Φιλοσοφική ερώτηση...

Started by quality, 05 November, 2007, 10:22:35 PM

Previous topic - Next topic

quality

Έχω μία ερώτηση που απαιτεί σκέψη και συζήτηση.Είναι λίγο γενική,αλλά εγώ,να το κάνω κι αυτό γνωστό,έχω μια τάση να γενικολογώ...:cowboy:

Ότι δεν μπορεί να μετρηθεί,δεν υπάρχει;
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

Βασιλείου Μάριος

Μιλάς για υλικά αντικείμενα?
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

quality

Από εκεί πήρα έναυσμα...
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

Βασιλείου Μάριος

Βασικά πιστεύω ότι τα υλικά αντικείμενα, και ας μην μετριούνται, υπάρχουν γιατί είναι υλικά! Για παράδειγμα (αν κατάλαβα καλά το θέμα) τα αστέρια είναι αμέτρητα, αλλά υπάρχουν. Σωστά?
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

quality

Σωστά.

Η αγάπη λέω εγώ τώρα...Δεν μπορεί να μετρηθεί,αλά υπάρχει.
[b]Τη ζωή μου μηδενίζω,πάει να πει πως ξαναρχίζω...[/b]

Βασιλείου Μάριος

Η αγάπη υπάρχει, αλλά πώς να τη μετρήσεις!

Και να πώ και μια λίγο γελοία περίπτωση. Όταν με ρωτάει η κοπέλα μου πόσο την αγαπώ, της λέω πολύ. Η λέξει \"πολύ\" όμως τι δείχνει ακριβώς? Μετά με ρωτάει πόσο πολυ και πάει λέγοντας! Η αγάπη δεν νομίζω να έχει μονάδα μέτρησης και είναι δύσκολο να εκφράσουμε την ποσότητά της, πιστεύω!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

Παιδιά είναι ωραίο το θέμα αυτό..
δύσκολο όμως....
Εμένα μου αρέσουν πολύ οι απαντήσεις των παιδιών ξέρετε....
Ρώτησα πρόσφατα ένα μικρούλι που κρατούσα αγκαλιά: Γιαννάκη, πόσο την αγαπάς την κυρία? και σηκώνει τα χέρια ψηλά σαν να λέει: \"μέχρι τον ουρανό.....!!!!!\"
μιλάμε για παιδί 2.5 χρονών που δε μπορεί να μιλήσει όπως εμείς...Μετά το ρώτησα πόσο νομίζει ότι το αγαπώ εγώ και μου έδωσε την ίδια απάντηση...
Αυτό με έκανε να σκεφτώ πώς ένα τόσο δα πλασματάκι μπορεί να νιώσει την αγάπη που του δίνεις...και μάλιστα μπορεί να τη μετρήσει!!!σου λέει : τόσο πολύ και κάνει τα χεράκια του ψηλά....Αν αυτό αναγνωρίζει το μέγεθος της αγάπης τότε κι εγώ πιστεύω πως μετριέται η αγάπη ναι....
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

Είναι και αυτό μια λογικότατη άποψη! Εγώ δεν μπορώ να προσδιορίσω όμως το μέγεθος αυτό! Γιατί? Νιώθω οτι αγαπώ άλλα άτομα, αλλά δεν μπορώ να προσδιορίσω το μέγεθος!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

Μπορώ να πω όμως οτι κάποιον άνθρωπο τον αγαπώ περισσότερο απο κάποιον άλλο γιατί τον έχω περισσότερο μέσα στην καρδιά μου! Αυτή την κατάταξη, μπορώ να την καταλάβω, το μέγεθος όμως, όχι!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

arhaggelos

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

16. ο δε Ιησούς προσκαλεσάμενος αυτά είπεν,
άφετε τα παιδία έρχεσθαι πρός με και μη κωλύετε αυτά,
των γαρ τοιούτων εστίν η βασιλεία του Θεού.
17. αμήν λέγω υμίν, ος εάν μή δέξηται την βασιλείαν του Θεού ως παιδίον,
ου μη εισέλθη εις αυτήν.

Λουκ. ιη\' 16,17

Βασιλείου Μάριος

Μια και το έβαλες, μετέφρασέ το κιόλας!

