Για την αγάπη μέσα στο φόρουμ!

Started by ρωμηός, 22 November, 2007, 10:34:37 AM

Previous topic - Next topic

ρωμηός

Quote from: qualityΚακώς έσβησες το μήνυμά σου Ξένια.Έπρεπε να το αφήσεις.
Όχι Ξένια μου,θεολόγος δεν είμαι.
Αναρωτιέμαι,αν σ\'αυτή τη ζωή πρέπει να έχεις κάποια ιδιότητα για να κάνεις τους άλλους να σε ακούσουν και να σε σεβαστούν,να σου δώσουν προσοχή.Εγώ,λοιπόν,Ξένια μου,έχω την ιδιότητα του ανθρώπου και μου αρκεί.

ρωμηός

Quote from: MaRioSΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΣΒΗΣΤΙΚΑΝ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ?
ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΕΠΙΤΡΕΨΩ ΑΥΤΟ! ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΣΚΟΥΡΑ ΝΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΣΒΗΝΟΥΜΕ.


Βαικά λάθος δικό μου που επέτρεψα να γίνονται τα μηνύμτατα Edit! Το διόρθωσα όμως και επεξεργασία πλέον είναι διαθέσιμη μόνο στους υπευθύνους!

Το σωστό όμως είναι οταν λέμε κάποια πράγματα, να έχουμε το θάρρος να αναλάβουμε τις ευθύνες μας!

ρωμηός

Quote from: XeniaΑγαπητή quality...ο λόγος που έσβησα το μήνυμα είναι γιατί μετάνιωσα που το έγραψα...Ζητώ συγνώμη που έγραψα αυτά που έγραψα..Σε καμία περίπτωση δε το έκανα από φόβο...όσοι με ξέρουν, γνωρίζουν ότι έχω το θάρρος της γνώμης μου με ότι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό. Αυτό μπορεί να το επιβεβαιώσει και ο Κύριος Σταύρος ακόμη...
Μετάνιωσα που το έγραψα΄ανεξάρτητα από το τί εξακολουθώ να πιστεύω...
Λοιπόν Μάριε ευχαριστώ που ενημέρωσες τη φίλη μας...μικρό το κακό με τη δυνατότητα του edit τελικά...
ας κλεισει παρακαλώ το θεμα εδω γιατι δεν εχω διαθεση να το συνεχισω....χαίρετε..

ρωμηός

Quote from: Xeniaτο μηνυμα έλεγε περίπου τα εξής:

Quote from: XeniaΗ κοπέλα είναι θεολόγος και ξέρει κύριε Σταύρο...εσείς δηλαδή τί είστε?
Μάριε διόρθωσέ με εσύ που τα θυμάσαι καλύτερα...

ρωμηός

Quote from: MaRioSΕγώ δεν το πρόλαβα να το διαβάσω. Μπορεί να το θυμάται ο Παύλος!

ρωμηός

Quote from: βίκυκε ΣΤΑΜΠΟΖ ΛΕΤΕ:  \"Εμείς ονομαστήκαμε θεολόγοι επειδή πήραμε ένα πτυχίο. Η αληθινή θεολογία όμως δεν είναι το πτυχίο, πού μπορεί να το πάρει και ένας άθεος.\" \"και χωρίς πτυχίο θεολογικής Σχολής μπορεί να είναι κανείς θεολόγος και μάλιστα αληθινός θεολόγος\"    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!
ΟΠΩΣ Κ ΜΕ ΤΗΝ QUALITY OTI DEN \"πρέπει να έχεις κάποια ιδιότητα για να κάνεις τους άλλους να σε ακούσουν και να σε σεβαστούν,να σου δώσουν προσοχή\"ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ ΑΝ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!
ΜΑΡΙΕ, ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΒΗΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ ΤΟ ΥΦΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ Κ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΑΣ! ΩΣΤΟΣΟ, ΠΡΙΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΞΕΝΙΑ ΠΟΥ -ΚΑΚΩΣ-ΕΣΒΗΣΕ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΗΣ , ΑΣ ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ-ΔΙΚΑ ΣΟΥ Κ ΤΟΥ ΣΤΑΜΠΟΖ ΕΧΟΥΝ ΣΒΗΣΤΕΙ ΑΠΟ ΣΑΣ....

ρωμηός

Quote from: MaRioS
Quote from: βίκυΑΣ ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ-ΔΙΚΑ ΣΟΥ Κ ΤΟΥ ΣΤΑΜΠΟΖ ΕΧΟΥΝ ΣΒΗΣΤΕΙ ΑΠΟ ΣΑΣ....
Αλλά σε όλα οσα έχω σβήσει εγώ, ενημερώνω πρώτα και μετά! Πλέον όμως το \"Επεξεργασία\" το κλείδωσα για να μην υπάρξουν άλλα προβλήματα!

