News:

Η Συνευωχία ξανά στο Διαδίκτυο

Main Menu

.::Ανέκδοτα::. - Mega Topic -

Started by Βασιλείου Μάριος, 26 September, 2007, 09:26:41 PM

Previous topic - Next topic

mistral

Quote from: RatsasMία αλογόμυγα, πάει και κάθεται πάνω στην μύτη ενός λυκόσκυλου και το ρωτάει:
- Τι είσαι εσύ;
- Λυκόσκυλο.
- Και γιατί λέγεσαι έτσι;
- Γιατί ο πατέρας μου ήταν λύκος και η μάνα μου σκύλα. Εσύ τι είσαι;
- Αλογόμυγα
- Άσε ρε...  :laugh::laugh:
:mbounce:


Ratsas... είσαι μεγάλη μάρκα!.. πολύ μεγάλη μάρκα λέμεεεεε!!!
Φαντάσου και να μεγαλώσεις δηλαδή!!!  :lol:
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

Θεοδώρα

[font size=2]Ένας πατέρας τρέχει τελευταία στιγμή σε ένα μαγαζί με παιχνίδια για να πάρει ένα δώρο για την κόρη του.
- Τι θα θέλατε, ρωτάει ο υπάλληλος.
- Να, η κόρη μου έχει γενέθλια και θέλω να της πάρω ένα δώρο.
- Γιατί δεν της παίρνετε μία κούκλα Μπάρμπι; Στα 25 ευρώ έχουμε την Μπάρμπι στην Χαβάη, την Μπάρμπι Αεροσυνοδό και την Μπάρμπι Αστυνόμο. Στα 150 ευρώ έχουμε την Μπάρμπι Διαζευγμένη.
- Μα γιατί η Μπάρμπι Διαζευγμένη είναι τόσο ακριβή;
- Γιατί εκτός από την Μπάρμπι, το σετ περιλαμβάνει το αμάξι του Τζον-Τζον, το σπίτι του Τζον-Τζον και όλα τα χρήματα του Τζον-Τζον.    [/fonts]
[color=#CC0000][font size=2]Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Χριστός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Χριστό.[/fonts][/color]

Βασιλείου Μάριος

[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

Ratsas

Διαγωνιζόμενη στο τηλεπαιχνίδι \"Ποιος θέλει να γίνει εκατομμυριούχος;\" έχει φτάσει στην τελευταία ερώτηση. Aν απαντήσει σωστά, κερδίζει 1.000.000. Aν απαντήσει λάθος, κερδίζει μόνο 32.000. Oπως ήταν αναμενόμενο, η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου δεν ήταν εύκολη υπόθεση: «Ποιο από τα παρακάτω είδη πουλιών δεν χτίζει μόνο του τη φωλιά του, αλλά χρησιμοποιεί τις φωλιές άλλων πουλιών; Eίναι: A) ο κόνδορας; B) το χελιδόνι; Γ) ο κούκος; ή Δ) το σπουργίτι;»

H γυναίκα βρισκόταν σε δύσκολη θέση. Δεν γνώριζε την απάντηση. Kαι ήταν σε ακόμα πιο δύσκολη θέση γιατί είχε εξαντλήσει δύο από τις τρεις βοήθειες, του κοινού και το 50-50. Tο μόνο που της απέμενε ήταν να τηλεφωνήσει σε μια φίλη, και η γυναίκα απευχόταν τη χρήση αυτής της βοήθειας, γνωρίζοντας πως η μοναδική φίλη της που θα βρισκόταν σπίτι εκείνη την ώρα ήταν... ξανθιά.

Aλλά η διαγωνιζόμενη δεν είχε εναλλακτική. Tηλεφώνησε στη φίλη της και της διάβασε την ερώτηση και τις τέσσερις πιθανές απαντήσεις.
Xωρίς κανέναν απολύτως δισταγμό, η ξανθιά απαντάει: «Eίναι πανεύκολο. H σωστή απάντηση είναι το Γ): O κούκος».

