News:

Η Συνευωχία ξανά στο Διαδίκτυο

Main Menu

Άμφια....

Started by βίκυ, 02 October, 2007, 11:58:00 PM

Previous topic - Next topic

βίκυ

Καλησπέρα!
   Είχα πρόσφατα σχετικά την ευκαιρία να επικοινωνήσω με ορθόδοξους ιερείς από Γαλλία και Βέλγιο. Επείδή, λοιπόν, στις χώρες αυτές δεν επιτρέπεται οι ιερείς -κ γενικά οι εκπρόσωποι θρησκειών- να φορούν ράσα ή ό,τι μπορεί να φανερώσει μια πίστη/θρησκεία, αναρωτήθηκα πώς και πότε ξεκίνησε η ρασοφορία των ιερέων και για ποιό λόγο? Μήπως τελικά στην Ελλάδα είναι μόνο θέμα παράδοσης και όντως \"τα ράσα δεν κάνουν τον παπά\" ή έχουν βαθύ θεολογικό νόημα? Αν ισχύει το τελευταίο, μήπως είναι σα να καταδικάζουμε τους ορθοδόξους ιερείς των άλλων χωρών?

Μαρκήσιος de Karampa

Πολύ καλό το θεματάκι βίκυ...
Πιστεύω ότι έχει πολύ ψωμί...
Το καθεστώς για τους ιερωμένους στην \"πολιτισμένη\" Ευρώπη το έχω ξανακούσει...
Τώρα για το πότε ξεκίνησε η ρασοφορία δεν είμαι σίγουρος οπότε το αφήνω για τους εμπειρογνώμονες... (staboz,romios)
Εμένα πάντως δε με ενοχλεί καθόλου οι ιερείς να φοράνε ράσα και τα αφήνουν γένια... (έχω ακούσει ότι είναι αντιαισθητικό να τρέφουν γενιάδα!!)...
Επίσης είναι προφανές ότι και τα ράσα δεν κάνουν τον παπά,ότι και αποτελεί παράδοση, και έχουν βαθύ θεολογικό περιεχόμενο....
Ίσως να κάνω λάθος, αλλά έχω ακούσει ότι αφήνουν γένια λόγω πένθους και ελλείψεως χρόνου...
Το γεγονός ότι εδώ ισχύει ακόμη η ρασοφορία δε σημαίνει ότι καταδικάζονται οι ιερείς των άλλων χωρών....
Εκεί είναι πιο \"φιλελεύθεροι\" και \"πολιτισμένοι\" πώς να το κάνουμε....
Να δούμε τί άλλο θα μας προτείνουν-επιβάλλουν εν ονόματι της δήθεν προστασίας των δικαιωμάτων και των ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων...
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»

ρωμηός

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που έθεσες Βίκυ. Έτυχε μάλιστα αυτές τις ημέρες να διαβάζω ένα σχετικό βιβλίο του π. Κωνσταντίνου Καλλινίκου (καθηγητού πανεπιστημίου) με τίτλο : \"Ο χριστιανικός ναός και τα τελούμενα εν αυτώ\". Τώρα το έχω δανείσει στον αρχάγγελο να το φωτοτυπήσει. Μόλις μου το επιστρέψει, θα σας μεταφέρω τα κεφάλαια για τα άμφια των ιερέων και για τα γένια και τα μαλλιά.

Απ\' ότι συγκρατώ στη μνήμη μου: 1) τα μαύρα ράσα επεκράτησαν στον ελλαδικό χώρο αρκετά καθυστερημένα ώστε να αποτελούν \"κανονική παράδοση της Εκκλησίας\". Οι ιερείς φορούσαν τα ενδύματα της εποχής ενώ είχαν ιδιαίτερα ενδύματα κατά την ώρα της Θείας Λειτουργίας. Πολλά απ\' αυτά βέβαια που χρησιμοποιούνται σήμερα (όπως ή μήτρα του Επισκόπου ή ο σάκος ή το επιγονάτιο) έχουν κι αυτά προστεθεί εκ των υστέρων από τη μανία της εξουσίας να ομοιάσουν προς τους Βασιλείς και αυτοκράτορες. 2. Ως προς την κόμη, αναφέρει ρητώς ότι απαγορεύεται από τους Κανόνες (Αναφέρει αρκετούς μαζί και με άλλα ισχυρά παραδείγματα) να τρέφουν κόμη και ισχυρίζεται ότι η κομη πρέπει να είναι τόσο κομμένη όσο το μαλλί να καλύπτει ίσα ίσα το κεφάλι 3. Ως προς τη γενειάδα, αναφέρει ότι έτρεφαν γενειάδα, αλλά όχι υπερβολικά μεγάλη.

Περισσότερα βέβαια όταν πάρω το βιβλίο στα χέρια μου.


.....................................................................................
Παύλε, το σωστό είναι η μίτρα
                 Στ.
.....................................................................................

