Κάνω λάθος ή όχι; Δείτε λίγο...

Started by Βασιλείου Μάριος, 30 September, 2007, 01:38:04 AM

Previous topic - Next topic

Βασιλείου Μάριος

Αυτό είναι γραμμένο σωστά?



Γνώμη μου: Μήπως λείπει ένα \"ε\";
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Μαρκήσιος de Karampa

QuoteΜήπως λείπει ένα \"ε\";
Δεν νομίζω.....
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»

Βασιλείου Μάριος

[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ξένια

θολολογίας είναι μην ανησυχείς...
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

staboz

Μάριε, σωστά παρετήρησες ότι κάτι δεν είναι εντάξει εδώ. Όμως λάβε υπ\' όψη σου ότι ο Παύλος παίζει με τις λέξεις στο σημείο αυτό. Το σωστό θα ήταν να γράψει θεολογίας. Επειδή όμως μιλάει για δικές μας θεολογικές τοποθετήσεις, οι οποίοι συνήθως δεν κατέχουμε σωστά τη θεολογία και κατά το λεγόμενο τα κάνουμε θάλασσα ή θολόνουμε τα νερά, τό θεολογίας το κάνει θολολογίας. Πρόκειται δηλαδή για θολή θεολογία. Και βλέπεις ότι μέχρι σήμερα κανείς, εκτός από τον ίδιο, δεν τόλμησε να τοποθετήσει θεολογικό κείμενο εκεί πέρα, φοβούμενος ότι πράγματι μπορεί να γράψει θολά πράγματα και να τα κάνει θάλασσα.
                                       Στ.
Ρωμ. ε΄6-10

Βασιλείου Μάριος

Α! οκ! ευχαριστώ για τη βοήθεια!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

ρωμηός

Αυτό νομίζω ότι στο είχα εξηγήσει και παλαιότερα Μάριε...Αφορά κείμενα δικά μας, θεολογικού περιεχομένου, που μπορεί να έχουμε δημοσιεύσει ή να έχουμε χρησιμοποιήσει σε κάποια ομιλία μας, είτε απλές σκέψεις που κάποτε αποτυπώσαμε στο χαρτί. Πάντα βέβαια με την εσώτερη εκείνη πεποίθηση ότι μπορεί και να θολώνουμε τα νερά...δηλαδή μπορεί να κάνουμε και κάπου λάθος...

Βασιλείου Μάριος

Για τη ορθογραφία, δεν νομίζω να μου είχες πεί!
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]