Φιλοσοφική ερώτηση...

Started by quality, 05 November, 2007, 10:22:35 PM

Previous topic - Next topic

Ξένια

πιστεύω ότι δεν ευσταθεί η πρόταση...ας πούμε καταλήξαμε πως η αγάπη μπορεί να μη μπορεί να μετρηθεί με μονάδες μέτρησης αλλά όμως υπάρχει...δεν είναι όλα μαθηματικά σε αυτό τον κόσμο πια....
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

Αρχάγγελε,
Πολύ ωραία τα είπες!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

arhaggelos

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΑΝ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΣΟΥ ΧΑΡΙΖΟΥΝ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ\' ΚΑΝΕΣ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΟ, ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕΤΡΙΕΤΑΙ

Βασιλείου Μάριος

Quote from: Xeniaπιστεύω ότι δεν ευσταθεί η πρόταση...ας πούμε καταλήξαμε πως η αγάπη μπορεί να μη μπορεί να μετρηθεί με μονάδες μέτρησης αλλά όμως υπάρχει...δεν είναι όλα μαθηματικά σε αυτό τον κόσμο πια....
Φυσικά και δεν είναι όλα μαθηματικά, όπως η αγάπη και όλα τα συναισθήματα! Η πρόταση πιστεύω πως ευσταθεί γιατί και εμένα με προβλημάτισε αυτό και θέλω να το σχολιάσετε και εσείς!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

Αυτή είναι η σωστή λέξη...

Quote from: arhaggelosΤΟ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΟ
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

arhaggelos

ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΜΕΤΡΙΕΤΑΙ, ΓΙ\' ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΕΙ ΑΞΙΑ, ΑΥΡΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ
ΤΟ ΑΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΤΡΗΤΟ, ΓΙ\' ΑΥΤΟ ΔΕ ΧΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ

Βασιλείου Μάριος

[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

καλά έκανα και σου πρότεινα λοιπόν να μας πεις εσύ....δεν έπεσα έξω...:)
Αν σου πω ότι τα ίδια σκεφτόμουν κι εγω....
Μάριε πήραμε ένα πολύ ωραίο μήνυμα απόψε...Εκείνος που είναι ΑΓΑΠΗ, Εκείνος ας μας βοηθήσει να την αποκτήσουμε....να τη μοιράσουμε...να τη νιώσουμε....flow:
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

arhaggelos

ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΡΙΟ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ...ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΣΑΣ ΑΦΗΣΩ. ΜΕΝΩ Μ\'ΑΥΤΗ ΤΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΤΗΣ ΞΕΝΙΑΣ!
Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ!!!
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!

Βασιλείου Μάριος

Πολύ ωραία συζήτηση και ελπίζω να λάβουν μέρος και άλλα μέλη!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

Η πραγματική αγάπη είναι πάντοτε συνυφασμένη με την προσφορά, τη θυσία, την ανιδιοτέλεια. Αγάπη είναι να χαίρεσαι με αυτόν που χαίρεται και να λυπάσαι με αυτόν που πονά. Αυτός που αγαπά ανέχεται τον άλλο με τις ατέλειές του χωρίς να τον περιφρονεί, χωρίς καν να τον κάνει να νιώθει άσχημα για αυτό που είναι. Όταν αγαπάς ενδιαφέρεσαι τι θα γίνει ο άλλος, χωρίς όμως αυτό το ενδιαφέρον να γίνεται καταπίεση και επιβολή. Και αυτό, διότι η πραγματική αγάπη εμπεριέχει τον σεβασμό της ελευθερίας του άλλου, την εκτίμηση προς την προσωπικότητά του.

Παρεξηγημένη αγάπη είναι όταν ο άλλος γίνεται το αντικείμενο με το οποίο ικανοποιώ εγώ τις ανάγκες και τις επιθυμίες μου. Κάτι τέτοιο μάλλον προσκόλληση και αδυναμία πρέπει να ονομάζεται παρά αγάπη. Καταντούμε σε αυτή την παρεξηγημένη κατάσταση είτε όταν είμαστε φίλαυτοι – δηλαδή "εγωιστές" - είτε όταν πάσχουμε από κοινωνική ανασφάλεια. Σε αυτή την δεύτερη περίπτωση, ο φόβος μη τυχόν και μας απορρίψουν οι άλλοι μας κάνει να απαιτούμε συνεχώς επιβεβαίωση (-"Πες μου ότι με αγαπάς ..." "Μα μόλις τώρα σου το είπα !"). Η ανασφάλεια, με τις απαιτήσεις που προτάσσει, μας εμποδίζει από το να γνωρίσουμε και να αγαπήσουμε τον άλλο για αυτό που πραγματικά είναι, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που μας εμποδίζουν οι απαιτήσεις που προτάσσει η φιλαυτία, ο "εγωισμός".

