Das Leben der anderen / Οι ζωές των άλλων (2007)

Started by Μαρκήσιος de Karampa, 09 September, 2007, 02:02:44 AM

Previous topic - Next topic

Μαρκήσιος de Karampa

Μιας που ασχολήθηκα με κινηματογράφο σήμερα,δράττομαι της ευκαιρίας να αναφερθώ σε μια ταινία που είδα πριν κανα εξάμηνο...
Ο τίτλος είναι και ο τίτλος του σχετικού θέματος... (είναι γερμανικής παραγωγής)
Με σχετική άνεση πέρασε στο δικό μου τοπ 3 ταινιών,όμως αν και εραστής της τέχνης δεν είμαι και πολύ ταινιόφιλος...
Αλλά πραγματικά αυτή η ταινία είναι συγκλονιστική...
Βλέποντάς την πιστεύω βελτιώνεσαι ως άνθρωπος (είναι σαν την παλιά καλή κάθαρση που λέμε)...
Όσοι την έχουν δει θα συμφωνήσουν μαζί μου...

Quote1984, Ανατολικό Βερολίνο. Η διαφάνεια είναι άγνωστη λέξη σε έναν πληθυσμό που ελέγχεται καθημερινά από τους 100.000 «υπαλλήλους» και τους 200.000 πληροφοριοδότες της Στάζι, της μυστικής αστυνομίας του καθεστώτος στην Ανατολική Γερμανία.
«Καθήκον» τους; Να μαθαίνουν τα πάντα για τις ζωές των συνανθρώπων τους...
Ο Γκερτ Βίζλερ είναι ένας από τους καλύτερους πράκτορες της Στάζι, ειδικευμένος στις παρακολουθήσεις. Επιπλέον προσόν του: είναι πιστός στο καθεστώς.
Συμμαθητής του στη σχολή, αλλά πλέον ανώτερός του και επικεφαλής στο Πολιτιστικό Τμήμα της οργάνωσης, είναι ο Άντον Γκρούμπιτζ.
Ο Άντον καλεί τον Γκερτ να πάνε μαζί σε μια θεατρική παράσταση. Πρόκειται για την πρεμιέρα του νέου έργου του Γκέοργκ Ντρέιμαν, στο οποίο πρωταγωνιστεί η όμορφη ερωμένη του (και πιο διάσημη ηθοποιός της χώρας), Κρίστα Μαρία Ζίλαντ.
Στην παράσταση, οι δύο άντρες θα συναντήσουν έναν πρώην πράκτορα και νυν υπουργό. Ο υπουργός λέει στον Άντον πως ίσως ο θεατρικός συγγραφέας να είναι αντικαθεστωτικός και ο ?ντον βάζει τον Γκερτ να τον παρακολουθήσει.
Μόνο που τα πράγματα δεν είναι ακριβώς όπως φαίνονται...
Και η πραγματική διάσταση των γεγονότων θα αποκαλυφθεί μετά την πτώση του Τείχους, το 1989...

Σκηνοθέτης            Florian Henckel von Donnersmarck
Σεναριογράφος         Florian Henckel von Donnersmarck
Ηθοποιοί             Thomas Thieme | Herbert Knaup | Ulrich Tukur | Sebastian Koch | Martina Gedeck | Ulrich Muehe
Χώρα                     Germany
Copyright            2006
Διάρκεια             137
Κατηγορία           Ευρωπαϊκός Κινηματογράφος, Κοινωνικές
Ορίστε και το τρέιλερ: http://www.youtube.com/watch?v=ERIciw2Uozs
Είναι στα γερμανικά αλλά είμαι σίγουρος ότι εξάπτει την φαντασία...
Και η ιστοσελίδα για περισσότερες πληροφορίες: www.das-leben-der-anderen.de
«Ἒπου Θεῷ, ὃρκῳ μἠ χρῶ, τέχνη χρῶ, ἐπί ρώμῃ μή καυχῶ, βίας μή ἒχου, εὐτυχίαν εὒχου, κακίας ἀπέχου, παιδείας ἀντέχου..»