Εγώ είμαι της Τεχνολογικής!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

arhaggelos

ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ ΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ
Η ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΣΕ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΨΑΞΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ;;;
(ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ)

Βασιλείου Μάριος

Ας δοκιμάσω να την ψάξω εγώ!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

Μάριε μου, ξέρεις τι γίνεται, νομίζω ότι δεν πρέπει να μας απασχολεί το πόσο αγαπάμε, αλλά το αν αγαπάμε αληθινά.Νομίζω αν αγαπάς αληθινά, νιώθεις ότι αγαπάς πολύ!!!!Έτσι δεν είναι?Ενώ κάποια πρόσωπα που προσπαθείς να τα αγαπήσεις, νιωθεις ότι δεν τα αγαπάς πολύ...Άρα σημασία έχει να συνεχίσουμε να αγωνιζόμαστε  για την κατάκτησή της αγάπης..Μόνο τότε θα αισθανθείς ότι αγαπάς όλους πολύ!!!!!!!τι λες?
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

arhaggelos

ΚΑΛΗ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΥ, Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ....
...ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ

arhaggelos

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΗΘΙΝΑ;

Βασιλείου Μάριος

Αυτό?

ιη:16 ῾Ο ῾Ιησοῦς ὅμως προσκαλέσας αὐτά, εἶπεν· ῾Αφήσατε τὰ παιδία νὰ ἔρχωνται πρὸς ἐμέ, καὶ μὴ ἐμποδίζετε αὐτά· διότι τῶν τοιούτων εἶναι ἡ βασιλεία τοῦ Θεοῦ.
ιη:17 ῾Αληθῶς σᾶς λέγω, ῞Οστις δὲν δεχθῇ τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ ὡς παιδίον, δὲν θέλει εἰσέλθει εἰς αὐτήν.
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

arhaggelos

ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ! ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;;;

Βασιλείου Μάριος

Δίκιο έχεις Ξένια, αλλά από τα άτομα που αγαπώ, έχω νιώσει οτι κάποιο το αγαπώ περισσότερο!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

Quote from: arhaggelosΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ! ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;;;
Αυτό το καταλαβαίνω πιο άνετα!
Το καταλαβαίνω τι λέει και το γνωρίζω και από τα Θρησκευτικά. Απλά με τα αρχαία κείμενα δεν τα πάω και τόσο καλά! Γι\' αυτό σου είπα οτι είμαι Τεχνολογική!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

ε....αυτό τώρα ίσως σημαίνει ότι υπάρχει και μια αλφα συμπάθεια, του \'χεις αδυναμία ή επικοινωνήτε περισσότερο βρε παιδί μου...δεν είναι κακό αυτό...
ο δρόμος φίλε Αρχάγγελε είναι...πες μας εσύ καλύτερα που τα λες ωραία..
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

Quote from: Xeniaε....αυτό τώρα ίσως σημαίνει ότι υπάρχει και μια αλφα συμπάθεια, του \'χεις αδυναμία ή επικοινωνήτε περισσότερο βρε παιδί μου...
Α! ναι, σωστό και αυτό! Μάλλον εκεί οφείλεται!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

:)Απλά μην σταματάς να αγαπάς αυτό το άτομο...συνέχισε να το αγαπάς τόσο για πάντα...και βάλε το ως μέτρο που εκεί θα πρέπει να φτάσει η αγάπη σου και για τους άλλους....αυτό βέβαια το λέω πρώτα για μένα και μετά για τους άλλους...αλήθεια..
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

Ναι! Ας επανέλθουμε τώρα στην αρική ερώτηση!

\"Ότι δεν μπορεί να μετρηθεί,δεν υπάρχει;\"

Εσύ τι πστεύεις?
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

arhaggelos

ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΛΕΩ ΩΡΑΙΑ...
ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΩ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ, ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟ ΘΕΟ ΝΑ ΜΕ ΦΩΤΙΣΕΙ...
ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΣΥΓΚΡΟΤΩ ΤΗ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ (ΛΟΓΩ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ)

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ \"ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Η ΟΔΟΣ\". ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΑΔΟΛΗ ΚΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΑΓΑΠΗ, ΣΤΗΝ ΚΑΘΑΡΗ ΑΓΑΠΗ. ΠΟΙΟΣ ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΘΑΡΟΣ ΚΑΙ ΑΓΝΟΣ ΣΑΝ ΠΑΙΔΙ;;; ΟΛΟΙ ΜΑΣ!!! ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ, ΤΗΝ ΜΕΤΑΝΟΙΑ, ΤΗΝ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΜΑΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΙΕΡΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΑΣ. ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΩΡΑ ΤΗΣ ΘΕΙΚΗΣ ΧΑΡΙΤΟΣ ΜΑΣ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΛΟΧΕΡΑ Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΑΠΟΚΤΑ ΝΟΗΜΑ ΚΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΑΓΑΠΗ!