News:

Η Συνευωχία ξανά στο Διαδίκτυο

Main Menu

Αρχή του Τριωδίου

Started by staboz, 16 February, 2008, 06:45:44 PM

Previous topic - Next topic

staboz

Μὲ τὴν ἀρχὴ τοῦ Τριωδίου ἀλλάζει ἡ ἀτμόσφαιρα στὴ ζωὴ τῶν πιστῶν μελῶν τῆς Ἐκκλησίας. Πάντοτε βέβαια ἡ ζωὴ ὅλων μας πρέπει νὰ εἶναι ζωὴ ἀγῶνος πνευματικοῦ καὶ μετανοίας. Ἰδιαιτέρως ὅμως αὐτὴν τὴν περίοδο παρακινούμαστε ἀπὸ τὴν ὅλη ἀτμόσφαιρα τῆς Ἐκκλησίας νὰ ξυπνήσουμε ἀπὸ τὸν πνευματικὸ ὕπνο καὶ νὰ στραφοῦμε πρὸς τὸ κέντρο τοῦ ἑαυτοῦ μας, πρὸς τὴν καρδιά μας.

 Ὅλα κατὰ τὴν περίοδο τοῦ Τριωδίου μᾶς βοηθοῦν στὸ νὰ αὐξήσουμε καὶ σὲ ποσότητα καὶ σὲ ποιότητα τὴν προσευχή μας. Ἡ Ἐκκλησία μας κατὰ τὸ διάστημα τῆς Μεγάλης Τεσσαρακοστῆς ἔχει καθιερώσει περισσότερες καὶ πολὺ κατανυκτικὲς ἀκολουθίες, οἱ ὁποῖες συντελοῦν πολὺ στὸ νὰ ἐντείνουμε τὶς προσευχές μας. Χρειάζεται μόνο νὰ ἐκμεταλλευτοῦμε τὶς εὐκαιρίες αὐτὲς καὶ νὰ προσπαθήσουμε νὰ περιορίσουμε τὶς πολλὲς περιττὲς ἢ μὴ ἀπολύτως ἀναγκαῖες ἀπασχολήσεις μας, προκειμένου νὰ βρεῖ χρόνο ἡ ψυχή μας νὰ στραφεῖ πρὸς τὸν Δημιουργό της καὶ νὰ ἀντλήσει χάρη καὶ δύναμη καὶ εὐλογία. «Ψυχή μου, ψυχή μου, ἀνάστα, τί καθεύδεις;» θὰ ἀκούσουμε σὲ ἕνα ἀπὸ τὰ συγκλονιστικὰ τροπάρια τοῦ Μεγάλου Κανόνος τὴν περίοδο αὐτή. Γιατί κοιμᾶσαι, ψυχή μου; Ξύπνα! Ξύπνα ἐπιτέλους νὰ στραφεῖς πρὸς τὰ ἄνω, νὰ ὑμνήσεις τὸν Πλάστη σου, Αὐτὸν ποὺ εἶναι ἡ χαρὰ καὶ ἡ μοναδική σου εὐτυχία!

Ἀληθινὴ ὄαση μέσα στὴν ἔρημο τῆς πολυτάραχης ζωῆς μας εἶναι ἡ περίοδος τοῦ Τριωδίου. Διψάει ἡ ψυχή μας. Διψάει γι᾿ Αὐτὸν ποὺ εἶναι ἡ ἀληθινή της χαρὰ καὶ εὐτυχία, τὸν Θεό. Τόσον καιρὸ μέσα στοὺς τόσους περισπασμοὺς εὔκολα τὸν λησμονοῦσε. Τώρα ἂς τὴν ἀφήσουμε λίγο νὰ ξεδιψάσει. Νὰ βρεῖ τὸν ἑαυτό της, νὰ δεῖ τὴν κατάστασή της, νὰ συνέλθει, νὰ μετανοήσει, νὰ προσευχηθεῖ θερμά, νὰ ζητήσει καὶ νὰ λάβει ἔλεος. Δὲν γνωρίζουμε τί μᾶς ἐπιφυλάσσει τὸ μέλλον. Αὐτὴ τὴν εὐκαιρία ἂς μὴ τὴν χάσουμε. Ἂς τὴν ἀξιοποιήσουμε ὅσο γίνεται καλύτερα καὶ θεάρεστα.
                                  Στ.
Ρωμ. ε΄6-10