H διαγωνιζόμενη έπρεπε να αποφασίσει γρήγορα. Eξέτασε το ενδεχόμενο να χρησιμοποιήσει μια «αντίστροφη στρατηγική» δηλαδή να επιλέξει μία από τις άλλες τρεις απαντήσεις αποκλείοντας την απάντηση που της έδωσε η φίλη της. Λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι η φίλη της ήταν ξανθιά, φαινόταν λογική επιλογή. Aπό την άλλη όμως, η ξανθιά είχε απαντήσει με τόση αυτοπεποίθηση, που η διαγωνιζόμενη δεν μπορούσε παρά να την εμπιστευτεί.

«Xρειαζόμαστε μία απάντηση,» λέει ο παρουσιαστής.
H διαγωνιζόμενη λέει, «Γ: O κούκος».
«Aυτή είναι και η τελική απάντηση;» ρωτά ο παρουσιαστής.
«Nαι, η τελική», λέeι εκείνη.

Yστερα από δύο λεπτά αγωνίας ακούει τον παρουσιαστή να της λέει:
«Σας πληροφορώ ότι η απάντησή σας είναι... απόλυτα σωστή. Eίστε εκατομμυριούχος!!!!»

Tρεις μέρες αργότερα, η νικήτρια διοργανώνει ένα πάρτι για οικογένεια και φίλους, συμπεριλαμβανομένης της ξανθιάς φίλης που τη βοήθησε να κερδίσει.
«Tζένη, δεν ξέρω πώς να σε ευχαριστήσω», είπε η νικήτρια. «Xάρη σ\' εσένα, είμαι εκατομμυριούχος. Kαι ξέρεις κάτι; Ήταν η ταχύτητα και σιγουριά με την οποία απάντησες την ερώτηση που με έπεισε να επιλέξω το \"Γ\". Παρεμπιπτόντως... πώς και γνώριζες τη σωστή απάντηση;»
«Eλα τώρα...» της λέει η ξανθιά. «Oλοι γνωρίζουν πως οι κούκοι δεν χτίζουν φωλιές. Aφού ζουν σε ρολόγια, ρε χαζούλα...»!!!!!
Όταν ένας τυφλός στηρίζει έναν κουτσό ασφαλώς και μπορούν να φθάσουν, στον προορισμό τους...

Iaspis

Ἕνα ζευγάρι πολὺ ἠλικιωμένων ἀνθρώπων κάνει αἴτηση διαζυγίου! Ὃλοι ἀποροῦν καὶ ἐρωτοῦν πῶς ἀποφάσισαν σὲ αὐτὰ τὰ βαθιά γεράματα, ἔπειτα ἀπὸ μία ὀλόκληρη ζωὴ συμβίωσης, νὰ χωρίσουν;
Καὶ οἱ ἠλικιωμένοι ἀπαντοῦν:
 «Ἡ ἀλήθεια εἶναι πὼς ἔχουμε ἀποφασίσει νὰ χωρίσουμε ἐδῶ καὶ πολλὰ χρόνια, ὅμως περιμέναμε νὰ πεθάνουν πρῶτα τὰ παιδιά μας, γιὰ νὰ μὴν στεναχωρηθοῦν...»
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

Θεοδώρα

:yikes::yikes::yikes: Διαστροφικό!!!!!!!!!!
[color=#CC0000][font size=2]Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Χριστός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Χριστό.[/fonts][/color]

Iaspis

Quote from: theodora:yikes::yikes::yikes: Διαστροφικό!!!!!!!!!!
Ναί, πάντως λιγότερο από ένα «κανονικό»-συν γυναιξί καί τέκνοις- διαζύγιο... Συγγνώμη, μέ έκανες καί γέλασα.
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

Iaspis

Ένας Άγγλος ένας Γερμανός καί ένας Έλληνας κάνοντας περίπατο δίπλα σέ μία λίμνη, συναντούν τόν χάρο! Πανικόβλητοι τόν παρακαλούν νά μήν τούς πάρη, αλλά νά τούς δώση μία ευκαιρία γιά νά ζήσουν. Ο χάρος έχοντας όρεξη γιά διασκέδαση, συμφωνεί καί τούς λέει νά ρίξη ο κάθε ένας τους ένα αντικείμενο μέσα στήν λίμνη, καί μετά αυτός θά βουτήξη 3 φορές προσπαθώντας νά τό βρεί. Άν τό βρεί τούς «παίρνει», άν όχι...τούς αφήνει νά ζήσουν!

