Η κρίση του πολιτικού συστήματος!!!

Started by ρωμηός, 06 February, 2008, 05:04:18 PM

Previous topic - Next topic

ρωμηός

Η κρίση του πολιτικού συστήματος όπως σκιαγραφείται μέσα από τα χιουμοριστικά σκίτσα του Κυρ!!!



Τι δουλειά έχει το Μαξίμου να παίρνει DVD, ο Κουκοδήμος να \"συναλλάσσεται αγανακτισμένος\" με το Μάκη, ο κακός χαμός!!! Τι έγινε ρε παιδιά? Ζαχοπουλομπανταλιάσαμε τελείως? Πως αντέχει αυτή η κυβέρνηση ακόμα είναι πράγματι απορίας άξιον!!! Και που να πάμε? Στη ζιμπάμπουε??? Που να μετοικήσουμε να βρούμε την υγειά μας??? Τι διαπλοκή είναι αυτή? Τι κακός χαμός?  

Και η ατάκα του μήνα δια χειρός Λιάνας Κανέλλη: \"Η κυρίαρχη πολιτική τάξη αφοδεύει και ύστερα επιβάλλει κανόνες υγιεινής πουλώντας αποσμητικά χώρου\"!!!!

Μαρκήσιος de Karampa

Quote\"Η κυρίαρχη πολιτική τάξη αφοδεύει και ύστερα επιβάλλει κανόνες υγιεινής πουλώντας αποσμητικά χώρου\"
Ν΄αγιάσει το στόμα της!

Δεν πιστεύω ότι σήμερα ανακαλύψαμε την Αμερική...
Όλα αυτά που βιώνουμε τον τελευταίο καιρό δεν είναι παρά η απότοκος μιας σαθρής πραγματικότητας που έχει την (τελευταία) αφετηρία της στα πρώτα χρόνια της Μεταπολίτευσης...
Γενικότερα πιστεύω πως πολύ δύσκολα θα βγούμε από το μονοπάτι που βαδίζουμε από το 1977 ή 1981...
Δεν είναι η πρώτη ούτε δυστυχώς η τελευταία φορά που η Ελλάδα κλονίζεται από τέτοιας ισχύος σκάνδαλο...
Απλά από το 2004 τυγχάνουν τα σκάνδαλα μεγαλύτερης \"διαφήμισης\" από τα γνωστά επιχειρηματικά - εκδοτικά συμφέροντα...
Άλλοι κοιμούνται τον βαρούχειο ύπνο... άλλοι βρίσκονται σε χειμερία νάρκη (πότε κοιμούνται, πότε ξυπνάνε.. ) .
Το σίγουρο είναι ένα: στα μάτια του πολίτη το πολιτικό εν γένει σύστημα έχει πιάσει πάτο...
Και αυτό μόνο ευχάριστο δεν είναι, αφού τρέφονται έτσι διάφορες δηλητηριώδεις καταστάσεις όπως ο ωχαδερφισμός, περαβρεχισμός κτλ...
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»

ρωμηός

Quote from: Μαρκήσιος de KarampaΤο σίγουρο είναι ένα: στα μάτια του πολίτη το πολιτικό εν γένει σύστημα έχει πιάσει πάτο...
Και αυτό μόνο ευχάριστο δεν είναι, αφού τρέφονται έτσι διάφορες δηλητηριώδεις καταστάσεις όπως ο ωχαδερφισμός, περαβρεχισμός κτλ...
Εδώ θα διαφωνήσουμε αγαπητέ. Και στα δύο σημεία. Είναι ευχάριστο πλέον που ο πολίτης αντιλαμβάνεται και μάλιστα ριζικά και όχι επιδερμικά ότι το πολιτικό - δημοσιογραφικό - δικαστικό κύκλωμα είναι σάπιο πέρα ως πέρα. Ο ωχαδερφισμός και ο \"περαβρεχισμός\" δεν είναι όψιμα συμπτώματα! Ίσα ίσα ήταν αυτά τα φαινόμενα στα οποία στηρίζονταν όλες οι μεταπολιτευτικές κυβερνήσεις. Εκεί στηρίζονταν. Στους αποκοιμισμένους αδιάφορους καλοβολεμένους πολίτες. Σήμερα για πρώτη φορά βλέπουμε να ξυπνάνε και μάλιστα ουσιαστικά. Απόδειξη είναι η μεγάλη πτώση των κομμάτων εξουσίας στις δημοσκοπήσεις. Αν ερευνήσουμε το πολιτικό παρελθόν θα διαπιστώσουμε πως σε περιόδους πολιτικής κρίσης και σκανδάλων τα ωφέλη από τη δυσαρέσκεια των πολιτών την καρπώνονταν το έτερο αντιπολιτευτικό μεγάλο κόμμα. Έτσι βγήκε ο Μητσοτάκης το 89 και έτσι βγήκε και ο Καραμανλής το 2004. Πλέον όμως η βρώμα και η δυσωδία είναι ανυπόφορη. Και η ζημία, το πολιτικό κόστος δεν ακουμπάει μόνο τη Ν.Δ. αλλά και το Πασόκ. Και μη μου πεις πως μοναδικός υπαίτιος για το Πασόκ είναι ο νεογέννητος Γιωργάκης!!! Τουλάχιστον όχι μόνον αυτός. Αυτή η τραγική πτώση ποσοστών και των 2 μεγάλων κομμάτων είναι ενδεικτική πως κάτι έχει αλλάξει. Δηλαδή ο κόσμος αντιδρά. Επιτέλους!!!