ρωμηός

Quote from: Μαρκήσιος de KarampaΤώρα για το πότε ξεκίνησε η ρασοφορία δεν είμαι σίγουρος οπότε το αφήνω για τους εμπειρογνώμονες... (staboz,romios)
Τιμή μου να με συγκαταριθμείς με τον Σταμπόζ στους εμπειρογνώμονες...αλλά πόρρω απέχω.... οπότε αναμένουμε την τοποθέτηση του Σταμπόζ

geof1

Καλησπέρα!
   Είχα πρόσφατα σχετικά την ευκαιρία να επικοινωνήσω με ορθόδοξους ιερείς από Γαλλία και Βέλγιο. Επείδή, λοιπόν, στις χώρες αυτές δεν επιτρέπεται οι ιερείς -κ γενικά οι εκπρόσωποι θρησκειών- να φορούν ράσα ή ό,τι μπορεί να φανερώσει μια πίστη/θρησκεία, αναρωτήθηκα πώς και πότε ξεκίνησε η ρασοφορία των ιερέων και για ποιό λόγο? Μήπως τελικά στην Ελλάδα είναι μόνο θέμα παράδοσης και όντως \"τα ράσα δεν κάνουν τον παπά\" ή έχουν βαθύ θεολογικό νόημα? Αν ισχύει το τελευταίο, μήπως είναι σα να καταδικάζουμε τους ορθοδόξους ιερείς των άλλων χωρών?


apanthsh:

1on.ta maura rasa tou papa stin ellada \'\'kai kala\'\' mas deixnoun oti i ekklhsia kai sygkekrimena oi pappades vriskontai se penthos.giauto foroun maura xontra rasa xeimwna kalokairi.penthoun autoi oi antrwpoi apo ti gennhsh mexri to thanato tous.ha

2on.einai enas tropos diafhmishs.vlepeis kai o xristodoulos kai arketoi prin apo auton hxeran ti tha pei marketing.theloun o kosmos na mhn xexasei ti esti ellhn papas.an oi papades ntynontan me politika rouxa den tha eixan kamia diafora apo emas kai etsi tha \'\'exaleifontan\'\' arga i grigora san kati pou den uphrxe pote.kai auto den to theloume e?ha

3on.meta 420 xronia tourkokratias.meta ti xounta.kai genika meta apo olous tous polemous [kurhgmenous kai akurhxtous] i ekllhsia apekthse kai diathrei ews shmera assulhpth periousia.milame gia ekatomuria stremmata ghs,trapezikous logariasmous kai ependuseis sto xrhmatisthrio.enas megalos logos auths ths \'\'megalhs tsephs \'\' tous einai oti epi tourkokratias den sou anhke i periousia sou kai gia na thn swseis mporouses na thn \'\'xariseis\'\' proswrina stin ekklhsia ws allothi kai na diatirithei.giati oi tourkoi den peirazan tin ellhnikh ekklhsia.malistan ta eixan kala mazi tous gia eunohtous logous.To oti ti xarises proswrina shmainei pws ginotan kthma tis ekklhsias monimws meta apo 1 aiwna i afou pethaines:p

auto pou thelw na pw einai oti den xreiazetai kan na anarwtiesai ti foroun oi papades i giati i pws i apo pote.den exei shmasia.einai ena sapismeno kai dieftharmeno systhma pethameno pro pollou.exei ginei pleon mia epixeirhsh symferontwn.apla to apokalous ekklhsia....

na doume pote tha ginei epitelous o diaxwrismos ekklhsias kratous.mallon sti 2a parousia ha

Ξένια

Tα όσα θα γράψω παρακάτω αποτελούν απάντηση στον αγαπητό φίλο geof1:

Με το πρώτο κομμάτι της απάντησής σου θα συμφωνήσω, αφού πρώτα αφαιρέσουμε το \"και καλά\" και το \"ha\", δηλαδή το ειρωνικό μέρος της απάντησης..
Επίσης θα κάνουμε μια αντικατάσταση της λέξης \"παππάς\" με τη λέξη \"ιερέας\"...Γιατί ναι μεν ο λαός μας τους αποκαλούσε με όλη του την απλότητα \"παππάδες\" τότε  επι τουρκοκρατίας, ωστόσο πολλοί σήμερα τους αποκαλούν έτσι με σκοπό να τους μειώσουν...(Εύχομαι να μην είσαι μέσα σε αυτούς.Γιατί αν είσαι δεν έχει νόημα να συζητάμε ένα θέμα για το οποίο η στάση σου \"θα είναι ου με πεισεις καν με πείσεις\").

Είπες επίσης πως:\"an oi papades ntynontan me politika rouxa den tha eixan kamia diafora apo emas kai etsi tha \'\'exaleifontan\'\' arga i grigora san kati pou den uphrxe pote\".
Παραδέχτηκες με λίγα λόγια πως τελικά τα ράσα κάνουν τον παππά...Και σε ρωτώ:στ΄ αλήθεια το πιστεύεις αυτό?Είναι δυνατόν να σεβόμαστε κάποιον μόνο και μόνο από τα ρούχα που φοράει?Νομίζεις ότι οι ιερείς κρατάνε ζωντανή την εκκλησία?Αλήθεια με τι στολή κήρυττε ο Χριστός και τον ακολούθησαν μέχρι σήμερα τα εκκατομύρια των πιστών???
Πες μας τελικά, έτσι για να μιλήσουμε λίγο πιο πρακτικά, πόσους από τους φίλους σου κατάφερες να κερδίσεις με την εξωτερική σου εμφάνιση στην αρχή και πόσοι είναι αυτοί που παρέμειναν δίπλα σου μέχρι το τέλος ή σε εγκατέλειψαν εξ\' αιτίας αυτής?Θέλω να πω δηλαδή ότι όλο μας το είναι μετράει για να κρατήσουμε κοντά μας αυτούς που μας εμπιστεύτηκαν και όχι η εξωτερική μας εμφάνιση απαραίτητα.