-Έρχεται ο Άγγλος πρώτος, καί ρίχνει μέσα στά βαθειά νερά ένα κουμπάκι από τό πουκάμισό του.
Βουτάει ο χάρος καί μετά από λίγο βγαίνει μέ τό κουμπί στό χέρι...καί χαμογελώντας μέ νόημα τό δείχνει καί  «παίρνει» τόν Άγγλο!

-Μετά έρχεται ο Γερμανός πού ρίχνει μέσα στήν λίμνη μία μικρή καρφίτσα.
Βουτάει ο χάρος καί μετά από δευτερόλεπτα βγαίνει χαμογελαστός κουνώντας τήν καρφίτσα στό χέρι του. Πάει καί ο Γερμανός...

-Τέλος έρχεται ο Έλληνας καί ρίχνει μέ άνεση κάτι βαρύ σάν κέρμα μέσα στήν λίμνη.
Γελάει ο χάρος καί βουτάει νά τό βρή, μά βγαίνει έξω μέ άδεια χέρια! Βουτάει 2η φορά πιό πολύ ώρα,....μά πάλι τίποτα. Βγαίνει έξω μέ άδεια χέρια! Βουτάει καί 3η φορά ακόμη πιό πολύ ώρα, ....καί πάλι όμως τίποτα! Άδεια χέρια!
Έλληνα, τού λέει μπορείς νά φύγεις, δέν σέ «παίρνω», κέρδισες! Όμως γιά πές μου βρέ παιδί μου, τί πέταξες μέσα στό νερό;
Καί ο Έλληνας τού απαντάει:  Αναβράζον δισκίον!
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

Ιωάννα

Εἶναι, στὸν ἑσπερινὸ τοῦ Σαββάτου, μόνος ἀπ᾿ ὅλο τὸ ἐκκλησίασμα ὁ ὀλιγογράμματος ψάλτης, διορισμένος μὲ μέσον ἀπὸ τὸν ἱερέα -πενθερόν του- ὡς βραβεῖο γιὰ τὸν ἆθλο του νὰ ἐπωμιστῇ διὰ βίου τὴν εὐτραφεστάτη παπαδοπούλα.

Ξεκινᾷ τὸ λοιπὸν ὁ ἀδαὴς γιὰ νὰ ῾πῇ τὸ α´ ἀναστάσιμον ἀπόστιχον τοῦ γ´ ἤχου, «Ὁ τῷ πάθει σου Χριστέ, ἀμαυρώσας τὸν ἥλιον».

Ἐπειδὴ ὅμως, «σκολεῖο πῆγε ὡς τὴν τάξη Παρασκευὴ καὶ τὸ Σαββάτο σκόλασε», τὸ ἀποτέλεσμα ἦταν τὸ ἑξῆς: «Ὢ τί ἔπαθες Χριστέ, ποὺ σὲ μαύρισε ὁ ἥλιος».

Δὲν κρατιέται κι ὁ παπὰς καὶ ἀποκραίνεται ἀπὸ τὸ Βῆμα: «Ὢ τί ἔπαθα κι ἐγώ, ποὺ σὲ ἔκανα γαμπρό»...

Ξένια

Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Βασιλείου Μάριος

Αυτό το είχα μάθει και εγώ στο φροντιστήριο που πήγαινα . . .
http://img63.imageshack.us/img63/4092/98529586.jpg
[b][font=arial]Χωρίς στρουμφάκι, δεν γίνεται δουλειά εδώ μέσα![/font][/b]

mistral

Quote from: Xeniahttp://i498.photobucket.com/albums/rr349/vaxenia/20157_1077230626252_1690844026_1533.jpg
Η βιωματικη εμπειρια, τουτεστιν το πειραμα αποδεικνυει το αληθες της θεωριας. :lol:
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

Ιωάννα

Ρωτοῦσε δημοσιογράφος τὴν Γλύκαζη-Αρβελέρ: εἴσαστε μιὰ ἑλληνίδα καταξιωμένη στὴ Γαλλία, πεῖτε μας, πῶς βλέπουν οἱ εὐρωπαίοι τοῦς Ἑλληνες; Θὰ σᾶς ἀπαντήσω μὲ ἕνα ἀνέκδοτο ποὺ λένε γιὰ τοὺς Ἕλληνες, λέει ἐκείνη.