ρωμηός

Στο θέμα της αγάπης και μάλιστα αυτής της αγάπης που επαγγέλλεται ο Χριστός κι η Εκκλησία μας, αποδείξαμε τελικά πόσο μακριά βρισκόμαστε από το να την κατακτήσουμε! Ίσως ήρθε κι αυτός ο πειρασμός ανάμεσά μας, από τη μιά για να κατανοήσουμε πως η αγάπη δεν μετριέται στα λόγια και δεν αναλύεται με θεωρίες, κι από την άλλη για να συναισθανθούμε πόσο μακρυά βρισκόμαστε από την αληθινή και γνήσια αγάπη του Ευαγγελίου. Ιδιαίτερα αυτή τη συναίσθηση πρέπει να έχουμε όλοι μας.

Βεβαίως και οι διαφωνίες και οι παρεξηγήσεις είναι ανθρώπινες αλλά όμως και μέσα από αυτές πρέπει να διδασκόμαστε (που σημαίνει «κοινωνία») και όχι να απομονωνόμαστε εγωκεντρικά. Έχουμε κι εδώ λοιπόν μια λαμπρή ευκαιρία (και τέτοιες ευκαιρίες δίδονται πολλές σε «κοινοβιακή» ζωή – μια τέτοια ζωή digital είναι και το φόρουμ μας) να κάνουμε την υπέρβαση, να υπερβούμε τους εαυτούς μας και να ανοιχτούμε δια της αγάπης και της συγχωρητικότητας προς τους άλλους.

Τα παραπάνω αφορούν όλους μας και εμένα πρώτο προσωπικά. Τα λέω όλα αυτά με παρακλητικό τόνο κι όχι με προστακτικό και χωρίς να θέλω να επιβάλλω τίποτα. Νομίζω πως αυτό που πρέπει πάνω από όλα να μας ξεχωρίζει είναι η δύναμη να συγχωρούμε ο ένας τον άλλο.
Η αγαπητή μου Ξένια διέγραψε το μήνυμά της όχι από φόβο. Αυτό μπορώ να το βεβαιώσω κι εγώ. Άλλωστε τέτοιο ζήτημα «φόβου» δεν τίθεται καν στο φόρουμ. Διέγραψε το μήνυμά της διότι μετάνιωσε για το περιεχόμενο του μηνύματος, όπως κι η ίδια εδήλωσε. Ζήτησε συγνώμη και νομίζω ότι όλοι πρέπει να παραδεχτούμε ότι για να αναγνωρίσεις το λάθος σου χρειάζεται μεγάλο σθένος, δυνατή προσωπικότητα και κυρίως ταπείνωση.
Είναι αλήθεια ότι το μήνυμά της στεναχώρησε όχι μόνο την quality αλλά κι εμένα προσωπικά. Ασφαλώς αγαπητή μου Ευθυμία δεν χρειάζεται να έχεις καμία ιδιότητα παραπάνω από αυτή που έχεις. Είσαι άνθρωπος, εικόνα του Θεού, όπως κι όλοι μας, και κανένα πτυχίο, καμία διαφορά ηλικίας δεν πρέπει να τίθεται ως προϋπόθεση στο διάλογό μας. Ενστερνίζομαι απόλυτα το παράπονό σου.

Θεωρώ όμως ότι μετά από την εκ νέου τοποθέτηση της αγαπητής μου Ξένιας δεν πρέπει να παραμείνει καμιά σκιά στις σχέσεις μας. Κι αυτό αφορά όλους μας. Ελπίζω και θέλω να πιστεύω να λήξει εδώ αυτό το θέμα και κυρίως να λήξει στις καρδιές όλων μας, χωρίς να αφήσει ίχνη και στεναχώριες.
 
Υγ. Κι εγώ με τη σειρά μου να ζητήσω συγγνώμη από την αγαπητή μου Ξένια ή κι από όσους άλλους έχω στεναχωρήσει.

Βασιλείου Μάριος

Quote from: romiosΥγ. Κι εγώ με τη σειρά μου να ζητήσω συγγνώμη από την αγαπητή μου Ξένια ή κι από όσους άλλους έχω στεναχωρήσει.
:bow: :bow: :bow:

Μπράβο Παύλε, κάνε εσύ το πρώτο βήμα για να δωθεί και σε εμένα η ευκαιρία να σε ακολουθήσω ζητώντας και εγώ συγγνώμη αν στεναχώρησα κάποιον!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

ρωμηός

Quote from: MaRioS...ζητώντας και εγώ συγγνώμη αν στεναχώρησα κάποιον!
Μπράβο βρε Μάριε!!! Απέδειξες ότι εκτός από σούπερ τεχνικάριος είσαι και θαυμάσιος άνθρωπος!!!
Σε ευχαριστώ...