Θα ήθελα κλείνοντας να σταθώ στο τελευταίο που είπες:\"auto pou thelw na pw einai oti den xreiazetai kan na anarwtiesai ti foroun oi papades i giati i pws i apo pote.den exei shmasia.einai ena sapismeno kai dieftharmeno systhma pethameno pro pollou.exei ginei pleon mia epixeirhsh symferontwn.apla to apokalous ekklhsia....\"
Η εκκλησία φίλε μου δεν είναι τίποτα από αυτά που είπες, ούτε σαπισμένη, όυτε διαφθαρμένη, όυτε νεκρή.Αντίθετα, νεκροί είναι αυτοί που την πολεμούν χωρίς να ξέρουν και οι ίδιοι το γιατί.Όλοι μας την πολεμούμε με τα πάθη μας.Το θέμα είναι να δεχτούμε το αναστημένο χέρι του Χριστού που για μας σταυρώθηκε άλλωστε και να μην επιμένουμε στη \"νέκρα\" μας...Από εκεί και πέρα, όσοι θέλουν τη ΖΩΗ, ξέρουν που θα τη βρουν...:)
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Μαρκήσιος de Karampa

geof1, διάβασα με προσοχή τη δημοσίευσή σου.... Μπορεί να συμφωνούμε στα μουσικά (Α/Ε) αλλά εδώ διαφωνώ στα εξής....
Κατά πρώτον θα μας διευκόλυνες αν έγραφες με ελληνικούς χαρακτήρες ...
Τώρα πάμε λίγο στα γραφόμενά σου....

Αφού τα μαύρα όπως λες είναι για λόγους πένθους τότε ποιος είσαι συ που θα κρίνεις αν ο ιερέας πενθεί ή όχι;
Δε σου λέω ότι όλοι πενθούν, αλλά είναι σαν να μου λες ότι οι κακοί μαθητές δεν πρέπει να έχουν ευκαιρίες μαθήσεως-μορφώσεως....
Δηλαδή πιστεύεις ότι εν έτει 2007 αποτελεί κοινωνικό κομπασμό η ιερωσύνη;Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα....
Μπερδεύεις επίσης τις λέξεις παπάς-επίσκοπος και ιερωσύνη-ιεραρχία....
Άλλο αυτό άλλο το άλλο... Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι....
Τα περί περιουσίας της Εκκλησίας τα δέχομαι... Πάντως δεν τα έκλεψε από κανέναν...
Quotemalistan ta eixan kala mazi tous gia eunohtous logous.
Πες μας κιόλας ότι δεν ήθελε και δεν βοήθησε στην εθνική Παλιγγενεσία... Και είπαμε άλλο επίσκοπος άλλο διάκος.....


na doume pote tha ginei epitelous o diaxwrismos ekklhsias kratous.mallon sti 2a parousia ha


Τί εννοείς διαχωρισμό;Να μην πηγαίνει ο Αλαβάνος να ασπαστεί το Σταυρό;
Ή μήπως πιστεύεις ότι θα βγει ευνοημένο το Κράτος από μια τέτοια εξέλιξη;
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»

Μαρκήσιος de Karampa

geof1, διάβασα με προσοχή τη δημοσίευσή σου.... Μπορεί να συμφωνούμε στα μουσικά (Α/Ε) αλλά εδώ διαφωνώ στα εξής....
Κατά πρώτον θα μας διευκόλυνες αν έγραφες με ελληνικούς χαρακτήρες ...
Τώρα πάμε λίγο στα γραφόμενά σου....

Αφού τα μαύρα όπως λες είναι για λόγους πένθους τότε ποιος είσαι συ που θα κρίνεις αν ο ιερέας πενθεί ή όχι;
Δε σου λέω ότι όλοι πενθούν, αλλά είναι σαν να μου λες ότι οι κακοί μαθητές δεν πρέπει να έχουν ευκαιρίες μαθήσεως-μορφώσεως....
Δηλαδή πιστεύεις ότι εν έτει 2007 αποτελεί κοινωνικό κομπασμό η ιερωσύνη;Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα....
Μπερδεύεις επίσης τις λέξεις παπάς-επίσκοπος και ιερωσύνη-ιεραρχία....
Άλλο αυτό άλλο το άλλο... Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι....
Τα περί περιουσίας της Εκκλησίας τα δέχομαι... Πάντως δεν τα έκλεψε από κανέναν...
Quotemalistan ta eixan kala mazi tous gia eunohtous logous.
Πες μας κιόλας ότι δεν ήθελε και δεν βοήθησε στην εθνική Παλιγγενεσία... Και είπαμε άλλο επίσκοπος άλλο διάκος.....


Quotena doume pote tha ginei epitelous o diaxwrismos ekklhsias kratous.mallon sti 2a parousia ha
Τί εννοείς διαχωρισμό;Να μην πηγαίνει ο Αλαβάνος να ασπαστεί το Σταυρό;
Ή μήπως πιστεύεις ότι θα βγει ευνοημένο το Κράτος από μια τέτοια εξέλιξη;

Μη νομίζεις ότι σου την \"πέφτουμε\" εγώ και η Ξένια από πάνω...
Συζήτηση κάνουμε.... χα (που λες και συ)....
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»

geof1

XENIA SAID:Παραδέχτηκες με λίγα λόγια πως τελικά τα ράσα κάνουν τον παππά...Και σε ρωτώ:στ΄ αλήθεια το πιστεύεις αυτό?Είναι δυνατόν να σεβόμαστε κάποιον μόνο και μόνο από τα ρούχα που φοράει?Νομίζεις ότι οι ιερείς κρατάνε ζωντανή την εκκλησία?Αλήθεια με τι στολή κήρυττε ο Χριστός και τον ακολούθησαν μέχρι σήμερα τα εκκατομύρια των πιστών???