Εἶχαν ἐπισκεφτεῖ ἐκπρόσωποι τῆς κομισιὸν ἑλληνικὴ ὑπηρεσία ἀλλὰ δὲν βρῆκαν κανένα ὑπάλληλο. Ἀπορρημένοι ἐπιστρέφουν στὶς Βρυξέλλες καὶ ρωτοῦν τοὺς Ἕλληνες ἐκεῖ:
- Μὰ καλά! τὰ ἀπογεύματα δὲν δουλεύετε;;
- Κοιτάξτε, τὰ ἀπογεύματα δὲν πᾶμε, τὰ πρωινὰ εἶναι ποὺ δὲν δουλεύουμε.

mistral

Quote from: Ιωάννα- Μὰ καλά! τὰ ἀπογεύματα δὲν δουλεύετε;;
- Κοιτάξτε, τὰ ἀπογεύματα δὲν πᾶμε, τὰ πρωινὰ εἶναι ποὺ δὲν δουλεύουμε.
:mbounce: :mbounce:

Πολυ καλο και .. ελληνικο! :lol:
[b]«Θεέ μου, δώσε μου αγνότητα και εγκράτεια, αλλά όχι ακόμα.» [/b]  [i]Άγιος Αυγουστίνος[/i]
[i]Τα προσωπικά μηνύματα διαγράφονται [b]χωρίς να διαβαστούν.[/b]
Διαβάζω [b]μόνον[/b] παραθέσεις που επιλέγω και αγνοώ τις υπόλοιπες.[/i]

Ιωάννα

Τί παράξενοι εἶναι αὐτοὶ οἱ Ἕλληνες τοῦ ἐξωτερικοῦ. Ἀκοῦν \"Ἑλλάδα\" καὶ κλαῖνε.
Ἀντὶ νὰ κλαῖμε ἐμεῖς ποὺ μείναμε ἐδῶ, κλαῖνε αὐτοὶ ποὺ ἔφυγαν καὶ σωθῆκαν!

(Xάρρυ Kλύνν)

Iaspis

Quote from: ΙωάνναΤί παράξενοι εἶναι αὐτοὶ οἱ Ἕλληνες τοῦ ἐξωτερικοῦ. Ἀκοῦν \"Ἑλλάδα\" καὶ κλαῖνε.
Ἀντὶ νὰ κλαῖμε ἐμεῖς ποὺ μείναμε ἐδῶ, κλαῖνε αὐτοὶ ποὺ ἔφυγαν καὶ σωθῆκαν!

(Xάρρυ Kλύνν)
Πρώτα απ` όλα δέν κλαίνε όλοι, αλλά μόνον αυτοί πού πήγαν σέ «προηγμένες» χώρες, σάν αυτές τής Δύσεως.
Από εκεί  φαίνεται η Ελλάδα όπως η γή από τό φεγγάρι..
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

Ιωάννα

Ἀπαντᾶται συχνὰ ἕνα σύνδρομο: ἑλληνικό;

Ὁ Ἕλληνας στὴν Ἑλλάδα:
-Στὸ ἐξωτερικό ὅμως ὑπάρχει συνέπεια, τιμιότητα, ἀξιοκρατία, δὲν εἶναι ὅπως στὴν Ἑλλάδα ποὺ ὁ καθένας κάνει ὅ,τι τὸν βολεύει.

Ὁ Ἕλληνας στὸ ἐξωτερικό:
-Στὴν Ἑλλάδα ὅμως αἰσθάνεσαι τὴν θαλπωρή του τόπου σου, ὅπως ὅταν ἐπιστρέφεις ἀπὸ τὸν ἐργασιακό σου χῶρο,  σπίτι σου.

Ὁ ἐπαναπατρισμένος Ἕλληνας:
- Στὶς ἑλληνικὲς κοινότητες τοῦ ἐξωτερικοῦ ὅμως εἴμασταν δεμένοι μεταξύ μας, ὑπήρχε ἀγνότητα συναισθημάτων καὶ πνευματικὴ καλλιέργεια...

