News:

Η Συνευωχία ξανά στο Διαδίκτυο

Main Menu

Χωρισμός

Started by Βασιλείου Μάριος, 06 November, 2007, 01:22:06 AM

Previous topic - Next topic

Βασιλείου Μάριος

Είναι πράγματι πικρή ώρα όταν δύο άνθρωποι διαλύουν μια σχέση που ίσως με κόπο δημιούργησαν. Ο καθένας φεύγει, με τις δικές του πληγές και τις δικές του σκοτούρες, και η ζωή συνεχίζεται ...

Τι γίνεται όμως μετά; Αν δε μάθουμε από την πικρή εμπειρία του χθες, είναι πολύ δύσκολο να εγγυηθούμε ότι δε θα προκύψει ξανά κάτι παρόμοιο στο αύριο. Αν πρόσφατα χώρισες, μη βιαστείς. Μην αφήσεις την επιθυμία σου για κάποια παρηγοριά να σε οδηγήσει πρόωρα και αβασάνιστα σε μια καινούργια σχέση. Μείνε για λίγο καιρό μόνος, ή μόνη, ώστε να κάνεις μια επισκόπηση της σχέσης που τελείωσε, όχι για να πέσεις σε άσκοπες μεταμέλειες του τύπου "ίσως αν έκανα έτσι αντί έτσι να ήμασταν σήμερα μαζί", αλλά για να διορθωθείς στο σήμερα.

Όταν πια νιώσεις ότι έχεις ηρεμήσει, και έχεις επίσης μάθει ό,τι έχει να σου διδάξει η εμπειρία σου, είσαι σε θέση να κάνεις μια καινούργια προσπάθεια. Σε αυτό το σημείο, μερικοί προσπαθούν να τα βρουν ξανά με εκείνο το πρόσωπο που πρώτα χώρισαν. Αυτό δεν είναι κακό, αλλά χρειάζεται προσοχή: Αν δεις ότι το άλλο πρόσωπο δεν ενδιαφέρεται να δοκιμάσει ξανά, άφησέ το. Κάνε πίσω, αλλιώς κινδυνεύεις να πληγωθείς περισσότερο. Αν όμως θέλει να δοκιμάσει, και έμαθε και εκείνος – ή εκείνη – από τα παλιότερα λάθη, ίσως να τα καταφέρετε.

Όποια και αν είναι η δική σου περίπτωση, είτε πρόκειται να επιδιώξεις σχέση με καινούργιο πρόσωπο, είτε πρόκειται να δοκιμάσεις ξανά με το ίδιο πρόσωπο, μην απογοητεύεσαι: Αν όντως "έμαθες από όσα έπαθες", είσαι τώρα πιο κοντά στο να δημιουργήσεις μια σχέση με καλές προϋποθέσεις επιτυχίας και σταθερότητας, απ\' ότι ήσουν σε οποιοδήποτε σημείο στο παρελθόν σου.

Ίσως βέβαια να επιλέξεις να μείνεις μόνος, ή μόνη, για ένα μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Ούτε αυτό είναι κακό, ιδιαίτερα αν φροντίσεις να αξιοποιήσεις δημιουργικά το χρόνο σου. Το να μείνεις μόνος/η, ίσως σου δώσει το χρόνο και την ενέργεια που σου έλειπε, ώστε να ασχοληθείς με τα δικά σου ενδιαφέροντα, ή να προχωρήσεις με περισσότερο ζήλο στις σπουδές σου, ή να καλλιεργήσεις σε περισσότερο βάθος τις φιλίες σου.

Όλοι οι δρόμοι, με άλλα λόγια, είναι ανοιχτοί μπροστά σου. Έχε αισιοδοξία λοιπόν, και μην αφήνεις τις πληγές του παρελθόντος να σε καταβάλλουν.
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

adriana

Μπράβο Μάριε, να είμαι ειλικρηνής δεν περίμενα οτι διαβάζοντας αυτές τις γραμμές θα συμφωνούσα απόλυτα με αυτά. Δεν ξέρω, ίσως γιατι ξέρω πόσο χρόνων είσαι.  Φυσικά μη με παρεξηγήσεις.  Όταν δύο άνθρωποι διαλύουν την σχέση τους, σίγουρα αντιστοιχούν σφάλματα και στους δυο. Αυτό μπορούμε να το αντιληφθούμε όταν περάσει κάποιο χρονικό διάστημα(διαφορετικό για τον καθένα). Είναι αποτέλεσμα της αντικειμενικότητας.Όπως ανέφερες, όσο περνάει ο χρόνος τόσο πιο ξεκάθαρα βλέπουμε αλλά και αντιμετωπίζουμε αποτελεσματικότερα τον χωρισμό. Τεράστιο λάθος είναι να κρατάει ο ένας στον άλλο έστω και κάποια μικρή κακία. Στην αρχή είναι παρα πολύ δύσκολη κατάσταση αλλά για οτι συμβαίνει υπάρχει λόγος,γι΄αυτό βέβαια το επέτρεψε και ο Θεούλης. Όπως απο κάθε δοκιμασία βγαίνουμε πιο δυνατοί έτσι και μετά απο τον χωρισμό είμαστε πιο δυνατοί, ώριμοι και στόχος μας να μάθουμε πρώτα τι πραγματικά θέλουμε,επιζητούμε και μετά να μπούμε σε κάποια σχέση.Οφείλουμε να μην πληγώσουμε κυρίως κάποιον άλλον και στην συνέχεια να μην πληγωθούμε κι εμείς οι ίδιοι.

Βασιλείου Μάριος

Δεν τα έχω γράψει εγώ, αλλά συμφωνώ με αυτά που λέει! Δυστυχώς μετά το φορμάτ ξέχασα να κτατήσω τη σελίδα που το πήρα! Έχει πολύ ωραία θέματα! Ελπίζω να την ξαναβρώ!

Υγ. Είμαι 17 χρονών! (Μικρούλης = Μπόμπιρας, όπως λέει και ο παππούς Αρχάγγελος)
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]