fusika ta rasa kanoun to pappa.tipota parapanw.
i pleiopshfia twn pappadwn einai anthrwpoi me apothymena,komplex,pou eite eginan iereis logw oikogeneiakhs epirrohs kai katanagkasmou eite epeidh den diavasan filosofia thn wra pou eprepe:p[ligos nitse.hegel,marx,foierbach kai sopenhaouer isws na tous allaze ta pisteuw tous.

koita na deis ksenia.i ekllhsia sthn ellada prospathei me nyxia me dontia na kratithei zwntanh.An thymasai me to skandalo pou pappades forousan stringakia i ton DELETED[lol] i eklevan apo to tameio ths ekklhsias panta sto zenith kapoiou tetoiou eidous skandalou i ekklhsia evgaine exostrakize tis \'\'meionothtes\'\' autes ta mellanwmata opws ta apokalese kai ekane merikes filanthrwpikes diadhlwseis kai ksexasthke to zhthma..

to provlhma sou kai palaiotera mou kai pollwn ellhnwn provlhma einai oti xexnoun.Xexnas pws an pisteueis sto xristo mporeis kai xwris tin ekklhsia.ntavatzh sth pisth sou kai emmesh kai ammesh epirroh giati vazeis?
Vasika pisteuw pws den exeis epilogh.eidika afou efarmozetai o nhpiovaptismos stin ellada.vaftizesai eite to thes eite oxi.ena polu sugkekrimeno prhsma mpainei ws panwfori sti proswpikothta sou xenia.

rwtas:τα ράσα κάνουν τον παππά...Και σε ρωτώ:στ΄ αλήθεια το πιστεύεις αυτό?
to pisteuw.mhn kaneis to lathos na pisteueis oti oi pappades einai kati anwtero.kati sofo.kati ideato.kati lampro kati fwteino.den einai oute xexwristo,oute prepei na dra ws protupo.

me dexiotexnia kai ponhria kai patwntas panw se xiliades ekatomuria ptwmatwn uparxei ews shmera ekklhsia eite orthodoxh eite katholikh.
na sou upenthymisw oti ths ellhnikhs ekklhsias i oikonomia kseperna kata polu ton proupologismo 10 mazi tritokosmikwn xwrwn.kai epishs oti i katholikh ekklhsia exei strato,antipuraulika systhmata kai sto vatikano o troulos zygizei 2,2 tonous x r u s a f i.O ulismos se olo tou to megaleio afou oi pappades mono me mercedes benz kukloforoun kata tetrades kai pentades

me liga logia ola auta pou apokaloume ekklhsia einai oti pio adynamo kai antrhwpino mporeis na deis gyrw sou.kai me ta rasa kai me tis ekklhsies se kathe geitonia prospathoun na parameinoun stis syneidhseis mas kai stis zwes mas en genei.

exw spoudazei psyxologia,metaptyxiako sti filosofia kai sti thriskeiologia.kai mporw na sou pw aneta oti krinontas apo ti fwtografia sou pisteueis se ena theo.den xereis poion,eisai fovismenh.oi goneis sou kai oi suggeneis sou kata pleiopshfia pisteuoun.pane stin ekklhsia pasxa xristougenna kai ante kamia kuriakh.dikaiwma sou kai dikaiwma sas.

ALLA.
den exei to dikaiwma i ekklhsia na kapileuetai tin antiprwsopeush kai na paristanei to mesazonta metaxy theou-anthrwpou.
den thn xreiazomaste kai to kseroun.
to thema einai na to mathoume kai emeis.

exw syzhthsei me pappades.tous exw ferei se duskolh thesh,tous exw kanei mesa apo mia syzhthsh na katsoun se mia gwnia skeptomenoi.
me auto thelw na sou pw.pws oute idiaiterh gnwsh exoun gia otidhpote.to paizoun kaloi.to paizoun kalosunatoi kai eugenikoi.
alla pistepse me thymwnoun pio polu kai apo autous pou xreiazontai xapia kai anger management.
arketoi apo autous einai diestrammenoi kai isws DELETED [LOL]

geof1

markhsios de karampa said:
Αφού τα μαύρα όπως λες είναι για λόγους πένθους τότε ποιος είσαι συ που θα κρίνεις αν ο ιερέας πενθεί ή όχι;

den to krinw egw file mou.i ekklhsia to exei pei auto: to mauro upodhlwnei to penthos mas gia to xamo tou xristou.oi idioi to exoun pei oxi egw.
autoi oi antrwpoi penthoun 2007 xronia twra gia to xamo enos atomou pou phre muthikes diastaseis kai pou anthrwpoi san kai autous ton staurwsan tote kai tha to ksanaekanan kai twra.

a epishs to raso einai to akrivws antitheto me to rouxismo tou arxaiou ellhna.apo th mia i xegnoiasia kai i eleutheria xwris ntroph gia th gymnia .kai apo thn allh ta rasa pou kaluptoun ta panta ektos apo to kefali


xenia said:Το θέμα είναι να δεχτούμε το αναστημένο χέρι του Χριστού που για μας σταυρώθηκε

zeis 2007 xronia meta kai eisai pepeismenh gia auto?na sai kala me kaneis kai gelaw monos mesa sth nyxta.

Μαρκήσιος de Karampa

Σου ζήτησα μια χάρη αλλά δε μου την έκανες....
Θα μας ανεβάσεις την μυωπία 2-3 πόντους αν συνεχίσεις με τα γκρίκλις... Τέλος πάντων....