Iaspis

Μέ λίγα λόγια δέν μπορεί νά σταθεί πουθενά όρθιος (ευτυχώς)...Μόνον γονατιστός μπορεί, μά δέν τό γνωρίζει...
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

Ιωάννα

Πῶς ἀπαντοῦν οἱ ἐπαγγελµατίες, σὲ περίοδο ἀναδουλειᾶς, στὴν ἐρώτηση \"πῶς πάει ἡ δουλειά?\"

    Φούρναρης: ψίχουλα
    Μανάßης: κολοκύθια
    Ἀγρότης: ζῆσε Μάη µου νὰ φᾶς τριφύλλι
    Ἀνθοπώλης: µαρασµός
    Ὑφασµατέµπορος: πανί µε πανί    
    Ψαράς: οὖτε λέπι
    Φαρµακοποιός: µὲ τὸ σταγονόµετρο
    Ἡλεκτρολόγος: δὲν ßλέπω φῶς
    Ὑδραυλικός: µούφα ἡ δουλειά
    Mηχανικὸς αὐτοκινήτων: στὸ ρελαντί
    Ἔµπορος χαλιῶν: Χάλια
    Κοµµωτής: τρίχες
    Ψιλικατζής: ψιλοπράγµατα
    Νεκροθάφτης: µεγάλη νέκρα
    Tυπογράφος: οὖτε φύλλο
    Ναυτικός: πιάσαµε πάτο
    Στρατιωτικός: ßῆµα σηµειωτόν
    Χρηµατιστής: δεκάρα τσακιστή
    Ὑπουργός : Δὲν ὑπάρχει σάλιο
     Πρωθυπουργός: Παραλάßαµε χάος

Ιωάννα

Κυκλοφόρησε...

νέο CD μὲ τὰ αὐθεντικὰ ἄσματα τῆς κρίσης!



              Τ  Α    ἄσματα [font size=2](τῆς κρίσης)[/fonts]

1.   Εὐρώπη πού \'γινες δίκοπο μαχαίρι
2.   Ἔκρυψα τὸ ἔλλειμμά μου
3.   Σ΄ ἀναζητῶ... στὸ Βερολίνο ξημερώματα
4.   Ἔπαψες... εὐρώπη νὰ θυμίζεις
5.   Οἱ παλιὲς κυβερνήσεις πᾶνε στὸν παράδεισο
6.   Μ΄ ἀρέσει νὰ ... χρωστάω πολλά
7.   Σ΄ ἔχω ἐπιτηρήσει
8.   Ἄμα δεῖς τὰ.. λεφτά, πὲς ἕνα γειά
9.   Μιὰ ζωή πληρώνω ἁμαρτίες ἀλλονών
10.   Ἄι, τῆς.. εὐρώπης μαχαιριά
11.   Συννεφιασμένοι Γερμανοί

ἀπὸ τὴν DNTrecords

Ξένια

Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Ιωάννα

Ὁ ἀνταποκριτής μας ἀπὸ τὸ Ζάλλογγο μεταδίδει:


______________________________________________________________
Πῶς θὰ διατηρήσουμε τὴν ἐλευθερία μας σήμερα, δὲν ξέρω...
ἄλλο οἰκονομικὴ ἐξάρτηση, ἄλλο ἐλευθερία συνειδήσεως, ἀλλά...

Ξένια

.... Επικρατεί παγωμάρα στον κόσμο ούτε να γελάσουμε δε μας παίρνει!
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)

Iaspis

Quote from: ΙωάνναΠῶς θὰ διατηρήσουμε τὴν ἐλευθερία μας σήμερα, δὲν ξέρω...
ἄλλο οἰκονομικὴ ἐξάρτηση, ἄλλο ἐλευθερία συνειδήσεως, ἀλλά...
Η ελευθερία τού ανθρώπου στήν σύγχρονη «κοινωνία» (;) είναι πολύ παρεξηγημένη υπόθεση καί συγχέεται  μέ τήν αυτοδιάθεση, η οποία υπηρετεί ως επί τό πλείστον τήν αυτοδικαίωση, μέ άλλοθι τόν δήθεν σεβασμό στά δικαιώματα τού  (επίσης αυτοδικαιωμένου)...άλλου!