Υγ. Εκτός κι αν εννοείς ωχαδερφισμό, το γεγονός ότι ο πολίτης στρέφεται προς τα κόμματα της αριστεράς. Αλλά δεν νομίζω!!!

Μαρκήσιος de Karampa

Γενικά δε θα διαφωνήσω...

Απλά σε κάθε άνθρωπο μεταφράζεται αλλιώς ο ωχαδερφισμός...
Στις εκλογές για παράδειγμα υπάρχουν ψηφοφόροι που ψηφίζουν τα κόμματα εξουσίας εναλλάξ...
Άλλοι ενδεχομένως να στραφούν στο κόμμα της αριστεράς (το άλλο είναι κόμμα του life style), ή και στο κόμμα των λαϊκών και εθνικών διεκδικήσεων...    :P
Υπάρχει και η τρίτη επιλογή, που ο πολίτης (και ειδικά η νεολαία) που δε θα έχει κανένα ενδιαφέρον για τα κοινά, και οι αποφάσεις θα παίρνονται ερήμην του...

Τώρα για τον Giorgaki μου τα χαλάς... βουλευτής από το 1981 δεν είναι ούτε νεογέννητος ούτε προϊόν παρθενογένεσης που θέλει να τον παρουσιάσει η Χαριλάου Τρικοπούπη...
ΠΑΣΟΚ=Παπανδρέου(είτε Αντρέας είτε Giorgos) άρα και Παπανδρέου=ΠΑΣΟΚ ...  αυτά πάνε μαζί...

Εγώ μία δημοσκόπηση δέχομαι και εκλαμβάνω ως αξιόπιστη( ; ) * : Τις εκλογές...
Στα λόγια όλοι διαμαρτύρονται... καθρέφτης όλων είναι η κάλπη...


* το ερωτηματικό μπαίνει για τις εκλογές του 2000.
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»

ρωμηός

Τα περί παρθενογένεσης του αρχηγού του Πασόκ σχόλια μου σαφώς ήταν σκωπτικά!!! Απλά έτσι θέλησαν να τον παρουσιάσουν!!! Αλλά φυσικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει!!! Σαρκαστικά επομένως το ανέφερα.

Σίγουρα οι δημοσκοπήσεις δεν παρέχουν ασφάλεια μεγάλη για να εξαχθούν συμπεράσματα. Πλην όμως καταγράφουν για πρώτη φορά πτώση τεράστια και των 2 μεγάλων κομμάτων εξουσίας!!! Το εφιαλτικό σενάριο \"ακυβερνησίας\" δεν θα περάσει πια ούτε και το φασιστικό ψευτοδίλημμα ότι αν δεν ψηφίσεις κάποια από τα 2 μεγάλα κόμματα, ουσιαστικά πάει χαμένη η ψήφος σου!!! Νομίζω ότι ήρθε ο καιρός να αποδομηθεί όλο αυτό το φασιστοειδές και εφιαλτικό δίπολο εξουσίας!!!

Το αρνητικό σ\' αυτή τη φάση είναι ότι δεν διαφαίνεται πουθενά στον ορίζοντα πολιτική δράση νέων ανθρώπων (όχι ηλικιακά νέων απλά μη φθαρμένων πολιτικά) με ορίζοντα την εξυγίανση του πολιτικού λόγου και τρόπου!!!

Μαρκήσιος de Karampa

QuoteΠλην όμως καταγράφουν για πρώτη φορά πτώση τεράστια και των 2 μεγάλων κομμάτων εξουσίας!!!
Συμφωνώ!Αλλά έλα όμως που λίγο πριν τις εκλογές αυξάνεται η δύναμη των μεγάλων και στην κάλπη γιγαντώνεται...
Εξαίρεση αποτελούν οι τελευταίες εκλογές που με 41,8 ο Καραμανλής δεν θα έβγαινε ούτε δήμαρχος...