Quotei pleiopshfia twn pappadwn einai anthrwpoi me apothymena,komplex,pou eite eginan iereis logw oikogeneiakhs epirrohs kai katanagkasmou eite epeidh den diavasan filosofia thn wra pou eprepe:p[ligos nitse.hegel,marx,foierbach kai sopenhaouer isws na tous allaze ta pisteuw tous.
Άσε τους ανθρώπους να επιλέξουν όποια οδό θέλουν στη ζωή τους... Μιλάς με ένα τρόπο λες και έχεις γνωρίσει 5.000 ιερωμένους...
Δηλαδή εγώ που έχω διαβάσει μερικά πράγματα από Μαρξ,Φόιερμπαχ και δεν τους ενστερνίζομαι πλήρως έχω πρόβλημα;


QuoteAn thymasai me to skandalo pou pappades forousan stringakia i ton DELETED[lol]
Να χαρώ εγώ επίπεδο!

Τα περί σκανδάλων τα δέχομαι εν μέρει... αλλά όχι από την συγκεκριμένη σκοπιά....


QuoteXexnas pws an pisteueis sto xristo mporeis kai xwris tin ekklhsia.ntavatzh sth pisth sou kai emmesh kai ammesh epirroh giati vazeis?
Η πίστη μου είναι πίστη μου,η πίστη σου πίστη σου...


Quoteme dexiotexnia kai ponhria kai patwntas panw se xiliades ekatomuria ptwmatwn uparxei ews shmera ekklhsia eite orthodoxh eite katholikh.
Άδικη και unfair η σύγκριση...

QuoteVasika pisteuw pws den exeis epilogh.eidika afou efarmozetai o nhpiovaptismos stin ellada.
Σε πίεσε κανείς να πας στην εκκλησία;Αφού δεν πήγες υπέστης κυρώσεις;Τί είδους;


Quotekai me ta rasa kai me tis ekklhsies se kathe geitonia prospathoun na parameinoun stis syneidhseis mas kai stis zwes mas en genei.
Δηλαδή όλα λειτουργούν σήμερα για να σου επιβάλλουν την χριστιανική πίστη;Σε άλλη διάσταση ζω;

Quoteexw spoudazei psyxologia,metaptyxiako sti filosofia kai sti thriskeiologia.
Και εις ανώτερα!(lol)
Quoteexw syzhthsei me pappades.tous exw ferei se duskolh thesh,tous exw kanei mesa apo mia syzhthsh na katsoun se mia gwnia skeptomenoi.
me auto thelw na sou pw.pws oute idiaiterh gnwsh exoun gia otidhpote.to paizoun kaloi.to paizoun kalosunatoi kai eugenikoi.
alla pistepse me thymwnoun pio polu kai apo autous pou xreiazontai xapia kai anger management.
Μπράβο ρε θηρίο καλά τους έκανες.... Όλους τους ιερωμένους ταυτόχρονα;;
Πάντως έχεις μεγάλες δυνατότητες... Ξέρεις τα πάντα για ΟΛΟΥΣ τους ιερείς ρε παιδί μου...

Quotearketoi apo autous einai diestrammenoi kai isws DELETED [LOL]
Αυτό το έμαθες σε κάποιο πτυχίο ή μεταπτυχιακό,διακτορικό,μάστερ;
Το βρήκα!Ήταν θέμα εργασίας!
Μη μου πεις ότι ήσουν και αυτόπτης μάρτυρας... (lol)


Quoteden to krinw egw file mou.i ekklhsia to exei pei auto: to mauro upodhlwnei to penthos mas gia to xamo tou xristou.oi idioi to exoun pei oxi egw.
autoi oi antrwpoi penthoun 2007 xronia twra gia to xamo enos atomou pou phre muthikes diastaseis kai pou anthrwpoi san kai autous ton staurwsan tote kai tha to ksanaekanan kai twra.
Στο ξαναλέω επειδή δε με κατάλαβες.... Ξέρεις εσύ τί πιστεύει κανείς μέσα του;
Ουπς... Ξέχασα ότι ξέρεις τα πάντα για ΟΛΟΥΣ τους παπάδες....
Όταν λες πήρε μυθικές διαστάσεις τί εννοείς;
Κάτι σαν τον Ηρακλή ας πούμε; Τα Ευαγγέλια και οι ιστορικές καταγραφές είναι κάτι σαν τους άθλους;


Quotea epishs to raso einai to akrivws antitheto me to rouxismo tou arxaiou ellhna.apo th mia i xegnoiasia kai i eleutheria xwris ntroph gia th gymnia .kai apo thn allh ta rasa pou kaluptoun ta panta ektos apo to kefali
Ότι πιο \"φθηνό\" έχω ακούσει τον τελευταίο μήνα....
Εσύ ως Έλλην γιατί δεν κυκλοφορείς με χλαμύδα;Ἀσε τους παπάδες,αυτοί είναι ανέσχυντοι....

Quotezeis 2007 xronia meta kai eisai pepeismenh gia auto?na sai kala me kaneis kai gelaw monos mesa sth nyxta.
Εσύ είσαι πεπεισμένος για το αντίθετο;
Είναι καθαρά θέμα πίστεως....
Γούστο μου και καπέλο μου....
Όσο για το γέλιο καλό κάνει.... το λένε και οι γιατροί....