Ελευθερία συνειδήσεως χωρίς πίστη, χωρίς Θεό, όχι μόνο δέν υπάρχει αλλά,...  αυτό τό ηδυπαθές κακέκτυπο ελευθερίας πού ζούμε,  έχει μάλλον διαβάλλει τήν ανθρώπινη συνείδηση. Έτσι η συνείδηση μας αντί γιά κοινό πεδίο πού νά πραγματώνει τήν αδελφική εν Χριστώ αγάπη, συνείδηση Εκκλησίας μέ άλλα λόγια πού απελευθερώνει τόν άνθρωπο από τά πάθη.....καταντά πεδίο εξάσκησης τού ατομισμού, τού συλλογικού ατομισμού πού νομιμοποιεί τήν αμαρτία καί αναισθητοποιεί τήν ψυχή τού ανθρώπου!

Η «οικονομική εξάρτηση» πού είπες Ιωάννα, είναι νομίζω κάτι παραπάνω από τέτοια....Όμως θά μάς διορθώσει! Φυσικά δέν εννοώ τήν οικονομία. Εννοώ Οικονομικά... εμάς θά διορθώσει, καί άν μπορούμε ας τήν  δούμε σάν χάρη από τόν Κύριο, παρά σάν κρίση ή οτιδήποτε άλλο. Θά συμβάλλει  αυτή η χάρη στήν απελευθέρωση καί στήν επαγρύπνηση μας από τόν λήθαργο πού έχει περιπέσει η συνείδησή μας, παίζοντας τόν ρόλο τής... ευρωπαίας.
Οι ευρωπαίοι δίδαξαν καί επέβαλλαν (καί επιβάλλουν) στόν υπόλοιπο κόσμο τόν ρόλο πού επιφύλαξαν γι αυτόν, φυσικά γιά τό συμφέρον τους.
Ο αληθινός εχθρός όμως δέν νικήθηκε ποτέ μέ τά όπλα. Καί όλες οι ιστορικές επαναστάσεις τών λαών (φυσικά καί η δική μας η ελληνική) περιέχουν καί κάποιο ψέμα πού τίς παρουσιάζει εκ τών υστέρων νικήτριες!  Αυτό είναι τό ψέμα τής επανάστασης πού δημιούργησε παντού στόν κόσμο αυτήν τήν ψεύτικη συνείδηση ελευθερίας....

Ελευθερία είναι η ταπείνωση, τά βάσσανα, τά πάθη, ο σταυρός καί ο θάνατος. Δέν υπάρχει επανάσταση....υπάρχει μόνον η Ανάσταση μαζί μέ τόν Χριστό! Ας ετοιμασθούμε νά βιώσουμε τήν αληθινή εκκλησιαστική ζωή τού Κυρίου, τώρα πού γυρίζουν πίσω μετανιωμένοι καί οι αληθινοί πιστοί! Οι τελώνες!


Quote from: XeniaΕπικρατεί παγωμάρα στον κόσμο ούτε να γελάσουμε δε μας παίρνει!
Μάς «παίρνει» όμως νά κλάψουμε πικρά μέ μαύρο καυτό δάκρυ! Αυτό... πού λιώνει τά παγόβουνα!
Τοῦ δὲ πλήθους τῶν πιστευσάντων ἦν ἡ καρδία καὶ ἡ ψυχὴ μία, καὶ οὐδὲ εἷς τι τῶν ὑπαρχόντων αὐτῷ ἔλεγεν ἴδιον εἶναι, ἀλλ᾿ ἦν αὐτοῖς ἅπαντα κοινά. (Πραξ. δ\', 32-33)

Ξένια

Μου λεν αν φύγω από τον κύκλο θα χαθώ
στα όρια του μοναχά να γυροφέρνω.
Και πως ο κόσμος είν\' ανήμερο θεριό
κι όταν δαγκώνει εγώ καλά είναι να σωπαίνω.
Κι όταν φοβούνται πως μπορεί να τρελαθώ
μου λεν να πάω κρυφά κάπου να κλάψω.
Και να θυμάμαι πως αυτό το σκηνικό
είμαι μικρός, πολύ μικρός για να τ\' αλλάξω.

Μα εγώ μ΄ ένα άγριο περήφανο χορό
σαν αετός πάνω απ\' τις λύπες θα πετάξω.
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ,
σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ.
Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό,
θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ,
σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ.


 \"Γιάννης Αγγελάκας\"
Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται με τρείς τρόπους: την ελπίδα, το όνειρο και το χιούμορ. (Καντ Ι.)