να είμαστε όντως νευρικοί σαν άνθρωποι και να μην ευθύνεται η ασθένεια και να το αποδίδουμε εκεί αναπαύοντας το λογισμό μας οτι τάχα δε φταίμε εμείς (και τα πάθη μας).

Θα διαπιστώσεις μετά τη Θεραπεία (ή και κατά τη διάρκεια αυτής) αν ευθύνεται ο χαρακτήρας ή η ασθένεια . Αλλά έχε υπόψιν σου πως όλοι ήμαστε σε κάποιες περιπτώσεις οξύθυμοι, ανάλογα με τα προβλήματα, τις υποχρεώσεις και τις καταστάσεις που εμπλεκόμαστε, είναι ανθρώπινο και ειδικά στη σημερινή εποχή....
Μακάρι να μπορέσουμε να φύγουμε απο αυτή την πληγή...και ΠΡΩΤΟΣ ΕΓΩ, γιατί σ\'εμένα ο θυμός είναι αποτέλεσμα ΕΓΩΙΣΜΟΥ....

Όπως μας λέει και ο Απ. Παύλος στην Β\' προς κορινθίους, κεφ. 12, στιχ. 10
\"όταν γαρ ασθενώ, τότε δυνατός είμι\"

Καλή δύναμη Ξένια...οι προσευχές μου θα σε συνοδεύουν!!!!

Αποσυνδεδεμένος staboz

  • Αρχιτρίκλινος
  • Hero Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2161
    • Προφίλ
Προβληματισμός.
« Απάντηση #2 στις: 05 Μαρτίου, 2008, 02:13:12 μμ »
Μπράβο, Αρχάγγελε!
Απάντησες πολύ σωστά.
            Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

Αποσυνδεδεμένος Ξένια

  • Αρχιτρίκλινος
  • Hero Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3293
    • Προφίλ
Προβληματισμός.
« Απάντηση #3 στις: 05 Μαρτίου, 2008, 10:13:53 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Αρχάγγελε για την τοποθέτηση και τις προσευχές :) flow:
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Αποσυνδεδεμένος mistral

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1078
    • Προφίλ
Προβληματισμός.
« Απάντηση #4 στις: 28 Απριλίου, 2008, 10:55:44 μμ »
Θα συμφωνήσω με τον Αρχάγγελο ..
Θα πώ όμως επι πλέον ότι σε περιπτώσεις χρονίων παθήσεων πράγματι ο χαρακτήρας του ανθρώπου επηρρεάζεται
Απο ελάχιστα έως πάρα πολύ και ανάλογα βέβαια και με τον αγώνα που κάνει κάποιος να αντισταθεί στην αρνηττική αλλοίωση
Θα θυμηθώ επίσης μια φράση που είχα ακούσει στον Άγιον Όρος απο έναν φίλο μοναχό όταν είχα πρωτοπάει το 1992:
\"Για τις ευλογίες του Θεού διαμαρτύρεσαι; Δεν φτάνει που μας ευλογεί ο Θεός του ζητάμε και τα ρέστα απο πάνω;\"
Και επειδή το θέμα το είχα ψάξει παληότερα αρκετά θυμάμαι δύο φράσεις ακόμα. Μϊα απο την Φιλοκαλία - με επιφύλαξη η πηγή, πατερικό είναι σίγουρα πάντως - \"Η ασθένεια του σώματος υγεία είναι της ψυχής\" καθώς και το \"εν ασθενείαςι τελειούμαι\" του Αποστόλου Παύλου για να συμπληρώσω και τον Αρχάγγελο
Στο συγκεκριμένο θέμα σου Ξένια πραγματικά ο θυρεοειδής δημιουργεί μια υπερένταση συνήθως. Ακόμα και μετά την αφαίρεσή του με χειρουργική επέμβαση που γίνεται εάν μεγαλώσει πολύ αυτή η υπερένταση μπορεί να παραμείνει..
«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.»  Άγιος Αυγουστίνος
Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται χωρίς να διαβαστούν.
Διαβάζω μόνον παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.