Υ.Γ. Ειλικρινά μετά από τα γραφόμενά σου αμφιβάλλω αν ακούς Α/Ε....
Ή μπορεί να ισχύσει το \" άλλα λέει η θεια μου, άλλα ακούν τ\' αφτιά μου...\"
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»

Ξένια

Αγαπητέ geof1,

Θεωρώ πως στην περίπτωσή σου μόνο προσευχή χρειάζεται και όχι λόγια...
Αν τα λόγια μου σου προκάλεσαν γέλιο, δυστυχώς τα δικά σου είναι ικανά να φέρουν δάκρυα στα δικά μου μάτια...Μόνο θλίψη προκαλούν τα όσα γράφεις..λυπάμαι πολύ...καθώς διάβαζα τις καταθέσεις σου, μια ιστορία ήρθε στο νου μου...κάποια ψυχή μου την είχε πει...

    Ήταν κάποτε δύο γειτόνισσες που έμεναν σε διπλανά σπίτια...Η μία μισούσε την άλλη πάρα πολύ, γι' αυτό και φρόντιζε να της κάνει ποικιλοτρόπως τη ζωή μαρτύριο..Μια μέρα λοιπόν η «κακιά» γειτόνισσα μαζεύει από τη αυλή της ότι πιο βρωμερό και άχρηστο σκουπίδι είχε, τα παίρνει στην αγκαλιά της όλα μαζί και τα ρίχνει μπροστά στην πόρτα της άλλης, μαζί με ένα καρτελάκι που έγραφε: «Σου δίνω αυτά που σου αξίζουν»...
     Η «καλή» γειτόνισσα, μόλις άνοιξε την πόρτα της, είδε τη σωρό με τα σκουπίδια..
Δεν ταράχτηκε όμως. Την ίδια στιγμή πήγε στον κήπο της και έκοψε τα ωραιότερα λουλούδια που είχε. Τα έκανε μια υπέροχη ανθοδέσμη και αφού πήγε έξω από το σπίτι της άλλης, τα απέθεσε μπροστά στην πόρτα της, με ένα καρτελάκι που έγραφε:
«Ό,τι έχει κανείς, αυτό δίνει»

Εύχομαι εσύ να έχεις κάτι καλύτερο να μας δώσεις από τις μέχρι τώρα
καταθέσεις σου...Η Παναγία μας μαζί σου...
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

ρωμηός

Θεωρὠ πως όλες οι απόψεις είναι σεβαστές. Αυτό όμως σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να προσβάλλουμε τον συνομιλητή μας. Geof είσαι ελεύθερος να πρεσβεύεις ό,τι θες και να αναλύεις την άποψη σου. Αν αυτά που πιστεύεις τα πιστεύεις πραγματικά δεν νιώθεις ανασφαλής, τότε νομίζω περιττεύει ο σαρκασμός προς τα πιστεύω των συνομιλητών σου. Επιπλέον, θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μην χρησιμοποείς όρους και φράσεις που προσβάλουν την κοινή αιδώ. Η κομψότης του λόγου δεν έβλαψε ποτέ κανένα, όπως επίσης και η α-κομψία δεν οφέλησε ποτέ τα επιχειρήματα κανενός...

Επί της ουσίας δεν θα ήθελα να απαντήσω, διότι το πνεύμα της γραφής σου δεν μπορεί να εμπνεύσει ειλιρκινή και ουσιαστικό διάλογο. Άλλωστε το θέμα μας εδώ δεν είναι όσα αναφέρεις...

Ξένια, το παράδειγμα της \"καλής\" και κακής γειτόνισσας είναι πολύ ωραίο σα σύλληψη. Πλην όμως τέτοιες κατηγοριοποιήσεις \"καλών\" και \"κακών\", καλύτερα να αποφεύγονται. Το διπολικό σχήμα \"καλο\" και \"κακό\" όταν προσωποποιούνται δημιουργούν \"σχιζοφρενείς\" καταστάσεις που είναι έξω από το πνεύμα του Ευαγγελίου. Στην εκκλησία δεν γνωρίζουμε τους ανθρώπους ως καλούς ή κακούς αλλά ως \"λιγότερο ή περισσότερο αγιοπνευματικά θεραπευμένους\" κατά τη φράση του π.Γεωργίου Μεταλληνού... Γνώμη μου πάντα...

geof1

romios said:τότε νομίζω περιττεύει ο σαρκασμός προς τα πιστεύω των συνομιλητών σου.

den sarkazomai.apla eirwneuomai kapoies apanthseis,kapoies katastaseis kai kapoia pisteuw.

kai o swkraths eixe thn swkratikh eirwnia,den mporeis na peis oti einai peritth giati voithouse tous synomilhtes na doun ta lathi tous pou sxedon panta uphrxan.

Βασιλείου Μάριος

feof1 ,δεν χρειάζεται να χρησιμοποιείς τη λέξη \"said\". Υπάρχει η επιλογή Quote!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

Όσον αφορά τις λέξεις καλός κακός θα συμφωνήσω με τον Ρωμηό...Ούτε κι εμένα μου αρέσουν αυτές οι κατηγοριοποιήσεις...Αν πρόσεξες όμως τις έβαλα σε παρένθεση, δηλαδή δεν είχουν την κυριολεκτική τους σημασία, αλλα της χρησιμοποίησα απλά και μόνο για να καταλαβαίνουμε σε ποια αναφέρομαι...
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

ρωμηός

Quote from: geof1romios said:τότε νομίζω περιττεύει ο σαρκασμός προς τα πιστεύω των συνομιλητών σου.