Ποια από τις δύο πιο πάνω μορφές αγάπης έχουμε εμείς μέσα μας; Κριτήριο είναι η στάση μας απέναντι στους δύσκολους ανθρώπους: Αν τους αγαπούμε και αυτούς με την ίδια προθυμία, τότε η αγάπη μας είναι πραγματική. Αν όμως αγαπάμε μόνο όσους ανθρώπους βρίσκουμε ευχάριστους και βολικούς, τότε μάλλον η αγάπη μας εμπίπτει στην δεύτερη κατηγορία.

 Η αληθινή αγάπη μέσα στην ψυχή ενός ανθρώπου είναι σαν ένα δέντρο που σιγά – σιγά μεγαλώνει, και σκεπάζει όλο και περισσότερους ανθρώπους κάτω από την δροσερή σκιά του. Από εμάς το μόνο που απαιτείται είναι να φροντίσουμε λίγο για την καλλιέργειά της, καθώς επίσης να την προστατεύσουμε από αυτά που θα μπορούσαν να την ξεριζώσουν από την καρδιά.
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

arhaggelos

ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ,
ΕΧΩ ΤΗΝ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΟΝ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ. ΜΕ ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΓΡΗΓΟΡΗ ΚΑΙ ΦΑΣΑΡΙΟΖΙΚΗ ΜΕΡΑ. ΜΕ ΞΕΚΟΛΑΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΓΗΙΝΑ

http://www.pe912fm.com/listen.htm

quality

Διαφωνώ με την άποψη πως ό,τι δεν μπορεί να μετρηθεί,δεν υπάρχει κιόλας.Κάτι που δεν μπορεί να μετρηθεί,είτε εξαιτίας του πολύ μεγάλου μεγέθους του είτε,αντιθέτως,εξαιτίας της πολύ μικρής ποσότητάς του,δε συνεπάγεται βεβαίως βεβαίως ότι δεν υπάρχει.Υπάρχει,είναι εκεί,αλλά είναι δύσκολο για κάποιον τρίτο ίσως να το αντιληφθεί.Ας σκεφτούμε τα συναισθήματα που τρέφουμε ο καθένας από εμάς για τα άτομα με τα οποία συναναστρεφόμαστε.Άλλα μπορούμε να τα εκφράσουμε,άλλα όχι.Γι\'αυτό και πολλές φορές,μας εκπλήσσει η συμπεριφορά κάποιου επειδή ακριβώς δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε τι σημαίναμε για εκείνον,αν μετρούσαμε ή όχι στη ζωή του.Η αγάπη είναι ένα θέμα που με έχει απασχολήσει πολύ.Μέσα από την αγάπη κατάφερα κι έγινα καλύτερος άνθρωπος(έτσι τουλάχιστον θέλω να πιστεύω)κι αυτό γιατί κατάφερα να τη νιώσω και να τη δώσω χωρίς να προβληματιστώ για το πόσα θα χάσω ή πόσα θα πάρω ως αντάλλαγμα.Την έδωσα και την ένιωσα(τη δίνω και τη νιώθω),αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς,δεν καταφέρνω να τη μετρήσω,να την υπολογίσω...Δε χρειάζεται κιόλας νομίζω...
\"Ό,τι δεν μπορεί να μετρηθεί,δεν υπάρχει\".ΛΑΘΟΣ!ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΓΝΟΟΥΜΕ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΝΙΩΣΟΥΜΕ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ...
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

Βασιλείου Μάριος

Quote from: quality\"Ό,τι δεν μπορεί να μετρηθεί,δεν υπάρχει\".ΛΑΘΟΣ!ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΓΝΟΟΥΜΕ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΝΙΩΣΟΥΜΕ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ...
Αυτό ισχύει μόνο για τα άυλα. ε? Όλα τα υλικά μετριούνται, αλλά ορισμένα είναι πολύ μεγάλο το πλήθος τους και μας είναι δύσκολο να τα μετρήσουμε.
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

quality

Είναι δύσκολο να το μετρήσουμε,όχι ότι δεν υπάρχει.
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

Βασιλείου Μάριος

Quote from: qualityΕίναι δύσκολο να το μετρήσουμε,όχι ότι δεν υπάρχει.
Για συναισθήματα όμως. Έτσι δεν είναι?
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

quality

Και όχι μόνο.Η διαφορά της θερμοκρασίας που προκαλεί ένα αναμμένο σπίρτο στο δωμάτιο είναι πολύ πολύ πολύ πολύ μικρή,σχεδόν ανύπαρκτη,υπάρχει όμως...
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