QuoteΤο εφιαλτικό σενάριο \"ακυβερνησίας\" δεν θα περάσει πια ούτε και το φασιστικό ψευτοδίλημμα ότι αν δεν ψηφίσεις κάποια από τα 2 μεγάλα κόμματα, ουσιαστικά πάει χαμένη η ψήφος σου!!! Νομίζω ότι ήρθε ο καιρός να αποδομηθεί όλο αυτό το φασιστοειδές και εφιαλτικό δίπολο εξουσίας!!!
Ακούγοντάς το πολλές φορές και διαβάζοντάς το, σε πρώτη φάση συμφωνώ...
Το πιο κοντινό παράδειγμα σε σχέση με κυβερνήσεις συνεργασίας είναι η Ιταλία... που το κάθε κομματίδιο(Λίγκα του Βορρά,Φίνι, κάτι νεοκομμουνιστικά) του 3-4% εκβιάζουν τη σχετική πλειοψηφία με αποτέλεσμα να επικρατεί ένα συνεχές χάος...
Προς Θεού, δε συμμερίζομαι απόψεις τύπου \"χαμένη η ψήφος στα μικρότερα κόμματα\"...
Πάντως με τα σημερινά δεδομένα, αν θα γινόταν συνεργασία, αυτή θα ήταν μεταξύ ΠΑΣΟΚ και ΣΥΝ ή ΝΔ και ΠΑΣΟΚ...


Πολύ δύσκολα θα αφήσουν να εμφανιστούν νέοι ή έστω μή φθαρμένοι...


Μερικοί μεσσίες (νέοι,φαινομενικά μη φθαρμένοι) έχουν κάνει ήδη την εμφάνισή τους....
Βενιζέλος,Σκανδαλίδης απέτυχαν λόγω του βαθούς συστήματος ΠΑΣΟΚ που είναι μαγαζί μιας οικογένειας...
Αλλά έπονται Ντόρα,Αλέξης κ.α ....

Εν ολίγοις:
1. τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου...
2. άλλαξε ο Μανωλιός...
3. όχι Γιάννης... Γιάννακης...
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»

Μαρκήσιος de Karampa

QuoteΠλην όμως καταγράφουν για πρώτη φορά πτώση τεράστια και των 2 μεγάλων κομμάτων εξουσίας!!!
Συμφωνώ!Αλλά έλα όμως που λίγο πριν τις εκλογές αυξάνεται η δύναμη των μεγάλων και στην κάλπη γιγαντώνεται...
Εξαίρεση αποτελούν οι τελευταίες εκλογές που με 41,8 ο Καραμανλής δεν θα έβγαινε ούτε δήμαρχος...

QuoteΤο εφιαλτικό σενάριο \"ακυβερνησίας\" δεν θα περάσει πια ούτε και το φασιστικό ψευτοδίλημμα ότι αν δεν ψηφίσεις κάποια από τα 2 μεγάλα κόμματα, ουσιαστικά πάει χαμένη η ψήφος σου!!! Νομίζω ότι ήρθε ο καιρός να αποδομηθεί όλο αυτό το φασιστοειδές και εφιαλτικό δίπολο εξουσίας!!!
Ακούγοντάς το πολλές φορές και διαβάζοντάς το, σε πρώτη φάση συμφωνώ...
Το πιο κοντινό παράδειγμα σε σχέση με κυβερνήσεις συνεργασίας είναι η Ιταλία... που το κάθε κομματίδιο(Λίγκα του Βορρά,Φίνι, κάτι νεοκομμουνιστικά) του 3-4% εκβιάζουν τη σχετική πλειοψηφία με αποτέλεσμα να επικρατεί ένα συνεχές χάος...
Προς Θεού, δε συμμερίζομαι απόψεις τύπου \"χαμένη η ψήφος στα μικρότερα κόμματα\"...
Πάντως με τα σημερινά δεδομένα, αν θα γινόταν συνεργασία, αυτή θα ήταν μεταξύ ΠΑΣΟΚ και ΣΥΝ ή ΝΔ και ΠΑΣΟΚ...

QuoteΤο αρνητικό σ\' αυτή τη φάση είναι ότι δεν διαφαίνεται πουθενά στον ορίζοντα πολιτική δράση νέων ανθρώπων (όχι ηλικιακά νέων απλά μη φθαρμένων πολιτικά) με ορίζοντα την εξυγίανση του πολιτικού λόγου και τρόπου!!!
Πολύ δύσκολα θα αφήσουν να εμφανιστούν νέοι ή έστω μή φθαρμένοι...


Μερικοί μεσσίες (νέοι,φαινομενικά μη φθαρμένοι) έχουν κάνει ήδη την εμφάνισή τους....
Βενιζέλος,Σκανδαλίδης απέτυχαν λόγω του βαθούς συστήματος ΠΑΣΟΚ που είναι μαγαζί μιας οικογένειας...
Αλλά έπονται Ντόρα,Αλέξης κ.α ....

Εν ολίγοις:
1. τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου...
2. άλλαξε ο Μανωλιός...
3. όχι Γιάννης... Γιάννακης...
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»