den sarkazomai.apla eirwneuomai kapoies apanthseis,kapoies katastaseis kai kapoia pisteuw.

kai o swkraths eixe thn swkratikh eirwnia,den mporeis na peis oti einai peritth giati voithouse tous synomilhtes na doun ta lathi tous pou sxedon panta uphrxan.
Τώρα συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Προφανώς θές να μας πεις ότι ο σαρκασμός σου (διότι η σωκρατική ειρωνία πόρρω απέχει...) αναφερόμενος στην πίστη της Ξένιας για την Ανάσταση του Χριστού (που γελούσες βραδιάτικα) έχει, να πιστέψω, διδαδικτικό σκοπό και μπορεί να βοηθήσει την Ξένια ή όποιον απο μας ασπάζεται την ίδια πίστη; Μάλλον έχεις μπερδέψει τα πράγματα... Δεν είναι κάθε ειρωνεία διδακτική και ιδιαίτερα εκείνη η ειρωνεία που απλώς μειώνει τον άλλον και είναι προσβλητική. Τώρα αν εσύ πιστεύεις πως έχεις φτάσει τα μέτρα και τα σταθμά της πνευματικής καλλιέργειας του Σωκράτη, δικαίωμά σου κι αυτό...

staboz

Θα σας κάνει ίσως εντύπωση, αλλά θα υποστηρίξω λίγο τον αγαπητό φίλο geof1, παρόλο μάλιστα που υπολόγιζα να μην αναμιχθώ σ᾿ αυτή τη συζήτηση.

Πρώτα-πρώτα θα αναφερθώ στο ράσο και ειδικά στο μαύρο χρώμα του. Ο geof1 έγραψε: den to krinw egw file mou.i ekklhsia to exei pei auto: to mauro upodhlwnei to penthos mas gia to xamo tou xristou.oi idioi to exoun pei oxi egw. autoi oi antrwpoi penthoun 2007 xronia twra gia to xamo enos atomou pou phre muthikes diastaseis.
Για να είμαι ειλικρινής η σκέψη αυτή αρχικά με εκνεύρισε. Στη συνέχεια όμως σκέφτηκα να το ψάξω το ζήτημα. Έκανα μια αναζήτηση στο Google και από σελίδα σε σελίδα βρήκα στον ιστότοπο μιας Μητροπόλεως ένα κείμενο, στο οποίο παρέπεμπαν και άλλοι ιστότοποι, που εξηγούσε για ποιό λόγο οι ιερείς φορούν μαύρα ράσα. Το διάβασα και μαύρισε η ψυχή μου. Και είπα τη γνωστή παροιμία \"άμα έχεις τέτοιους φίλους, τί τους θέλεις τους εχθρούς;\". Λοιπόν ούτε λίγο ούτε πολύ ο εκκλησιαστικός συντάκτης αυτού του αθλίου κειμένου έγραφε αυτό που υποστηρίζει και ο geof1, ότι δηλαδή οι ιερείς φορύν μαύρα ράσα, διότι πενθούν για τη σταύρωση του Χριστού και για τις αμαρτίες τους και τις αμαρτίες όλου του κόσμου. Έφριξα! Αν δεν ήμουν θεολόγος θα χρησιμοποιούσα πολύ βαριές εκφράσεις.

Ποιό θάνατο του Χριστού, δήθεν εκκλησιαστικέ συντάκτη του αντιεκκλησιαστικού αυτού κειμένου; Ο Χριστός αναστήθηκε, είναι ζωντανός, δεν το πήρες είδηση; Η Ορθοδοξία είναι η Εκκλησία της Αναστάσεως, τί πένθος για τη σταύρωση του Χριστού γράφεις εκεί πέρα; Έπειτα τί να γράψει ο κάθε δύστυχος geof1 που δεν κατέχει τα πράγματα της Εκκλησίας. Όταν εσύ γράφεις αυτό, εκείνος έχει το δικαίωμα να το γράψει 100 φορές και με κεφαλαία γράμματα.


Διακόπτω, θα επανέλθω αργότερα.

              Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

Βασιλείου Μάριος

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΡΟΣΕΞΕ ΠΩΣ ΕΚΦΡΑΖΕΣΑΙ! ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ![/color]
(ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΧΩ ΣΒΗΣΕΙ)

Quote from: geof12) exw spoudazei psyxologia,metaptyxiako sti filosofia kai sti thriskeiologia.kai mporw na sou pw aneta oti krinontas apo ti fwtografia sou pisteueis se ena theo.den xereis poion,1)eisai fovismenh.2)oi goneis sou kai oi suggeneis sou kata pleiopshfia pisteuoun.pane stin ekklhsia pasxa xristougenna kai ante kamia kuriakh.dikaiwma sou kai dikaiwma sas.
2) Αυτά σου μάθανε στις σπουδές σου? Το \"άνετα\" μου άρεσε! Μήπως θα μας \"γράψεις\" και φάρμακα?
1) Πάντως η φωτογραφία είναι μονταρισμένη από μένα! Μήπως το κατάλαβες και αυτό? (πρώτη φορά ακούω διάγνωση από την οθόνη)
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

geof1

marie

eite svhneis sygkekrimena shmeia eite oxi h ousia paramenei 100% h idia.