Βασιλείου Μάριος

Quote from: qualityΚαι όχι μόνο.Η διαφορά της θερμοκρασίας που προκαλεί ένα αναμμένο σπίρτο στο δωμάτιο είναι πολύ πολύ πολύ πολύ μικρή,σχεδόν ανύπαρκτη,υπάρχει όμως...
Μετριέται όμως! Η τεχνολογία μας δίνει και αυτές τις δυνατότητες!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

Αγαπόμετρο πχ δεν έχω δει ποτέ! Ούτε και Στεναχωριόμετρο!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

quality

Quote from: MaRioSΗ πραγματική αγάπη είναι πάντοτε συνυφασμένη με την προσφορά, τη θυσία, την ανιδιοτέλεια. Αγάπη είναι να χαίρεσαι με αυτόν που χαίρεται και να λυπάσαι με αυτόν που πονά. Αυτός που αγαπά ανέχεται τον άλλο με τις ατέλειές του χωρίς να τον περιφρονεί, χωρίς καν να τον κάνει να νιώθει άσχημα για αυτό που είναι. Όταν αγαπάς ενδιαφέρεσαι τι θα γίνει ο άλλος, χωρίς όμως αυτό το ενδιαφέρον να γίνεται καταπίεση και επιβολή. Και αυτό, διότι η πραγματική αγάπη εμπεριέχει τον σεβασμό της ελευθερίας του άλλου, την εκτίμηση προς την προσωπικότητά του.

Παρεξηγημένη αγάπη είναι όταν ο άλλος γίνεται το αντικείμενο με το οποίο ικανοποιώ εγώ τις ανάγκες και τις επιθυμίες μου. Κάτι τέτοιο μάλλον προσκόλληση και αδυναμία πρέπει να ονομάζεται παρά αγάπη. Καταντούμε σε αυτή την παρεξηγημένη κατάσταση είτε όταν είμαστε φίλαυτοι – δηλαδή "εγωιστές" - είτε όταν πάσχουμε από κοινωνική ανασφάλεια. Σε αυτή την δεύτερη περίπτωση, ο φόβος μη τυχόν και μας απορρίψουν οι άλλοι μας κάνει να απαιτούμε συνεχώς επιβεβαίωση (-"Πες μου ότι με αγαπάς ..." "Μα μόλις τώρα σου το είπα !"). Η ανασφάλεια, με τις απαιτήσεις που προτάσσει, μας εμποδίζει από το να γνωρίσουμε και να αγαπήσουμε τον άλλο για αυτό που πραγματικά είναι, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που μας εμποδίζουν οι απαιτήσεις που προτάσσει η φιλαυτία, ο "εγωισμός".

Ποια από τις δύο πιο πάνω μορφές αγάπης έχουμε εμείς μέσα μας; Κριτήριο είναι η στάση μας απέναντι στους δύσκολους ανθρώπους: Αν τους αγαπούμε και αυτούς με την ίδια προθυμία, τότε η αγάπη μας είναι πραγματική. Αν όμως αγαπάμε μόνο όσους ανθρώπους βρίσκουμε ευχάριστους και βολικούς, τότε μάλλον η αγάπη μας εμπίπτει στην δεύτερη κατηγορία.

 Η αληθινή αγάπη μέσα στην ψυχή ενός ανθρώπου είναι σαν ένα δέντρο που σιγά – σιγά μεγαλώνει, και σκεπάζει όλο και περισσότερους ανθρώπους κάτω από την δροσερή σκιά του. Από εμάς το μόνο που απαιτείται είναι να φροντίσουμε λίγο για την καλλιέργειά της, καθώς επίσης να την προστατεύσουμε από αυτά που θα μπορούσαν να την ξεριζώσουν από την καρδιά.
Τέλεια λόγια...

Ναι,Μάριε,μετριέται...

Μιας κι έχουμε πιάσει την αγάπη,να σας ενημερώσω ότι στο subforum \"Πεζογραφία\" και στο τόπικ \"Ένα παιδί μετράει τ\'άστρα\"έχω ανοίξει ένα θέμα σχετικό με την αγάπη και μάλιστα αρκετά ιδιαίτερο θα έλεγα...
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

ειρήνη

ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΑΓΑΠΗ ΠΡΕΠΕΙ ΛΟΓΙΚΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ!ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ Η ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΞΕΠΕΡΝΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΟ?ΔΕ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ?
Πάντα υπάρχει παρελθόν για έναν άγιο και μέλλον για έναν αμαρτωλό...!