1.pappades synousiazontan metaxy tous.
2.pappades forousan gynaikeia string.
3.pappades eklevan ta pagkaria ths ekklhsias.

kai mhn sou kathhsyxazei o aoristos xronos pou xrhsimopoihsa molis,giati uparxei periptwsh na akolouthoun tis idies syneithies.
oi kakes/kales synitheies duskola kovontai.
i sinitheia einai i deuterh mas fush opws eipe o aristotelhs.

h filh mas i ksenia milaei gia thn ekklhsia me polu kala logia.ksenia mou pou thn eides thn isothta kai thn axia ths ekklhsias otan alloi pethainoun enw o xristodoulos me to idiwtiko jet tis kuvernhshs taxideuei gia thn metamosxeush tou?ekei vrisketai i isothta tis ekklhsias?i agaph?frontizoume ton patriarxh kuriws kai gia tous upoloipous apantoume kamia epistolh kai auto htan?

eite anthrwpoi ekneurizontai eite geloun eite niwthoun teleia me to ekklhsiastiko katesthmeno i alitheia einai pws thelete den thelete i ekklhsia kuvernatai apo anthrwpous opote ta eutrapela den tha leipoun!

Βασιλείου Μάριος

Δεν μπορείς να κρίνεις όλο το σύνολο από μερικές περιπτώσεις!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Βασιλείου Μάριος

Quote from: geof1marie
eite svhneis sygkekrimena shmeia eite oxi h ousia paramenei 100% h idia.
ΥΓ. Θα σβήνω γιατί πρέπει να υπάρχει και σεβασμός! Αν γνωρίζεις τι σημαίνει!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

geof1

Quote from: MaRioSΘα σβήνω γιατί πρέπει να υπάρχει και σεβασμός! Αν γνωρίζεις τι σημαίνει!
symfwnw apoluta.
Sevetai  omws i ekklhsia ton kosmo i ton exapata?
h arxh tou kapitalismou apo tin ekklhsia xekinhse kai me ligh gnwsh ths istorias oloi mporoun na to doun xekathara auto.

egw prepei na sevomai?kalutera na apaithseis sevasmo apo tous anthrwpous pou dieuthynoun tis psyxes twn anthrwpwn san theoi epi ghs

Βασιλείου Μάριος

Ωραία η θεωρία σου αλλά εγώ είμαι υπεύθυνος για την τάξη του forum και όχι των θεών!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

ειρήνη

Διαβαζοντας οσα ειπωθηκαν παραπανω ομολογω οτι στενοχωρηθηκα πολυ που υπαρχουν ανθρωποι με τετοιες αποψεις.Όπως λεει βεβαια και ο π.Νικόλαος Χατζηνικολάου,αν δεν αμφισβητήσεις δεν μπορεις να βρεις την πραγματική πίστη και να τη ζήσεις.Σε κάθε περίπτωση λοιπόν ειναι καλό να \"ψαχνόμαστε\"!Άλλο όμως να αμφισβητείς και συγχρόνως να έχεις κάθε καλή διάθεση για αποδοχή της πίστης κι άλλο να απορρίπτεις τελείως την εκκλησία και τους αντιπροσώπους της!Ότι κι αν κάνουν οι εν λόγω άνθρωποι είναι αντιπρόσωποι του Θεού!Και κυρίως δεν πρέπει να κρίνουμε όλους τους ιερείς από τη συμπεριφορά μερικών.Νομίζω οτι η γνώμη του geof1 θα άλλαζε αν ειχε καποια σχεση με την εκκλησία και γνώριζε κληρικούς που πραγματικά σου μενουν αξέχαστοι!
Όσο για το διαχωρισμό κράτους-εκκλησίας πίστεψε με αγαπητέ geof1 δε θα \"συνέφερε\" κανέναν!Η εκκλησία πάντα ήταν ένα πολύ σημαντικό στηριγμα για το κράτος και πολλές φορές βοήθησε και οικονομικά!!!Και η Εκκλησία δεν πρόκειται ποτέ να χαθει!Μπορεί οι χριστιανοί να είναι η μειονότητα!Αυτοί όμως θα την κρατήσουν!Η Εκκλησία πάντα θα υπάρχει και γιαυτους που θα τη χρειαστούν σε κάποια δυσκολία ακόμα κι αν την απαρνούνται!

\"a epishs to raso einai to akrivws antitheto me to rouxismo tou arxaiou ellhna.apo th mia i xegnoiasia kai i eleutheria xwris ntroph gia th gymnia .kai apo thn allh ta rasa pou kaluptoun ta panta ektos apo to kefali.....\" Όσο για αυτή σου την άποψη ο Θεός εχει βάλει στον άνθρωπο τη ντροπή.Μην κοιτάς που σήμερα έχουμε ξεφύγει τελείως και ντυνόμαστε παντελώς άσεμνα!Πόσο μάλλον ο ιερέας που είναι τιμώμενο και σεβαστό πρόσωπο!Ξαναλέω να μη δίνουμε σημασία σε ειδικές περιπτώσεις,χωρίς να αρνουμαι οτι υπάρχουν.

Συμφωνώ Παύλε οτι δεν υπάρχουν καλοι και κακοι.Απλώς εξαρτάται κι απο τις ευκαιρίες που ειχε ο καθένας να γνωρίσει την αλήθεια.Υπήρξαν άγιοι που πριν ήταν ληστές,κακοποιοι.Κι όμως γνώρισαν το Χριστό κι εγιναν άγιοι!

Ευχομαι στο φίλο geof να τον φωτισει ο Θεος να γνωρισει την Αλήθεια:)
Υ.Γ. Παρακαλώ να κραταμε ενα επίπεδο στη συζητηση.:thankyou:
Πάντα υπάρχει παρελθόν για έναν άγιο και μέλλον για έναν αμαρτωλό...!